Klauzula ubezpieczeniowa – co to jest?

Czym jest klauzula ubezpieczeniowa i kiedy ma zastosowanie? W jakich polisach? Zobacz w naszym Słowniku Ubezpieczeniowym CUK.

Klauzula ubezpieczeniowa - w kontekście polisy ubezpieczeniowej to wyjątek, który jest wyłączony z ochrony ubezpieczeniowej lub, o który polisa jest rozszerzona lub zmieniona. Klauzula może wiązać się również z nakazami lub zakazami. 

Przeglądając oferty ubezpieczycieli warto zwrócić uwagę na klauzule wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela. Drugi typ to klauzule rozszerzające zakres ochrony. W przypadku rozszerzenia ubezpieczenia trzeba się liczyć z koniecznością opłacenia dodatkowej składki. To sytuacja dobrowolna - ubezpieczony musi wyrazić zgodę na takie rozszerzenie i dodatkową opłatę. Jednak w tym przypadku, w przeciwieństwie do klauzul wyłączających, jest to korzystna dla klienta sytuacja. Dzięki takim klauzulom zakres ubezpieczenia może odpowiadać indywidualnym potrzebom. 

Czy wiesz, że…

Klauzule są zależne od rodzaju ubezpieczenia. Jeśli chodzi o te rozszerzające zakres, istnieją np. klauzule zasięgu terytorialnego polisy, klauzule rozszerzające zakres polisy komunikacyjnej o przewożony ładunek, klauzula chroniąca pojazd o podwyższonym ryzyku m.in. auta do nauki jazdy. 

Przykładowo, Karolina wybiera się w góry. Ponieważ jest miłośniczką kolarstwa górskiego, które przez wielu ubezpieczycieli uznawane jest za sport ekstremalny, aby zostać objęta ochroną musi wykupić polisę turystyczną z klauzulą rozszerzającą. Taka ochrona będzie kosztować ją więcej niż w przypadku podstawowego ubezpieczenia, jednak będzie o wiele bardziej dopasowana do jej trybu spędzania wolnego czasu.