Palna konstrukcja – co to jest?

Jak definiuje się palną konstrukcję w ubezpieczeniach? Zobacz w naszym Słowniku Ubezpieczeniowym CUK.

Palna konstrukcja - w ubezpieczeniu nieruchomości oznacza elementy nośne budynku (ściany, słupy, podciągi czy ramy) zbudowane z materiałów łatwopalnych np. drewna, pianki poliuretanowej, styropianu czy innych spienionych tworzyw sztucznych. Konstrukcja palna to taka, która składa się z wymienionych wyżej elementów w więcej niż 50%. Do palnych konstrukcji zalicza się m.in. domy drewniane czy z bali. 

Rodzaj konstrukcji, pokrycia dachowego i technologii budowy ma bardzo duży wpływ na cenę ubezpieczenia domu, mieszkania czy innej nieruchomości. Pokrycie dachu papą, gontem bitumicznym, eternitem, słomą, trzciną czy drewnem, zbudowanie go w oparciu o palną konstrukcję oraz wybór takiej metody budowania jak technologia kanadyjska czy skandynawska mogą sprawić, że budynek będzie bardziej podatny na działanie ognia. Ubezpieczenie takiego domu wiąże się z wyższą składką niż w przypadku budynku zrobionego przy zastosowaniu niepalnych materiałów. Składka może być nawet dwa razy  większa. 

Czy wiesz, że...

Klasyfikację palnych i niepalnych materiałów opracowała Unia Europejska, wyróżniając 7 klas palności. Do materiałów niepodatnych na działanie ognia należy np. stal, beton, wełna skalna, szklana, mineralna czy płyty gipsowo-kartonowe. Do palnych materiałów zaliczono natomiast m.in. spienione tworzywa sztuczne. Każdy producent materiałów budowlanych zobowiązany jest do uwzględniania tych oznaczeń.