2022-07-01

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka - lepsze niż NNW?

Jaką polisę wybrać, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka - lepsze niż NNW?

Twoje dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola lub szkoły? Zapewne wykupiłeś dla niego tzw. szkolną polisę NNW. Jednak czy to wystarczy, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo malucha? Jak działa ubezpieczenie dziecka w NFZ i czy warto zdecydować się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Odpowiadamy!

Jak działa ubezpieczenie dziecka w NFZ?

W Polsce każde dziecko musi być obowiązkowo objęte świadczeniem zdrowotnym. Wynika to z Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Kto zgłasza dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego? Robią to pracujący rodzice. Co ważne, tylko jeden rodzic informuje swój zakład pracy o chęci objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym swoje dziecko. Nie ma znaczenia, czy zrobi to matka czy ojciec. Dziecko należące do rodziny zastępczej lub adoptowane jest zgłaszane przez prawnych opiekunów.

Pracodawca, poinformowany o potrzebie zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia, zgłasza ten fakt na specjalnym druku do ZUSu. Inaczej jest w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Wtedy taka osoba musi złożyć samodzielnie wypełniony wniosek o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

A co w przypadku,gdy rodzice nie pracują? Wtedy dziecko może być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego np. przez dziadków. Jeśli rodzice zarejestrowani są w urzędzie pracy, właśnie tutaj powinni się udać, aby zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia.

Ile jest warte Twoje życie? Chroń siebie i swoich bliskich już od 30 zł

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka - do jakiego wieku przysługuje?

Gdy zgłosisz dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, jest ono nim objęte do momentu osiągnięcia pełnoletności lub, w przypadku osób uczących się, do 26 roku życia. Inaczej jest, gdy dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności — wtedy takie ograniczenia nie obowiązują.

Ubezpieczenie zdrowotne noworodka - kary za niedopełnienie obowiązku

O tym, że trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia, rodzice są informowani już w szpitalu. Jeśli w przeciągu 7 dni od otrzymania numery PESEL, jedno z nich nie złoży stosownego wniosku, muszą się liczyć z karą grzywny. Może to być nawet 5 tys. zł.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka - dlaczego warto?

Leczenie w ramach NFZ nierzadko wiąże się z koniecznością oczekiwania na wizyty w długich kolejkach. Wiedzą o tym osoby, które muszą być pod stałą opieką, szczególnie lekarza specjalisty. Z kolei jednorazowe spotkanie w prywatnym gabinecie potrafi mocno nadwyrężyć domowy budżet. Młody organizm powinien być objęty szczególną opieką. Dlatego wielu ludzi decyduje się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka. Kiedy warto zdecydować się na taką opcję?

Jeśli Twoje dziecko wymaga regularnych wizyt u specjalisty np. jest alergikiem, ma problemy skórne lub musi często odwiedzać okulistę, warto zastanowić się nad prywatnym ubezpieczeniem. Taki pakiet medyczny dla dziecka pozwoli znacznie skrócić czas oczekiwania na wizytę.

Przykład 1 – korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej

Ola i Piotrek są rodzicami 5-letniej Zuzi, która od najmłodszych lat boryka się z alergią i często ma problemy skórne. Regularne wizyty u alergologa i dermatologa stały się nieodłączną częścią ich życia. Niestety, oczekiwanie na wizytę w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej było często frustrujące, a kolejki długie. Ola i Piotrek zdawali sobie sprawę, że ich córka potrzebuje szybkiego dostępu do specjalistycznej opieki medycznej. Wykupili dla swojego dziecka ubezpieczenie zdrowotne, które gwarantuje dostęp do prywatnych placówek medycznych. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu rodzice Zuzi mają pewność, że ich córka otrzyma kompleksową i przede wszystkim szybką opiekę medyczną.

Poza tym dziecko, które uczęszcza do żłobka, przedszkola lub szkoły jest narażone na częsty kontakt z wirusami i bakteriami. Nie trzeba mówić, o tym, że dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mają niewykształcony układ odpornościowy, przez co częściej chorują. W takim przypadku prywatne ubezpieczenie równa się dużej wygodzie. W zależności od zakresu i rodzaju pakietu medycznego, dziecko ma dostęp m.in. do wizyt u lekarza pediatry, badań diagnostycznych, a także wizyt u lekarzy specjalistów. W skład większości takich pakietów wchodzą również szczepienia, na przykład na grypę. Niektóre towarzystwa zapewniają również wizyty domowe.

