2024-03-22

Wybór ubezpieczenia turystycznego do Holandii

Marzysz o podróży do Holandii? Nie zapomnij o polisie turystycznej!

Wybór ubezpieczenia turystycznego do Holandii

Podróż do malowniczego kraju tulipanów, zabytkowych wiatraków i nowoczesnej architektury, jakim jest Królestwo Niderlandów, to marzenie wielu turystów. Bez względu na to, czy planujesz zwiedzać tętniące życiem miasta takie jak Amsterdam, Rotterdam lub Utrecht, czy preferujesz spokojniejszy wypoczynek na wiejskich terenach, ważne jest, abyś pamiętał o dobrym przygotowaniu do podróży.

Jednym z kluczowych aspektów planowania wyjazdu jest odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Holandia to kraj, w którym obowiązuje karta EKUZ. Dzięki niej obywatele naszego kraju zyskują dostęp do podstawowej pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Jednak nie zawsze będzie to wystarczającym zabezpieczeniem podróży. Sprawdź, co powinno zawierać dobrze skomponowana polisa turystyczna do Holandii!

Najważniejsze informacje:

 • W Holandii obowiązuje obecnie wysoki stopień zagrożenia terrorystycznego. Aktualne komunikaty dotyczące bezpieczeństwa dla osób podróżujących do tego kraju można śledzić tutaj.
 • Podczas pobytu turystycznego można korzystać z podstawowej pomocy medycznej na podstawie karty EKUZ. W Holandii  koszty zabiegów, jakich nie obejmuje to ubezpieczenie, są bardzo wysokie. Dlatego zalecany jest zakup polisy turystycznej, która pokryje wszelkie potencjalne koszty leczenia w podróży.
 • Wybór rozszerzeń w ubezpieczeniu turystycznym do Holandii determinują potrzeby danej osoby, takie jak jej stan zdrowia, preferowana aktywność fizyczna, a także cel i specyfika wyjazdu. Najczęściej wybierane to: choroby przewlekłe, sporty wysokiego ryzyka, klauzula alkoholowa.
 • Każda polisa turystyczna do Holandii powinna obejmować: koszty leczenia na minimum 500 tys. zł (w tym transportu medycznego do Polski, akcji poszukiwawczych i ratunkowych), ochronę NNW, OC w życiu prywatnym, a także ubezpieczenie bagażu i inne potrzebne dodatki.
 • Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego do Holandii warto przeanalizować zakres ochrony, sumy gwarantowane w polisie, możliwe rozszerzenia, wyłączenia zawarte w OWU oraz porównać oferty wielu ubezpieczycieli.

Holandia – bezpieczeństwo na terytorium kraju

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego ubezpieczenia do Holandii, warto uświadomić sobie, na jakie zagrożenia jesteśmy potencjalnie narażeni podczas wizyty w tym kraju. Jak wiadomo, większość ubezpieczycieli stosuje w warunkach umowy wyłączenia ochrony dotyczące stanu wojny, klęsk żywiołowych czy aktów terroryzmu. Jedyną gwarancją zapewnienia sobie spokoju podczas wyjazdu z kraju jest unikanie niebezpiecznych kierunków podróży.

Czy w Holandii jest bezpiecznie? Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć sobie, śledząc bieżące komunikaty dla podróżujących na stronie MSZ. Z tego źródła możemy dowiedzieć się o następujących sprawach:

Od 12 grudnia 2023 r. w Holandii obowiązuje czwarty (wysoki) stopień zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali). Oznacza to, że szansa na atak jest realna. Jak wynika z oceny zagrożenia terroryzmem w Holandii z grudnia 2023 r. zaostrzenie konfliktu w Izraelu i na terytoriach palestyńskich, naruszenia Koranu w różnych krajach europejskich oraz wezwania do ataków ze strony organizacji terrorystycznych zwiększyły zagrożenie ze strony dżihadyzmu. Holenderskie służby informują o znaczącym wzroście zagrożenia terrorystycznego w ostatnich miesiącach.

Bądź czujny w miejscach publicznych, zgłaszaj podejrzane zachowania policji, śledź doniesienia medialne dotyczące zagrożeń. Poważnie podchodź do oficjalnych ostrzeżeń oraz podporządkuj się zaleceniom lokalnych władz. Bądź szczególnie ostrożny w miejscach, w których odbywają się zgromadzenia lub demonstracje i we wszystkich innych zatłoczonych miejscach”.

Źródło: portal Gov.pl

Zagrożenia dotyczące klęsk żywiołowych

Jeśli planujesz pobyt na obszarach zamorskich Królestwa Niderlandów (Aruba, Bonaire, Sint Eustatius, Saba, Curaçao, Sint Maarten) w sezonie huraganowym (czerwiec – listopad), śledź mapy pogodowe ostrzegające o nadchodzących huraganach, np. www.nhc.noaa.gov.  Stosuj się do zaleceń lokalnych władz. Informacje i porady, jak zachować się w razie huraganu, znajdziesz tutaj.

Jak działa karta EKUZ w Holandii?

Przede wszystkim, jeśli liczysz na to świadczenie, musisz być ubezpieczony w NFZ. Tylko wtedy będziesz uprawniony do wyrobienia karty EKUZ. W Holandii możesz dzięki niej otrzymać dostęp do bezpłatnej pomocy medycznej w uzasadnionych przypadkach (np. nagłe zachorowanie lub wypadek). Jest to więc jeden z podstawowych dokumentów, o jakie musisz zadbać, wybierając się do tego kraju.

Karta EKUZ w Holandii zapewnia pomoc lekarzy domowych (huisarts) i szpitali, które działają w ramach powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Aby leczyć się specjalistycznie i w szpitalu, musisz mieć skierowanie od lekarza domowego. Bezpłatne leczenie stomatologiczne obejmuje wyłącznie dzieci. Dorośli posiadacze EKUZ za takie świadczenia muszą zapłacić.

Jakie są koszty leczenia w Holandii?

Koszty usług medycznych, których nie obejmuje EKUZ, są w Holandii wysokie. Z pomocą przychodzi zakup ubezpieczenia turystycznego. W razie potrzeby pokryje ono wydatki związane z transportem medycznym czy zaawansowaną terapią. Warto sprawdzić, czy polisa obejmuje również określone placówki prywatne w Holandii – zyskamy wówczas pewność, że otrzymamy szybką i specjalistyczną pomoc w pobliżu swojej lokalizacji.

Koszty leczenia czy pobyt w szpitalu w Holandii bez ubezpieczenia mogą wprawić nas w osłupienie. Jest to bowiem kraj oferujący wysoki poziom usług medycznych, jednak są one bardzo drogie w porównaniu do Polski czy innych państw Europy. Cena wizyty u lekarza domowego wynosi ok. 25-30 EUR, wizyta u specjalisty – ok. 40 - 75 EUR, fizjoterapia – od 50 EUR, a dzienny pobyt w szpitalu – ok. 400-500 EUR (bez operacji, badań oraz zabiegów).

Transport medyczny na terenie Holandii jest częściowo płatny. Koszty transportu medycznego do Polski musisz natomiast pokryć samodzielnie. W związku z powyższymi argumentami, jedynym rozsądnym rozwiązaniem poza wyrobieniem karty EKUZ jest ubezpieczenie podróżne do Holandii z sumą gwarantowaną minimum 500 tys. zł.

Co powinna obejmować polisa turystyczna do Holandii?

Wiesz już, w jakich sytuacjach EKUZ nie będzie wystarczającym wsparciem podczas podróży do Niderlandów. Pamiętaj, że zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego to nie tylko lepsza ochrona Twojego zdrowia, ale także pomoc finansowa w obliczu wielu nieprzewidzianych zdarzeń w podróży – również tych związanych z transportem, przewozem sprzętu czy uprawianiem rozmaitych aktywności urlopowych. Podczas wyboru polisy turystycznej do Holandii uwzględnij następujące elementy:

 • Koszty leczenia w podróży – podstawowy składnik każdego ubezpieczenia na wyjazd za granicę. Polisa na odpowiednią sumę gwarantowaną (min. 500 tys. zł w Europie) pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie niż EKUZ (również w placówkach prywatnych wymienionych w umowie).
 • Usługi assistance – zapewnią organizację dodatkowej pomocy (np. prawnik, tłumacz, zakwaterowanie, opieka nad dziećmi i zwierzętami, pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa oraz transport zwłok do kraju).
 • NNW – gwarantuje świadczenie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wsparcie ubezpieczyciela otrzymasz, jeśli np. podczas urlopu złamiesz kończynę.
 • OC w życiu prywatnym – pokryje szkody (materialne i osobowe), które nieumyślnie wyrządzisz osobom trzecim lub zrobi to Twoje dziecko.
 • Ubezpieczenie bagażu – jest to ważny dodatek do polisy turystycznej, który w razie utraty, zniszczenia czy kradzieży przewożonych przedmiotów zapewni Ci odszkodowanie (niezależnie od środka transportu czy formy zakwaterowania).
 • Dodatkowe rozszerzenia – dopasuj je do indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia i stylu podróżowania. Rozważ przede wszystkim:

Ważne!

Cena polisy podróżnej do Holandii będzie uzależniona od zakresu i czasu trwania ochrony, sum gwarantowanych oraz wybranych rozszerzeń. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, by poznać dokładne stawki. Kup ochronę już od 3 zł za dzień!

Czy ubezpieczenie do pracy w Holandii jest obowiązkowe?

W przypadku dłuższego pobytu o charakterze zarobkowym na terytorium Niderlandów nie wystarczy Ci polisa turystyczna czy EKUZ. Zgodnie z Zorgverzekeringswet (holenderską ustawą o ubezpieczeniu zdrowotnym) każda osoba, która na stałe mieszka lub pracuje w Holandii i tam odprowadza podatki, musi zarejestrować się u holenderskiego ubezpieczyciela zdrowotnego najpóźniej w ciągu czterech miesięcy od zameldowania się w urzędzie gminy.

Ubezpieczenie do pracy w Holandii w większości przypadków zapewni Ci Twój pracodawca, który wybiera ubezpieczyciela i odprowadza składki. Jako pracownik możesz natomiast wybrać spośród kilku planów ubezpieczeniowych. Holenderskie ubezpieczenie zdrowotne do pracy jest obowiązkowe. Ci, którzy już je posiadają, a wrócą do Polski (np. w odwiedziny), będą natomiast zobowiązani wykazać w NFZ specjalny druk – E106 oraz holenderską kartę ubezpieczenia.

Planujesz podróż do Niderlandów? Przeczytaj poradę: Co warto zobaczyć w Holandii?

Sprawdź oferty polis turystycznych w CUK!

Chcesz zadbać o swoje pełne bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą? Dzięki polisie turystycznej zyskasz ochronę w obliczu problemów ze zdrowiem, zgubienia bagażu czy w innych trudnych do przewidzenia sytuacjach w podróży. Pamiętaj, że zakres zawsze możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Sprawdź kalkulator ubezpieczeń turystycznych, który porówna dla Ciebie najlepsze oferty od wiodących towarzystw. Wybraną polisę kupisz zdalnie w zaledwie kilka minut!

O odpowiednie ubezpieczenie podróżne do Holandii możesz zapytać też jednego z naszych doświadczonych doradców za pośrednictwem infolinii lub osobiście, w najbliższej placówce CUK. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Na co trzeba uważać w Holandii?

  W Holandii trzeba uważać na intensywny ruch rowerowy – zachowaj ostrożność, przechodząc przez ścieżki rowerowe i jeżdżąc autem. Bądź ostrożny w dzielnicach czerwonych latarni – powstrzymaj się od robienia tam zdjęć. Uważaj na kieszonkowców, szczególnie w zatłoczonych miejscach turystycznych i środkach transportu publicznego. Sprawdzaj przepisy dotyczące konsumpcji narkotyków – chociaż marihuana jest tam legalna, nie wolno jej sprzedawać ani kupować na ulicy. Przed wyjazdem pamiętaj także, by wykupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne do Holandii.

 • 2
  Czy polskie OC działa w Holandii?

  Tak. Jeśli masz ważne polskie ubezpieczenie OC, możesz bez problemu jeździć samochodem po Holandii. Polisa wykupiona w Polsce jest honorowana w krajach należących do Porozumienia Wielostronnego, do którego przynależy też Holandia.

 • 3
  Czy do wjazdu do Holandii potrzebna jest Zielona Karta?

  Nie. Zielona karta nie jest obowiązkowa w Holandii. Jest to bowiem międzynarodowy dokument, który potwierdza, że posiadasz ważne ubezpieczenie OC. Holandia należy do Porozumienia Wielostronnego, więc wystarczająca jest polska polisa ubezpieczenia OC

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku