Concierge – co to jest?

Co to jest concierge? Na czym polega tego typu pomoc? Zobacz w naszym Słowniku Ubezpieczeniowym CUK!

Concierge - dodatkowa usługa związana z ubezpieczeniem assistance. Najczęściej dotyczy organizacji pomocy ubezpieczonemu w razie wystąpienia szkody. Na przykład w ramach ubezpieczeń nieruchomości, usługa concierge obejmuje po hydraulika w razie pęknięcia rury czy ślusarza po wystąpieniu włamania. 

W ramach usługi concierge ubezpieczyciele oferują zazwyczaj dwa poziomy pomocy. Pierwsza to możliwość skorzystania z infolinii 24/7, na której pracownicy udzielają ubezpieczonemu różnych informacji (np. o adresie najbliższego warsztatu, restauracji czy hotelu). Rozszerzona usługa dotyczy natomiast działania w imieniu ubezpieczonego, czyli np. zamówienie pokoju w hotelu czy rezerwacja stolika.

Czy wiesz, że…

Słowo concierge (konsjerż) oznacza dozorcę. Chociaż historia tej profesji sięga aż średniowiecza, obecnie najczęściej spotyka się osoby wykonujące ten zawód np. w hotelach. Taki pracownik odpowiada za załatwianie różnych spraw gości i spełnianiu ich życzeń. Pojęcie zostało przyjęte w branży ubezpieczeniowej, ponieważ obowiązki konsjerża są analogiczne do jednej z usług w ramach polisy assistance, czyli właśnie pomocy w razie awaryjnych sytuacji. 

Przykładowo, Karolina podczas ubezpieczenia pojazdu zdecydowała się na wykupienie dodatkowej usługi concierge w ramach assistance. Kilka miesięcy później jej samochód uległ awarii podczas podróży. Zgłosiła to ubezpieczycielowi, który zajął się organizacją pomocy drogowej, warsztatu w okolicy, a także zarezerwował Karolinie nocleg, ponieważ okazało się