2021-09-30

Przyciemniane szyby w samochodzie – jakie przepisy obowiązują w Polsce? Zalety i wady takiego rozwiązania

Sprawdź, czy przyciemniane szyby w samochodzie to dobry pomysł.

Przyciemniane szyby w samochodzie – jakie przepisy obowiązują w Polsce? Zalety i wady takiego rozwiązania

Coraz więcej kierowców decyduje się na przyciemniane szyby w samochodach. Rozwiązanie to niewątpliwie ma wiele zalet. Doskonale zabezpiecza pasażerów przed ostrym słońcem; stanowi również ciekawy element tuningu i nadaje pojazdowi ekskluzywnego charakteru. Zdaniem wielu kierowców samochód z przyciemnionymi szybami wygląda nowocześniej i bardziej elegancko. Jednak czy można przyciemnić wszystkie samochodowe szyby? Jakie przepisy regulują takie działania? 

Przyciemnianie szyb – przepisy obowiązujące w Polsce

Jak wygląda przyciemniane szyb w aucie od strony prawnej? Teoretycznie nie ma w Polsce przepisów, które bezpośrednio mówiłyby o zakazie przyciemniania szyb samochodowych. Jednak sprawa nie jest taka prosta. Nie znając obowiązujących regulacji prawnych, podczas kontroli drogowej lub okresowych badań technicznych możesz porządnie się zdziwić. Artykuł 66. (ust. 1, pkt 5) Ustawy o ruchu drogowym wyraźnie mówi, że:

 „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”. 

Co to oznacza w praktyce? Chodzi przede wszystkim o to, że kierowca powinien mieć odpowiednie pole widzenia – musi ono wynosić 180 stopni. Wynika z tego jednoznacznie, że nie możesz przyciemnić w samochodzie szyb przednich bocznych ani szyby czołowej. Dlaczego? Ponieważ przyciemnione szyby przepuszczają za mało światła, by zagwarantować kierowcy odpowiednią widoczność. 

Przyciemnienie szyb – ile procent przepuszczalności wymaga ustawodawca?

Dodatkowym uzupełnieniem przytoczonego powyżej przepisu jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz ich wyposażenia (§ 8, ust. 4). Przepisy te mówią, że szyba czołowa musi mieć minimalną przepuszczalność światła na poziomie 75%, a szyby przednie boczne – 70%. Czy to oznacza, że możesz przyciemnić je o 30%? Nie do końca.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Przyciemnianie przednich szyb nie jest w ogóle wskazane. Skoro ich współczynnik przepuszczalności musi wynosić co najmniej 70%, a szyby samochodów są już nieco przyciemnione fabrycznie, naklejenie dodatkowej warstwy folii może wiązać się z przekroczeniem limitu – i konsekwencjami. Dlatego nie warto przyciemnić przednich szyb

Jakie mandaty grożą za zbyt mocne przyciemnienie szyb w samochodzie?

Podczas kontroli drogowej powinieneś przedstawić atest użytej metody przyciemnienia szyby. Jeżeli okaże się, że przekraczasz dopuszczalne normy, grozi Ci mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Możesz też stracić dowód rejestracyjny. Odzyskasz go dopiero po doprowadzeniu szyb samochodu do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami. 

Czy są ograniczenia związane z przyciemnianiem tylnej szyby?

Co ciekawe, cytowane wyżej przepisy w ogóle nie dotyczą szyb tylnych. Przyciemnianie szyb bocznych tylnych i szyby znajdującej się z tyłu samochodu jest jak najbardziej dozwolone. Mimo że przepisy mogą wydawać się tutaj nieco niespójne, tylne szyby możemy przyciemnić wedle naszego uznania. Ustawodawca zakłada, że dla pełnej widoczności wystarczą tu dwa boczne lusterka. Jednak decydując się na przyciemnienie tylnej szyby, trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie to nieco ograniczać widoczność podczas kierowania pojazdem. Warto się więc zastanowić, iluprocentowe przyciemnienie szyb zapewni Ci bezpieczną i komfortową jazdę.  

Jakie są zalety przyciemniania szyb w aucie?

Przyciemniane szyby w samochodzie mają wielu zwolenników. I nic dziwnego. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu sytuacjach. Poza tym potrafi zdecydowanie poprawić wygląd każdego samochodu. Jakie są największe zalety przyciemnionych szyb w aucie?

Ochrona kierowcy i pasażerów przed promieniowaniem słonecznym

Dzięki przyciemnianym szybom wnętrze auta latem, gdy panują wysokie temperatury, wolniej się nagrzewa. Zimą natomiast wolniej traci ciepło. To zdecydowanie zwiększa komfort podróżujących. Folia naklejona na szybę samochodową zmniejsza też wpływ szkodliwego promieniowania UV na nasz organizm.

Ochrona kierowcy przed oślepieniem

Ciemne szyby ochraniają kierowcę przed oślepieniem, ponieważ mocno redukują odblaski i refleksy światła. 

Bezpieczeństwo w przypadku kolizji

Folia naklejona na szyby może mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo w razie wypadku. Zmniejsza ona ryzyko wpadnięcia rozbitego szkła do środka pojazdu.

Zwiększenie prywatności

Przyciemnione szyby sprawiają, że nie widać, co znajduje się na siedzeniach samochodu. 

Utrudnienie kradzieży

Folia naklejona na szybę może również utrudnić pracę złodziejowi.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Wady związane z przyciemnianiem szyb samochodowych

Decydując się na przyciemniane szyby w samochodzie, warto zdawać sobie sprawę z pewnych niedogodności, takich jak: 

Pogorszenie widoczności

Przyciemniane szyby w aucie niewątpliwie wiążą się z pewnym pogorszeniem widoczności. Szczególnie mocno odczujemy to w godzinach wieczornych i w nocy. Wtedy nawet słabo przyciemnione szyby zdecydowanie zawężają  pole widzenia kierowcy.

Wolniejsze nagrzewanie się auta zimą

Przyciemniane szyby sprawiają, że zimą auto nagrzewa się o wiele wolniej – nawet w wyjątkowo słoneczne dni.

Efekt wizualny może się zmieniać z upływem czasu

Warto mieć na uwadze jeszcze jedną rzecz: jeżeli zdecydujemy się na kupno taniej folii, musimy liczyć się z tym, że z czasem straci ona swoje właściwości i zmieni kolor. Jednak na szczęście folia to nie jedyny sposób na przyciemnianie szyb w samochodzie

Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

Niektóre samochody od nowości wyposażone są w przyciemniane szyby, lecz istnieją również inne sposoby przyciemniania szyb samochodowych. Folia to z pewnością najpopularniejszy z nich, ale przyciemnienia można też dokonać za pomocą piecowej metalizacji szkła tlenkiem tytanu. Pozostaje jednak pytanie, czy można samodzielnie przyciemnić szyby w samochodzie

Czy można samodzielnie przyciemnić szyby samochodowe?

Folia do przyciemniania szyb samochodowych jest dostępna w wielu sklepach, dlatego możesz się zdecydować na jej samodzielne założenie. Czy będziesz zadowolony z efektu? To już inna sprawa. Nie ma co się oszukiwać, naklejenie przyciemniającej folii na szybę wcale nie jest łatwe i nie mając wprawy, możemy z łatwością zrobić to tak, że nie będziemy zadowoleni z efektów. Osoba bez doświadczenia raczej nie zrobi tego idealnie za pierwszym razem. Jednak jeżeli już się na to zdecydowałeś, powinieneś pamiętać o podstawowych zasadach:

Dokładnie umyj szybę

Najpierw musisz dokładnie odtłuścić szybę, na którą chcesz nakleić folię. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych pęcherzyków powietrza. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami możesz przyciemnić tylko szyby boczne z tyłu oraz szybę tylną. Folię naklejamy od wewnętrznej strony, dzięki czemu nie jest ona narażona na zarysowania spowodowane odśnieżaniem samochodu czy pęknięcia, gdy podczas jazdy w szybę przypadkowo uderzy kamień.

Idealnie dopasuj folię do szyby

Niezależnie od tego, którą szybę chcesz przyciemnić, zawsze musisz idealnie dopasować do niej folię. Najlepiej przyłożyć ją do okna po jego zewnętrznej stronie i odpowiednio przyciąć, zostawiając mały margines – mniej więcej 1–2 cm. Folię przycinamy z zewnątrz, ale montujemy w środku samochodu. Przed naklejeniem spryskujemy szybę wodą. Specjalną szpachelką odprowadzamy wodę spod folii – dla uzyskania lepszego efektu możemy owinąć szpachelkę materiałem, co ochroni folię przed ewentualnym zarysowaniem. Następnie precyzyjnie odcinamy jej nadmiar.

Podgrzej folię i przyklej do szyby

Możesz też zdecydować się na folię, która kurczy się pod wpływem ciepła. Taką folię po pierwszym docięciu podgrzewa się opalarką i dopiero wtedy odkleja zabezpieczenie i przykleja na szybę od wewnętrznej strony. Pamiętaj, że folię zakłada się tylko na nieuszkodzone szyby, ponieważ nawet niewielkie pęknięcia czy rysy mogą przyczynić się do jej szybkiego odklejenia.  

Czy warto samemu przyciemniać szyby samochodowe?

Wbrew pozorom naklejenie folii przyciemniającej na szybę samochodu nie jest proste. Jeżeli nie masz doświadczenia, warto pozostawić to zadanie profesjonalistom i zdecydować się na wizytę w odpowiednim zakładzie. Trudno samemu uzyskać zadowalający i nienaganny efekt oraz trwałość, którą gwarantuje profesjonalny warsztat. Jeżeli mimo to chcesz spróbować zrobić to samodzielnie, postaw na folię wysokiej jakości i przygotuj odpowiednie narzędzia.

Musisz wiedzieć, że tanią folię nakleja się zdecydowanie trudniej i jest ona mniej trwała. Poza tym taka folia może wyblaknąć na słońcu, co nie będzie się dobrze prezentować. Dla ułatwienia warto zdecydować się na zakup folii, która kurczy się pod wpływem ciepła – wówczas możesz dopasować jej kształt do szyby za pomocą opalarki.  

Ile kosztuje folia do oklejenia szyb samochodowych?

Folia przyciemniająca do oklejenia szyb samochodowych wcale nie musi być droga. Jednak tak jak pisaliśmy powyżej, nie warto wybierać najtańszego rozwiązania. W zależności od rodzaju możesz kupić folię nawet za 6–8 zł, ale dostępne są także takie w cenie 40–50 zł za metr kwadratowy. A ile kosztuje naklejenie folii w profesjonalnym zakładzie? Najczęściej kilkaset złotych. Cena uzależniona jest od modelu auta i wielkości szyby oraz rodzaju nakładanej folii. Jednak całkowity koszt nigdy nie powinien przekroczyć 1000 zł. Ile trwa wykonanie takiej czynności? Od dwóch do czterech godzin.

Ile kosztuje przyciemnienie szyb metodą piecową?

Oklejanie szyb samochodowych folią to nie jedyny sposób na przyciemnianie szyb w aucie. Możesz też zdecydować się na metalizację szkła tlenkiem tytanu. Metoda piecowa jest co prawda najdroższa, ale również zdecydowanie najtrwalsza i najbardziej wytrzymała. W tym przypadku cena przyciemniania szyb to kwota rzędu 1500–2000 zł. Ten koszt trzeba również uwzględnić, gdy zamawia się nowy samochód z fabrycznie przyciemnianymi szybami.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Przyciemnianie szyb w aucie metodą piecową jest więc droższym rozwiązaniem. Nic dziwnego. Wymaga też więcej pracy. Szyby muszą zostać wymontowane z samochodu i dokładnie oczyszczone. Następnie umieszcza się je w piecu, gdzie nanosi się na nie specjalny materiał przyciemniający. To bardzo trwałe rozwiązanie, odporne na zarysowania i doskonale odbijające światło. 

Przyciemnianie szyb samochodowych – krótkie podsumowanie

Przyciemnianie szyb w aucie wiąże się nie tylko z poprawą wyglądu pojazdu, ale również wieloma innymi korzyściami, które mogą mieć wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Zgodnie z przepisami możliwe jest dowolne przyciemnianie szyb bocznych z tyłu i szyby tylnej, natomiast w szybach przednich współczynnik przepuszczalności światła musi wynosić minimum 70%. 

Szyby można przyciemnić za pomocą specjalnych folii lub metodą piecową, która służy również do przyciemniania szyb w nowych samochodach. Oklejenia szyb samochodowych folią można dokonać samemu, jednak efekt nie zawsze będzie zadowalający, szczególnie jeżeli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach. Istnieje wiele warsztatów, które profesjonalnie zajmują się przyciemnianiem szyb samochodowych zarówno metodą oklejania jak i piecową. Profesjonalne oklejenie szyb folią to koszt rzędu kilkuset złotych, natomiast za przyciemnienie szyb metodą piecową zapłacisz 1500–2000 zł. Jest to jednak najtrwalsze rozwiązanie.

Ubezpieczenie szyb w placówkach CUK

Przyciemnienie szyb w samochodzie za pomocą folii może poprawić nasze bezpieczeństwo. Podczas wypadku szyba stłuczona na drobne kawałki nie wpadnie do wnętrza samochodu i nie porani pasażerów. Może też utrudnić zadanie złodziejowi, który chciałby ukraść coś z samochodu przez rozbitą szybę. Dlatego niektórzy decydują się na oklejanie szyb samochodowych przezroczystą folią.

Pamiętaj również, że możesz się zdecydować na dodatkowe ubezpieczenie szyb w aucie. Z pewnością warto. Skontaktuj się z infolinią CUK lub odwiedź naszą placówkę i porozmawiaj z konsultantem, aby dowiedzieć się, co obejmuje to ubezpieczenie, które jest często wybierane jako dodatkowa opcja do standardowego pakietu ubezpieczeń OC i AC.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku