2019-09-24

Ubezpieczenie NNW samochodu – czy warto?

Czyli dlaczego polisa NNW może się przydać każdemu kierowcy.

Ubezpieczenie NNW samochodu – czy warto?

Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu jest OC. Kupując polisę dla Twojego auta, staniesz jednak przed wyborem opcji dodatkowych, a jedną z nich będzie ubezpieczenie NNW. Czy warto zdecydować się na NNW kierowcy?

Co obejmuje polisa NNW samochodu?

Ubezpieczenie jak sama nazwa wskazuje dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków czyli skutków nagłych zdarzeń. Głównym ryzykiem jest oczywiście wypadek drogowy i zdarzenia, do których doszło w czasie jazdy autem lub podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu. Polisa NNW polega na wypłacie odszkodowania w razie trwałych skutków wypadku. Chodzi o uszkodzenia ciała lub trwały uszczerbek na zdrowiu, który prowadzi do inwalidztwa lub śmierci.

Kogo chroni NNW samochodu?

Polisa obejmuje tylko kierowcę pojazdu lub kierowcę i pasażerów, którzy jadą z nim autem. Oczywiście liczba pasażerów nie może przekroczyć limitu wyznaczonego w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku większości samochodów osobowych NNW chroni 4 pasażerów i kierowcę.

Ubezpieczenie NNW a uszczerbek na zdrowiu

Uszczerbek na zdrowiu to kluczowe pojęcie w przypadku polisy NNW. Odszkodowanie trafi do Ciebie za każdy procent trwałego uszczerbku na zdrowiu, którego doznałeś wskutek nieszczęśliwego wypadku. Trwały uszczerbek na zdrowiu wyrażamy w procentach na podstawie opinii lekarskich i tabeli obowiązujących w danym towarzystwie ubezpieczeń.

Przykładowo, uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym może oznaczać trwały uszczerbek na zdrowiu na poziomie 15%. Ubezpieczyciel ustala stałą kwotę odszkodowania za 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wynik mnożenia będzie wysokością Twojego odszkodowania.

Dlaczego warto mieć NNW samochodu?

Warto uświadomić sobie, że za kierownicą zdrowie i życie kierującego jest chronione tylko polisą OC sprawcy wypadku. Gdy dojdzie do wypadku nie z Twojej winy, otrzymasz wypłatę odszkodowania z jego ubezpieczenia. W pozostałych przypadkach nie otrzymasz wsparcia, jeśli nie masz własnej polisy. Środki na leczenie czy rehabilitację będziesz musiał zorganizować we własnym zakresie.

Ubezpieczenie NNW zapewnia odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu bez względu na winnego zdarzenia. Nie udało się ustalić sprawcy? A może to Ty spowodowałeś wypadek? Odszkodowanie może trafić do Ciebie w obu przypadkach.

Co więcej, wypłata środków z NNW przebiega niezależnie od pomocy, jaką otrzymasz od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Poza tym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać więcej niż jedno ubezpieczenie NNW. Jak to działa? Gdy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku zdarzenia objętego ochroną, możesz wnioskować o odszkodowanie z tylu polis NNW, ilu posiadasz.

Sprawdzone OC z NWW?

Oblicz składkę online przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń samochodowych. Doradcy CUK Ubezpieczenia czekają na Ciebie na infolinii i w placówkach w całej Polsce.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku