Amortyzacja części – co to jest?

Słyszałeś kiedyś o amortyzacji części? Nie jesteś pewny, co to znaczy? Sprawdź w słowniku ubezpieczeniowym CUK, co dokładnie kryje się pod amortyzacją części.

Amortyzacja części - pomniejszenie wartości części samochodowych o stopień ich zużycia, który wynika z okresu eksploatacji pojazdu. Ten aspekt jest brany pod uwagę podczas wyliczenia wartości szkód po wypadku czy kolizji, a co za tym idzie - wskazania kwoty do wypłaty odszkodowania. Wraz z upływem czasu, im samochód jest starszy, jednocześnie zwiększa się też amortyzacja części. Wszystko jednak zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz jego oferty. Czasem przy starszych samochodach, które mają powyżej 5 lat, brana jest pod uwagę wysokość ubytku wartości na poziomie nawet 55%. 

Przykładowo, jeśli amortyzacja części dla Twojego 2-letniego auta wynosi 20%, a wymieniana część kosztuje 200 zł, otrzymasz 160 zł na zakup nowej.

Jak pewnie się domyślasz, amortyzacja części może być kłopotliwa dla kierowcy. Właśnie dlatego niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują brak zastosowania takiego rozwiązania. Z kolei, jeśli po wypadku czy kolizji brana jest pod uwagę amortyzacja części, składka za ubezpieczenie może być niższa. Trzeba jednak zaznaczyć, że kwota wypłaconego odszkodowania w momencie zdarzenia, które jest zawartw w OWU, będzie niższa niż właściciel samochodu mógł zakładać. Wszystko jednak zależy od tego czy klient ma gwarantowaną stałą sumę ubezpieczenia.

Czy wiesz, że...

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie tylko wiek samochodu, ale także konkretny rodzaj części, ponieważ są one bardziej narażone na eksploatację niż inne. Przykładowo, wartość amortyzacji części dla układu hamulcowego wynosi 30%, choć pozostałe z nich tylko 20%.