Co ważne, prywatne ubezpieczenie zdrowotne wiąże się nie tylko z wygodą, ale i oszczędnością pieniędzy. Wyobraź sobie sytuację, że jesteś na wakacjach, a Twoje dziecko gorączkuje. Mając prywatny pakiet medyczny, możesz szybko udać się na prywatną wizytę lekarską i to bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat! W ramach takich ubezpieczeń masz sposobność korzystania z usług wielu różnych placówek w Polsce. Ponosisz jednorazową opłatę, która równa się składce polisy, a nie tak jak w przypadku tradycyjnej opieki prywatnej, za każdym razem, kiedy odwiedzasz gabinet.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a NNW szkolne

Uważasz, że polisa NNW w szkole wystarczy, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo? Zobacz, w jakich sytuacjach Twoje dziecko otrzyma pomoc w ramach NNW i porównaj ją z tą, która wiąże się z posiadaniem prywatnego ubezpieczeniem zdrowotnego.

Warto zauważyć, że te dwie polisy się uzupełniają. Jeśli zdecydujesz się zarówno na NNW, jak i prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zakres ochrony Twojego dziecka znacznie się rozszerzy. Przykładowo - większość pakietów medycznych dla dzieci nie uwzględnia rehabilitacji, natomiast polisa NNW pokrywa koszty takiej usługi. Gdy dziecko w wyniku nieszczęśliwego wypadku (np. biegając po boisku) złamie rękę, w ramach NNW zostanie wypłacone odszkodowanie, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji. A, gdy z powodu takiej niefortunnej sytuacji dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. po upadku będzie skarżył się na bóle głowy), wypłacone mu zostanie świadczenie stosowne do procenta uszkodzeni. W przypadku konieczności dłuższego pobytu w szpitalu, w ramach tej polisy, za każdy dzień będzie wypłacona określona kwota. Ale, jeśli ta sama ręka będzie boleć w przyszłości, wygodniej będzie korzystać z wizyty u lekarza, posiadając prywatną opiekę medyczną. Wtedy, bez kolejki i konieczności ponoszenia dodatkowych opłat, będzie możliwa konsultacja z ortopedą.

Przykład 2 – NNW a ubezpieczenie zdrowotne

Ania i Piotr są rodzicami 7-letniej Julki. Dziewczynka uwielbia biegać i aktywnie spędzać czas. Ania i Piotr zadbali o bezpieczeństwo swojego dziecka, wykupując polisę NNW szkolne oraz prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Julka złamała rękę. NNW pokryło koszty leczenia i rehabilitacji. Niestety po jakimś czasie problem z ręką znów się pojawił. Na wizytę u ortopedy na NFZ trzeba było długo czekać. Na szczęście rodzice wykupili również dostęp do prywatnej opieki medycznej. Umówili się na wizytę u ortopedy bez konieczności czekania w długich kolejkach. Lekarz dokładnie zbadał jej rękę i udzielił odpowiednich wskazówek. Dzięki połączeniu polisy NNW szkolne i prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Ania i Piotr zapewnili Julii kompleksową ochronę. Polisa NNW posłużyła jako wsparcie w wyniku wypadku, natomiast prywatne ubezpieczenie zdrowotne gwarantowało długoterminową opiekę medyczną dla Julii.

Podsumowując, polisa NNW przyda się jednorazowo, w razie wypadku, o który nietrudno w przypadku małych i ruchliwych dzieci. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, to natomiast duże ułatwienie w dłuższej perspektywie. Małe dzieci częściej chorują, co wiąże się z niewykształconym układem immunologicznym. Prywatny pakiet medyczny przyda się również, gdy dzieci mają inne niedogodności i wymagają stałej opieki lekarza specjalisty.

Kup ubezpieczenie dla dziecka w CUK

Czy wiesz, że możesz samodzielnie kupić polisę NNW dla dziecka? Nie musisz korzystać z oferty przedstawionej przez szkołę czy inną placówkę. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków samodzielnie, będziesz mógł dobrać zakres do indywidualnych potrzeb Twojej pociechy. Oferty przedstawione przez szkoły czy przedszkola z reguły na to nie pozwalają. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: Jak wybrać dobre NNW szkolne?

Zarówno ubezpieczenie NNW, jak i prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka dostępne są u agentów CUK. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź najbliższą placówkę CUK, aby dowiedzieć się więcej.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku