Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-05-04

Maksymalne sumy ubezpieczeń upraw rolnych w 2021 roku

Czy w 2021 roku rolnicy otrzymają dopłaty do ubezpieczenia upraw?

Maksymalne sumy ubezpieczeń upraw rolnych w 2021 roku

Jak można było się spodziewać, rok 2021 przyniósł zmiany w kwestii sumy ubezpieczeń. O ile w 2020 roku w kasie było 500 mln złotych, o tyle teraz jest to tylko 400 mln złotych. Do podziału jest zatem kwota mniejsza aż o 20%. Co to oznacza? Bardzo możliwe, że nie każdy rolnik ubiegający się o dopłaty, otrzyma dofinansowanie. Warto się zatem pospieszyć. Ile wynosi dopłata do hektara w 2021 roku? Przykładowe stawki dla poszczególnych upraw mogą wynosić:

 • 12 639 zł – dla roślin strączkowych,
 • 107 200 zł – dla drzew i krzewów owocowych,
 • 210 159 zł – dla warzyw gruntowych,
 • 15 377 zł – dla zbóż,
 • 10 098 zł – dla buraków cukrowych,
 • 54 682 zł – dla chmielu,
 • 10 200 zł – dla rzepaku i rzepiku.

Maksymalne kwoty ubezpieczenia dla 1 sztuki zwierzęcia

Podobnie jak dofinansowanie upraw, również maksymalne dopłaty do bydła i pozostałych zwierząt hodowlanych są w tym roku niższe. Mimo to, ich wysokość pozwoli wielu hodowcom sporo oszczędzić. Hodowcy, którym zostaną przyznane dopłaty, mogą liczyć na następujące maksymalne stawki za 1 sztukę:

 • 8932 zł – bydło,
 • 11 160 zł – konie,
 • 700 zł – kozy,
 • 53 zł – kury, perlice, przepiórki,
 • 250 zł – gęsi,
 • 145 zł – indyki,
 • 705 zł – owce.

Korzystasz z dopłat bezpośrednich? Chcesz ubezpieczyć swoje uprawy wraz z dofinansowaniem? Zostaw swoje dane, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Kiedy dopłaty 2021 – warto się pospieszyć

Jedno jest pewne: ubezpieczenie upraw 2021 warto wykupić jak najwcześniej. Ze względu na ograniczony budżet, brak refleksu może oznaczać brak możliwości skorzystania z dopłaty dla rolników 2021. Zasadniczo dofinansowanie jest  przyznawane w dwóch transzach: wiosennej i jesiennej. Wiele zależy od tego, co chcemy ubezpieczyć i od czego. Ubezpieczenie od suszy 2021 trzeba wykupić jeszcze przed nadejściem lata. Przed najcieplejszą porą roku będzie wiadomo, kto zdoła otrzymać dofinansowanie, a komu się to nie uda. Druga tura przychodzi jesienią, kiedy to decydujemy się na ubezpieczenie upraw rolnych 2021 na wypadek na przykład ujemnych skutków przezimowania. Tak naprawdę jest to ubezpieczenie, które obejmuje kolejny rok. Warto na bieżąco obserwować oficjalne komunikaty dotyczące ostatecznych terminów wykupienia ubezpieczenia. Trzeba także mieć na uwadze, że rolnik ma możliwość rezygnacji z wykupionej polisy do 30 dni od podpisania umowy.

Wysokość dopłat 2021 i perspektywy na przyszłość

Jeśli chodzi o oferowane przez państwo dopłaty, stawki w 2021 roku są takie same jak w poprzednim, jeśli brać pod uwagę procent kwoty ubezpieczenia pokrywany przez państwo. Niestety, ubezpieczenie upraw rolnych w 2021 nie zostanie sfinansowane dla każdego rolnika. Już w zeszłym roku tylko część rolników otrzymała dopłaty, mimo że budżet był większy. Z roku na rok kwota maleje. W 2019 roku na dopłaty przekazano aż 650 mln złotych, wobec 500 mln zł w 2020 roku i 400 mln złotych w roku 2021. Widać zatem wyraźnie, że budżet maleje. Dlatego warto jak najszybciej z niego skorzystać, aby nie przegapić okazji. Czy malejący budżet oznacza, że za kilka lat ubezpieczenie rzepaku, kukurydzy czy truskawek będzie trzeba w całości finansować z własnej kieszeni? Może się tak zdarzyć, jednak tli się nadzieja, że będzie inaczej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Dopłaty dla rolników 2021 zostały ograniczone po części z powodu pandemii COVID-19. Rzecz w tym, że wiele środków z budżetu państwa zostało przekazanych na walkę z pandemią i ratowanie gospodarki. Możliwe, że po uporaniu się z konsekwencjami pandemii, państwo znów przeznaczy więcej pieniędzy dla rolników. Dopłaty dla rolników po 2021 roku mogą być zatem wyższe, jednak prawdopodobnie wzrostów możemy się spodziewać dopiero za kilka lat. Wiele wskazuje na to, że skutki gospodarcze pandemii będziemy odczuwać jeszcze przez najbliższych kilka lat.

Ubezpieczenie upraw rolniczych – cena i pozostałe parametry

Gdy chcemy znaleźć najlepsze ubezpieczenie upraw rolniczych, cena polisy jest zwykle jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę. Nic w tym dziwnego, każdy chciałby ograniczyć koszty do niezbędnego minimum. Jednak nie zawsze najtańsza oferta jest najlepsza. Warto zwrócić uwagę również na inne parametry. Przede wszystkim trzeba sprawdzić zakres ochrony ubezpieczeniowej. Rekomendujemy zakup kompletnych pakietów, zawierających ubezpieczenie od wszystkich najbardziej prawdopodobnych zagrożeń. Ponadto nie każdy ubezpieczyciel oferuje takie same kwoty wsparcia w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia. W CUK zbieramy oferty najlepszych ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenia upraw 2021. Nasi specjaliści chętnie doradzają wybór optymalnych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb. Znajdujemy polisy w atrakcyjnych cenach, które jednocześnie gwarantują wysokie odszkodowania, a ilość zdarzeń objętych ubezpieczeniem jest duża.

Ubezpieczenie upraw 2021 – czy warto?

Decydując się na skorzystanie z dopłat bezpośrednich, rolnik zobowiązuje się do ubezpieczenia upraw 2021. Wspominaliśmy o tym już wcześniej, że koniecznością w takiej sytuacji jest ubezpieczenie co najmniej połowy upraw. Gdy rolnik nie ubezpieczy upraw, zostaną nałożone kary na niego kary od każdego hektara. Poza tym ubezpieczenie upraw rolnych 2021 jest sensowne również z innych powodów. Warto zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa stosunkowo niewielkim kosztem.

Dzisiaj koszt uprawy 1 ha rzepaku to kilka tysięcy złotych, przy czym ubezpieczenie rzepaku to niewielka część wszystkich kosztów. Cena ubezpieczenia zależy m.in. od lokalizacji, klasy gleby i terminu siewu, dlatego trudno podać konkretną kwotę, konieczna jest kalkulacja każdego przypadku. Dopłata może wynieść nawet 65%, natomiast kwota wsparcia po wystąpieniu zdarzenia ubezpieczeniowego może być bardzo wysoka. Tym samym przeważnie wystarczy kilkadziesiąt złotych, aby być spokojnym o swoje uprawy. Nie trzeba obawiać się suszy, przymrozków, gradu czy huraganu. Za kompleksowe ubezpieczenie upraw rolnik zapłaci więcej. Nadal jednak składka będzie niewielkim odsetkiem wszystkich kosztów związanych z uprawami. Poza tym wydaje się, że spokój, jaki daje posiadanie pełnego pakietu ubezpieczeń jest bezcenny.

Duża popularność ubezpieczeń rolnych

Ubezpieczenia upraw i/lub zwierząt hodowlanych są ubezpieczeniami dobrowolnymi, jednak tylko wtedy, gdy rolnik nie korzysta z dopłat. Dopłaty mają zachęcać rolników i hodowców do kupowania polis. Jak się okazuje, w dużej mierze te działania okazują się skuteczne. Szacuje się, że powierzchnia ubezpieczonych upraw wynosi ok. 4 mln ha. Natomiast liczba sprzedawanych rocznie polis przekracza 200 tysięcy. Podajemy jednak teraz dane za rok 2020. Bardzo możliwe, że liczby te będą nieco mniejsze w roku 2021. Wszystko przez mniejszy budżet przeznaczony na dopłaty. Mimo to śmiało można stwierdzić, że ubezpieczenia rolne są kupowane bardzo chętnie. Jaki jest tego powód? Ochrona upraw plus obowiązek - gdy rolnik decyduje się na skorzystanie z dopłat, zobowiązuje się do ubezpieczenia upraw na rok 2021.

Pamiętaj o zakupie obowiązkowych ubezpieczeniach rolnych

W tym miejscu warto przypomnieć, że niektóre ubezpieczenia rolne są obowiązkowe. Przede wszystkim mowa tutaj o OC rolnika. Jest to ogólne ubezpieczenie na wypadek wyrządzonych szkód. Ponadto obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają również nieruchomości rolne. Jeśli rolnik używa ciągnika bądź przyczepy, musi wykupić ubezpieczenie OC. W niektórych przypadkach rolnik jest zobowiązany również do wykupienia ubezpieczenia dla pojazdów wolnobieżnych, takich jak kombajn.

Potrzebujesz ubezpieczenia rolniczego?

Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy! Zadzwoń do nas lub odwiedź jedną z licznych placówek CUK. Jesteśmy w każdym regionie - masz do nas blisko!

Porozmawiaj z nami

Zamów rozmowę

Spotkaj się z nami

Znajdź placówkę