W tym artykule:
- Co to są światła mijania i gdzie się znajdują?
- Światła mijania – ile ich jest i o czym pamiętać, korzystając z nich?
- Kontrola techniczna świateł mijania i wymiana żarówek
- Jak wyglądają światła mijania?
- Jak rozpoznać światła mijania za kierownicą (wewnątrz)?
- Jak rozpoznać światła mijania na zewnątrz?
- Ile jest wszystkich świateł w aucie i jak ich używać?
- Światła mijania – jak rozpoznać kontrolkę?
- Jak włączyć światła mijania?
- Na jakich światłach należy jeździć w ciągu dnia?
- Czy światła mijania to światła dzienne?
- Do czego służą światła dzienne i jak wyglądają?
- Prawidłowe stosowanie świateł — ważny element bezpieczeństwa na drodze
Światła mijania to obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu samochodowego dopuszczonego do ruchu na drogach publicznych. Zwyczajowo kierowcy określają je jako światła krótkie. Każdy kierowca musi wiedzieć, jakie światła stosować do jazdy dziennej oraz znać symbol każdego z nich.
Przepisy dokładnie określają rodzaj i kształt słupa światła, jaki powinny emitować sprawne technicznie światła mijania, tak aby zapewniały optymalne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. W Polsce używanie świateł mijania jest obowiązkowe. W określonych warunkach dopuszcza się ich zastąpienie światłami do jazdy dziennej.
Co to są światła mijania i gdzie się znajdują?
Co to są światła mijania? Nazywane są powszechnie krótkimi — posiada je każdy pojazd i służą do oświetlania drogi podczas jazdy. Używane są zarówno w dzień, jak i w nocy, a także podczas występowania zjawisk pogodowych ograniczających widoczność. Pojazdy przystosowane do jazdy po europejskich drogach posiadają asymetryczne światła mijania. Dzięki temu środek drogi jest mniej oświetlony, co zapobiega oślepianiu kierowców jadących z naprzeciwka. Światła mijania mocniej doświetlają pobocze, a więc zapewniają dobrą widoczność znaków drogowych oraz pieszych i rowerzystów poruszających się skrajem jezdni. To, na jakich światłach się jeździ w dzień lub po zmierzchu, determinuje wspólne bezpieczeństwo na drodze zarówno dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.
Czy światła mijania są tylko z przodu auta? Tak, właśnie tam są zlokalizowane. Zadaniem świateł mijania jest skuteczne oświetlenie drogi przed pojazdem. Można przyjąć, że w warunkach dobrej przejrzystości powietrza światła mijania powinny dostatecznie oświetlać drogę przed pojazdem na co najmniej 40 metrów. Ważny jest też kształt i kierunek słupa światła. Przepisy regulują jego intensywność i kształt. Światła mijania to również w Polsce światła asymetryczne.
Światła mijania – ile ich jest i o czym pamiętać, korzystając z nich?
Ile jest świateł mijania w aucie? Są one montowane z przodu pojazdu, po jednym z każdej strony. Charakterystyczny kształt słupa światła ma zapewnić dostateczne oświetlenie przestrzeni przed pojazdem oraz zapobiec oślepianiu pozostałych uczestników ruchu drogowego. Ustawienie świateł mijania to jeden z elementów sprawdzanych podczas okresowej kontroli technicznej pojazdu, czyli przeglądu. Ważne jest również to, jak daleko powinny świecić światła mijania. Optymalna odległość wynosi 10 metrów — wówczas granica światła i cienia jest najwyraźniejsza.
Niewłaściwe ustawienie lub zastosowanie źródeł światła (żarówek), które nie spełniają określonych warunków technicznych, może spowodować brak uzyskania pozytywnego wyniku badania technicznego. Warto sprawdzić też, czy wszystkie kontrolki świateł działają. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście szybkiego reagowania na awarię — kontrolka świateł pozycyjnych i inne parametry również powinny podlegać regularnej kontroli. Niesprawne światła w pojeździe grożą karą ze strony policji.
Kontrola techniczna świateł mijania i wymiana żarówek
Złe ustawienie świateł mijania lub zastosowanie niehomologowanych żarówek może zostać uznane za element grożący oślepieniem innych kierujących i uczestników ruchu drogowego. Jeśli dojdzie do kolizji lub innego zdarzenia drogowego element ten może być brany pod uwagę podczas wyjaśniania przyczyn zdarzenia jako dowód świadczący o winie sprawcy.
Warto mieć to na uwadze podczas obsługi technicznej świateł mijania i kupować odpowiednie żarówki. W warunkach dobrej widoczności światła mijania można zastąpić światłami do jazdy dziennej, które też muszą spełniać określone wymogi techniczne. Nie trzeba bowiem stosować światła mijania, kiedy widoczność od świtu do zmierzchu jest prawidłowa.
Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że któreś światło nie działa, konieczna będzie wymiana żarówki. Nie należy robić tego w czasie deszczu. Grozi to bowiem szybkim przepaleniem, a w skrajnych sytuacjach — nawet wybuchem żarówki! Jej wymiana powinna odbywać się w dzień, przy sprzyjających warunkach. Należy upewnić się także, że stosujemy markowe żarówki od sprawdzonych producentów posiadające wymagane atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.
Jak wyglądają światła mijania?
Światła mijania są umieszczone z przodu każdego samochodu. Po jednym z każdej strony, tak aby można było ustawić asymetryczny słup światła o parametrach zgodnych z obowiązującymi przepisami. Popularne światła krótkie to podstawowe oświetlenie samochodu. Oprócz nich każde auto jest wyposażone także w światła pozycyjne, drogowe i kierunkowskazy. W nowszych samochodach elementem wyposażenia często są też światła do jazdy dziennej.
Użytkownicy starszych pojazdów chętnie montują dodatkowe światła do jazdy dziennej, aby ograniczyć użycie świateł mijania. Można ich używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Światła do jazdy dziennej mają symbol zielonej ikony wyświetlanej na tablicy rozdzielczej. Przedstawia ona rozchodzące się światło za pomocą kropek uszeregowanych od największej do najmniejszej.
Nie wszystkie samochody są wyposażone w przednie światła przeciwmgielne. Często brakuje ich na wyposażeniu starszych aut w tańszych wersjach wyposażenia. Na zewnątrz pojazdu włączone światła mijania można rozpoznać po charakterystycznym asymetrycznym słupie światła, który nie oślepia innych kierowców. Kierowcę pojazdu o fakcie włączonego oznaczenia świateł mijania informuje charakterystyczna kontrolka.
Jak rozpoznać światła mijania za kierownicą (wewnątrz)?
Światła mijania są oznaczone specjalną kontrolką. Posiadają one symbol przypominający lampę, która emituje słup światła skierowany pod kątem w dół. Kontrolka świateł mijania ma zawsze kolor zielony, podobnie jak symbol świateł pozycyjnych, który przypomina żarówkę lub lampki emitujące światło w każdym kierunku. W niektórych starszych samochodach kontrolka świateł mijania nie była standardowym elementem wyposażenie. Światła mijania uruchamia się przełącznikiem po lewej stronie kierownicy. Może być to przełącznik umieszczony w manetce przy kierownicy (który umożliwia też zmianę na światła drogowe) lub przełącznik zamontowany na desce rozdzielczej.
Z DORADCĄ
Jak rozpoznać światła mijania na zewnątrz?
Światła mijania na zewnątrz emitują asymetryczny słup światła o intensywności, która nie powoduje oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. W warunkach dobrej widoczności lub podczas jazdy po zmroku w oświetlonym terenie miejskim kierowca może mieć problem z oceną, jakie światła ma aktualnie włączone. Dlatego, aby się upewnić, można sprawdzić kontrolki lub pozycję przełącznika do włączania świateł. W nowszych samochodach, z automatycznym systemem przełączania pomiędzy światłami do jazdy dziennej i światłami mijania, przełącznik może być ustawiony w pozycji auto.
Ile jest wszystkich świateł w aucie i jak ich używać?
Choć powszechnie wiadomo, że w pojeździe znajduje się kilka rodzajów świateł i każde spełnia określoną rolę, to wiele osób ma problem z ich odróżnieniem oraz stosowaniem. Jest to jednak na tyle istotne zagadnienie, że warto usystematyzować tę wiedzę. Nie tylko uchroni nas ona przed mandatem, ale także wpłynie na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.
Jak wyglądają światła do jazdy dziennej, kiedy należy je włączyć i czym grozi jazda z niesprawnym oświetleniem? Odpowiedzi na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania znajdziesz tu: https://cuk.pl/porady/swiatla-pozycyjne.
To ważne!
W każdym samochodzie znajdują się światła: drogowe, mijania, kierunkowskazy, światło hamowania „stop”, światła oświetlające tablicę rejestracyjną, światła pozycyjne, światła odblaskowe i światła awaryjne. Oznaczenie świateł w samochodzie to wiedza istotna dla każdego kierowcy. Warto upewnić się więc, czy stosujemy je właściwie. Podpowiadamy, jakie światła stosować w określonych sytuacjach.
Światła mijania – jak rozpoznać kontrolkę?
- Kontrolka świateł mijania na desce rozdzielczej ma zawsze charakterystyczny zielony kolor. Aby kierowcy nie mylili kontrolki świateł mijania z także zieloną kontrolką świateł postojowych, zostały one oznaczone innymi symbolami. Oprócz zielonych kontrolek świateł mijania i postojowych stosuje się jeszcze niebieską kontrolkę świateł drogowych. Niebieski kolor i specyficzny symbol mają ułatwić kierowcy szybkie zorientowanie się, czy nie używa świateł drogowych (długich), które mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego.
- Kontrolka świateł pozycyjnych – ikona świateł pozycyjnych to symbol żarówki lub dwóch lampek emitujących światło w każdym kierunku. Jest widoczna na desce rozdzielczej i na przełączniku do włączania świateł. Ikona świateł pozycyjnych na desce rozdzielczej ma zawsze zielony kolor.
- Kontrolka świateł mijania mijania to ikona prezentująca lampę emitującą słup światła skierowany pod kątem w dół. Na przełączniku włączania świateł służy do oznaczenia pozycji, w której włączone są światła mijania. Świecąca się kontrolka w kolorze zielonym z takim samym symbolem służy do informowania kierowcy o tym, że w danym momencie ma włączone światła mijania.
- Kontrolka świateł drogowych – ma charakterystyczny kolor niebieski. Ikona odwzorowuje lampę emitującą słup światła skierowany prosto (równolegle do osi lampy).
- Kontrolki świateł przeciwmgłowych – ikona świateł przeciwmgłowych przypomina ikonkę świateł mijania, przy czym słup światła jest wyraźnie podkreślony linią symbolizująca znak mgły. Ikona przednich świateł przeciwmgielnych może mieć kolor zielony lub żółty. Kontrolki tylnych świateł mają kolor żółty.
Jak włączyć światła mijania?
Włączenie świateł mijania wymaga ustawienia przełącznika do włączania świateł w określonej pozycji. Zazwyczaj jest to następna pozycja po tej włączającej światła pozycyjne. Pozycja świateł mijania jest oznaczona charakterystyczną ikoną lampy emitującej słup światła skierowany pod kątem w dół. Aby upewnić się, czy przełącznik został odpowiednio ustawiony, można sprawdzić to wzrokowo lub zobaczyć, czy na desce rozdzielczej świeci się odpowiednia kontrolka.
W samochodach wyposażonych w światła do jazdy dziennej oraz system automatycznego przełączania pomiędzy światłami dziennymi i mijania, odpowiednie oświetlenie można włączyć, ustawiając przełącznik w pozycji auto. W takim ustawieniu następuje automatyczna zmiana ze świateł do jazdy dziennej na światła mijania. W tym ustawieniu nad zmianą świateł czuwa czujnik zmierzchowy. Dzięki temu kierowca nie musi fizycznie zmieniać położenia przełącznika.
Na jakich światłach należy jeździć w ciągu dnia?
W Polsce panuje obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę. Jednak w warunkach dobrej widoczności można zastąpić je światłami do jazdy dziennej. Warto przy tym pamiętać, że nawet w warunkach dobrej widoczności światła mijania muszą być włączone w trakcie przejazdu przez tunele.
Co więcej, światła do jazdy dziennej należy przełączyć na światła mijania za każdym razem, gdy kierujący ma do czynienia z ograniczeniem przejrzystości powietrza np. spowodowanym mgłą czy opadami atmosferycznymi. W takich okolicznościach kierujący powinien przełączyć światła dzienne na światła mijania lub przeciwmgielne przednie (lub oba rodzaje naraz).
Czy światła mijania to światła dzienne?
Należy pamiętać, że światła mijania to nie to samo co światła dzienne. Pierwsze z nich powinny być włączone przez całą dobę, czyli zarówno o świcie, w ciągu dnia, jak i po zmroku. Według przepisów wymagane jest oświetlenie przez 12 miesięcy w roku, niezależnie od pogody.
Ze względu na to, że niektórzy kierowcy mogą odczuwać różnicę w obciążeniu akumulatora, a nawet spalaniu, przepisy drogowe jasno rozwiewają wątpliwości w kwestii świateł do jazdy dziennej i świateł mijania. Tych pierwszych nie można używać po zmierzchu oraz w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (np. we mgle, podczas opadów deszczu czy śnieżycy). Informacje na ten temat znajdziesz w Kodeksie Drogowym.
Za brak włączonych wymaganych świateł mijania grozi mandat, ale nie jest to jedyna konsekwencja. Przede wszystkim narażasz siebie oraz innych uczestników ruchu na słabą widoczność. Pamiętaj też o tym, aby mieć oświetlenie w tylnej części samochodu, co nie jest jednoznaczne ze światłami dziennymi. Znacznie ogranicza to widoczność, szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, przekładając się np. na późniejszą reakcję kierowcy poruszającego się za Twoim pojazdem. W konsekwencji może to doprowadzić do stłuczki albo poważnego wypadku.
Jeśli jednak warunki sprzyjają, czyli jest dobra widoczność, możesz przełączyć światła mijania na dzienne.
To ważne!
Pamiętaj o tym, żeby włączyć światła mijania w tunelu, bo właśnie w tym miejscu są on wymagane. Nie wystarczy tu oświetlenie dzienne.
Do czego służą światła dzienne i jak wyglądają?
Światła do jazdy dziennej mogą być włączone tylko wtedy, kiedy jest dobra przejrzystość powietrza i nie ma opadów. W praktyce nie dają one gwarancji oświetlenia drogi, co jest związane z ich budową i niską mocą. Jednak kierowcy często je włączają w celu oszczędności energii. Za każdym razem, kiedy widoczność spada, musisz włączyć światła mijania. W przeciwnym razie stwarzasz zagrożenie na drodze i możesz otrzymać mandat.
Zastanawiasz się, jak wyglądają światła dzienne? Przede wszystkim umieszczone są z przodu pojazdu. Mają białą barwę i niewielką moc, więc łatwo je odróżnić od pozostałych.
Jest jeszcze jedna kwestia, jeśli chodzi o światła dzienne. Ikonka, która świadczy o ich włączeniu przypomina reflektor z rozchodzącymi się światłami w postaci kropek o różnej wielkości. Symbol ma kolor zielony i łatwo go odróżnić od świateł mijania, bo te mają oznaczenie z charakterystycznymi kreskami równej długości i reflektorem.
Prawidłowe stosowanie świateł — ważny element bezpieczeństwa na drodze
Aby bezpiecznie poruszać się po drodze, trzeba wiedzieć, które ikony symbolizują określone rodzaje świateł i dobrze znać przepisy dotyczące ich stosowania. Światła samochodowe posiadają swoje charakterystyczne oznaczenia.Warto odświeżyć tę wiedzę! Jazda na światłach mijania lub światłach dziennych w warunkach dobrej widoczności w ciągu dnia to bowiem obowiązek każdego użytkownika pojazdu.
Równie ważne dla kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC! Dobre ubezpieczenie samochodu, motocykla czy innego pojazdu można nabyć w multiagencji CUK. Warto dodać, że w niektórych nowoczesnych samochodach wymiana żarówki świateł mijania może okazać się wyzwaniem nawet dla bardzo dobrych i doświadczonych kierowców. Zachęcamy do sprawdzenia ofert assistance, które pomoże zapobiec podobnym problemom!
Oceń artykuł