W tym artykule:
Niezależnie od tego czy wybierasz się do Niemiec w celach zarobkowych czy rekreacyjnych, warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Nawet podczas robienia zakupów, może zdarzyć się tak, że źle się poczujesz albo uszkodzisz cudzy przedmiot. Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niemiec.
Czy ubezpieczenie do Niemiec z biura podróży wystarczy?
Do Niemiec zazwyczaj Polacy wybierają się własnym autem lub samolotem, organizując sobie pobyt na własną rękę. Zdarza się jednak tak, że biura podróży proponują ciekawe wycieczki. Przykładowo, można wybrać się szlakami pięknych i zabytkowych zamków albo przy okazji zwiedzić też inne państwa, takie jak Czechy czy Austria.
Biura podróży często proponują w cenie wycieczki ubezpieczenie turystyczne do Niemiec, któremu warto się przyjrzeć. Przede wszystkim, sumy ubezpieczenia mogą być niższe niż w przypadku polisy zakupionej na własną rękę. Może to oznaczać, że kwota nie będzie wystarczająca, jeśli stanie się coś złego. To nie jest jedyny element polisy, na który warto zwrócić uwagę. Sprawdź też zakres ochrony, czyli za co dokładnie masz uiścić składkę. Gotowe rozwiązania od biura podróży często mają okrojoną wersję i np. brakuje w nich rozszerzeń takich jak klauzula alkoholowa.
Zastanów się też, w jakich celach jedziesz do Niemiec i jaka dokładnie ochrona Ci się przyda. Zakup ubezpieczenia turystycznego do Niemiec na własną rękę jest na tyle dobrym rozwiązaniem, że bez problem wybierzesz taki zakres ochrony, który odpowiada Twoim potrzebom. Zawsze sprawdzaj też szczegóły oferty, czyli tzw. OWU. Zapoznaj się z wyłączeniami odpowiedzialności, a także dokładną kwotą.
Cena ubezpieczenia do Niemiec - od czego zależy?
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Niemiec? To zależy od wielu czynników, które indywidualnie rozważa każde towarzystwo. Na tej podstawie, ocenia ryzyko ubezpieczeniowe, a następnie wycenia polisę. Pod uwagę brane są takie czynniki jak:
- długość pobytu,
- zakres ochrony (czyli zdarzenia, za które towarzystwo bierze odpowiedzialność),
- rozszerzenia (np. jeśli będziesz uprawiać sport wysokiego ryzyka),
- ilość osób.
Kiedy zaplanujesz dokładnie wycieczkę, wtedy możesz rozejrzeć się za dobrym ubezpieczeniem turystycznym do Niemiec. Dzięki temu, otrzymasz wsparcie i pomoc finansową, jeśli nagle zachorujesz lub trafisz do szpitala.
Co wchodzi w skład ubezpieczenia do Niemiec?
Przyjrzyjmy się bliżej temu, co tak naprawdę zawiera ubezpieczenie turystyczne do Niemiec. Każde towarzystwo oczywiście ustala ofertę indywidualnie, często dopasowując się też do klienta. W polisie możesz znaleźć:
- koszty leczenia,
- zwrot kosztów związanego z transportem specjalistycznym do Polski,
- akcje poszukiwawcze i ratownicze,
- NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków),
- OC w życiu prywatnym,
- ubezpieczenie bagażu,
- assistance podróżny.
Podstawowym elementem ubezpieczenia turystycznego do Niemiec jest zwrot kosztów leczenia. To przekłada się na Twój komfort oraz bezpieczeństwo, niezależnie od tego, w jakim celu wybierasz się do tego kraju. Jeśli źle się poczujesz, możesz liczyć na pomoc lekarza pierwszego kontaktu. Konieczna będzie hospitalizacja? Za to także zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, oczywiście do określonej kwoty wskazanej w umowie.
Ważnym elementem polisy jest transport specjalistyczny do Polski. Nie jest on finansowany ze środków publicznych, dlatego warto się zabezpieczyć w ten sposób dzięki polisie turystycznej. Kiedy to przydatne rozwiązanie? Jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu w zaawansowanym stopniu i powrót do kraju będzie niemożliwy, organizacją i kosztami zajmie się ubezpieczyciel.
OC w życiu prywatnym to przydatny dodatek, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie na pokrycie wyrządzonych szkód osobie trzeciej. Na pozór może to okazać się niepotrzebne, jednak wiele może zdarzyć się na co dzień, np. niechcący kogoś popchniesz, zbijesz szybę w centrum handlowym czy uszkodzisz cudzy sprzęt fotograficzny.
Wybierasz się na dłużej do Niemiec? Będziesz mieć ze sobą cenne przedmioty? W takiej sytuacji przyda Ci się ubezpieczenie bagażu. Ciekawymi rozszerzeniami są również klauzule alkoholowe oraz ochrona w razie uprawiania sportów ekstremalnych. Jeśli natomiast cierpisz na choroby przewlekłe, koniecznie powiadom o tym swojego ubezpieczyciela, abyś mógł liczyć na wsparcie czy hospitalizację, kiedy wystąpią objawy.
EKUZ a ubezpieczenie do Niemiec
Przed wyjazdem do Niemiec możesz wyrobić kartę EKUZ. Zapewnia ona pokrycie kosztów większości świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej.
W ramach EKUZ możesz skorzystać z porady specjalisty (po skierowaniu od lekarza rodzinnego) czy hospitalizacji. W Niemczech jest też darmowy transport do szpitala w sytuacjach zagrożenia życia oraz niebezpieczeństwa dla zdrowia pacjenta, czyli podobnie jak w Polsce. Niestety, specjalistyczny transport do kraju nie jest finansowany z publicznych środków. Oznacza to, że karta EKUZ nie zapewni Ci wsparcia w tej wyjątkowej sytuacji. Bez odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego będziesz musiał zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.
Bez karty EKUZ lub ubezpieczenia turystycznego do Niemiec, będziesz obciążony kosztami leczenia na takiej samej zasadzie, jakbyś korzystał z prywatnej opieki medycznej. Przeciętny koszt wizyty u lekarza to 50-100 euro, a jeden dzień pobytu w szpitalu to opłata nawet 500 euro.
Z DORADCĄ
Na co uważać, wyjeżdżając do Niemiec?
Zastanawiasz się czy musisz na coś szczególnie uważać, kiedy wybierasz się do zachodnich sąsiadów? Warto zachować ogólną ostrożność na terenie Niemiec, ponieważ doszło do kilku ataków oraz prób działań terrorystycznych. Jeśli będziesz odwiedzać lotniska, dworce kolejowe czy centra handlowe, zawsze słuchaj komunikatów oraz stosuj się do wskazówek władz rządzących. W takich miejscach może być też zwiększona liczba funkcjonariuszy policji oraz kontroli.
Tak jak w innych krajach, tak samo i w Niemczech możliwe są działania złodziei kieszonkowców, dlatego zawsze uważaj na swój bagaż. To szczególnie ważne, jeśli będziesz w miejscach zatłoczonych, dużych sklepach czy w komunikacji miejskiej.
Pamiętaj o tym, aby zawsze przed wyjazdem zapoznać się z ostrzeżeniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych!
Koszty leczenia w Niemczech
Opieka medyczna w Niemczech jest na dość wysokim poziomie. Obywatele mają do wyboru publiczną służbę zdrowia oraz prywatną, jednak najczęściej wybierają tą pierwszą opcję. Nie jest jednak tam, że wszystkie opłaty pokrywane są w ramach odpowiednika polskiego NFZ. Co ciekawe, do pierwszej wizyty u specjalisty trzeba dopłacić 10 euro.
Jeśli w ciągu roku łączna długość hospitalizacji nie przekroczy 28 dni, trzeba zapłacić za leczenie szpitalne 10 euro za jeden dzień pobytu.
W ramach publicznej opieki zdrowotnej, Niemcy proponują też swoim obywatelom opłaty za leki za receptę oraz materiały opatrunkowe. Dofinansowania są tak wysokie, że przeciętny pacjent płaci jedynie 10%.
Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Niemiec z CUK!
Oceń artykuł