2024-03-12

Spacer w koronach drzew – ciekawa atrakcja turystyczna!

Chcesz poznać las z innej perspektywy? Spacer w koronach drzew to idealna propozycja dla Ciebie!

Spacer w koronach drzew – ciekawa atrakcja turystyczna!

Ścieżki w koronach drzew są nie tylko okazją do podziwiania zachwycających widoków na otaczającą szlak przyrodę. Mogą pełnić też rolę edukacyjną, umożliwiając przyjrzenie się niewidocznym w niższych partiach lasu gatunkom zwierząt (zwłaszcza ptaków), roślin oraz lepsze zrozumienie całego leśnego ekosystemu. To niezwykła możliwość obcowania z naturą oraz realna szansa przełamania lęku wysokości! Przeczytaj poradę, by dowiedzieć się, na czym polega spacer w koronach drzew i gdzie warto wybrać się, by skorzystać z takiej atrakcji!

Najważniejsze informacje:

 • Spacer w koronach drzew to ciekawe doświadczenie polegające na przemierzaniu konstrukcji zawieszonych na wysokościach, co umożliwia podziwianie widoków z zupełnie nowej perspektywy!
 • Ścieżki w koronach drzew polecane są osobom ceniącym kontakt z naturą i nie mającym lęku wysokości czy otwartych przestrzeni. Może to być również świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi oraz dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
 • Spacer wśród drzew na wysokości daje możliwość dokładnej obserwacji roślinności i rozmaitych gatunków zwierząt leśnych. To także doskonała okazja do relaksu i odpoczynku w malowniczym otoczeniu.
 • Podczas spaceru chodnikiem w koronach drzew należy zachować środki ostrożności wskazane w regulaminie przez organizatora atrakcji. Wstęp na teren większości obiektów jest monitorowany i płatny.
 • Popularne trasy do spacerów w koronach drzew znajdują się zarówno w wielu lokalizacjach Polski (głównie w górach), jak i w Czechach czy na Słowacji. Jest to zatem atrakcja, którą można zorganizować tanio i szybko – np. w ramach weekendowej wycieczki.

Czym jest spacer w koronach drzew?

Spacer w koronach drzew to nic innego jak specjalna trasa poprowadzona kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt metrów nad ziemią, dzięki której turyści mają okazję podziwiać piękny krajobraz ponad drzewami. Zwykle są to sieci mostów i platform zlokalizowanych na określonej wysokości w taki sposób, by umożliwić zwiedzającym zarówno kontakt z naturą, jak i spektakularne widoki na okolicę (np. panoramę gór).

Spacer po ścieżce w koronach drzew jest możliwy dzięki specjalnie zaprojektowanym konstrukcjom, które muszą spełnić szereg norm bezpieczeństwa. Jest to atrakcja dedykowana niemal każdemu turyście, który chce doświadczyć piękna przyrody z nowej perspektywy! Choć większość takich ścieżek składa się z długich mostów, to na trasie można znaleźć też platformy, tarasy czy wieże widokowe. Dzięki temu turyści zyskują wiele miejsc do podziwiania widoków, robienia zdjęć oraz obserwacji fauny i flory.

Kto może wybrać się na taki spacer?

Spacer po ścieżce w koronach drzew to przede wszystkim rozrywka dla osób pozbawionych lęku wysokości. Jak sama nazwa sugeruje, atrakcji towarzyszy znaczne podwyższenie. Choć tego typu trasy mają solidne zabezpieczenia spełniające wymagane normy, nie każdy będzie czuł się tam swobodnie. W przypadku dyskomfortu wywołanego lękiem wysokości lub przestrzeni należy poważnie przemyśleć swoje uczestnictwo w tego typu atrakcjach.

Nie wszystkie ścieżki w koronach drzew są też dostępne dla każdego, ponieważ zarządcy biletowanych obiektów wprowadzają pewne restrykcje dotyczące wieku, stanu zdrowia czy umiejętności fizycznych poparte regulaminem. W niektórych miejscach mogą istnieć też ograniczenia w ilości osób znajdujących się na kładkach bądź inne sugestie dotyczące bezpieczeństwa. O tym zostaniemy powiadomieni w kasach podczas zakupu biletów.

Przed planowanym spacerem w koronach drzew zaleca się sprawdzenie wszelkich zasad dotyczących korzystania z danej atrakcji. Warto również zapoznać się z regułami wydanymi przez zarządcę, np. uzyskać informację, czy spacer w koronach drzew z psem będzie dozwolony. W niektórych miejscach to możliwe, a w innych (ze względu na regulamin) – surowo wzbronione.

Warto wiedzieć!

Spacer wśród drzew w specjalnie do tego dostosowanych miejscach na wysokości zwykle jest dostępny dla każdego. Są to bowiem trasy projektowane w taki sposób, by w jak najwyższym stopniu sprostać wymogom bezpieczeństwa. Dzięki temu specjalną ścieżką w koronach drzew mogą spacerować także seniorzy, rodzice z dziećmi oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Gdzie udać się na spacer w koronach drzew w Polsce?

Wycieczka w polskie góry to idealna okazja do tego, by zaliczyć wymarzony spacer w koronach drzew! Oto znane kurorty, do których można zawitać właśnie w tym celu: 

Krynica-Zdrój

Drewniana konstrukcja pośród drzew w Krynicy-Zdroju znajduje się w tamtejszym Parku Zdrojowym niedaleko centrum miasta. To jedno z najbardziej znanych tego typu miejsc w Polsce. Chodnik między koronami drzew ma około 1030 metrów długości, a platformy i mostki zawieszone na różnych wysokościach, osiągają około 20-25 metrów nad ziemią. Drewniana ścieżka prowadzi do 50-metrowej wieży widokowej, która powstała na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej.

Ciężkowice

W miejscowości Ciężkowice (woj. małopolskie) znajduje się nie tylko ścieżka w koronach drzew, ale także Skamieniałe Miasto, Wąwóz Czarownic, wodospad oraz park trampolin! Jest to rozbudowany kompleks rekreacyjny, który dostarcza turystom wielu atrakcji, w tym również możliwość spaceru chodnikiem w koronach drzew. Punkt widokowy obejmuje panoramę na Pasmo Brzanki (Morgi, Międzoń, Brzanka). Mnogość atrakcji sprawia, że jest to idealne miejsce dla rodzin i osób szukających aktywnego wypoczynku na łonie natury!

Pomiechówek

Dolina Wkry w Pomiechówku (woj. mazowieckie) także oferuje możliwość leśnego spaceru z pięknymi widokami! Znajduje się tam park obejmujący specjalny chodnik między koronami drzew na wysokości. Konstrukcję tworzy kładka o długości ponad 200 metrów, mostki rozwieszone pomiędzy dziesięcioma gniazdami, które w najwyższym punkcie osiągają wysokość prawie 7 metrów. Trasa oferuje też punkty z informacjami o ptakach zamieszkujących korony drzew i ich dziuplach. Podczas spaceru można obserwować również umieszczone na gałęziach modele ptaków naturalnej wielkości.

Poznań

Ścieżkę w koronach drzew w Poznaniu tworzy drewniana konstrukcja poprowadzona kilka metrów nad powierzchnią ziemi. Otwarty w 2020 roku park usytuowany jest na terenie leśnictwa Antoninek w dolinie Cybiny. Trasa ma długość 250 m i znajduje się na wysokości 13 m, nad rzeczką Szklarką. Otwartą w 2020 roku ścieżkę wyróżniają elementy rekreacyjne, takie jak ławki i zadaszenia. Jest to drugi największy tego typu (po wieży widokowej w Krynicy-Zdroju) obiekt w Polsce. Wstęp do atrakcji jest bezpłatny!

Spacer w koronach drzew – Czechy i Słowacja

Marzy Ci się spacer w drzewach z pięknymi górskimi widokami u naszych najbliższych sąsiadów? Sprawdź te lokalizacje w Czechach i na Słowacji!

Czechy

Największą popularnością wśród turystów cieszą się dwie ścieżki w koronach drzew zlokalizowane na terytorium Czech. Są nimi:

 • Krkonoše (położona w jednym z kurortów górskich Jańskie Łaźnie) – zlokalizowana zaledwie 23 km od granicy z Polską na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Tę ścieżkę w koronach drzew wieńczy dziesięciokondygnacyjna wieża widokowa mająca aż 45 metrów w najwyższym punkcie. Trasa wygląda niczym trąba powietrzna! Ze szczytu tarasu rozpościera się wspaniały widok na góry, a na dół można dostać się, korzystając ze zjeżdżalni, co stanowi kolejną atrakcję tego miejsca!


  Jego znakiem rozpoznawczym są także stanowiska informacyjne, które przybliżają zwiedzającym wiedzę o lokalnej faunie i florze. Bazą programu edukacyjnego są natomiast podziemne jaskinie znajdujące się pod samą ścieżką.

 • Ścieżka w Obłokach (Dolna Morawa) – ten obiekt zlokalizowany jest w sercu masywu górskiego, na przełęczy Slamenka (1116 m n.p.m.). Długa, wijąca się kładka o nieregularnych kształtach prowadzi zwiedzających o dodatkowe 55 metrów wyżej. Do ścieżki wiedzie wyciąg krzesełkowy oraz pieszy szlak. Spacer w koronach drzew umożliwia tu stalowo-drewniana konstrukcja. Długość trasy to 710 metrów, a po wejściu na szczyt, również można skorzystać ze zjeżdżalni mającej łącznie około 100 metrów.

Słowacja

Bachledka to największa i najpopularniejsza ścieżka w koronach drzew na Słowacji. Leży na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego, tuż przy polskiej granicy, w Dolinie Bachledowej. Ponad 600-metrowa trasa na wysokości 24 metrów prowadzi przez las bukowy, ukazując turystom piękne krajobrazy Tatr i Magury Spiskiej.

Szlak wiodący do atrakcji liczy sobie aż 1234 metry, ale można tam dotrzeć w wygodny sposób również koleją gondolową. Taras wieży ma wysokość aż 32 metrów, zapewniając wspaniały widok na szczyty Tatr Bielskich, panoramę Pienin i malownicze Zamagurze.

Warto wiedzieć!

Jeżeli planujesz dłuższy pobyt w wymienionych wyżej krajach, z pewnością zainteresują Cię także nasze porady dotyczące ciekawych miejsc, jakie można zwiedzić w okolicy. Sprawdź te artykuły:

Czy takie atrakcje są płatne?

Spacer po ścieżce w koronach drzew jest zwykle płatną atrakcją, ponieważ ruch w ich obrębie jest kontrolowany, a utrzymanie obiektu w odpowiednim stanie wymaga nakładów finansowych. Często taka opłata obejmuje też oprowadzanie, specjalnie zaprojektowane parki linowe lub dodatkowe atrakcje utrzymywane przez organizacje turystyczne czy parki narodowe.

W większości przypadków istnieje możliwość kupna biletu na cały dzień lub karnetu rodzinnego, z którego można korzystać do określonej godziny. Są one płatne w dniu wycieczki i należy udać się po nie do lokalnych kas biletowych zlokalizowanych w pobliżu danej atrakcji. Cena zależy od wybranej opcji (bilet dla dorosłego, grupowy, uczniowski/studentki, dla dziecka itp.). 

W Polsce można jednak znaleźć też miejsca, gdzie nie ma konieczności płacenia za to doświadczenie. Spacer w koronach drzew za darmo można zaliczyć na przykład w Starym Sączu. Znajduje się tam bowiem specjalnie zaprojektowana kładka (Leśne Molo), która pozostaje bezpłatną atrakcją dla turystów. Na jej końcu czeka punkt widokowy z malowniczą panoramą Starego Sącza i Kotliny Sądeckiej, a dalej rozpościera się wspaniały widok na Góry Grybowskie. Bezpłatna jest również ścieżka w koronach drzew w Poznaniu.

Polecamy też porady:

Przed wyjazdem kup polisę turystyczną!

Planujesz spacer w koronach drzew w Polsce, Czechach lub na Słowacji? Niezależnie od wybranego kierunku podróży, pamiętaj, by wykupić dopasowane do potrzeb wyjazdu ubezpieczenie turystyczne. Każda urlopowa aktywność niesie bowiem za sobą ryzyko nieprzyjemnego w skutkach wypadku, a do niebezpiecznych zdarzeń może dojść także podczas podróży. W takiej sytuacji przyda się wsparcie finansowe ze strony towarzystwa. Dlatego już dziś sprawdź najlepsze oferty polis w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych i zadbaj o kompleksową ochronę w trakcie planowanego wyjazdu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy ścieżki w koronach drzew są otwarte niezależnie od pogody?

  Ścieżki w koronach drzew mogą być zamknięte z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak silny wiatr, burze, opady śniegu lub oblodzenie. Decyzja o zamknięciu ścieżki podyktowana jest wówczas bezpieczeństwem turystów.

 • 2
  Ile kosztuje spacer w koronach drzew?

  Ceny biletów na spacery ścieżkami w koronach drzew mogą się różnić w zależności od miejsca i typu atrakcji. Często nie jest to również sam wstęp, ale wycieczka pod opieką przewodnika. W Polsce bilety do tego typu atrakcji kosztują zwykle od 60 do 90 zł (w zależności od wybranej opcji). Obowiązują zniżki studenckie, seniorskie oraz tańsze pakiety grupowe i rodzinne. Funkcjonują również bezpłatne obiekty oferujące tego typu spacery.

 • 3
  Gdzie w Polsce znajduje się najdłuższa ścieżka w koronach drzew?

  Najdłuższa ścieżka w koronach drzew w Polsce znajduje się w miejscowości uzdrowiskowej Krynica-Zdrój, w województwie małopolskim. Ma aż 49,5 metra wysokości (poziom siedemnastu pięter), a jej długość wynosi 1030 metrów.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku