2024-09-25

Kto odpowiada za kradzież rzeczy dziecka w szkole?

Dowiedz się, jakie są przepisy dotyczące odpowiedzialności za kradzież mienia dziecka w szkole i co można zrobić w takiej sytuacji.

Kto odpowiada za kradzież rzeczy dziecka w szkole?

Kradzież rzeczy osobistych w szkole to problem, który dotyka zarówno uczniów, jak i nauczycieli. W takich sytuacjach pojawia się oczywiście pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za straty materialne – szkoła, rodzice, a może uczniowie? Warto przeanalizować zatem obowiązujące przepisy, a także obowiązki placówek dotyczące zapewnienia uczniom bezpieczeństwa. Co grozi za kradzież w szkole? Kto odpowiada za zdarzenie i co zrobić, gdy do niego dojdzie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne towarzyszące zagadnieniu pytania. 

 

Najważniejsze informacje:

  • Za kradzież w szkole odpowiada przede wszystkim sprawca kradzieży, ale szkoła może ponosić odpowiedzialność za mienie uczniów, jeśli rzeczy były przechowywane w miejscach wyznaczonych, takich jak szatnie, a placówka nie zapewniła odpowiedniego nadzoru.
  • O tym, co grozi za kradzież w szkole, decydują przepisy prawa oraz organ prowadzący daną placówkę. Wobec ucznia, któremu została udowodniona wina za zdarzenie, mogą zostać wyciągnięte poważne konsekwencje. W przypadku przestępstw szkoła może zawiadomić policję.
  • Rodzic ucznia, któremu zostały skradzione rzeczy w szkole, może dochodzić odszkodowania na drodze cywilnoprawnej od Skarbu Państwa.
  • Niektóre ubezpieczenia mogą chronić ucznia na wypadek kradzieży. Np. polisa rowerowa  (w przypadku kradzieży jednośladu lub ubezpieczenie sprzętu medycznego w ramach dedykowanej oferty). Jednocześnie, żadna z polis szkolnych, takich jak NNW dziecka  czy polisa na życie nie chroni w obliczu takich okoliczności.

Kradzież w szkole – co zrobić, gdy do niej dojdzie?

Jedną z bardziej stresujących sytuacji dla ucznia w okresie pobierania nauki w placówkach edukacyjnych może okazać się właśnie kradzież w szkole. Co zrobić, gdy dziecku zostanie coś skradzione? Najważniejsze, by podjąć wówczas odpowiednie kroki w kierunku rozwiązania sytuacji, czyli odzyskania utraconej rzeczy, ustalenia sprawcy lub uzyskania ewentualnej rekompensaty. Oto kluczowe czynności:

  • 1
    Zgłoś kradzież szkole – konsekwencje takiego zdarzenia powinny zainteresować nauczycieli oraz dyrekcję, ponieważ problem może dotyczyć także innych uczniów. Być może personel placówki posiada wiedzę o innych kradzieżach, które miały już miejsce w ostatnim czasie. Dyrekcja podejmie wówczas odpowiednie działania w celu ustalenia sprawców kradzieży, sprawdzi monitoring szkolny lub przeprowadzi rozmowy z uczniami.
  • 2
    Sprawdź regulamin szkoły – upewnij się, jakie zasady obowiązują w kwestii przechowywania mienia uczniów. Szkoła może odmówić wzięcia odpowiedzialności za rzeczy niezabezpieczone lub pozostawione poza szatnią. W tej sytuacji również warto udać się na rozmowę z dyrekcją, by poinformować, że na terenie placówki doszło do tego typu zdarzenia.
  • 3
    Zgłoś sprawę na policję– jeśli skradziono cenną rzecz (np. telefon), złożenie odpowiedniego zgłoszenia na policję może w najwyższym stopniu pomóc w odzyskaniu mienia. 
  • 4
    Kontakt z ubezpieczycielem – jeśli dziecko ma ubezpieczenie obejmujące konkretny typ kradzieży (np. polisa rowerowa w przypadku kradzieży jednośladu z terenu szkoły), zgłoś sprawę i ubiegaj się o odszkodowanie. Dedykowanym ubezpieczeniem są często objęte także sprzęty medyczne, takie jak pompa insulinowa czy inne cenne przedmioty osobiste należące do dziecka.

Kto ponosi odpowiedzialność za kradzieże w szkołach?

Jeżeli rzeczy ucznia są one pozostawiane w klasie lub szatni, odpowiedzialność za kradzież w szkole może spocząć na organach placówki. Poszkodowani mogą natomiast dochodzić odszkodowania. Szkoła ponosi odpowiedzialność za rzeczy uczniów pozostawione w szatni, na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. 

Nawet jeśli w regulaminie placówki lub na tablicy informacyjnej znajduje się zapis, że szkoła nie odpowiada za rzeczy uczniów, jest on nieważny z prawnego punktu widzenia. Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego, szkoła odpowiada bowiem za szkody wynikające z niedostatecznego zabezpieczenia mienia uczniów w miejscach takich jak szatnia. 

Ponadto przechowawca (tj. szkoła) zobowiązuje się do zachowania rzeczy ucznia w niepogorszonym stanie (należy przez to rozumieć, że będzie jej strzec). Nie ma tutaj znaczenia, czy szatnia jest bezpłatna, czy też za przechowanie jest pobierane wynagrodzenie. Organ prowadzący szkołę odpowiada przy tym za działalność placówki, czyli również za szkody wyrządzone na skutek winy pracowników (nauczycieli i wychowawców) przez małoletnich uczniów pozostających pod ich nadzorem.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r., poz. 1061)
  • Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r., poz. 750)

Na kogo można złożyć zawiadomienie o kradzieży?

Rodzic, którego dziecko było ofiarą kradzieży, może jako osoba poszkodowana dochodzić odszkodowania na drodze cywilnoprawnej od Skarbu Państwa. Adresatem będzie wówczas organ prowadzący szkołę. W przypadku kradzieży w szkole zawiadomienie należy złożyć:

  • Na policję: Zawiadomienie o kradzieży jest podstawą do wszczęcia postępowania karnego przeciwko sprawcy.
  • Do dyrekcji szkoły: Zawiadomienie powinno zawierać opis zdarzenia, wartość skradzionych rzeczy oraz dane ewentualnych świadków. Dyrekcja szkoły powinna podjąć odpowiednie działania, takie jak sprawdzenie monitoringu, przesłuchanie uczniów czy powiadomienie rodziców.

Jakie ubezpieczenie pokrywa kradzież rzeczy dziecka w szkole?

Co do zasady, żadna z polis nie chroni w pełni dziecka przed kradzieżą w szkole. Najlepiej zatem samemu zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, takie jak trzymanie wartościowych przedmiotów w zamkniętych saszetkach, mając je zawsze pod ręką. Dziecko może być również upomniane, by podczas zajęć sportowych czy udziału w wycieczkach szkolnych przekazać ewentualne kosztowności nauczycielowi. 

Ubezpieczenie rzeczy osobistych ucznia jest możliwe w ramach polis mieszkaniowych, a ochronę jego roweru od kradzieży umożliwia polisa rowerowa. Jeśli natomiast Twoje dziecko cierpi na choroby przewlekłe, które oznaczają konieczność korzystania ze sprzętu medycznego – odpowiednią ochronę powinien zaproponować Ci jego producent.

Sprawdź także: Odszkodowanie za uszkodzone okulary w szkole.

FAQ:

  • 1
    Jakie konsekwencje ponosi uczeń, dopuszczając się kradzieży w szkole?

    Uczeń, który dopuści się kradzieży w szkole, może ponieść konsekwencje w postaci upomnienia, nagany, zawieszenia lub zostać przeniesiony do innej szkoły. W poważniejszych przypadkach sprawa może zostać zgłoszona na policję, co prowadzi najczęściej do postępowania przed sądem dla nieletnich. Rodzice mogą być natomiast zobowiązani do pokrycia strat.

  • 2
    Jak najlepiej zabezpieczyć dziecko przed kradzieżą w szkole?

    Aby zabezpieczyć dziecko przed kradzieżą rzeczy osobistych w szkole, warto nauczyć je odpowiedzialności za swoje mienie oraz pozostawiania cennych przedmiotów w domu. Upewnij się, że (w miarę możliwości) korzysta z zamykanych szafek lub schowków, a wartościowe rzeczy, takie jak telefon, słuchawki czy pieniądze, zawsze ma przy sobie. Podczas wycieczek szkolnych lub zajęć sportowych warto powierzać cenne rzeczy nauczycielowi.

  • 3
    Gdzie zgłosić kradzież rzeczy dziecka w szkole?

    Kradzież rzeczy dziecka w szkole należy najpierw zgłosić wychowawcy, nauczycielowi lub dyrekcji, która powinna podjąć wewnętrzne kroki wyjaśniające okoliczności zdarzenia. W wielu przypadkach rzeczy znajdują się na terenie placówki, a w innych pomóc może monitoring. Jeśli sprawa dotyczy wartościowych przedmiotów, kradzież można zgłosić na policję.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku