2023-02-14

Tajlandia — jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Sprawdź, jakie ubezpieczenie warto mieć w Tajlandii!

Tajlandia — jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazdy do dalekich zakątków świata często wiążą się z ryzykiem. Ugryzienie tropikalnego owada, dzikiego zwierzęcia, wypadek na skuterze czy utrata bagażu to tylko niektóre z niebezpieczeństw. Właśnie dlatego, powinieneś zapewnić sobie zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia turystycznego. Nie masz pojęcia czym się kierować podczas wyboru polisy? Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Dlaczego warto pojechać do Tajlandii?

Tajlandia przez wielu jest uznawana za kraj wolności. Nic dziwnego, w końcu już samo słowo Thai oznacza wolny. Dlatego też w tym kraju często wolno więcej niż w innych częściach świata. Imprezowy Bangkok był zresztą miejscem, w którym toczyła się akcja drugiej części serii Kac Vegas. Jednak Tajlandia to nie tylko imprezy. W tym kraju możesz się bawić, odpoczywać na rajskich plażach, ale też poszukać spokoju w jednej z wielu świątyń. A to wszystko w malowniczych sceneriach.

Tajlandia to kraj, który leży w południowo-wschodniej Azji. Należy do niego zarówno część znajdująca się na Półwyspie Indochińskim, jak i również kilka wysp, z których największą jest Phuket. To, co najczęściej przyciąga turystów do tego kraju to wyjątkowe widoki. A te powiązane są z wyjątkowym wybrzeżem. Rajskie plaże z wapiennymi skałami to częsty cel podróży turystów z całego świata.

Wyjątkowa flora to jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Tajlandię. Częstym celem podróży jest też stolica kraju – Bangkok. To ogromna aglomeracja, w której mieszka około 15 mln osób. Możesz w niej skorzystać zarówno z imprezowej części miasta, w której roi się od kolorowych świateł, barów, jak i innych miejsc, w których się rozerwiesz. Ponadto w tym mieście znajduje się mnóstwo świątyń.

Tajlandia to także dobry cel podróży dla miłośników egzotycznej kuchni. W tym kraju, szczególnie w największych miastach, roi się od knajpek oraz miejsc, w których możesz spróbować lokalnych przysmaków. Wizyta w Tajlandii to doskonała okazja do spróbowania dobrze przyprawionych mięs, kolorowych warzyw, soczystych owoców, a nawet robaków. Urlop spędzony w tym kraju to doskonała okazja do spróbowania nowych potraw.

Jak widzisz, Tajlandia to kraj, który ma bogatą ofertę dla turystów. Sprawdź zatem kilka naszych propozycji wartych zobaczenia w tym kraju:

 • Bangkok,
 • Phuket,
 • prowincja Krabi,
 • Park Narodowy Khao Sok,
 • świątynia Chiang Rai,
 • archipelag Ko Phi Phi,
 • Chiang Mai.

To zestawienie zawiera miejsca, w których będziesz mógł się rozerwać, ale też takie, gdzie możliwe jest wyciszenie. Tajlandia jest bogata w lokalizacje warte odwiedzenia, pamiętaj jednak, żeby być ostrożnym podczas wyjazdu. Inna kultura i mentalność osób oraz zupełnie odmienny klimat mogą sprawić, że wymarzony wyjazd przestanie być przyjemnością. Dlatego uważaj na siebie podczas wycieczki.

Wyjazd do Tajlandii – na co się przygotować?

Wyjazd na inny kontynent wymaga odpowiednich przygotowań. Przede wszystkim zadbaj o dokumenty. Aby móc wjechać do Tajlandii, potrzebny jest paszport. Musi on być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do tego kraju. Nie jest wymagana wiza, jeśli udajesz się w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 30 dni. Warto również zgłosić swój wyjazd w systemie Odyseusz oraz mieć przy sobie numery kontaktowe do ambasady Polski w Tajlandii.

Najlepszą i właściwie jedyną metodą dostania się do Tajlandii jest transport lotniczy. Siatka połączeń największych przewoźników na świecie często się zmienia, więc warto na bieżąco sprawdzać oferty. Możesz wtedy znaleźć bezpośredni lot np. z Warszawy na Phuket. Dostępne są też loty z przesiadkami z innych miast. Na przykład z Katowic lub Gdańska możesz polecieć do Bangkoku zaledwie z jedną przesiadką.

Jeśli szykujesz się do wyjazdu, to nie zapomnij o gotówce. Wyjazd do Azji może się zgoła różnić od wyprawy do któregoś z miejsc w Europie. Jedną z największych różnic będzie brak możliwości płacenia kartą w niektórych miejscach. Dlatego też zabierz ze sobą odpowiednią ilość pieniędzy. Walutą w Tajlandii jest baht. W 2022 roku kurs tej waluty plasował się tak, że 1 baht był wart od 11 do 15 groszy. Tajlandia uchodzi za jeden z najtańszych krajów pod względem cen dla turystów, lecz warto mieć ze sobą zapas gotówki na nieprzewidziane wydatki.

Warto też być świadomym, że w Tajlandii mają miejsce pory deszczowe. Koniecznie weź to pod uwagę, zanim zaplanujesz wyjazd. Trwa ona od końca maja do października. W tym czasie występują opady i temperatura jest niższa. W regionie wybrzeża Andamańskiego są one bardzo intensywne, jednak w pozostałych obszarach nie powinny być aż tak duże. Część osób właśnie wtedy wybiera się do Tajlandii, ponieważ w tym czasie zieleń jest bardzo bujna. Od listopada do lutego opady ustają i wtedy w tym kraju można cieszyć się temperaturą w wysokości około 30°C.

To ważne!

W tym kraju nie obowiązuje karta EKUZ. Tajlandia leży w Azji i nie może być objęta unijnym dokumentem. Dlatego też jadąc tam nie jesteś w żaden sposób objęty bezpłatną opieką medyczną. Każda wizyta w tego typu placówce może więc wiązać się z dużym wydatkiem. Dlatego też warto się wcześniej zabezpieczyć. Ubezpieczenie na wyjazd do Tajlandii jest absolutnie niezbędne w tym kraju. Dlatego też przed wylotem wykup odpowiedni pakiet dla siebie.

Czy w Tajlandii jest bezpiecznie?

Tajlandia to kraj, do którego co roku zmierzają rzesze turystów. Pomimo tego, że czynione są wysiłki, żeby było w tym kraju jak najbezpieczniej, nadal może dochodzić do groźnych sytuacji. Przede wszystkim warto unikać podróży do południowych prowincji tego kraju:

 • Pattani,
 • Yala,
 • Narathiwat,
 • Songkhla.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróży do tych regionów i zaleca, żeby w pozostałych częściach Tajlandii zachować zwiększoną ostrożność.

Warto pamiętać, że w tym kraju sytuacja polityczna nie jest spokojna. Co prawda w 2019 roku doszło do pierwszych wyborów powszechnych, jednak spór polityczny może eskalować, warto więc być ostrożnym podczas podróży.

Pamiętaj o tym, aby:

 • zachować ostrożność w rejonach turystycznych i zatłoczonych miejscach,
 • nie nosić ze sobą sporej gotówki,
 • słuchać komunikatów w razie zagrożenia terrorystycznego,
 • uważać na nagłe zmiany pogody,
 • mieć oczy szeroko otwarte na oszustwa i wymuszenia w miejscach turystycznych,
 • zachować ostrożność na drogach, gdzie kierowcy jeżdżą często niezgodnie z prawem i bardzo dynamicznie.

W Tajlandii może też dochodzić do zamachów terrorystycznych oraz porachunków gangów. Dlatego też warto zachować szczególną uwagę, szczególnie w południowych prowincjach oraz w rejonie granicy z Mjanmą. Co prawda w miejscach o charakterze turystycznym nie powinno dochodzić do tego typu sytuacji, lecz nadal warto dbać o swoje bezpieczeństwo i unikać niebezpiecznych miejsc.

Uważaj na kradzieże!

Tajlandia to także kraj, w którym często zdarzają są kradzieże, zarówno torebek, jak i walizek podręcznych. Przykładowo, podczas zwiedzania, kierowca skutera sprawnie i błyskawicznie chwyci Twoją torbę i odjedzie. W tłumie ludzi nie masz możliwości odszukania złodzieja i odzyskania swoich cennych przedmiotów. Właśnie dlatego musisz wziąć pod uwagę także ubezpieczenie bagażu. To szczególnie istotne, jeśli masz ze sobą aparat fotograficzny czy wysokiej klasy smartfon.

Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii – dlaczego warto je wykupić?

Wyjazd do Azji niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, które musisz wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, jeśli pierwszy raz planujesz wyjazd poza Europę, może okazać się, że Twój żołądek będzie wrażliwy na lokalne jedzenie. W Tajlandii panują zupełnie inne warunki, jeśli chodzi o klimat i naturę. Możesz np. zostać ugryziony przez owada czy pająka lub zaatakowany przez dzikie zwierzę.

Wszystko zależy oczywiście od kierunku Twojej wyprawy. Zawsze przyda Ci się jednak ubezpieczenie turystyczne, chociażby w podstawowej wersji. Towarzystwo pokryje koszty leczenia, pobytu w szpitalu, zakupu leków oraz konsultacji lekarskich. W przypadku poważniejszych chorób czy uszkodzeń ciała, transport do kraju może okazać się niezbędny. Warto, aby został uwzględniony w zakresie ochrony. To samo dotyczy także ratownictwa medycznego. Wyobraź sobie, że podczas wyjazdu na skuterze czy zwiedzaniu tropikalnych zakątków, dojdzie do wypadku. Wtedy pierwsza pomoc okaże się niezbędna.

To ważne!

Jeśli planujesz uprawiać sporty wodne koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne. Tajlandia to kraj, w którym przyda się ochrona w postaci ratownictwa. Nagłe zmiany pogody i prądy morskie są niebezpieczne, dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność.

Co daje ubezpieczenie na wyjazd do Tajlandii?

Polisa podróżna do Tajlandii jest absolutnie niezbędna, jeśli nie chcesz ponosić kosztów opieki medycznej. A te często mogą zrujnować wakacyjny budżet. Już sama porada u lekarza może kosztować 200 złotych, a specjalistyczne leczenie w szpitalu to koszt nawet kilkunastokrotnie wyższy. Ubezpieczenie w Tajlandii obejmuje właśnie takie wydatki. W ramach polisy uzyskasz dostęp do bezpłatnego leczenia w placówkach publicznych i prywatnych, które wskaże Ci ubezpieczyciel.

Dzięki takiej ochronie masz też możliwość otrzymania dodatkowego odszkodowania, gdy dojdzie do wypadku lub urazu. Ubezpieczenie do Tajlandii powinno też pokryć koszt ewentualnego transportu medycznego. To bardzo istotny element polisy. Gdy złamiesz nogę lub ulegniesz innemu urazowi, to przetransportowanie się do kraju może stanowić poważne wyzwanie. Dlatego też warto wybrać wariant polisy, który obejmuje właśnie koszty transportu. Dzięki temu nie będziesz ponosić dodatkowych kosztów.

To ważne!

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii powinno zawierać zwrot kosztów leczenia, transport do kraju, ratownictwo i akcje poszukiwawcze. Przyda się też rozszerzenie o OC w życiu prywatnym, NNW i ochronę bagażu (oraz sprzętu sportowego).

Warto też posiadać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jeśli dojdzie do wypadku z Twojej winy i ucierpi w nim osoba trzecia lub jej mienie, to wtedy rekompensata zostanie pokryta właśnie z tej polisy. Dlatego też, jeśli np. przewrócisz telewizor w sklepie lub uszkodzisz ubranie przechodnia, to nie zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami.

Podróż do Tajlandii wymaga co najmniej kilkugodzinnego lotu, a niestety obsługa na lotniskach często pozostawia wiele do życzenia. I wtedy właśnie przyda Ci się dobre ubezpieczenie. Tajlandia posiada ogromne porty lotnicze, na których często może dojść do uszkodzenia lub zagubienia bagażu. Dlatego też wybierz polisę zawierającą ubezpieczenie bagażu, dzięki czemu otrzymasz określoną rekompensatę.

Jakie ubezpieczenie do Tajlandii kupić? Na te aspekty zwróć uwagę!

Suma ubezpieczenia – im wyższa, tym lepiej

Wiesz już, że ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne podczas wyjazdu do Tajlandii. Zwróć jednak uwagę na kwoty, które znajdują się w polisie. Niestety, leczenie oraz badania laboratoryjne są w tym kraju bardzo drogie. Nawet krótka wizyta u specjalisty może Cię kosztować 200 złotych. Jeśli do tego dojdzie podanie leków lub ewentualny, kilkudniowy pobyt w szpitalu, będziesz musiał liczyć się z opłatami sięgającymi nawet kilkunastu tysięcy złotych. Właśnie dlatego minimalna kwota, jaką pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe w razie leczenia, powinna wynosić minimum 300 tysięcy złotych. To gwarancja opieki lekarskiej, hospitalizacji, wykupienia leków, jak i ewentualnych zabiegów w szpitalu bez sięgania do własnego portfela.

Długość trwania polisy

Jednym z najważniejszych aspektów jest czas, w którym ma trwać ubezpieczenie turystyczne. Tajlandia to kraj odległy od Polski i czasem trudno przewidzieć opóźnienia np. wynikające z problemów na lotnisku. Przez to pobyt w tym kraju może się trochę przedłużyć. Dlatego też warto dodać 1 lub 2 dni do długości trwania polisy. Jeśli więc wyjeżdżasz na tydzień, to wybierz ubezpieczenie na 9 dni, dzięki czemu unikniesz nerwów, jeśli coś nieprzewidzianego wydarzy się w ostatnim dniu wyjazdu.

Wymagane rozszerzenie dla sportów wysokiego ryzyka

Zastanawiasz się jakie ubezpieczenie do Tajlandii wybrać, jeśli chcesz spędzić czas aktywnie? W tym kraju będziesz mieć ku temu wiele okazji, w tej części globu króluje tajski boks, więc możesz go spróbować. Miłośnicy sportów wodnych, wspinaczki oraz jazdy na rowerze też znajdą tutaj coś dla siebie. Podczas takich aktywności zawsze może stać się coś nieprzewidzianego, dlatego też warto rozszerzyć polisę o klauzulę zawierającą następstwa wypadków podczas aktywności fizycznej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Klauzula alkoholowa

Tajlandia to kraj, w którym można skorzystać z rozrywki na najwyższym poziomie. Jeśli więc wyjeżdżasz do tego regionu świata i chcesz się bawić, to zadbaj o odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie zdrowotne. Tajlandia oferuje mnóstwo drinków z różnych stron świata. Jeśli chcesz ich spróbować to warto mieć polisę, z której będziesz mógł skorzystać, nawet jeśli dojdzie do zdarzenia, kiedy będziesz pod wpływem alkoholu.

Choroby przewlekłe

Zwróć też uwagę czy w polisie są zawarte choroby przewlekłe. Często zwykłe warianty nie obejmują takich dolegliwości jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Jeśli więc cierpisz na jedno z tych schorzeń, sprawdź dokładnie OWU i gdy danej dolegliwości w nim nie ma, rozszerz polisę o wariant z chorobami przewlekłymi. Ubezpieczenie powinno Ci zrekompensować przykre konsekwencje Twoich schorzeń.

Wyłączenia odpowiedzialności

Podczas wybierania polisy zwróć też uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. Są to powody i okoliczności powstania szkód, za które towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaca odszkodowania. To bardzo ważny punkt umowy, warto więc poświęcić kilka chwil na to, żeby dokładnie sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności. W ten sposób będziesz wiedział, w jakich sytuacjach nie możesz liczyć na odszkodowanie.

Sposób rozliczenia z placówką medyczną

Wybierając się do tak egzotycznego kraju, musisz zachować ostrożność. Jeśli zdarzy się coś nieprzewidywalnego i trafisz do szpitala, będziesz mógł liczyć na pomoc w ramach posiadanego ubezpieczenia turystycznego. Jest jednak jeden istotny szczegół. Skontaktuj się z ubezpieczycielem i dowiedz się, czy rozliczy się on samodzielnie z placówką medyczną. Jeśli nie, będziesz musiał z własnej kieszeni wyłożyć pieniądze, co będzie zapewne kłopotliwe. Dlatego wybierając ubezpieczenie podróżne do Tajlandii lepiej postawić na polisę, która gwarantuje bezpośrednie rozliczenie ubezpieczyciela z placówką medyczną.

Uzupełnienie ubezpieczenia w postaci NNW

Przyjrzyj się także ofercie ubezpieczenia NNW. To właśnie ono będzie chronić Cię w najtrudniejszych sytuacjach. Przykładowo, jeśli ktoś potrąci Cię na przejściu dla pieszych i złamiesz rękę, będziesz mógł dostać odszkodowanie. Niestety, w zatłoczonej Tajlandii jest to bardzo prawdopodobne. Mieszkańcy poruszają się tutaj często niezgodnie z prawem, ignorując przepisy drogowe oraz znaki. W tym kraju modnym sposobem na przemieszczenie się jest jazda na skuterze. To atrakcyjny sposób na zwiedzanie Tajlandii. Wiąże się jednak z ryzykiem wypadku, wskutek którego może dojść do uszczerbku na zdrowiu. Dlatego rozszerzenie w postaci NNW jest niezbędne. Zapewni Ci wsparcie finansowe w razie uszczerbku na zdrowiu po nieszczęśliwym wypadku na drodze.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?

Tylko dobrze dopasowane ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Tajlandii jest w stanie zapewnić Ci spokój i bezpieczeństwo na miejscu. Warto wybrać je rozsądnie. W CUK Ubezpieczenia porównasz oferty od wielu towarzystw, a następnie wybierzesz najlepszy wariant dopasowany do Twojego charakteru wyjazdu. Wszystko to zrobisz zdalnie, nawet jeden dzień przed wyjazdem.

Będąc w Tajlandii także możesz kupić polisę, jednak może być ona objęta karencją. Ma to zabezpieczyć towarzystwo przed próbami wymuszenia, np. kiedy doszło już do zdarzenia objętego ochroną, a podróżujący nie ma wykupionego ubezpieczenia. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Co to jest okres karencji ubezpieczenia?

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii!

W CUK Ubezpieczenia porównamy dla Ciebie oferty ubezpieczeń turystycznych i znajdziemy polisę dopasowaną do Twoich potrzeb. Zadzwoń na infolinię lub zajrzyj do jednej z ponad 500 placówek.

Oceń artykuł

4.60
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku