W tym artykule:
- Jak wyglądają przeglądy rejestracyjne?
- Co jaki czas trzeba wykonywać przeglądy rejestracyjne?
- Jak sprawdzić do kiedy jest przegląd samochodu?
- Jak wygląda przegląd techniczny samochodu?
- Ile kosztuje przegląd auta?
- Przegląd nowego samochodu – czy to konieczne?
- Nowe przepisy przeglądów technicznych
- Przegląd samochodu po terminie – konsekwencje
- Czy można zrobić badanie techniczne wcześniej?
- Obowiązkowe ubezpieczenie – nie zapomnij o tym!
Każdy pojazd musi przejść przegląd techniczny samochodu, aby był dopuszczony do ruchu. W 2022 roku pojawiło się kilka istotnych zmian w tym zakresie. Zobacz, jak wyglądają przeglądy rejestracyjne, ile kosztują oraz co jeszcze musisz wiedzieć.
Jak wyglądają przeglądy rejestracyjne?
Na początku warto zaznaczyć, że przeglądy rejestracyjne są czymś innym niż usługa przeglądu okresowego. Pierwsza definicja odnosi się do badań technicznych, który jest obowiązkowy dla każdego samochodu. Wybierasz się więc do warsztatu mechanicznego, który może przeprowadzić taką usługę, a następnie otrzymujesz informację na temat jego stanu technicznego.
Właśnie dlatego nie warto ignorować symptomów, które pojawiały się już wcześniej, że z Twoim autem dzieje się coś złego. Prędzej czy później, może to przełożyć się na bezpieczeństwo na drodze, a także problemy z przejściem pozytywnie przeglądu rejestracyjnego.
Zastanawiasz się ile trwa przegląd samochodu? Przegląd Techniczny samochodu zazwyczaj przeprowadzany jest w kilkanaście minut, które może się przedłużyć do 30-45 minut. Wszystko zależy od stanu danego auta. Niektóre stacje diagnostyczne mogą obsługiwać kilka pojazdów jednocześnie. Zazwyczaj nie trzeba się zapisywać wcześniej na przegląd samochodu.
To ważne!
Na przegląd samochodu zabierz ze sobą dowód rejestracyjny i/lub kartę pojazdu. Jeśli go nie ma, przyda się pozwolenie czasowe. Na podstawie dostępnych informacji diagnosta musi zidentyfikować samochód.
Jeśli wybierasz się na przegląd rejestracyjny taksówką albo autem z instalacją LPG, będą potrzebne dodatkowe dokumenty. W przypadku braku dowodu rejestracyjnego, np. z uwagi na zgubienie czy zniszczenie, otrzymasz potwierdzenie ważności badania technicznego. Diagnosta wprowadzi też dane do bazy CEPiK. Zobacz też więcej informacji w naszym artykule: Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny i OC przy sobie?.
Zastanawiasz się pewnie, czym w takim razie są przeglądy okresowe. To badania u mechanika, które wykonuje się dobrowolnie, np. przed wyjazdem za granicę czy w ramach wątpliwości, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Często wymienia się wtedy olej silnikowy czy płyn hamulcowy. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji.
Co jaki czas trzeba wykonywać przeglądy rejestracyjne?
Przegląd rejestracyjny samochodu jest obowiązkowy. Trzeba go wykonywać z reguły co 12 miesięcy, a opłatę za tę usługę ponosi właściciel auta. Nieco inaczej jest w przypadku nowych samochodów prosto z salonów, ale o tym wspominamy w dalszej części artykułu.
Aby zbadać stan techniczny swojego auta wystarczy odwiedzić uprawnioną do tego Stację Kontroli Pojazdów. Celem wykonania przeglądów rejestracyjnych jest dopuszczenie konkretnego samochodu do ruchu, aby był on w pełni sprawny i bezpieczny dla innych uczestników. Niestety, wraz z wiekiem pojazdu, mogą pojawić się pewne problemy, które warto rozwiązać jak najwcześniej.
W przypadku samochodów zabytkowych i przyczep lekkich, wystarczy przegląd rejestracyjny tylko raz przed rejestracją.
To ważne!
Czasem to funkcjonariusze policji albo Główny Inspektorat Transportu Drogowego wysyłają na dodatkowy przegląd techniczny. Może to się stać w momencie, kiedy są pewne wątpliwości co do stanu poruszającego się auta np. przy rutynowej kontroli. Często też jest on konieczny po wypadku albo zmianie konstrukcyjnej.
Jak sprawdzić do kiedy jest przegląd samochodu?
Jest kilka metod na to, jak sprawdzić do kiedy jest przegląd samochodu.
- Poprzez bazę z Centralnej Ewidencji Pojazdów na stronie internetowej historiapojazdu.gov.pl – wystarczy podać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.
- W aplikacji mObywatel – po wejściu w zakładkę mPojazd można sprawdzić datę ostatniego przeglądu technicznego.
- W dowodzie rejestracyjnym – jeśli diagnosta dał pieczątkę to właśnie na niej znajduje się data ostatniego badania technicznego.
W bazie CEPiK jest o wiele więcej ważnych informacji. Sprawdź, do czego jeszcze może Ci się przydać w naszym artykule: Centralna Ewidencja Pojazdów (CEPiK) – do czego służy?
Jak wygląda przegląd techniczny samochodu?
Przegląd samochodu wygląda w ten sposób:
- Wybierasz Stację Kontroli Pojazdów i przyjeżdżasz na przegląd samochodu.
- Płacisz za przegląd rejestracyjny.
- Diagnosta identyfikuje pojazd, czyli sprawdza numer VIN wraz z tym, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym.
- Sprawdzane są poszczególne układy w samochodzie, zawieszenie, oświetlenie i obowiązkowe wyposażenie.
- Po poprawnym przejściu badania, diagnosta wprowadza dane do bazy CEPiK i daje pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. W razie komplikacji, przekazuje, co robić dalej.
- Możesz odjechać ze stacji i przez kolejne 12 miesięcy poruszać się pojazdem zgodnie z prawem.
Co dokładnie dzieje się podczas badania technicznego? Diagnosta sprawdza ciśnienie powietrza w oponach, ustawienie świateł zewnętrznych, a także poziom ich natężenia. W kolejnych krokach musi ocenić stan techniczny układu hamulcowego, kierowniczego, a także zajrzeć do podwozia i zawieszenia. Badanie polega także na sprawdzeniu amortyzatorów, akumulatora i stanu przewodów.
Z DORADCĄ
Ważnym krokiem jest sprawdzenie tzw. toksyczności spalin i poziomu emitowanego hałasu. Podstawowe czynności takie jak ocena działania wycieraczek, spryskiwaczy i pasów bezpieczeństwa są również wliczone w przegląd rejestracyjny.
Jeśli samochód przejdzie pozytywnie badanie techniczne, otrzymasz pieczątkę do dowodu rejestracyjnego. Taka informacja zostanie także odnotowana w bazie CEPiK. Dzięki temu, nawet jeśli nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej, funkcjonariusz policji ma pewność, że pojazd został dopuszczony do ruchu.
Co jednak się dzieje w razie nieprawidłowości?
- Wykrycie drobnych usterek – w tej sytuacji diagnosta przekazuje właścicielowi auta wykaz niedociągnięć i daje odpowiednie zalecenia. Jeśli awarie nie są poważne, przegląd rejestracyjny zostanie poprawnie zakończony.
- Wykrycie niebezpiecznych usterek – diagnosta może dać 14 dni na usunięcie i ponowne zgłoszenie się na badanie techniczne. Wtedy oceni, czy doszło do naprawy i zaliczy badanie techniczne. Wiąże się z tym jednak kolejna opłata za ponowny przegląd.
- Usterki zagrażające bezpieczeństwu jazdy – sytuacja ta może zagrażać innym uczestnikom ruchu, dlatego diagnosta ma prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. To jednak zdarza się bardzo rzadko.
Ile kosztuje przegląd auta?
Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje badanie techniczne samochodu w 2022 roku, stawki są następujące:
- samochód osobowy, samochód ciężarowy i specjalny do 3,5 tony – 99 złotych,
- samochód osobowy z instalacją LPG – 162 złote,
- autobus przeznaczony do przewodu maksymalnie 15 osób – 99 złotych,
- motocykl – 63 złote,
- motorower – 51 złotych
- ciągnik rolniczy– 63 złote
Kiedy konieczne będzie ponowne sprawdzenie układów w samochodzie, które wcześniej wskazywały nieprawidłowości, będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Opłata za przegląd samochodu nie będzie wtedy wynosić 99 złotych, tylko około 15-36 złotych za konkretną usługę, np. ponowną ocenę skuteczności i równomierności działania hamulców.
A ile kosztuje badanie techniczne samochodu po wypadku lub kolizji? Cena ta wynosi 94 złote.
Przegląd nowego samochodu – czy to konieczne?
Przegląd nowego samochodu wygląda nieco inaczej. Przyjrzyj się bliżej terminom badań technicznych:
- Pojazdy do 3,5 tony masy (samochody osobowe, ciężarowe, motocykle, przyczepy) muszą przejść przegląd rejestracyjny raz do roku.
- Nowe pojazdy podlegają pierwszemu badaniu technicznemu po 3 latach od pierwszej rejestracji, a następnie po 2 latach od terminu ostatniego przeglądu. Od tego momentu wykonuje się badania tak jak w pozostałych przypadkach, czyli co roku.
- Przegląd rejestracyjny taksówek osobowych i samochodów przeznaczonych do przewozu ludzi w celach zarobkowych musi być wykonywany raz na rok.
Nowe przepisy przeglądów technicznych
Aby poprawić nieco sytuację związaną z przeglądami rejestracyjnymi samochodów, które są w niedostatecznie dobrym stanie technicznym, od 2022 roku jest kilka zmian w tym zakresie. Ma to także zapobiec badaniom, które wykonywane są bez wizyty w stacjach kontroli. Uszkodzenia widoczne gołym okiem będzie można łatwo zweryfikować, np. dzięki wykonanym zdjęciom.
Ponadto CEPiK może szybciej sprawdzić nieprawidłowości dotyczące przebiegu auta, bo co roku będzie mieć nowe dane na ten temat. W ten sposób skuteczniej można przeciwdziałać cofaniu licznika.
Nowe przepisy przeglądów technicznych zakładają:
- Obowiązek fotografowania stanu pojazdu przez diagnostę przed wykonaniem badania. Na zdjęciach musi być między innymi przebieg oraz auto wraz z tablicą rejestracyjną. Fotografie będą przechowywane przez 5 lat.
- Wykonanie badania technicznego wcześniej, nawet do 30 dni przed obowiązującym terminem. Data kolejnego przeglądu będzie liczona od momentu ważności poprzedniego badania, a nie jak do tej pory – dnia wykonania przeglądu.
- Ponowne badanie techniczne w razie wątpliwości co do jego przebiegu zgłoszone przez właściciela, może być przeprowadzone w obecności pracownika Transportowego Dozoru Technicznego. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której diagnosta faktycznie naruszył przepisy, wyda nowe zaświadczenie i poniesie koszt związany z badaniem technicznym. Kiedy jednak okaże się, że ze strony stacji nie doszło do żadnych naruszeń, dodatkowy przegląd samochodu będzie wydatkiem dla kierowcy.
- Przegląd samochodu po terminie będzie jeszcze bardziej surowo karany. Jeśli kierowca spóźni się o więcej niż 30 dni, będzie musiał zapłacić za przegląd rejestracyjny dwa razy więcej. Kwota ta trafi do Transportowego Dozoru Technicznego.
- Stacje diagnostyczne będą pod większym rygorem. Przynajmniej raz w roku zostaną sprawdzone warunki lokalowe oraz sprzętowe. Diagności nie unikną także kontroli dokumentów.
- Diagności i osoby odpowiedzialne za kontrolę stacji będą musiały mieć wykształcenie branżowe lub potwierdzone co najmniej 3-letnią praktyką.
Według nowych propozycji od rządu, mają być także bardziej skrupulatnie sprawdzane aspekty dotyczące ochrony środowiska. Do tej pory dość pobieżnie była sprawdzana emisja zanieczyszczeń. Same stawki za przegląd rejestracyjny nie ulegną zmianie.
Aktualnie jednak nowe przepisy przeglądów technicznych nie są wprowadzone w życie. Zmiany prawdopodobnie będą obowiązywać od 1 września 2022 roku. Poprzednio nowelizacje zapowiadane były na 1 stycznia 2022 roku, jednak tak się nie stało.
Czy zmiany są konieczne? Dotyczą one zarówno kierowców, jak i samych diagnostów, a także mają bezpośredni wpływ na stan pojazdów dopuszczonych do ruchu. To ma znacznie poprawić bezpieczeństwo na drodze. Do tej pory rzadko zdarzało się, żeby samochód nie przeszedł przeglądu. Od 1 września 2022 roku sytuacja to może się zmienić.
Przegląd samochodu po terminie – konsekwencje
Spóźnienie z przeglądem może być początkiem poważnych problemów. Do 31 grudnia 2021 roku mandat za brak ważnego badania technicznego wynosił od 20 do 500 złotych. Po zmianach wprowadzonych w 2022 roku kwota ta może wynosić nawet 1500 złotych. Dużo jednak zależy od tego jaki był termin badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym i ile czasu od niego minęło.
Do tego funkcjonariusze policji podczas kontroli mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i wezwać lawetę. Nawet jeśli nie masz przy sobie dokumentu, fakt ten będzie odnotowany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Przegląd samochodu po terminie jest zatem obowiązkowy i konieczny. Dopiero po przejściu prawidłowego badania technicznego, będzie możliwe odebranie dokumentu.
Nie ma jednak co się dziwić, że kary za brak przeglądu są wysokie, za roztargnienie kierowców, a także poruszanie się niesprawnym samochodem, muszą oni ponieść konsekwencje.
Samo spóźnienie z przeglądem może nie być poważne, jednak sprawy komplikują się, kiedy będziesz mieć stłuczkę lub wypadek na trasie. Brak przeglądu wiąże się z tzw. regresem ubezpieczeniowym. Sprawca musi ponieść koszty z własnej kieszeni, czyli zwrócić kwotę odszkodowania do towarzystwa ubezpieczeniowego. A te mogą być dość wysokie.
Ubezpieczyciel nie bierze zatem odpowiedzialności za to, że kierowca poniósł straty pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Ma prawo nie wypłacić odszkodowania albo znacznie je obniżyć.
Przegląd samochodu po terminie musisz wykonać jak najszybciej!
Czy można zrobić badanie techniczne wcześniej?
Każdy przegląd rejestracyjny jest ważny przez 12 miesięcy. Data ta jest liczona od momentu wizyty na stacji kontroli. W 2022 roku ma się to zmienić i kolejny termin badania technicznego będzie wyznaczany automatycznie, na podstawie daty ważności poprzedniego.
Przykład
Pan Mirosław sprawdził, do kiedy przegląd techniczny samochodu jest ważny. Okazało się, że ostateczna data to 15 listopada 2021 roku. Wybrał się na stację dwa tygodnie wcześniej, 2 listopada. Po pozytywnym przejściu badań, uzyskał pieczątkę do dowodu rejestracyjnego oraz wpis do CEPiK. Kolejna data przeglądu rejestracyjnego to 2 listopada 2022 roku. Po zmianach, które mają nastąpić w 2022 roku byłaby to data 15 listopada 2022 roku. Opłata za przegląd samochodu jest jednak taka sama.
Obowiązkowe ubezpieczenie – nie zapomnij o tym!
W CUK Ubezpieczenia masz wiele polis do wyboru. W dodatku, jeśli skorzystasz z naszej aplikacji, nie zapomnisz o upływającym terminie swojego OC. Porównaj ceny w kalkulatorze online, zadzwoń do nas lub odwiedź placówkę.
Oceń artykuł