Mury – czym są?

Jak definiuje się mury w nieruchomości? Sprawdź wytłumaczenie w naszym Słowniku Ubezpieczeniowym CUK.

Mury - w kontekście polisy mieszkaniowej oznacza dom, mieszkanie czy lokal, który objęty jest ochroną. Ubezpieczenie murów należy do najbardziej podstawowej wersji ubezpieczenia nieruchomości - nie obejmuje elementów stałych, czyli wyposażenia. Do murów zalicza się wszystkie elementy, które świadczą o tym, że budynek jest zamkniętą przestrzenią, czyli ściany, poszycie dachowe, a także elementy zewnętrzne - dachówka, gładź, tynk itd. 

Ubezpieczenie murów jest często wymaganym przez banki warunkiem do otrzymania kredytu. Chroni mury na wypadek zdarzeń losowych, czyli związanych z działaniem sił natury. Do takich ryzyk należy uderzenie pioruna, wystąpienie huraganu, trzęsienie ziemi czy powódź. Drugą grupą ryzyk są te wywołane przez osoby trzecie np. pożary, zalania, dewastacja itd. Zakres ubezpieczenia murów różni się w zależności od ubezpieczyciela. Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu murów od wybranych ryzyk, powinniśmy wybrać tzw. ubezpieczenie od ryzyk nazwanych. Jeśli interesuje nas szersze ubezpieczenie, warto zdecydować się na formułę all risks (czyli wszystkie ryzyka, za wyjątkiem tych wskazanych w OWU).

Przykładowo, Kamil i Kornelia ubezpieczyli mury, wybierając polisę all risks. Dzięki temu, gdy ściana ich domu została pokryta przez nieestetyczne graffiti, mogli ubiegać się o odszkodowanie, które ułatwiło im usunięcie szkody - pomalowanie ściany.