2024-03-25

Jak wybrać polisę turystyczną do Słowenii?

Słowenia to popularny kierunek podróży. Wybierając się do niej pamiętaj o ubezpieczeniu!

Jak wybrać polisę turystyczną do Słowenii?

Słowenia staje się coraz popularniejszym celem podróży dla turystów z Polski. Jednym z ważniejszych pytań przed wyjazdem do tego kraju jest to, jak właściwie zadbać o swoje bezpieczeństwo. W każdej podróży mogą bowiem zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, w których będziemy potrzebować wsparcia logistycznego, medycznego lub finansowego.

W tym artykule postaramy się wyjaśnić najważniejsze zagadnienia dotyczące ubezpieczenia na wakacje w Słowenii. Jednym z nich jest dobór komponentów polisy turystycznej, która zabezpieczy nas na wypadek wielu problemów w podróży. Przeczytaj poradę, by dowiedzieć się, dlaczego karta EKUZ na Słowenii może okazać się niewystarczającą ochroną w obliczu problemów zdrowotnych, a także co powinno obejmować dobre ubezpieczenie do tego kraju.

Najważniejsze informacje:

 • W Słowenii obowiązuje karta EKUZ, która pozwala bezpłatnie korzystać z podstawowej opieki medycznej. Choć zaleca się jej wyrobienie, warto pamiętać, że ma ograniczony zakres i działa tylko w nagłych przypadkach wymagających niezwłocznej interwencji. Dla pełnej ochrony zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia podróży do Słowenii.
 • Aktualne zalecenia i komunikaty dla Polaków podróżujących do Słowenii można śledzić na tej stronie.
 • Dobre ubezpieczenie na wakacje w Słowenii powinno obejmować m.in.: koszty leczenia w podróży, NNW, OC w życiu prywatnym, ochronę bagażu, a także rozszerzenia dopasowane do indywidualnych potrzeb turysty, np.: choroby przewlekłe, sporty wysokiego ryzyka lub klauzula alkoholowa.
 • Zakres polisy turystycznej do Słowenii jest równie ważny, co ustalona w niej suma ubezpieczenia. Musi ona pokryć potencjalne koszty leczenia w tym kraju. Nie powinna być niższa niż 30-40 tys. euro.

Słowenia – bezpieczeństwo i zasady pobytu

Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie turyści planujący urlop, dotyczy tego, czy w Słowenii jest bezpiecznie. Komunikat dostępny na stronie MSZ informuje, że stopień zagrożenia terrorystycznego na terenie tego kraju został podwyższony. Może to oznaczać zaostrzenie środków bezpieczeństwa. Jeśli planujesz podróż do Słowenii, spodziewaj się zatem wzmożonych kontroli, wydłużonych odpraw oraz większej liczby funkcjonariuszy służb porządkowych na ulicach.

Obywatele RP mogą przekroczyć granicę Słowenii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Najlepiej zabrać ze sobą oba te dokumenty. Wiza nie jest wymagana. Każdy pobyt w Słowenii podlega natomiast obowiązkowej rejestracji w ciągu 3 dni od przyjazdu. Pobyty turystyczne rejestruje zarządca danego obiektu (hotelu, hostelu, apartamentu, kempingu itp.). W przypadku pobytów u osób prywatnych rejestracji może dokonać gospodarz przez dedykowaną temu aplikację lub na najbliższym posterunku policji.

Zagrożeniem, z którym należy liczyć się na terytorium Słowenii, są trzęsienia ziemi. Komunikaty i wskazówki dotyczące tego, jak się wówczas zachować, są dostępne na tej stronie. Przed planowaną podróżą warto również dla własnego bezpieczeństwa zarejestrować się w systemie Odyseusz.

Planujesz urlop na południu Europy? Przeczytaj nasz poradnik: Zwiedzanie Słowenii.

EKUZ w Słowenii – jak działa i czemu nie wystarczy?

W Słowenii obowiązuje EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Może wyrobić ją każdy obywatel RP ubezpieczony w ramach NFZ. Jej posiadaczom przysługuje tam częściowo odpłatna opieka zdrowotna w ograniczonym zakresie, tylko w sytuacji wymagającej nagłej interwencji medycznej (wypadek, zasłabnięcie, nagłe zachorowanie itp.).

System zdrowotny w Słowenii bazuje na dwóch fundamentach – ubezpieczeniu obowiązkowym oraz dodatkowym. Jeśli podczas Twojej podróży dojdzie do konieczności skorzystania z usług medycznych, jako posiadacz karty EKUZ zostaniesz zwolniony tylko z części kosztów, natomiast resztę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

EKUZ nie jest zatem wystarczającym zabezpieczeniem zdrowia podczas podróży do Słowenii. Ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim zakresem zapewni Ci znacznie lepszą i szerszą ochronę, umożliwiając pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia oraz powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

Koszty i poziom leczenia w Słowenii – co warto wiedzieć?

W ramach EKUZ w Słowenii możesz korzystać wyłącznie z usług lekarzy, którzy podpisali umowę ze Słoweńskim Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije – ZZZS). Niektóre świadczenia medyczne i medykamenty będą wymagały uiszczenia częściowej opłaty (od 5% do 75% ich wartości). Jeśli nie masz EKUZ, sam musisz pokryć pełne koszty leczenia w Słowenii.

100% opłaty obowiązuje za:

 • leczenie prywatne,
 • ratownictwo,
 • transport do kraju.

Jak podaje portal Gov.pl: Wizyta w prywatnej przychodni u lekarza ogólnego to koszt ok. 60-80 EUR. W nagłym przypadku możesz zgłosić się bezpośrednio do szpitala bez skierowania, ale musisz mieć przy sobie EKUZ. Poziom opieki medycznej w Słowenii jest dobry. Większość lekarzy posługuje się językami obcymi, głównie angielskim i niemieckim.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Słowenii?

Podstawowym powodem, dla którego warto wykupić polisę podróżną do Słowenii, jest fakt, że EKUZ nie zapewni Ci w tym kraju pełnej ochrony – działa bowiem wyłącznie w nagłych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Ponadto za wiele usług trzeba dopłacić zgodnie z działającym tam systemem publicznej opieki zdrowotnej. Nie gwarantuje także świadczeń powypadkowych, które zyskasz w ramach NNW będącego składnikiem Twojego ubezpieczenia. Taka pomoc może okazać się niezbędna w obliczu kosztownej rehabilitacji i w procesie powrotu do zdrowia.

Co ważne, ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Słowenii może objąć ochroną nie tylko Ciebie i Twoich bliskich, ale także Twój bagaż oraz sprzęt! Odzyskasz też środki, gdy z przyczyn niezależnych od Ciebie będziesz zmuszony odwołać wycieczkę (ochrona zadziała w przypadku choroby ubezpieczonego, nieszczęśliwego wypadku bądź śmierci osoby bliskiej). Odpowiednio rozszerzona polisa zapewni Ci także praktyczną pomoc, jeśli podczas podróży będziesz potrzebował wsparcia prawnika czy tłumacza w Słowenii.

To ważne!

Ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci wsparcie finansowe w obliczu wielu trudnych sytuacji podczas zagranicznego wyjazdu. Wszystko zależy jednak od zakresu i warunków umowy wybranego ubezpieczenia. Dlatego już dziś sprawdź kalkulator turystyczny i znajdź ofertę, która zadba o wszystkie potrzeby związane z Twoją podróżą!

Co powinna obejmować polisa podróżna do Słowenii?

Jak udowadniają wspomniane w poprzednim fragmencie tekstu argumenty, w Słowenii zdecydowanie warto mieć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Przede wszystkim powinno ono pokrywać koszty leczenia na co najmniej 30-40 tys. euro, choć im wyższa suma gwarantowana, tym lepiej – zyskasz wówczas pewność, że w obliczu poważnych problemów zdrowotnych towarzystwo wyrówna wszelkie wydatki nierefundowane przez EKUZ.

Do podstawowych elementów każdej polisy turystycznej za granicę należy zaliczyć: koszty leczenia, ochronę NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy assistance w podróży.

Uwaga!

Zakup polisy do Słowenii poprzedź analizą warunków ochrony, które znajdziesz w OWU. Jeżeli zakres, potencjalne ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności w umowie Ci nie odpowiadają, sprawdź oferty innych ubezpieczycieli. Porównanie wielu propozycji umożliwi Ci idealne dopasowanie polisy do potrzeb i charakteru danej podróży.

Za dodatkową składką można też rozszerzyć swoje ubezpieczenie, bazując na informacjach o celu podróży, swoich indywidualnych potrzebach, czy typach preferowanej aktywności.  Rozważ następujące opcje:

Warto wiedzieć!

Często klauzula alkoholowa i choroby przewlekłe znajdują się w zakresie ochrony po. W przypadku takiej polisy turystycznej nie jest wymagane żadne dodatkowe rozszerzenie.

Kup polisę turystyczną w CUK!

Pamiętając o tym, co powinna zawierać dobrze skomponowana polisa podróżna do Słowenii, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i sprawdź najlepsze oferty od wiodących towarzystw! Nowoczesna porównywarka CUK przeprowadzi Cię przez cały proces doboru ochrony ubezpieczeniowej dopasowanej do potrzeb Twojej podróży, a polisę wygenerujesz i opłacisz zdalnie już w kilka minut!

Przed podróżą autem do Słowenii warto wykupić także ubezpieczenie assistance, które obejmuje pomoc w przypadku nagłego, trudnego do przewidzenia unieruchomienia pojazdu w obrębie sieci słoweńskich dróg. Sprawdź ofertę CUK assistance i kup polisę zdalnie!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu na terytorium Słowenii?

  Słowenia jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku, a strefy Schengen od 21 grudnia 2007. Wjeżdżając do tego kraju, wystarczy zatem posiadać ważny dowód osobisty. Można jednak również posługiwać się paszportem.

 • 2
  Na co należy uważać podczas wakacji w Słowenii?

  Jak w każdym państwie są tam miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim trzeba uważać na kradzieże i oszustwa, szczególnie na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych oraz na zatłoczonych ulicach dużych miast. Alerty dotyczące bezpieczeństwa na terenie tego kraju można na bieżąco śledzić na stronie MSZ. Innym potencjalnym zagrożeniem w Słowenii mogą być trzęsienia ziemi. Informacje i porady, jak się wówczas zachować, znajdziesz na tej stronie.

 • 3
  Czy polskie prawo jazdy jest ważne w Słowenii?

  Tak. W Słowenii uznawane jest polskie prawo jazdy. Ponadto kierowcy samochodów, które są zarejestrowane w państwach UE, nie muszą mieć zielonej karty. Od 2022 r. wymagana jest natomiast winieta elektroniczna. Należy ją zakupić jeszcze przed wjazdem na słoweńską autostradę.

Oceń artykuł

5.00
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku