2021-10-19

Kiedy włączać światła pozycyjne?

Małe kompendium wiedzy o światłach pozycyjnych.

Kiedy włączać światła pozycyjne?

Światła w samochodzie zapewniają bezpieczeństwo na drodze zarówno kierującemu pojazdem, jak i pozostałym uczestnikom ruchu. Oświetlają drogę i pobocze, a także sygnalizują, jakie manewry zamierza wykonać kierowca – kierunkowskazy, światła stop, światło cofania. Dzięki reflektorom jesteśmy widoczni także po zmierzchu. Światła drogowe oświetlają trasę, podobnie jak światła mijania, które dodatkowo poprawiają widoczność auta na drodze przez całą dobę. Jakie mamy rodzaje świateł w samochodzie? Czym są światła pozycyjne? Kiedy należy ich używać? Jakie są konsekwencje jazdy z niesprawnymi światłami i czy przepisy ruchu drogowego sankcjonują niewłaściwe użycie świateł? 

Rodzaje świateł w samochodzie osobowym

Czy znamy wszystkie rodzaje świateł w samochodzie osobowym? Temat z pozoru wydaje się błahy i łatwy do wyjaśnienia. Jednak wystarczy z poziomu wiedzy ogólnej wejść w szczegóły, aby to wrażenie zniknęło. Szybko bowiem okazuje się, że dla wielu kierowców odpowiedź nie jest tak oczywista, jak wydawała się na początku. Szczególnie problematyczne są pytania o światła pozycyjne, np. ile jest świateł pozycyjnych? Kiedy używamy świateł pozycyjnych, a kiedy używamy świateł drogowych? Światła pozycyjne a mijania - czy wiesz, na czym polega różnica między nimi? Jak są oznaczone światła pozycyjne? 

Nieprzestrzeganie obowiązujących zasad grozi mandatem dla kierowcy. Wszystkie światła w samochodzie, w tym światła zewnętrzne powinny być kompletne i prawidłowo działać. Każda niesprawna żarówka zmniejsza poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Warto sięgnąć po informacje u źródła i sprawdzić, co zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 24 grudnia 2019 r. zmieniającym wcześniejsze rozporządzenie.

Jakie światła zewnętrzne znajdują się w samochodzie:

 • światła drogowe – w pojeździe samochodowym, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości powyżej 40 km/godz.;
 • światła mijania;
 • kierunkowskazy - pojazd samochodowy i przyczepa; nie stosuje się do motocykla jednośladowego zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r.;
 • światła hamowania (światła stop);
 • oświetlające tylną tablicę rejestracyjną - pojazd samochodowy i przyczepa;
 • światła pozycyjne przednie;
 • światła pozycyjne tylne;
 • światła odblaskowe tylne inne niż trójkątne;
 • światła awaryjne;
 • światło przeciwmgielne tylne;
 • światła cofania;
 • obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m; nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną;
 • pozycyjne boczne - pojazd samochodowy i przyczepa, których długość przekracza 6 m (długość przyczepy powinna być liczona z dyszlem).
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Sprawne żarówki i działające światła to nie wszystko. Rozporządzenie określa, jakie wymogi muszą spełniać, by mogły być całkowicie w zgodzie z przepisami. Podczas przeglądów technicznych odbywa się kontrola i sprawdzanie: pozycyjne światła – czy działają prawidłowo, światła postojowe, i pozostałe zewnętrze, a także wewnętrzne oświetlenie. 

Pracownik stacji kontroli pojazdów podczas przeglądu technicznego oświetlenia zwraca szczególną uwagę na: 

 • sprawdzenie, czy światła oświetlające drogę są tak umieszczane, by łatwo można było regulować kierunek wiązki światła;
 • kontrola odpowiedniego rozmieszczenia w osi – w przypadku świateł pozycyjnych ważne jest, by były one zamontowane prostopadle do podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu;
 • sprawdzenie, czy światła tego samego rodzaju mają takie same właściwości świetlne. W praktyce oznacza to, że należy używać takich samych żarówek (od tego samego producenta);
 • upewnienie się, czy światła nie oślepiają innych kierowców (wyjątkiem są światła drogowe);
 • sprawdzenie, czy światła mijania nie są zbyt rozproszone – granica między cieniem a światłem musi być wyraźna;
 • zgodnie z przepisami określonymi rozporządzeniem Ministra światła czerwone powinny być widoczne tylko z tyłu, a światła białe z przodu (oprócz świateł cofania).

Jeżeli przestrzegasz powyższych zasad i dbasz o regularnie wizyty w stacji kontroli pojazdów, nie narażasz się na ukaranie mandatem. Mając na względzie własny interes i dobro innych, warto pamiętać, że sprawne oświetlenie zewnętrzne samochodu zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo na drodze. 

Konsekwencje jazdy z niesprawnym oświetleniem

Kierowanie samochodem z niekompletnym lub niesprawnym oświetleniem może nas słono kosztować. Gdy kierowca zapomniał włączyć światła w samochodzie, lub nie wymienił przepalonej żarówki, naraża się na kary finansowe i nie tylko. Za nieprzepisowe oświetlenie patrol drogowy może wystawić mandat w wysokości od 100 do 200 zł. 

 • 1
  Mandat w wysokości 200 zł za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu.
 • 2
  Mandat w wysokości 100 zł za jazdę bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu.
 • 3
  W przypadku zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Jeśli kierowca prowadzi pojazd z wadliwym oświetleniem i zostanie przez policję zatrzymany do kontroli, konsekwencje mogą być większe. Jakie światła w samochodzie są niezgodne z obowiązującymi aktualnie przepisami? Np. już od ponad 10 lat (dokładnie od 2010 roku) niedozwolone są żółte światła mijania, o czym niektórzy kierowcy zdają się nie wiedzieć. Ze względu na powodowanie zagrożenia musi liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Od grudnia 2021 obowiązuje nowy taryfikator mandatów, który restrykcyjniej zamierza karać kierowców. W przypadku wykroczeń drogowych podniesiono maksymalną wysokość grzywny sześciokrotnie z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Tak drastyczny wzrost kar z pewnością będzie mocniej drenował kieszenie kierowców, a czy zwiększy bezpieczeństwo na drogach i wyeliminuje najczęstsze przyczyny wypadków śmiertelnych? Czas pokaże. 

Często niewłaściwy typ świateł, ich zła jakość albo całkowity brak sprawnego oświetlenia auta powoduje zagrożenie zarówno dla właściciela niesprawnego pojazdu, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli kierowca włączył nieodpowiednie oświetlenie i zostanie zatrzymany do kontroli, musi liczyć się z tym, że policjant ma prawo go ukarać. 

Kierowcy zwracają baczniejszą uwagę na oświetlenie jesienią czy zimą, kiedy szybciej zapada zmierzch, dni są krótsze i włączanie reflektorów staje się niezbędne. Latem także nie powinniśmy pomijać skontrolowania, w jakim stanie są światła zewnętrzne. W wakacje w długie trasy wybierają się tzw. miejscy kierowcy, mniej doświadczeni w jeżdżeniu na długich dystansach. Zadbajmy więc nie tylko o własny komfort, ale także o innych użytkowników drogi. 

Do czego służą światła pozycyjne?

Światła pozycyjne to dwie lampy białe z przodu i dwie czerwone lampy z tyłu samochodu. Powinny być widoczne po zmierzchu z odległości 300 metrów w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Wiemy już, co to są światła pozycyjne, więc teraz zobaczmy, do czego służy ten typ świateł w pojeździe? Światła pozycyjne mają zasygnalizować innym uczestnikom ruchu drogowego aktualnej pozycji, jaką zajmuje samochód. Używa się ich zamiast świateł awaryjnych (brak lub nie działają). Przepisy o ruchu drogowym regulują konieczność wyposażania pojazdów w tego rodzaju oświetlenie, a także określają kiedy światła pozycyjne włączać.

Podsumujmy najważniejsze informacje: 

 • Co to są światła pozycyjne? Są to dwie lampy białe z przodu i dwie lampy czerwone z tyłu.
 • Do czego służą światła pozycyjne pojazdu? Światła pozycyjne sygnalizują pozycję naszego samochodu innym użytkownikom ruchu.
 • Światła pozycyjne - jak włączyć? Znajdź na desce rozdzielczej i naciśnij włącznik „światła pozycyjne” (symbol dwóch świecących reflektorów skierowanych do siebie tyłem).
 • Do czego są światła pozycyjne? Używa się ich podczas holowania, awarii i uszkodzenia samochodu podczas wypadku. Włącz światła pozycyjne także w razie awaryjnego postoju na poboczu w warunkach niedostatecznej widoczności.

Kiedy używamy świateł pozycyjnych?

Światła pozycyjne powinniśmy włączyć w razie postoju w złych warunkach atmosferycznych lub w razie awarii. Lampy pozycyjne sprawiają, że nasze auto jest widoczne z daleka (żarówka świateł pozycyjnych ma zasięg 300 m). Świateł pozycyjnych najczęściej używamy:

 • podczas postoju, gdy nie używamy świateł postojowych;
 • w warunkach niedostatecznej widoczności;
 • podczas postoju awaryjnego, gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne lub są one niesprawne;
 • podczas holowania samochodu (nie dotyczy to motocykli bez wózka).

Pamiętajmy również o tym, że podczas postoju lub zatrzymania samochodu możemy wyłączyć światła pozycyjne, jeżeli auto znajduje się w miejscu dobrze oświetlonym (poza jezdnią i poboczem). Jeśli zatrzymanie trwa dłużej niż jedną minutę, można także wyłączyć światła zewnętrzne, jeśli na tym samym pasie ruchu przed nami i za nami stoją inne pojazdy.

Najczęściej zadawane pytania:

Światła pozycyjne a postojowe – jak je rozróżnić? Światła pozycyjne są obowiązkowe a postojowe nie. Jeśli auto je posiada, to włącza się je jedynie w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza podczas postoju. 

Jak włączyć światła postojowe? Światła postojowe powinny być włączone od strony jezdni – dotyczy to pojazdów krótszych niż 6 metrów i o szerokości mniejszej niż 2 metry. Postojowe uruchamiamy włącznikiem z literą „P”. 

Światła mijania a pozycyjne – jak używać? Świateł mijania używa się podczas jazdy przez całą dobę. Pozycyjnych w razie postoju lub awarii (zamiast awaryjnych). 

Kiedy używamy świateł drogowych? Świateł drogowych (tzw. długich) używamy od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na jakich światłach jeździ się w dzień? Przez całą dobę – w dzień i w nocy jeździ się na światłach mijania (tzw. krótkich).  

Do kiedy powinny być włączone światła postojowe? Używamy postojowych tylko na drodze, po opuszczeniu jezdni należy je wyłączyć. 

Czy przyczepa musi mieć światło cofania? Przyczepa lekka (do 750 kg masy całkowitej) nie musi posiadać własnego światła cofania. 

Czy można zamontować w samochodzie dodatkowe światło cofania? Przepisy dopuszczają montowanie takiego oświetlenia jedynie w przyczepach. 

Ubezpieczenie Assistance krótkoterminowe

Podróżując z rodziną za granicę, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie Assistance krótkoterminowe na samochód na czas podróży – na tydzień lub na miesiąc, w szczególności jeżeli nie posiadamy tego ubezpieczenia lub posiadany Assistance nie obejmuje ochrony w czasie podróży.
Nasze porady o dodatkowym ubezpieczeniu samochodu podczas wyjazdów zagranicznych znajdziesz w artykule: Assistance krótkoterminowe samochodu - kiedy się przyda i jak kupić?

Zielona Karta

Zielona Karta jest dokumentem potwierdzającym w wybranych krajach, że nasz samochód ma ważną polisę ubezpieczeniową i jest objęty ubezpieczeniem OC. Chroni nas przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone podczas jazdy samochodem poza krajem. Oficjalną nazwą Zielonej Karty jest Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy.
Listę krajów w których obowiązuje Zielona Karta znajdziesz tutaj.
Nasze porady dotyczące Zielonej Karty znajdziesz w artykule: Kiedy warto wyrobić zieloną kartę?

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Ubezpieczenie turystyczne

Wyjeżdżasz na wakacje zagranicę? Dłuższa podróż wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego przygotuj się na każdą ewentualność. Nie pozwól na to, aby cokolwiek zakłóciło przyjemność z odpoczynku. Zwiększ komfort podczas wyjazdu z rodziną i skorzystaj z naszego ubezpieczenia turystycznego.

Zachęcamy do rozmowy z naszymi pracownikami na infolinii lub agentami ubezpieczeniowymi w placówkach CUK. Polisę na życie można kupić również online. Zapraszamy!

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku