2023-12-01

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niemiec – ile kosztuje i jak je wybrać?

Planujesz urlop w Niemczech? Pamiętaj o polisie turystycznej.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niemiec – ile kosztuje i jak je wybrać?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Niemiec w celach zarobkowych, czy rekreacyjnych, warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Nawet podczas robienia zakupów może zdarzyć się tak, że źle się poczujesz albo uszkodzisz cudzy przedmiot. Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niemiec.

Ubezpieczenie na wyjazd – prywatnie czy z biurem podróży?

Do Niemiec zazwyczaj Polacy wybierają się własnym autem lub samolotem, organizując sobie pobyt na własną rękę. Zdarza się jednak tak, że biura podróży proponują ciekawe wycieczki. Przykładowo, można wybrać się szlakami pięknych i zabytkowych zamków albo przy okazji zwiedzić też inne państwa, takie jak Czechy czy Austria.

Biura podróży często proponują w cenie wycieczki ubezpieczenie turystyczne do Niemiec, któremu warto się przyjrzeć. Przede wszystkim, sumy ubezpieczenia mogą być niższe niż w przypadku polisy zakupionej na własną rękę. Może to oznaczać, że kwota nie będzie wystarczająca, jeśli stanie się coś złego. To nie jest jedyny element polisy, na który warto zwrócić uwagę. Sprawdź też zakres ochrony, czyli za co dokładnie masz uiścić składkę. Gotowe rozwiązania od biura podróży często mają okrojoną wersję i np. brakuje w nich rozszerzeń takich jak klauzula alkoholowa. 

Zastanów się też, w jakich celach jedziesz do Niemiec i jaka dokładnie ochrona Ci się przyda. Zakup ubezpieczenia turystycznego do Niemiec na własną rękę jest na tyle dobrym rozwiązaniem, że bez problemu wybierzesz taki zakres ochrony, który odpowiada Twoim potrzebom. Zawsze sprawdzaj też szczegóły oferty, czyli tzw. OWU . Zapoznaj się z wyłączeniami odpowiedzialności, a także dokładną kwotą.

EKUZ – czy jest potrzebne?

Przed wyjazdem do Niemiec możesz wyrobić kartę EKUZ. Zapewnia ona pokrycie kosztów większości świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej. 

Do czego uprawnia EKUZ w Niemczech? Na jej podstawie turysta otrzyma pomoc w razie nagłych zdarzeń, które powodują zagrożenie jego życia lub zdrowia. W ramach EKUZ możesz skorzystać z porady specjalisty (po skierowaniu od lekarza rodzinnego). Co ważne EKUZ obejmuje tylko zabiegi i wizyty w placówkach publicznych. Za prywatne leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, chyba że przed wyjazdem zadbało się o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Niemiec, o czym więcej przeczytasz w dalszej części tego tekstu.

W Niemczech jest też darmowy transport do szpitala w sytuacjach zagrożenia życia oraz niebezpieczeństwa dla zdrowia pacjenta, czyli podobnie jak w Polsce. Niestety, specjalistyczny transport do kraju nie jest finansowany z publicznych środków. Oznacza to, że karta EKUZ w Niemczech nie zapewni Ci wsparcia w tej wyjątkowej sytuacji. Bez odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego będziesz musiał zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.  

Bez karty EKUZ lub ubezpieczenia turystycznego do Niemiec będziesz obciążony kosztami leczenia na takiej samej zasadzie, jakbyś korzystał z prywatnej opieki medycznej. Nie tylko zapłacisz za wizytę u lekarza, ale nie skorzystasz także z możliwości współfinansowania leków na receptę.

Koszty leczenia w Niemczech

Opieka medyczna w Niemczech jest na dość wysokim poziomie. Obywatele mają do wyboru publiczną służbę zdrowia oraz prywatną, jednak najczęściej wybierają tę pierwszą opcję. Nie jest jednak tak, że wszystkie opłaty pokrywane są w ramach odpowiednika polskiego NFZ. Co ciekawe, do pierwszej wizyty u specjalisty trzeba dopłacić 10 euro

Płaci się także za leczenie szpitalne. Ta opłata wynosi ok. 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Co ważne, jeśli w ciągu roku kalendarzowego, pobyt w szpitalu przedłuży się do 28 dni, to po przekroczeniu tej liczby nie trzeba już płacić „dniówki”. Ta tzw. opłata standardowa za każdy dzień pobytu w szpitalu dotyczy tylko osób pełnoletnich. Zwolnione są z niej dzieci i kobiety w ciąży. Również za dodatkowe świadczenia w szpitalu się dopłaca – np. za pokój jednoosobowy.

