Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-12-13

Przerwa w ubezpieczeniu OC - czym to grozi?

Brak aktualnej polisy może przynieść dużą karę finansową.

Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy właściciel samochodu, ponieważ jest obowiązkowe. Oczywiście, trzeba pamiętać o zapłacie składki, aby nie stracić zaufania towarzystwa. Czasem jednak może zdarzyć się pominięcie zapłaty raty lub dłuższa przerwa w OC. Zobacz, czym Ci to grozi.

Aktualne ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby poruszać się po drogach. Każda przerwa w OC wiąże się z karą finansową.

Pominięcie zapłaty raty a ważność OC

Na wstępie należy rozróżnić sytuację pominięcia zapłaty składki a przerwy w ubezpieczeniu. W pierwszym przypadku, np. wskutek niedopatrzenia czy trudnej sytuacji finansowej, kierowca nie wpłaci raty na czas, ale będzie nadal posiadać ważne OC. Wynika to z podpisanej umowy, a właściwie terminu jej ważności, który zawsze wynosi 12 miesięcy. Nawet jeśli zapłacisz tylko część składki, ubezpieczenie nadal będzie obowiązywać. To samo dotyczy sytuacji, kiedy dotychczasowa umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym skończy się, a Ty zupełnie o tym zapomnisz.

W większości przypadków polisa przedłuży się automatycznie, dlatego nie ma tu mowy o przerwie w ubezpieczeniu OC. Pamiętaj jednak, że polisa musi być w pełni opłacona, aby ubezpieczenie automatycznie się wznowiło. Nie licz na automatyczne wznowienie ochrony po przejęciu polisy od poprzedniego właściciela samochodu. Więcej na ten temat znajdziesz w poradzie „Automatyczne wznowienie polisy OC”.

Dlaczego ważne jest uregulowanie składki na czas?

Mimo że w razie pominięcia zapłaty za składkę, Twoje ubezpieczenie OC jest nadal ważne, możesz ponieść dodatkowe konsekwencje. Brak regularnych przelewów grozi np. odsetkami za opóźnienie, a także brakiem wypłaty świadczenia do momentu uregulowania zaległości. Towarzystwo ubezpieczeniowe może także wpisać Cię na listę dłużników. Przy podpisywaniu kolejnej umowy z firmą, ominą Cię dodatkowe rabaty oferowane przez ubezpieczyciela.

Przerwa w ubezpieczeniu OC, czyli kiedy polisa wygaśnie?

W niektórych przypadkach może dojść do przerwy w ubezpieczeniu OC. Dotyczy to np. sytuacji, w której kierowca przestał użytkować swój samochód i wypowiedział polisę, nie kupując nowej. Takie podejście jest oczywiście błędne! Każdy właściciel auta, nawet uszkodzonego czy nieużywanego, musi opłacać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Przerwa często dotyczy także tych kierowców, którzy kupili samochód, przejęli polisę po poprzednim właścicielu, a po jej zakończeniu zapomnieli o podpisaniu nowej umowy.

Konsekwencje braku ważnego OC

Brak ubezpieczenia OC może okazać się naprawdę problematyczny. Po wyrządzeniu szkód na drodze wskutek kolizji czy stłuczki, zapłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), ale zwróci się do Ciebie z regresem ubezpieczeniowym. W efekcie będziesz musiał ponieść koszty z własnej kieszeni. To jednak wcale nie jest najgorsze... Zapłacisz także karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Aktualnie w łatwy sposób można sprawdzić, czy polisa jest ważna. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny auta lub VIN do bazy na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Brak OC może łatwo wyjść na jaw w czasie rutynowych działań funkcjonariuszy np. podczas zwyczajnej kontroli na drodze.

Wysokość kar za brak ubezpieczenia OC

Zastanawiasz się, ile możesz zapłacić za brak OC? Kwota jest uzależniona od rodzaju pojazdu, długości przerwy w ubezpieczeniu, a także wysokości minimalnego wynagrodzenia w konkretnym roku. W 2019 roku kary dla samochodu osobowego wynoszą:

  • 900 zł w przypadku braku OC poniżej 3 dni
  • 2250 zł w przypadku braku OC od 4 do 14 dni
  • 4500 zł w przypadku braku OC powyżej dwóch tygodni

Kwoty są naprawdę wysokie, dlatego nie warto odkładać formalności dotyczących ubezpieczeń na później.

Przerwa w OC a strata zniżek

Wiesz, że jeśli będziesz mieć dłuższą przerwę w OC, nie będziesz mógł liczyć na atrakcyjne zniżki? Przykładowo, jeśli przez parę lat będziesz właścicielem samochodu i nie wyrządzisz żadnych szkód, dostaniesz 60% zniżki. Dzięki temu, kwota za składkę będzie o wiele niższa. Nagle dostaniesz propozycję pracy tuż obok Twojego miejsca zamieszkania i stwierdzisz, że sprzedasz swoje auto. Nie będziesz też potrzebować polisy OC. Gdy po kilku latach wrócisz do posiadania samochodu, towarzystwo ubezpieczeniowe może nie zaproponować Ci żadnych zniżek.

Nie rób przerw w OC - kup ubezpieczenie!

Ubezpieczenie OC dla Twojego pojazdu kupisz online w naszej porównywarce ubezpieczeń samochodowych, na infolii oraz w placówkach CUK Ubezpieczenia w całej Polsce.