Ubezpieczenie wypadkowe autocasco (AC) - polisa, która zapewnia ochronę w momencie uszkodzenia pojazdu. W odróżnieniu od obowiązkowego OC, AC jest dobrowolne. Jego zakres ochrony może znacznie różnić się w zależności od tego, jakie warunki proponuje konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. autocasco ma na celu zabezpieczyć finansowo właściciela auta w taki sposób, aby mógł on go naprawić po stłuczce, kolizji czy poważniejszym wypadku.
Co ciekawe, ubezpieczenie wypadkowe autocasco działa niezależnie od tego czy do zdarzenia doszło z winy kierowcy czy nie. To jedna z ważniejszych różnic pomiędzy AC a OC, które chroni wyłącznie poszkodowanego.
Ubezpieczenie wypadkowe autocasco zapewnia wypłatę świadczenia w ramach szkody całkowitej lub częściowej. W pierwszym przypadku, ubezpieczony może liczyć na wsparcie finansowe, kiedy doszło do takich uszkodzeń samochodu, które nie są opłacalne, aby je naprawić. W ramach polisy AC koszty te muszą przekroczyć 70%, aby towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło szkodę całkowitą.
Czy wiesz, że...
Polisa AC z towarzystwa ubezpieczeniowego X różni się od tego, które proponowane jest przez towarzystwo Y. Dlatego warto wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów. Przede wszystkim, zakres ochrony. Autocasco powinno zabezpieczać pojazd w momencie kradzieży i uszkodzenia na wypadek np. działań osób trzecich, stłuczki czy działań sił natury. Warto zwrócić uwagę na sposób likwidacji szkody. Pierwszą metodą jest rozliczenie bezgotówkowe, kiedy towarzystwo kontaktuje się bezpośrednio z warsztatem. Druga uwzględnia wypłatę właścicielowi pojazdu, który musi naprawić samochód na własną rękę. Poza tymi elementami umowy, ważna jest także amortyzacja części czyli to czy ubezpieczyciel pokrywa koszty za wymianę części zamiennych czy oryginalnych. Na uwagę zasługuje także udział własny. Warto dowiedzieć się czy kierowca ma dopłacić do naprawy z własnej kieszeni ustaloną część kwoty.