2022-05-05

Rower crossowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Czy warto kupić rower crossowy? Sprawdź!

Rower crossowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Jazda na rowerze cieszy się ogromną popularnością. Na rynku można jednak znaleźć różne sprzęty odbiegające od siebie m.in. przeznaczeniem. Do czego dokładnie służy rower crossowy? Jak wybrać odpowiedni wariant i o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Rower crossowy – co to?

Rower crossowy to pojazd, który można wykorzystywać na dowolnej powierzchni. Sprawdzi się on m.in. na drogach utwardzonych i nieutwardzonych. Jest to rower sportowy z dużą liczbą przełożeń, a także charakterystyczną konstrukcją – górna rura znajduje się dość wysoko. Na rynku znaleźć można też rowery crossowe z niską rurą przypominającą taką, którą stosuje się w modelach miejskich.

Rower crossowy sprawdza się doskonale podczas przemierzania dowolnych terenów. Spisze się m.in. w trakcie dojazdów do pracy i szkoły. W czasie wolnym z powodzeniem można zabrać go na dłuższą wycieczkę po leśnych lub polnych drogach. To swego rodzaju połączenie roweru górskiego, trekkingowego i szosowego, jednak różni się od poszczególnych modeli, zwłaszcza konstrukcją ramy oraz zastosowanymi oponami, które są niezwykle uniwersalne.

Ile kosztuje rower crossowy?

Zastanawiasz się, jaki rower crossowy wybrać? Dla wielu osób największe znaczenie ma cena. Zazwyczaj sprzęty tego typu można kupić za kilka tysięcy złotych. Na rynku regularnie pojawiają się jednak atrakcyjne promocje. Pozwalają one na zakup roweru już za około 1000–1500 zł. Trzeba pamiętać, że tańsze modele zwykle są wyposażone w mniej funkcji. Ich niższa jakość może wpływać na komfort użytkowania, ale dla wielu osób jest to dobra opcja na start.

Jeśli jednak zależy Ci na nowoczesnym, bardzo wygodnym i wytrzymałym sprzęcie, musisz liczyć się z dużo większymi cenami. Na rynku pojawiają się m.in. rowery kosztujące około 5000 zł. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób regularnie wybierających się na przejażdżki i stawiających przede wszystkim na jakość. Takie rowery są stabilniejsze, dają większe możliwości regulacji, a jednocześnie sprawdzają się nawet na bardzo wymagającym terenie.

Najlepsze rowery crossowe stworzone z myślą o profesjonalnych kolarzach są jeszcze droższe, warto więc obserwować promocje, a niekiedy także postawić na egzemplarze używane. Rower w odpowiednim stanie w każdej chwili można sprzedać, dlatego jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym środkiem transportu, możesz zdecydować się na tańszy wariant.

Jak dobrać rozmiar roweru crossowego?

Prawidłowa pozycja na rowerze crossowym wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i na komfort jazdy. Z tego powodu tak ważne jest wybranie sprzętu o odpowiednich parametrach. Najważniejszy jest rozmiar – na innych rowerach będą jeździć dzieci, a na jeszcze innych – dorośli. Rowery mniejsze wybierają także osoby niskiego wzrostu.

Wybierając odpowiedni rozmiar roweru crossowego, warto skupić się na długości nogi mierzonej od krocza do śródstopia po wewnętrznej części. Bazując na tabelach rozmiarów, można znaleźć odpowiednie wymiary ram rowerowych danego producenta. Czasami zdarza się, że uzyskany wynik znajduje się na pograniczu dwóch wariantów sprzętu – wówczas konieczne okazuje się udanie do salonu i sprawdzenie, na którym rowerze czujesz się bardziej komfortowo.

Rama nie może być za duża – w innym przypadku panowanie nad sprzętem będzie utrudnione. Za mała rama rowerowa spowoduje natomiast bardzo niewygodną pozycję. W skrajnych przypadkach stopy użytkownika mogą nawet zahaczać o przednie koła, narażając go na niebezpieczeństwo.

Czym różnią się rowery crossowe damskie i męskie?

Rower crossowy damski różni się od modelu męskiego. W jego przypadku rama jest poprowadzona nieco niżej. W ten sposób można łatwiej wsiadać na konstrukcję sprzętu i jeździć z bardziej wyprostowaną sylwetką. Rama takiego roweru jest naturalnie krótsza. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie zapewnić większy komfort korzystania użytkowniczkom. Wiele kobiet decyduje się jednak na korzystanie z klasycznych modeli męskich. Dobrym pomysłem jest udanie się do salonu rowerowego i samodzielne przetestowanie konkretnych egzemplarzy. Niektórym osobom znacznie wygodniej jeździ się na wariantach typowo damskich, a dla innych nie ma to najmniejszego znaczenia.

Jakie opony stosuje się w rowerach crossowych?

Rower crossowy musi być również wyposażony w odpowiednie opony. Są one węższe niż w przypadku modeli górskich, ale szersze od tych szosowych. Pozwalają na bezpieczne poruszanie się po powierzchni miękkiej i twardej. Najczęściej w przypadku tego typu rowerów stosuje się opony z bieżnikiem semi-slick. Dzięki temu sprzęt może utrzymać stabilność zarówno na leśnych ścieżkach, jak i twardym betonie. Opony w rowerze z czasem się zużywają, zwłaszcza gdy kierowca porusza się po nierównym, wymagającym terenie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Rower crossowy a trekkingowy

Wiele osób zastanawia się nad wyborem – rower crossowy czy trekkingowy? Każdy sprzęt ma swoje zalety. Trzeba jednak pamiętać, że modele trekkingowe są stworzone głównie z myślą o bardzo wymagających terenach, zwłaszcza drogach wiejskich i leśnych. Rower crossowy pozwala jednocześnie na poruszanie się po asfalcie i chodnikach, jest on zatem znacznie bardziej uniwersalny.

Jeśli zamierzasz korzystać z roweru nie tylko podczas wycieczek w teren, lecz także na co dzień, znacznie lepszym wyborem będzie wariant crossowy. Na rynku istnieje jednak również wiele innych sprzętów tego typu. Niektóre osoby borykają się z innym dylematem – rower górski czy crossowy? W tym przypadku również należy skupić się na tym, w jakim miejscu zamierzasz wykorzystywać pojazd. Największe znaczenie ma przede wszystkim typ nawierzchni, po której planujesz się poruszać. Rower górski czy trekkingowy nie sprawdzi się bowiem w przestrzeni miejskiej, na twardych chodnikach lub asfalcie.

Rower crossowy z bagażnikiem

Funkcjonalnym rozwiązaniem jest rower crossowy z bagażnikiem. Taki sprzęt nadaje się doskonale do codziennego użytkowania w warunkach miejskich, ponieważ pozwala na komfortowe przewożenie torebek, plecaków czy zakupów. Sprawdzi się świetnie także w trakcie dłuższych wycieczek. Dzięki bagażnikowi można z powodzeniem zapakować ze sobą więcej prowiantu czy inne niezbędne przedmioty. Rower crossowy z bagażnikiem będzie droższy niż modele bez tego elementu, ale zdecydowanie warto zainwestować w taki wariant.

Kiedy sprawdzi się rower crossowy?

Rower crossowy to przede wszystkim produkt bardzo uniwersalny. Sprawdzi się on doskonale w sytuacji, gdy kochasz szybką jazdę bez względu na podłoże. Sprzęt tego typu poradzi sobie m.in. na takich powierzchniach, jak:

  • asfalt,
  • drogi leśne,
  • drogi gruntowe,
  • chodniki.

Rowery crossowe z powodzeniem sprawdzają się na nierównościach, zwłaszcza na drogach gruntowych. Dzięki ich charakterystycznej konstrukcji można jednocześnie zachować stabilność i dużą prędkość. To idealny rower do szybkiej jazdy także w warunkach miejskich. Jest on także lżejszy niż modele trekkingowe, z tego powodu pozwala na łatwiejsze transportowanie. Rower crossowy sprawdzi się więc szczególnie w przypadku miłośników uniwersalnych rozwiązań. Jeśli kochasz poruszanie się po wymagających, górskich terenach, jednak na co dzień dojeżdżasz także do pracy, być może jest to doskonałe rozwiązanie dla Ciebie.

Ubezpieczenie rowerowe

Jeśli regularnie korzystasz z roweru, na pewno wiesz, że bardzo ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia rowerowego. Pozwala ono na odzyskanie kosztów związanych z leczeniem rowerzysty czy ze zniszczonym mieniem. W niektórych przypadkach istnieje opcja zabezpieczenia swoich interesów także na wypadek kradzieży cennego sprzętu.

W CUK.pl znajdziesz nie tylko klasyczne ubezpieczenie rowerowe, lecz także produkty stworzone z myślą o innych typach pojazdów. Wśród nich znajduje się m.in. polisa na motocykl  czy różne warianty ubezpieczeń samochodowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W razie konieczności możesz odwiedzić nasze placówki stacjonarne w całej Polsce lub skorzystać z infolinii.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku