Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2022-04-06

Co trzeba wiedzieć o światłach mijania?

Dowiedz się więcej na temat świateł mijania.

Co trzeba wiedzieć o światłach mijania?

Światła mijania to obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu samochodowego dopuszczonego do ruchu na drogach publicznych. Zwyczajowo kierowcy określają je jako światła krótkie. Przepisy dokładnie określają rodzaj i kształt słupa światła, jaki powinny emitować sprawne technicznie światła mijania, tak aby zapewniały optymalne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. W Polsce używanie świateł mijania jest obowiązkowe. W określonych warunkach dopuszcza się ich zastąpienie światłami do jazdy dziennej.

Czy światła mijania są tylko z przodu?

Światła mijania, czyli krótkie, to światła umieszczone z przodu każdego samochodu. Zadaniem świateł mijania jest skuteczne oświetlenie drogi przed pojazdem. Można przyjąć, że w warunkach dobrej przejrzystości powietrza światła mijania powinny dostatecznie oświetlać drogę przed pojazdem na co najmniej 40 metrów. Ważny jest też kształt i kierunek słupa światła. Przepisy regulują jego intensywność i kształt. Światła mijania to światła asymetryczne.

Światła mijania – ile ich jest?

Są montowane z przodu pojazdu, po jednym z każdej strony. Charakterystyczny kształt słupa światła ma zapewnić dostateczne oświetlenie przestrzeni przed pojazdem oraz zapobiec oślepianiu pozostałych uczestników ruchu drogowego. Ustawienie świateł mijania to jeden z elementów sprawdzanych podczas okresowej kontroli technicznej pojazdu, czyli przeglądu. Niewłaściwe ustawienie lub zastosowanie źródeł światła (żarówek) niespełniających określonych warunków technicznych może spowodować brak uzyskania pozytywnego wyniku badania technicznego.

Kontrola techniczna świateł mijania

Złe ustawienie świateł mijania lub zastosowanie niehomologowanych żarówek może zostać uznane za element grożący oślepieniem innych kierujących i uczestników ruchu drogowego. Jeśli dojdzie do kolizji lub innego zdarzenia drogowego element ten może być brany pod uwagę podczas wyjaśniania przyczyn zdarzenia jako dowód świadczący o winie sprawcy. Warto brać to pod uwagę podczas obsługi technicznej świateł mijania i kupować odpowiednie żarówki. W warunkach dobrej widoczności światła mijania można zastąpić światłami do jazdy dziennej, które też muszą spełniać określone warunki techniczne.

Jak wyglądają światła mijania?

Światła mijania są umieszczone z przodu każdego samochodu. Po jednym z każdej strony, tak aby można było ustawić asymetryczny słup światła o parametrach zgodnych z obowiązującymi przepisami. Popularne światła krótkie to podstawowe oświetlenie samochodu. Oprócz nich każde auto jest wyposażone także w światła pozycyjne, drogowe i kierunkowskazy. W nowszych samochodach elementem wyposażenia często są też światła do jazdy dziennej.

Użytkownicy starszych pojazdów chętnie montują dodatkowe światła do jazdy dziennej, aby ograniczyć użycie świateł mijania. Nie wszystkie samochody są wyposażone w przednie światła przeciwmgielne. Często brakuje ich na wyposażeniu starszych aut w tańszych wersjach wyposażenia. Na zewnątrz pojazdu włączone światła mijania można rozpoznać po charakterystycznym asymetrycznym słupie światła, który nie oślepia innych kierowców. Kierowcę pojazdu o fakcie włączenia świateł mijania informuje charakterystyczna kontrolka. 

  • Jak rozpoznać światła mijania za kierownicą (wewnątrz)? Światła mijania są oznaczone specjalną kontrolką. Symbol świateł mijania przypomina lampę emitującą słup światła skierowany pod kątem w dół. Kontrolka świateł mijania ma zawsze kolor zielony, podobnie jak symbol świateł postojowych, który przypomina żarówkę lub lampki emitujące światło w każdym kierunku. W niektórych starszych samochodach kontrolka świateł mijania nie była standardowym elementem wyposażenie. Światła mijania uruchamia się przełącznikiem po lewej stronie kierownicy. Może być to przełącznik umieszczony w manetce przy kierownicy (który umożliwia też zmianę na światła drogowe) lub przełącznik zamontowany na desce rozdzielczej.
  • Jak rozpoznać światła mijania na zewnątrz? Światła mijania na zewnątrz emitują asymetryczny słup światła o intensywności, która nie powoduje oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. W warunkach dobrej widoczności lub podczas jazdy po zmroku w oświetlonym terenie miejskim kierowca może mieć problem z oceną, jakie światła ma aktualnie włączone. Dlatego, aby się upewnić, można sprawdzić kontrolki lub pozycję przełącznika do włączania świateł. W nowszych samochodach, z automatycznym systemem przełączania pomiędzy światłami do jazdy dziennej i światłami mijania, przełącznik może być ustawiony w pozycji auto.

Światła mijania – jak rozpoznać kontrolkę?

Kontrolka świateł mijania na desce rozdzielczej ma zawsze charakterystyczny zielony kolor. Aby kierowcy nie mylili kontrolki świateł mijania z także zieloną kontrolką świateł postojowych, zostały one oznaczone innymi symbolami. Oprócz zielonych kontrolek świateł mijania i postojowych stosuje się jeszcze niebieską kontrolkę świateł drogowych. Niebieski kolor i specyficzny symbol mają ułatwić kierowcy szybkie zorientowanie się, czy nie używa świateł drogowych (długich), które mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego.

  • Kontrolka świateł pozycyjnych – ikona świateł pozycyjnych to symbol żarówki lub dwóch lampek emitujących światło w każdym kierunku. Jest widoczna na desce rozdzielczej i na przełączniku do włączania świateł. Ikona świateł pozycyjnych na desce rozdzielczej ma zawsze zielony kolor.
  • Kontrolka świateł mijania – symbol świateł mijania to ikona prezentująca lampę emitującą słup światła skierowany pod kątem w dół. Na przełączniku włączania świateł służy do oznaczenia pozycji, w której włączone są światła mijania. Świecąca się kontrolka w kolorze zielonym z takim samym symbolem służy do informowania kierowcy o tym, że w danym momencie ma włączone światła mijania. 
  • Kontrolka świateł drogowych – ma charakterystyczny kolor niebieski. Ikona odwzorowuje lampę emitującą słup światła skierowany prosto (równolegle do osi lampy).
  • Kontrolki świateł przeciwmgłowych – ikona świateł przeciwmgłowych przypomina ikonkę świateł mijania, przy czym słup światła jest wyraźnie podkreślony linią symbolizująca znak mgły. Ikona przednich świateł przeciwmgielnych może mieć kolor zielony lub żółty. Kontrolki tylnych świateł mają kolor żółty.

Jak włączyć światła mijania?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Włączenie świateł mijania wymaga ustawienia przełącznika do włączania świateł w określonej pozycji. Zazwyczaj jest to następna pozycja po tej włączającej światła pozycyjne. Pozycja świateł mijania jest oznaczona charakterystyczną ikoną lampy emitującej słup światła skierowany pod kątem w dół. Aby upewnić się, czy przełącznik został odpowiednio ustawiony, można sprawdzić to wzrokowo lub zobaczyć, czy na desce rozdzielczej świeci się odpowiednia kontrolka.

W samochodach wyposażonych w światła do jazdy dziennej oraz system automatycznego przełączania pomiędzy światłami dziennymi i mijania, odpowiednie oświetlenie można włączyć, ustawiając przełącznik w pozycji auto. W takim ustawieniu następuje automatyczna zmiana ze świateł do jazdy dziennej na światła mijania. W tym ustawieniu nad zmianą świateł czuwa czujnik zmierzchowy. Dzięki temu kierowca nie musi fizycznie zmieniać położenia przełącznika.

Na jakich światłach jeździć w ciągu dnia?

W Polsce panuje obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę. Jednak, w warunkach dobrej widoczności można zastąpić je światłami do jazdy dziennej. Warto przy tym pamiętać, że nawet w warunkach dobrej widoczności światła mijania muszą być włączone w trakcie przejazdu przez tunele. Co więcej, światła do jazdy dziennej należy przełączyć na światła mijania za każdym razem, gdy kierujący ma do czynienia z ograniczeniem przejrzystości powietrza np. spowodowanym mgłą czy opadami atmosferycznymi. W takich okolicznościach kierujący powinien przełączyć światła dzienne na światła mijania lub przeciwmgielne przednie (lub oba rodzaje naraz).

Jazda na światłach mijania lub światłach dziennych w warunkach dobrej widoczności w ciągu dnia to zatem obowiązek każdego użytkownika pojazdu. Tak jak posiadanie ważnej polisy OC. Dobre ubezpieczenie samochodu, motocykla czy innego pojazdu można nabyć w agencji CUK. Warto dodać, że w niektórych nowoczesnych samochodach wymiana żarówki świateł mijania może okazać się wyzwaniem nawet dla bardzo dobrych i doświadczonych kierowców. Zachęcamy do sprawdzenia ofert assistance, które pomoże zapobiec podobnym problemom.