2021-12-17

Ubezpieczenie GAP – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie GAP zabezpiecza interesy osoby, która bierze samochód w leasing! Dowiedz się więcej.

Ubezpieczenie GAP – co musisz wiedzieć?

Zakup samochodu w leasingu często wiąże się z wieloma formalnościami. Jeśli spotkasz się z terminem ubezpieczenie GAP, musisz wiedzieć, że jest to zabezpieczenie finansowe w razie wystąpienia szkody i wypłacenia odszkodowania z tytułu AC. Jak to dokładnie działa? Czym jest ubezpieczenie GAP, kiedy warto je mieć? Podpowiadamy.

Leasing samochodu – kilka słów o zakupie wymarzonego auta

Kierowcy często decydują się na leasing samochodowy, nie tylko kiedy są właścicielami działalności gospodarczych, ale także jako osoby fizyczne. Choć te dwa rodzaje finansowania auta nieco różnią się od siebie, sens jest taki sam. Nie trzeba wydawać od razu całej kwoty na zakup nowego pojazdu prosto z salonu. Choć leasing samochodu używanego na firmę także jest możliwy, to jednak nowo wyprodukowane auta cieszą się większą popularnością.

Wybierając się do salonu z samochodami, trzeba podjąć wiele decyzji. Nie tylko chodzi tu o zakup odpowiedniej marki i modelu auta, ale także przystosowanie się do warunków umowy. Możesz zetknąć się także z pojęciami leasing finansowy oraz operacyjny. Pierwszy z nich jest bardzo popularny, chodzi tu o używanie samochodu w zamian za opłacanie comiesięcznej raty kredytowej. Kierowca nie staje się jeszcze właścicielem auta, ale może je wykupić pod koniec umowy w atrakcyjnej cenie. To dość opłacalne rozwiązanie, bo koszty związane z eksploatacją, mogą być wpisywane w koszty firmy. 

W przypadku leasingu finansowego, na początku wpłaca się dość wysoką kwotę, która zawiera już podatek VAT, a potem spłaca się raty. Tutaj jednak istotne jest to, że pojazd jest traktowany jako środek trwały przedsiębiorstwa. Trzeba więc dokonywać odpisów amortyzacyjnych samodzielnie, czyli nie tak jak w przypadku leasingu operacyjnego. 

Ubezpieczenie GAP w leasingu — co to jest i jaką rolę pełni?

Jak już wiesz, decydując się na leasing, nie stajesz się automatycznie właścicielem auta. To podstawowa różnica pomiędzy tą formą finansowania a pożyczką/kredytem. Na co lepiej się zdecydować? Trzeba wziąć pod uwagę plusy i minusy każdego rozwiązania. 

W przypadku leasingu firma potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. W końcu oddaje Ci w ręce pojazd, który nie jest w pełni Twoją własnością. Oczywiście kierowca musi zadbać o ubezpieczenie OC. To obowiązek, który trzeba spełnić, aby uniknąć kar finansowych, a także liczyć na rekompensatę szkód, które wyrządzisz na drodze. Firma leasingowa może jeszcze wymagać od Ciebie zakup ubezpieczenia AC. Dlaczego? W razie wypadku czy też kradzieży auta, a co za tym idzie, wypłaty odszkodowania, obydwa podmioty nie będą musiały się martwić kosztami likwidacji szkody. To podobna sytuacja do zakupu ubezpieczenia mieszkania, kiedy bierze się kredyt hipoteczny. Bank często w formie zabezpieczenia wymaga zakupu takiej polisy. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy ubezpieczenie GAP jest tym samym co AC? Nie do końca. To rozszerzenie, które ma na celu zabezpieczyć kierowcę w razie szkody całkowitej. Oznacza to, że jeśli samochód np. po wypadku nie nadaje się do naprawy albo został skradziony, może liczyć na dodatkowe środki. Niestety, nowe auta szybko tracą na wartości, dlatego samo odszkodowanie z polisy OC czy AC nie pokryje wszystkich kosztów związanych z utratą pojazdu. 

To ważne!

Ubezpieczenie GAP jest dobrowolne, ale zapewnia ochronę zarówno kredytobiorcy, jak i leasingobiorcy. Dlaczego? To zabezpieczenie straty finansowej. GAP działa w razie szkody całkowitej, którą stwierdza towarzystwo ubezpieczeniowe. Wtedy brana jest pod uwagę wartość auta z dnia zdarzenia. Różnice pomiędzy kwotą na fakturze a wartością pojazdu w dniu szkody są bardzo duże. Pojazdy z salonu szybko tracą na swojej wartości, dlatego kredytobiorca będzie musiał regulować koszty związane z leasingiem we własnym zakresie. Jednocześnie, nie będzie mieć swojego auta, bo np. zostało skradzione albo na tyle uszkodzone, że nic z niego nie zostało.

Czy ubezpieczenie GAP się opłaca?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy ubezpieczenie GAP się opłaca, wyobraź sobie taką sytuację. Kierowca zdecydował się na samochód, który ma aktualnie wartość 100 000 złotych. Podpisał umowę leasingową i co miesiąc spłaca raty. Wybrał też ubezpieczenie AC, które ma dość szeroki zakres ochrony. Z jednej strony, było ono wymagane przez firmę leasingową, z drugiej, sam chciał się w ten sposób zabezpieczyć. W momencie wyjazdu z salonu auto już straciło na wartości. Po kilku miesiącach od zakupu doszło do poważnego wypadku.

Auto było na tyle uszkodzone, że jego naprawa się nie opłacała. Towarzystwo ubezpieczeniowe miało prawo ogłosić szkodę całkowitą, kiedy wartość naprawy przekraczała 70% wartości samochodu i tak też się stało. W związku z tym, że w dniu szkody pojazd był wart 60 000 złotych, klient jest stratny. Nie otrzyma rekompensaty, którą przeznaczy na kolejne raty kredytu, które pozostały jeszcze do spłaty.

Ubezpieczenie GAP to dodatkowe zabezpieczenie w takiej sytuacji. Jeśli jest wykupione wraz z AC, klient dostanie dodatkowe świadczenie, które gwarantuje wypłatę środków na pozostałe raty do spłacenia. Wysokość wypłaty odszkodowania z tytułu AC jest oczywiście dobrą formą wsparcia, ale nie stuprocentowo skuteczną. 

Ubezpieczenie GAP samochodu jest opłacalne, niezależnie od tego, czy jest to auto intensywnie użytkowane, czy nie. Nowy pojazd prosto z salonu może być idealną opcją dla złodziei. Takim rozszerzeniem powinni się przyjrzeć także ci, którzy parkują na świeżym powietrzu lub w nieznanych miejscach.

To ważne!

Ubezpieczenie GAP to w praktyce dodatkowa wypłata świadczenia, dlatego warto je mieć. W przypadku szkody całkowitej klient otrzymuje wypłatę z dwóch źródeł — polisy AC i GAP.

Ubezpieczenie GAP — o tym warto pamiętać!

Ubezpieczenie GAP w leasingu działa najczęściej przez kilka lat, dzięki temu jest to dość opłacalne. Nie musisz martwić się stratą na wartości samochodu. Natomiast polisa AC działa najczęściej przez 12 miesięcy, a po tym czasie, kolejną umowę podpisuje się, biorąc pod uwagę niższą wartość samochodu (aktualną, wg stawek rynkowych).

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Istnieje wiele rodzajów ubezpieczenia, w tym GAP fakturowy, GAP casco, GAP finansowy i GAP indeksowy. Na to także warto zwrócić uwagę, podpisując umowę z towarzystwem. Czym się różnią poszczególne te produkty i które warto mieć?

  • GAP fakturowy – najbardziej chroni właściciela auta, ponieważ polega na wypłacie różnicy pomiędzy kwotą na fakturze (początkową) a wartością pojazdu w momencie szkody całkowitej.
  • GAP casco – to ubezpieczenie, które zapewnia wypłatę kwoty, która jest różnicą pomiędzy wysokością odszkodowania z tytułu AC (lub OC) a sumą ubezpieczenia na umowie.
  • GAP finansowy – opłacalna opcja, najczęściej też najtańsza. Ubezpieczyciel wypłaca różnicę pomiędzy kwotą, która pozostała do spłaty a wartością odszkodowania z AC. Nawet taka forma zabezpieczenia jest jednak dobrym pomysłem.
  • GAP indeksowy – towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca klientowi określoną wartość pojazdu, najczęściej jest ona ustalana procentowo.

To ważne!

Suma ubezpieczenia GAP może być narzucona z góry albo ustalona na podstawie wartości pojazdu z dnia zakupu. Towarzystwo często wskazuje też dodatkowe warunki, które trzeba spełnić, aby wykupić polisę. Przykładowo jest to wskazana maksymalna wartość pojazdu na fakturze.

Ubezpieczenie DEFEND Gap

Wspominaliśmy wcześniej, że ubezpieczenie GAP jest częstym rozszerzeniem do polisy AC. Jak się okazuje, firma DEFEND jako jedyna na rynku polskim, proponuje je jako samodzielny produkt. Możesz wybrać jeden z wariantów, który będzie dla Ciebie najlepszy. O tym, który jest najbardziej opłacalny, musisz zdecydować samodzielnie.

Najpopularniejsze warianty w firmie DEFEND Insurance to:

  • DEFEND Gap MAX (czyli fakturowy) - w tym przypadku możesz zdecydować się na okres ubezpieczenia od 12 do 60 miesięcy. Towarzystwo pokryje różnicę pomiędzy wartością zakupionego auta a wartością z dnia szkody całkowitej lub kradzieży. DEFEND Gap MAX przeznaczony jest dla pojazdów nowych oraz używanych, jednak nie starszych niż 6 lat w momencie podpisywania umowy. Można je wykupić np. dla samochodu ciężarowego.
  • DEFEND Gap MAX AC (czyli casco) - ten wariant ma duży plus, który polega na przystąpieniu do ubezpieczenia w dowolnym momencie. Jeśli nie wykupisz tradycyjnego GAP w ciągu pierwszych 120 dni od zakupu auta, to jest dobra alternatywa. Maksymalny okres ochrony to 5 lat, ale auto nie może być starsze niż 6 lat w momencie podpisywania umowy i droższe niż 600 000 złotych.
  • DEFEND Gap DIRECT — uniwersalny wariant ubezpieczenia, przeznaczony dla samochodów nowych oraz używanych. Możesz wykupić je nawet dla pojazdu, który ma 10 lat, bez polisy AC.

Do firmy DEFEND Insurance możesz zgłosić się w każdym momencie, niezależnie od tego, czy masz pojazd w leasingu, czy kupiłeś go za gotówkę. Jest to polisa dobrowolna, jednak stanowi doskonałe uzupełnienie tego, czego nie wypłaca ani OC, ani AC. Pozwala na spłatę dotychczasowych zobowiązań wobec firmy leasingowej, ale nie tylko. Ubezpieczenie GAP może Ci także pomóc w zakupie nowego samochodu, np. po kradzieży. 

Gdzie kupić ubezpieczenie?

Już wiesz, czym jest ubezpieczenie GAP oraz czym różni się od OC i AC. Pewnie zastanawiasz się, gdzie możesz kupić polisę. Firma leasingowa może podrzucić Ci atrakcyjną ofertę, jednak warto przyjrzeć się jej bliżej. To komfortowe rozwiązanie, jednak może okazać się, że samodzielnie znajdziesz bardziej opłacalną ofertę. Najlepiej jest porównać składki w wielu towarzystwach i zapoznać się z zakresem ochrony każdego z produktów. To nie jest trudne ani czasochłonne. Czasem wystarczy tylko kilka minut. Może okazać się, że zaoszczędzisz pieniądze na składce albo zyskasz większą ochronę w tej samej cenie. Zadbaj o swój budżet!

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Kupuj ubezpieczenia w CUK!

Oszczędzaj czas i pieniądze. Wybierz odpowiednie ubezpieczenie w CUK. Pomogą Ci w tym nasi doradcy. Sprawdź nasz kalkulator online, odwiedź jedną z placówek albo zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku