Budowla – co to jest?

Jak brzmi definicja budowli w polisie mieszkaniowej? Zobacz w naszym Słowniku Ubezpieczeniowym CUK dokładne wytłumaczenie!

Budowla - w kontekście ubezpieczeń to obiekt trwale związanym z gruntem (mający fundamenty), który nie jest budynkiem. Do budowli zaliczamy nie tylko tzw. budynki gospodarcze (np. garaż, komórka, altana), ale i obiekty małej architektury (m.in. ogrodzenie, brama, miejsce postojowe, chodnik, oświetlenie budynku, taras, basen, śmietnik). 

Obiekt leżący na terenie ubezpieczonej nieruchomości również może być objęty ochroną ubezpieczeniową. Nie istnieje jednak możliwość ubezpieczenia samej budowli. Można ją tylko włączyć do polisy nieruchomości. Wystarczy do polisy mieszkaniowej dobrać odpowiednie rozszerzenia, określając jakie budowle mają być przedmiotem ubezpieczenia. 

Ubezpieczający może wybrać od jakich ryzyk chce ubezpieczyć budowlę. Do wyboru ma taką samą paletę, jak w przypadku ubezpieczenia nieruchomości, czyli: pożar, uderzenie pioruna, silny wiatr, przepięcia, zalanie, nawalny deszcz czy grad, ciężar śniegu, wandalizm itd. W przypadku takich budowli jak garaż, w którym składujemy cenne przedmioty np. narzędzia ogrodnicze, przydatne będzie włączenie ryzyka kradzieży. Ubezpieczenie budowli może więc objąć zarówno ochronę na wypadek negatywnych skutków zdarzenia losowego, jak i działania osób trzecich. 

Czy wiesz, że...

Jeśli w swoim ogródku wybudowałeś właśnie nowy garaż, możesz włączyć go w dowolnym momencie do polisy mieszkaniowej. Nie musisz czekać do końca okresu obowiązywania obecnej umowy. Aby to zrobić, udaj się do ubezpieczyciela lub agenta.