2023-04-13

Przebieg samochodu a OC – im więcej, tym drożej?

Sprawdź, czy przebieg samochodu wpływa na ubezpieczenie OC.

Przebieg samochodu a OC – im więcej, tym drożej?

Przebieg to jedna z kluczowych informacji, którą podczas wyliczenia składki ubezpieczenia samochodu bierze pod uwagę towarzystwo. Zazwyczaj im wyższy przebieg samochodu, tym wyższa składka. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonego ryzyka wystąpienia szkody w związku z awarią pojazdu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na cenę polisy. Dowiedz się, jak bardzo przebieg auta wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie. 

Czy przebieg samochodu wpływa na cenę OC?

Przebieg pojazdu w przypadku ubezpieczenia OC jest jednym z elementów oceny ryzyka, jakie niesie ze sobą użytkowanie danego pojazdu. Auto, które pokonało już wiele kilometrów jest bardziej narażone na wystąpienie szkody. Przebieg samochodu ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC. W tym artykule pokażemy, jak przedstawiają się składki za ubezpieczenie OC w zależności od przebiegu auta.

Jak już wspomnieliśmy, towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczając ryzyko ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przebieg, ponieważ intensywna eksploatacja pojazdu może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia wypadku.Jednak przebieg samochodu przy wyliczaniu składki OC to tylko jeden z wielu czynników, które mogą wpłynąć na cenę ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również takie czynniki jak doświadczenie oraz historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu, wiek kierowcy, marka oraz model auta czy nawet miejsce zamieszkania właściciela.

Jak widzisz przebieg samochodu w przypadku OC nie jest jedyną kwestią, na którą ubezpieczyciele zwracają uwagę. Dlatego nie warto skupiać się tylko na tym jednym czynniku. Należy przede wszystkim warto dokładnie porównać dostępne na rynku oferty ubezpieczenia i wybrać dla siebie najlepszą ofertę.

Ceny OC w zależności od przebiegu samochodu

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego przebieg samochodu ma inny wpływ na wysokość składki za OC. Nie ma jednoznacznej reguły, która określałaby jak dokładna liczba przejechanych kilometrów wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Każde towarzystwo ma swoje własne kryteria oceny ryzyka i indywidualnie ustala ceny za polisę OC. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj im wyższy przebieg samochodu, tym wyższa cena ubezpieczenia OC.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe taryfikują składkę dzieląc samochody na kategorie według przebiegu np. do 100 tys. km., do 250 tys. km. oraz powyżej 250 tys. km. W tym przypadku oczywiście cena ubezpieczenia dla pojazdu z przebiegiem powyżej 250 tys. km będzie wyższa niż dla pojazdu z niskim przebiegiem.

Sprawdziliśmy, ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC dla pojazdu marki Opel Corsa z 2018 roku (poj. 1398 cm3, 90 KM, benzyna) w zależności od przebiegu ubezpieczenia pojazdu. Właścicielem auta w każdym przypadku jest 35-letni mężczyzna zamieszkały w Toruniu.

Aktualny przebiegCena ubezpieczenia OC

do 100 tys. km

390 zł

100-250 tys.km.

416 zł

powyżej 250 tys. km.

443 zł

Tak jak wspominaliśmy warto pamiętać, że przebieg samochodu to nie jedyny wyznacznik ceny za ubezpieczenie OC. Koszt polisy zależy od wielu czynników, a przebieg w aucie to tylko jeden z nich. Warto porównać wiele ofert przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu ubezpieczenia OC i wybrać tą, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom i budżetowi.

Czy duży przebieg samochodu wpływa również na ubezpieczenie AC?

Warto wiedzieć, że liczba przejechanych kilometrów również może wpłynąć na cenę ubezpieczenia AC, ponieważ im więcej auto jest eksploatowane, tym większe jest ryzyko awarii, co z kolei zwiększa ryzyko dla ubezpieczyciela. Ubezpieczyciele mogą naliczać wyższe składki ubezpieczeniowe dla samochodów o wyższym przebiegu.

Przebieg pojazdu wpływa na wartość ubezpieczanego auta. Im większy przebieg, tym niższa wartość pojazdu. W przypadku ubezpieczenia AC podobnie jak przy obowiązkowym OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę nie tylko przebieg pojazdu, ale również inne czynniki takie jak wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania, marka i model pojazdu oraz indywidualne potrzeby i preferencje klienta.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie autocasco zapewnia ochronę nie tylko przed skutkami wypadku drogowego, ale także przed innymi szkodami takimi jak kradzież, pożar czy gradobicie.

Jak uzyskać dobrą cenę OC i AC dla samochodu z dużym przebiegiem?

Przebieg samochodu ma wpływ nie tylko na ubezpieczenie OC, ale również na autocasco. Zastanawiasz się jak uzyskać dobrą cenę ubezpieczenia auta z dużym przebiegiem? Oto kilka rad:

 • Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli – przed zakupem polisy OC warto porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Pozwoli Ci to na wybór najtańszej oferty – w przypadku zakupu samego OC można kierować się ceną, gdyż zakres podstawowej ochrony jest ściśle określany w ustawie. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatki proponowane do OC przez poszczególnych ubezpieczycieli (np. Zielona Karta, assistance wypadkowe itp.). Możesz sporo zaoszczędzić porównując oferty różnych ubezpieczycieli.
 • Wybierz odpowiednią sumę ubezpieczenia w przypadku AC. Przebieg samochodu wpływa na wartość pojazdu. Im niższa wartość auta, tym tańsze ubezpieczenie.
 • Jeżeli jesteś młodym kierowcą – zastanów się nad dopisaniem współwłaściciela pojazdu, który posiada pełne zniżki, do dowodu rejestracyjnego. Pozwoli Ci to na uzyskanie korzystnej składki, zwłaszcza jeśli Ty nie masz jeszcze historii ubezpieczeniowej.
 • Skorzystaj z rabatów. W CUK prowadzimy akcję MOC Rabatów, w ramach której można kupić polisę w atrakcyjnej cenie.

Warto poświęcić trochę czasu na porównanie ofert i wybór najlepszej dla siebie opcji, biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i warunki eksploatacji samochodu.

Zapamiętaj!

Przebieg samochodu:

 • jest jednym z istotnych czynników wpływających na koszt ubezpieczenia OC;
 • nie jest jedynym elementem branym pod uwagę przy wyliczaniu składki OC;
 • ma wpływ na wartość pojazdu oraz wysokość składki za AC.

Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu z dużym przebiegiem?

Zanim zdecydujesz się na polisę, porównaj oferty wielu ubezpieczycieli i wybierz najlepszą dla siebie ofertę. Ceny możesz porównać w CUK Ubezpieczenia – wystarczy, że uzupełnisz podstawowe dane dotyczące pojazdu i poznasz składkę ubezpieczeniową. Polisę możesz kupić online, ale też w placówkach czy podczas rozmowy telefonicznej z doradcą. Wybierz dogodny dla siebie kanał zakupu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 • 1
  Czy pojemność silnika ma wpływ na OC?

Tak, pojemność silnika ma wpływ na koszt ubezpieczenia OC samochodu. W większości przypadków im większa pojemność silnika, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.

 • 2
  Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia auta?

Na cenę pojazdu ma wpływ między innymi: marka i model pojazdu, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczeniowa oraz doświadczenie właściciela pojazdu, wiek kierowcy oraz zakres ubezpieczenia.

 • 3
  Czy OC zależy od wieku samochodu?

Tak, wiek samochodu może mieć wpływ na koszt ubezpieczenia OC.

 • 4
  Jaki przebieg samochodu jest uznawany za duży?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki przebieg samochodu jest uznawany za duży, zazwyczaj samochody z przebiegiem powyżej 200 000 km są uważane za te z dużym przebiegiem.

 • 5
  Czy duży przebieg auta to problem?

Duży przebieg auta może być problematyczny w niektórych sytuacjach, ale niekoniecznie oznacza, że samochód jest w złym stanie lub nie nadaje się do użytku. Przede wszystkim, wysoki przebieg oznacza, że silnik i inne części samochodu były eksploatowane przez dłuższy czas, co może skutkować większym zużyciem i potrzebą częstszych napraw. Jednak, jeśli samochód był dobrze utrzymywany i regularnie serwisowany, to wysoki przebieg nie musi stanowić problemu.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku