Audatex – co to jest?

Jak działa program Audatex? Co to dokładnie oznacza? Zobacz wytłumaczenie w naszym Słowniku Ubezpieczeniowym CUK!

Audatex - program, na podstawie którego możliwe jest przeprowadzenie wyceny kosztów naprawy pojazdów. Dzięki przeprowadzeniu analizy szkody na podstawie systemu Audatex można poznać wartość szkody, a informacja ta wykorzystywana jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe do określenia kwoty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego. Informacje zawarte w systemie aktualizowane są co 30 dni, a odpowiedzialni są za to producenci samochodów oraz części i dodatkowych elementów wyposażenia. Oprócz oryginalnych podzespołów znajdziemy tu również ceny części zamiennych o zbliżonej jakości. Chociaż standardowa kalkulacja kosztów serwisowania auta odbywa się na podstawie cen części oryginalnych, to w przypadku ich braku wykorzystuje się zamienniki. Aktualizacja cen umożliwia dokładne ustalenie kosztorysu w zależności od zmian cen rynkowych.  

Z systemu Audatex korzystają nie tylko zakłady ubezpieczeniowe, ale i warsztaty samochodowe i rzeczoznawcy. Program jest znany i używany na całym świecie. Innym systemem wyceny uszkodzeń auta, który działa na podobnej zasadzie co Audatex, jest Eurotax.

Przykładowo, raport z systemu Audatex składa się z kilku części: danych pojazdu, kosztów robocizny blacharskiej i mechanicznej, a także tej związanej z lakierowaniem (w tym robocizny lakierniczej, materiału oraz kosztów przygotowania do lakierowania), kosztów części, które trzeba wymienić i kalkulacji ogólnej podsumowującej wszystkie koszty. Raport zawiera również objaśnienia skrótów i oznaczeń, a niekiedy też stronę kontrolną, która podsumowuje kalkulację przy użyciu specjalnych kodów.