Elementy stałe – czym są?

Czym są elementy stałe w mieszkaniu i domu? Czy wystarczy przytwierdzenie obiektu na stałe? Sprawdzamy, jak ubezpieczyciele definiują elementy stałe.

Elementy stałe - obiekty zamontowane wewnątrz budynku, których nie można zdemontować bez użycia narzędzi. Należą do nich zabudowane meble, obudowy instalacji i grzejników, drzwi i okna wraz z oszkleniem, zamki, kraty, żaluzje i rolety antywłamaniowe, piece, kominki, grzejniki, armatura, gładzie, powłoki malarskie ścian i sufitów, schody, parapety, tapety, panele, płytki, lampy przymocowane do sufitów lub ścian, drzwi garażowe, pompy ciepła, itd.

Elementy stałe to wyposażenie domu czy mieszkania, które często uwzględnia się w ubezpieczeniu. Ma ono na celu ich ochronę w przypadku pożaru, powodzi czy huraganu. Niektóre polisy uwzględniają też wypłatę odszkodowania w momencie, kiedy dojdzie do ich dewastacji czy przepięcia. Warto też zwrócić uwagę na to czy elementy stałe są chronione od kradzieży i włamania, a także szkód powstałych w czasie akcji ratowniczej. Jeśli np. podczas gaszenia pożaru, zostaną zniszczone Twoje okna, będziesz mógł liczyć na wypłatę odszkodowania. Wszystko jednak zależy od podpisanej umowy, a szczególnie zakresu ochrony. Elementy stałe najbardziej są chronione w ubezpieczeniu All Risks, czyli od wszystkich ryzyk. Przykładowo, jeśli podczas przeprowadzki ktoś zniszczy Twoje drewniane deski podłogwe czy złodzieje uszkodzą drzwi, będziesz mógł liczyć na wypłatę świadczenia. Odszkodowanie wykorzystasz na remont lub zakup nowych elementów wyposażenia.

Elementy stałe można ubezpieczyć razem z murami lub wraz z całym wyposażeniem domu, czyli sprzętem elektronicznym, AGD, meblami wolnostojącymi itd.