2022-08-04

Ubezpieczenie GAP (RTI) – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Komu opłacą się wykupić ubezpieczenie GAP (RTI)?

Ubezpieczenie GAP (RTI) – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Dysponujesz flotą, wypożyczalnią pojazdów, prowadzisz biznes, a może właśnie nabyłeś nowiutkie auto z salonu? Jest to doskonała, przyszłościowa i przynosząca wiele radości inwestycja. Jednak musisz pamiętać także, jakim ryzykiem jest ona obarczona.

Nowe pojazdy, choć cieszą oko właściciela, to zwykle szybko tracą na wartości już w momencie wyjazdu z salonu. Istnieją jednak sposoby, by nieco ograniczyć spadek ceny za pojazd.

Przeczytaj, co wpływa na wartość rezydualną auta.

Nowe samochody należy także objąć odpowiednim pakietem polis. Ma to znaczenie nie tylko dla indywidualnych właścicieli, ale także – a nawet przede wszystkim – dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest i ile może kosztować ubezpieczenie GAP (RTI), a także, dlaczego warto je wykupić.

Co to jest ubezpieczenie RTI?

Ubezpieczenie RTI (Return to Invoice) stanowi polisę, w której odszkodowanie po szkodzie całkowitej lub kradzieży samochodu jest wyrównane do wartości fakturowej pojazdu. RTI jest jednym z rodzajów umowy ubezpieczenia GAP. Zabezpiecza ono pojazd przed utratą wartości nawet w 100 procentach. W najpowszechniejszej formie GAP (RTI) fakturowego właściciel pojazdu otrzyma zwrot różnicy między wartością samochodu z dnia zdarzenia a ceną auta z faktury.

GAP RTI jest rodzajem ubezpieczenia do wartości fakturowej. Polisa ta pokrywa różnicę pomiędzy wartością początkową pojazdu a wartością rynkową lub uzyskanym odszkodowaniem po szkodzie całkowitej. Produkt ten jest dedykowany przede wszystkim dla nowych samochodów osobowych. Na temat samego GAP pisaliśmy już w tej poradzie – przeczytaj artykuł.

Dlaczego warto nabyć polisę RTI i komu jest dedykowana?

GAP RTI można traktować jako solidną ochronę finansową, która zapobiegnie znacznej stracie majątku w przypadku poważnego uszkodzenia auta (wypadek, gradobicie, drzewo miażdżące karoserię, pożar, działania złodzieja itp.). Każda osoba, która planuje zakup auta na użytek własny lub firmowy, powinna więc zdawać sobie sprawę, z jak ważnym typem polisy ma do czynienia w przypadku nowego i drogiego auta.

Ogromną zaletą GAP RTI jest to, że ubezpieczenie działa zarówno w momencie szkody spowodowanej przez Ciebie jako kierowcę, jak i osobę trzecią. Ten typ polisy kierowany jest również do kierowców, którzy nie mieli dużego wkładu własnego w zakup auta – koszt spłaty leasingu będzie wtedy wciąż bardzo wysoki w porównaniu z realną wartością posiadanego pojazdu.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy pojazd może być objęty ochroną GAP (RTI). Towarzystwo ubezpieczeniowe określa w OWU np. maksymalny dopuszczalny wiek auta.

Sprawdź, czy RTI to opłacalna opcja dla ubezpieczenia w leasingu i kto może najbardziej skorzystać.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP RTI?

Koszt ubezpieczenia GAP RTI wynosi zwykle od 0,4% do 1,2% wartości pojazdu w skali roku. Sumy ubezpieczenia GAP RTI mogą natomiast się różnić w poszczególnych towarzystwach. Wahają się one od 45 000 zł do 250 000 zł. W polisie GAP RTI koszty raty są doliczone do raty leasingowej. Ile więc kosztuje to ubezpieczenie? Wszystko zależy od towarzystwa i wariantu polisy, na którą się zdecydujesz. Najtańszą opcją z reguły będzie GAP finansowy, a najdroższą – fakturowy.

Skąd pochodzi nazwa GAP RTI i co dokładnie oznacza?

GAP to Guaranteed Asset Protection/Guaranteed Auto Protection, natomiast RTI jest skrótem od Return to Invoice – GAP fakturowe. RTI stanowi więc w tym wypadku niejako rozwinięcie skrótu GAP, a także rozszerzenie samej usługi.

Ubezpieczenie to pokrywa różnicę między ceną samochodu z faktury a większą z dwóch kwot: odszkodowaniem z AC lub wartością pojazdu. Ubezpieczenie RTI (Return to Invoice) jest najbogatszym, ale i najdroższym, rodzajem GAP Insurance. Biorąc jednak pod uwagę jego szeroki zakres ochrony, a także liczne korzyści, jakie przynosi przy prowadzeniu biznesu polisa RTI będzie optymalnym rozwiązaniem.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czym jest ubezpieczenie GAP (RTI) finansowe, fakturowe i indeksowe?

Za sprawą GAP fakturowego właściciel pojazdu otrzymuje wypłatę odszkodowania identyczną z ceną auta umieszczoną pierwotnie na fakturze. GAP RTI finansowe gwarantuje natomiast wypłatę różnicy pomiędzy kwotą leasingu, jaka pozostaje do spłaty w dniu w dniu otrzymania odszkodowania AC a wartością wypłaty z tytułu AC (najbardziej opłacalne w przypadku aut leasingowych, po szkodzie całkowitej lub kradzieży). Stanowi ono skuteczną i korzystną cenowo ochronę umów leasingu.

GAP indeksowy (zwany także procentowym) w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży zapewnia natomiast uzyskanie określonej procentowo dopłaty liczonej od wypłaconej sumy odszkodowania z AC. Towarzystwa oferują zazwyczaj dopłaty rzędu 15-30%. Ich wysokość zależy przede wszystkim od rodzaju pojazdu i kryteriów ubezpieczyciela. Ten typ polisy zapewni leasingobiorcy wkład własny niezbędny do pokrycia kosztów nowego samochodu. Największe korzyści przynosi przy krótkim okresie leasingowania pojazdu.

RTI a leasing i prowadzenie działalności – co warto wiedzieć?

Na ubezpieczenie GAP RTI warto zdecydować się ze względu na jego korzyści w przypadku leasingu oraz prowadzenia działalności gospodarczej (np. wypożyczalni drogich aut). W takich sytuacjach firma pokryje potencjalne straty finansowe, które byłyby bardzo trudne do samodzielnej spłaty. Wartość początkowa auta może być zabezpieczona w 100% wartości początkowej nawet przez kilka kolejnych lat! Wszystko to w połączeniu z optymalnie dobranym autocasco zapewnia kompleksową ochronę przedsiębiorcy.

Dzięki pieniądzom wypłaconym z ubezpieczenia AC kierowca odzyskuje utraconą z powodu zdarzenia kwotę równą wartości skradzionego lub zniszczonego do szkody całkowitej pojazdu. RTI D3 ma zazwyczaj korzystne opinie wśród obecnych leasingobiorców, ponieważ optymalnie zabezpiecza pojazd na wypadek utraty wartości spowodowanej szkodą.

Warto zapamiętać!

Ubezpieczenie GAP (RTI) jest niezwykle opłacalnym krokiem podczas zakupu nowego auta w leasingu, kiedy dochodzi do najszybszego spadku wartości auta. W przypadku wystąpienia szkody całkowitej po wypadku istotna dla ubezpieczyciela będzie bowiem cena na fakturze.

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia GAP (RTI)?

Procedury dotyczące zgłaszania szkody i uzyskania odszkodowania mogą różnic się w poszczególnych towarzystwach. Zazwyczaj jednak szkodę w pojeździe należy zgłosić ubezpieczycielowi jak najszybciej – najlepiej do 7 dni od momentu zdarzenia. Na tej podstawie wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe dokona analizy okoliczności powstania szkody i orzeknie wystąpienie szkody całkowitej (gdy koszt naprawy przekroczy ~70% wartości rynkowej auta).

Większość towarzystw ubezpieczeniowych w przypadku polisy GAP RTI wymaga wypełnienia wniosku i przesłania go pocztą (mailową lub tradycyjną) wraz z kopią dowodu rejestracyjnego i dokumentacją potwierdzającą wystąpienie szkody całkowitej z OC lub AC. Ubezpieczyciel powinien wypłacić nam środki najpóźniej w ciągu 30 dni od otrzymania zgłoszenia.

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z ubezpieczenia GAP (RTI)?

Co do zasady towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności z tytułu straty finansowej GAP RTI, w sytuacji, gdy ubezpieczyciel AC nie uznał roszczenia z tytułu posiadanego przez właściciela AC pojazdu – chyba że roszczenie zostanie prawomocnie zasądzone.

Polisa GAP RTI to także ubezpieczenie dobrowolne – oznacza to, że ubezpieczyciel może dowolnie określać warunki wypłaty odszkodowań. Po podpisaniu umowy klient godzi się na OWU. Warto wymienić tu najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku polisy GAP RTI. Należą do nich:

  • umyślne spowodowanie szkody lub rażące niedbalstwo,
  • szkodę spowodowała osoba nieuprawniona do kierowania pojazdem,
  • kierujący jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • pojazd posłużył jako narzędzie popełnienia przestępstwa,
  • szkoda dotyczy pojazdu nielegalnie sprowadzonego do kraju.

To ważne!

W polisieGAP RTI są też możliwe ograniczenia. Jeśli np. w krótkim czasie od zawarcia umowy dojdzie do szkody całkowitej i ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z AC w kwocie z faktury, to GAP mógłby przekroczyć wartość początkową auta. Z tego powodu towarzystwo może wypłacić niższą kwotę z polisy GAP. Właśnie dlatego, zawierając umowę, zawsze warto dokładnie przeczytać jej warunki.

Szukasz ubezpieczenia dla swojego auta? Skorzystaj z oferty CUK!

Jeśli zależy Ci na pewnym ubezpieczeniu komunikacyjnym w konkurencyjnej cenie, sprawdź ofertę CUK już dziś! Oszczędzaj czas i pieniądze, wykupując polisę idealnie dobraną do Twoich potrzeb. W przeliczeniu składki pomoże Ci nasz kalkulator ubezpieczeń online – sprawdź najlepsze oferty! Pomocą służą też nasi doradcy – odwiedź jedną z placówek stacjonarnych lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku