Instalacja – co to jest?

Jak definiuje się instalację w polisie mieszkaniowej? Zobacz nasz Słownik Ubezpieczeniowy CUK i poznaj znaczenie tego słowa!

Instalacja - rozłożenie w budynku przewodów wodnych i kanalizacyjnych. Składowe instalacji pionowej umiejscowione są w ścianach, zaś poziomej w podłodze. 

Przykładowo, w kontekście ubezpieczeń pojęcie instalacji występuje m.in. w przypadku szkody powstałej w wyniku zalania mieszkania w budynku wielorodzinnym. Powodów może być wiele - pęknięta rura, źle zakręcony zawór albo usterka instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Czy wiesz, że…

Aby nie odpowiadać z własnego majątku za zalanie mieszkania z powodu wadliwej instalacji, możesz wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Warto je rozważyć szczególnie, jeśli Twoje mieszkanie znajduje się na środkowych piętrach budynku, gdzie często dochodzi do awarii rur, wchodzących w skład instalacji. Ubezpieczenie, które chroni na wypadek zalania mieszkań sąsiadów to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Takie rozszerzenie można wykupić w ramach polisy mieszkaniowej. Jednak takie rozszerzenie nie będzie wykorzystywane w każdym przypadku. W momencie zalania mieszkania, należy najpierw ustalić tego przyczynę. Jeśli okazało się, że awarii uległa instalacja pionowa, biegnąca w ścianach budynku, to odpowiedzialność za tę szkodę ma administrator bloku czy wieżowca. Jeśli jednak mieszkanie piętro niżej zostanie zalane w wyniku błędu powstałego w instalacji poziomej, czyli biegnącej w podłodze, przydatna będzie polisa mieszkaniowa z ubezpieczeniem OC. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci świadczenie, które pokryje szkody powstałe w mieszkaniu ubezpieczonego, jak i poszkodowanego sąsiada.