Kompensacja szkody – co to jest?

Kompensacja szkody - co to takiego? Poznaj pojęcie kompensacji szkody w słowniku ubezpieczeniowym CUK!

Kompensacja szkody - odszkodowanie wyrównujące straty materialne, które spotkały Cię w skutek zdarzeń losowych np. pożaru. Dzięki środkom możesz przywrócić mienie do stanu sprzed szkody np. wyremontować mieszkanie. Wysokość wypłaty nie przewyższa wartości mienia przed zdarzeniem.

Najczęściej z tą definicją klient spotyka się podczas kupowania ubezpieczenia nieruchomości. W momencie, kiedy wystąpi zdarzenie, które zostało uwzględnione w umowie (OWU), ubezpieczony może liczyć na wypłatę odszkodowania. Otrzymane wyrównanie straty materialne, czyli kompensacja szkody, ma na celu powrót stanu mieszkania lub domu sprzed tego zdarzenia losowego.

Przykładowo, Michał i Anna kupili dom jednorodzinny, który przez kolejny rok remontowali. Od momentu budowy, nieruchomość była ubezpieczona. W momencie, kiedy zamieszkali w nowej nieruchomości, ich polisa obejmowała nie tylko zdarzenia losowe, ale także kradzież z włamaniem. Po trzech miesiącach wielki huragan, a właściwie nowo postawione ogrodzenie wskutek silnego wiatru, przewróciło się i uszkodziło część elewacji oraz stolarkę okienną. Niestety, Michała i Ani nie było wtedy w domu, więc dodatkowo złodzieje mieli ułatwione zadanie i weszli do środka, a następnie ukradli sprzęt elektroniczny. Właściciele zgłosili się do towarzystwa ubezpieczonego i nastąpiła kompensacja szkody. Po przejrzeniu dokumentacji związanej ze szkodami, ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie zarówno za zniszczenia, jak i skradzione przedmioty osobiste. Kwota ta ma na celu postawienie nowego ogrodzenia, zamontowanie okna, a także zakup sprzętu elektronicznego.