W ramach publicznej opieki zdrowotnej Niemcom proponowane są dopłaty na leki na receptę oraz materiały opatrunkowe.Pacjenci płacą 10% ceny. Nie może to być jednak mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro.  

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co pokrywa ubezpieczenie na wyjazd?

Przyjrzyjmy się bliżej temu, co tak naprawdę zawiera ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec. Każde towarzystwo oczywiście ustala ofertę indywidualnie, często dopasowując się też do klienta. W polisie możesz znaleźć:

 • koszty leczenia,
 • zwrot kosztów związanego z transportem specjalistycznym do Polski,
 • akcje poszukiwawcze i ratownicze,
 • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków),
 • OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • assistance podróżny.

Podstawowym elementem polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. To przekłada się na Twój komfort oraz bezpieczeństwo, niezależnie od tego, w jakim celu wybierasz się do tego kraju. Jeśli źle się poczujesz, możesz liczyć na pomoc lekarza pierwszego kontaktu. Konieczna będzie hospitalizacja? Za to także zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, oczywiście do określonej kwoty wskazanej w umowie. Ten element ubezpieczenia na wyjazd do Niemiec jest bardzo ważny, ponieważ za pobyt w szpitalu, jak już wiemy, w tym kraju się płaci. I to między innymi ze względu na możliwość pokrycia kosztów leczenia w szpitalu ubezpieczenie turystyczne jest lepsze niż karta EKUZ, która nie uprawnia do bezpłatnej hospitalizacji w Niemczech.

Ważnym elementem polisy jest transport specjalistyczny do Polski. Nie jest on finansowany ze środków publicznych, dlatego warto się zabezpieczyć w ten sposób dzięki polisie turystycznej. Kiedy to przydatne rozwiązanie? Jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu w zaawansowanym stopniu i powrót do kraju będzie niemożliwy, organizacją i kosztami zajmie się ubezpieczyciel.

OC w życiu prywatnym to przydatny dodatek, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie na pokrycie wyrządzonych szkód osobie trzeciej. Na pozór może to okazać się niepotrzebne, jednak wiele może zdarzyć się na co dzień, np. niechcący kogoś popchniesz, zbijesz szybę w centrum handlowym czy uszkodzisz cudzy sprzęt fotograficzny.

Wybierasz się na dłużej do Niemiec? Będziesz mieć ze sobą cenne przedmioty? W takiej sytuacji przyda Ci się ubezpieczenie bagażu. Ciekawymi rozszerzeniami są również klauzule alkoholowe oraz ochrona w razie uprawiania sportów ekstremalnych. Jeśli natomiast cierpisz na choroby przewlekłe, koniecznie powiadom o tym swojego ubezpieczyciela, abyś mógł liczyć na wsparcie czy hospitalizację, kiedy wystąpią objawy.

Jak wybrać polisę turystyczną do Niemiec?

Wiesz już, z czego składa się ubezpieczenie do Niemiec. Jednak na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając je?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad wysokością sum ubezpieczenia, w skrócie SU. Najważniejszą kwestią jest wysokość SU w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży. Zaleca się, by w przypadku wyjazdu do krajów europejskich, w tym także do Niemiec, SU wynosiło minimum 30 tys. zł. Zasada jest taka, że im wyższa SU, tym polisa droższa, jednak warto wydać kilka złotych więcej i cieszyć się lepszą ochroną w tym zakresie, gdyż jak wiemy, leczenie w Niemczech nie należy do tanich. Także SU w przypadku ratownictwa czy transportu do kraju powinna być przemyślana. Jeśli chodzi o powrót do kraju z powodów medycznych może to turystę kosztować nawet i 100 tys. zł. Jeśli z kolei zabierasz ze sobą drogi sprzęt, zadbaj o odpowiednią wysokość SU w przypadku ubezpieczenia bagażu.

Inna kwestia ważna przy wyborze ubezpieczenia to jej zakres. Na przykład, jeśli chcemy podczas wyjazdu aktywnie spędzać czas, warto wybrać takie ubezpieczenie, które obejmuje szkody powstałe podczas uprawiania sportów. Na wycieczkę, nastawioną na wypoczynek ze znajomymi i bliskimi także w pubach i barach, dobrze jest rozszerzyć polisę o tzw. klauzulę alkoholową. Większość towarzystw bez tego dodatku nie pokryje kosztów związanych ze skutkami zdarzeń, które powstały, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. Również ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec do pracy będzie wymagało odpowiednich rozszerzeń. Można np. wybierać spośród ubezpieczenia na wyjazd do pracy fizycznej bądź umysłowej.

Ważne!

Pamiętaj, że ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niemiec może się różnić w zależności od towarzystwa. Te różnice mogą dotyczyć nie tylko wysokości sum ubezpieczenia, ale także zakresu samej polisy. Nie obowiązuje zasada: im droższe ubezpieczenie, tym lepsze. Dlatego, by wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie do Niemiec, warto porównywać oferty. Zachęcamy do posłużenia się naszym kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych, który ułatwia wybór najlepszej polisy spośród wielu ofert.

Cena ubezpieczenia do Niemiec – od czego zależy?

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Niemiec? To zależy od wielu czynników, które indywidualnie rozważa każde towarzystwo. Na tej podstawie ocenia ryzyko ubezpieczeniowe, a następnie wycenia polisę. Pod uwagę brane są takie czynniki jak:

 • długość pobytu,
 • zakres ochrony (czyli zdarzenia, za które towarzystwo bierze odpowiedzialność),
 • rozszerzenia (np. jeśli będziesz uprawiać sport wysokiego ryzyka),
 • ilość osób,
 • wiek ubezpieczonych.

Kiedy zaplanujesz dokładnie wycieczkę, wtedy możesz rozejrzeć się za dobrym ubezpieczeniem turystycznym do Niemiec. Dzięki temu otrzymasz wsparcie i pomoc finansową, jeśli nagle zachorujesz lub trafisz do szpitala.

Sprawdźmy teraz, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Niemiec dla jednej osoby, która jedzie na wyjazd 7-dniowy w celach wypoczynkowych. Posłużyliśmy się naszym kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych, który przedstawił nam m.in. takie oferty, jak te, znajdujące się w tabeli.

Wyliczenie sporządzone 17.11.2023 r.
TowarzystwoWysokość składkiZakres

Generali

61 zł za wyjazd 7-dniowy 
8,70 zł za 1 dzień

Koszty leczenia i assistance – SU: 500 000 zł
NNW – SU: 40 000 zł
OC w życiu prywatnym – SU: 100 000 zł
Bagaż podróżny – SU: 500 zł
Pomoc w razie zachorowania na COVID-19 – TAK
Klauzula alkoholowa – TAK

Proama

50 zł za wyjazd 7-dniowy
7,14 zł za 1 dzień

Koszty leczenia i assistance – SU: 200 000 zł
NNW – SU: 20 000 zł
OC w życiu prywatnym – SU: 50 000 zł
Bagaż podróżny – SU: 500 zł
Pomoc w razie zachorowania na COVID-19 – TAK
Klauzula alkoholowa – TAK

Allianz

49,70 zł za wyjazd 7-dniowy
7,10 zł za 1 dzień

Koszty leczenia i assistance – SU: 240 000 zł
NNW – SU: 40 000 zł
OC w życiu prywatnym – SU: 400 000 zł
Bagaż podróżny – SU: 1 600 zł
Szkody powstałe w trakcie uprawiania sportu rekreacyjnego – TAK
Pomoc w razie zachorowania na COVID-19 – TAK
Klauzula alkoholowa – TAK

Najkorzystniejsze w tym przypadku jest ubezpieczenie proponowane przez firmę Generali. W porównaniu z pozostałymi ofertami dopłata ok. 10 zł sprawia, że turysta zyskuje ochronę w ramach wysokiej sumy ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży, a także NNW.

Na co uważać, wyjeżdżając do Niemiec?

Zastanawiasz się, czy musisz na coś szczególnie uważać, kiedy wybierasz się do zachodnich sąsiadów?

 • zagrożenie terrorystyczne

Warto zachować ogólną ostrożność na terenie Niemiec, ponieważ w przeszłości doszło tu do kilku ataków oraz prób działań terrorystycznych. Jeśli będziesz odwiedzać lotniska, dworce kolejowe czy centra handlowe, zawsze słuchaj komunikatów oraz stosuj się do wskazówek władz rządzących. W takich miejscach może być też zwiększona liczba funkcjonariuszy policji oraz kontroli.

 • zagrożenie kradzieżą

Tak jak w innych krajach, tak samo i w Niemczech możliwe są działania złodziei kieszonkowców, dlatego zawsze uważaj na swój bagaż. To szczególnie ważne, jeśli będziesz w miejscach zatłoczonych, dużych sklepach czy w komunikacji miejskiej. Warto zabezpieczyć się na wypadek takiej kradzieży podczas wyjazdu do Niemiec i rozszerzyć polisę turystyczną również o ubezpieczenie bagażu.

 • niebezpieczeństwo związane z przewożeniem autostopowiczów

Podróżując autem po Niemczech, trzeba być ostrożnym, jeśli chodzi o zabieranie autostopowiczów. Przewożenie obywateli spoza krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy nielegalnie przebywają na terenie Niemiec to przestępstwo.

 • wysokie mandaty

Podróżując autem po Niemczech, trzeba być ostrożnym, jeśli chodzi o zabieranie autostopowiczów. Przewożenie obywateli spoza krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy nielegalnie przebywają na terenie Niemiec to przestępstwo.

Pamiętaj o tym, aby zawsze przed wyjazdem zapoznać się z ostrzeżeniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych! Zaleca się także rejestrację w systemie Odyseusz, który ułatwia pracownikom MSZ kontakt z turystą w razie problemów.

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Niemiec z CUK!

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Niemiec. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić jedną z placówek. A jeśli wiesz, jakie ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec potrzebujesz i wolisz kupić je przez internet, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Wyliczysz tu składkę ubezpieczenia na swój wyjazd w kilku towarzystwach, a następnie wybierzesz jedną z nich i opłacisz przez internet.

FAQ:

 • 1
  Czy NFZ pokrywa koszty leczenia w Niemczech?

  Tak, mając kartę EKUZ, która jest rozszerzeniem polskiego ubezpieczenia zdrowotnego na kraje Unii Europejskiej możesz korzystać z opieki lekarskiej w publicznych placówkach w Niemczech. EKUZ obejmuje jednak tylko sytuacje bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Nie uprawnia do korzystania z prywatnych placówek oraz nie pokrywa kosztów zabiegów planowych.

 • 2
  Czy EKUZ jest potrzebny w Niemczech?

  Poziom życia, jak i świadczenia usług medycznych w Niemczech są bardzo wysokie. Niemiecka służba zdrowia jest uznawana za jedną z najlepszych w Europie. Za taką opiekę trzeba jednak słono zapłacić. Brak karty EKUZ oznacza, że turysta będzie musiał pokryć koszty leczenia, czyli jego wizyta lekarska będzie traktowana jak prywatna. Średni koszt wizyty u lekarza w Niemczech wynosi 50-100 euro, zaś pobyt w szpitalu wiąże się z opłatą ok. 10 euro za dzień. Również za leki na receptę trzeba będzie zapłacić 100% ceny.

 • 3
  Czy polskie ubezpieczenie działa w Niemczech?

  W Niemczech, czyli kraju należącym do Unii Europejskiej, działa karta EKUZ, która uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Jeśli turysta lub osoba przebywająca w Niemczech w celach zarobkowych nie ma EKUZ i ubezpieczenia turystycznego będzie musiała zapłacić za leczenie.

 • 4
  Czy NFZ zwraca za leczenie w Niemczech?

  Turysta, który podczas wyjazdu do Niemiec skorzystał z leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej i poniósł związane z tym koszty i, który ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce, może ubiegać się o zwrot kosztów od Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwracana jest kwota wyceniona przez NFZ w przypadku danego zabiegu czy wizyty lekarskiej.

 • 5
  Czy w Niemczech trzeba płacić za pobyt w szpitalu?

  Tak. Pobyt w szpitalu jest jedną z usług medycznych, za którą Niemcy dopłacają. Stawka wynosi ok. 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu. Jeśli pacjent jest hospitalizowany powyżej 28 dni, nie ponosi dalszych opłat dziennych. Oznacza to, że nawet mając kartę EKUZ trzeba będzie podczas pobytu w niemieckim szpitalu dopłacić według zasad, obowiązujących obywateli tego kraju.

 • 6
  Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

  Ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec nie wiąże się z bardzo dużym kosztem. Niektóre towarzystwa oferują polisy turystyczne już od kilku złotych za dzień. Np. oferta towarzystwa Allianz, zapewniająca m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży z sumą ubezpieczenia 100 000 zł, NNW z sumą ubezpieczenia 10 000 zł czy OC z sumą ubezpieczenia 100 000 zł, kosztuje już 4 zł w przypadku jednodniowego pobytu.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku