2024-03-05

Rejestracja samochodu z zagranicy – co musisz zrobić?

Przedstawiamy, jakie są etapy rejestracji samochodu zakupionego za granicą. O tym nie możesz zapomnieć!

Rejestracja samochodu z zagranicy – co musisz zrobić?

Rejestracja samochodu z zagranicy to temat, który ciągle jest popularny w naszym kraju. Trudno się temu dziwić, gdyż np. nasz zachodni sąsiad, Niemcy, oferuje duży wybór używanych nowoczesnych aut w bardzo dobrym stanie. Należy jednak pamiętać, że zakup auta z zagranicy różni się od nabycia pojazdu w autoryzowanym salonie zlokalizowanym w naszej okolicy. Sprowadzenie samochodu z zagranicy oznacza nieco inną procedurę rejestracji niż w przypadku zakupu auta z Polski. Dowiedz się, jak wygląda proces rejestracji auta z zagranicy.

Najważniejsze informacje:

  • Rejestracja samochodu z zagranicy różni się w zależności od tego, czy pojazd pochodzi z Unii Europejskiej, czy został sprowadzony spoza UE.
  • Lista dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu spoza UE jest taka sama, jak w przypadku aut z UE, jednak bezwzględnie potrzebne są tłumaczenia dokumentów. Dodatkowo potrzebny jest dowód odprawy celnej (dokument SAD) oraz oprócz dokumentu, potwierdzającego opłacenie akcyzy, dowód opłaty podatku PCC.
  • Najważniejsze etapy rejestracji to wizyta w urzędzie celnym, by zapłacić podatek akcyzowy i VAT, odwiedzenie stacji kontroli pojazdów, by wykonać przegląd techniczny oraz złożenie kompletu dokumentów w wydziale komunikacji, odpowiednim dla miejsca zamieszkania.
  • Do kosztów rejestracji samochodu z zagranicy zaliczyć trzeba: opłatę akcyzową, należność za tłumaczenie dokumentów, koszty urzędowe, opłatę za wstępny przegląd, a także opłaty specyficzne dla rejestracji samochodów spoza UE.
  • Każda rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy powinna zostać zakończona zakupem polisy ubezpieczeniowej.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy

Zanim przejdziemy do tematu opłat za sprowadzony samochód, chcielibyśmy omówić kwestię potrzebnych dokumentów, które musi otrzymać nabywca wozu. Jeśli kupujemy samochód z zagranicy przez pośrednika, to dopilnujmy tego, by wraz z samochodem dostarczył nam on pełną dokumentację. Jeśli jednak odwiedzamy sprzedającego osobiście, zadbajmy o to, aby wydano nam wszystkie dokumenty, potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy. Poniżej wyjaśniamy, co powinieneś skompletować.

Auto używane z kraju Unii Europejskiej

Jeśli porównamy rejestrację samochodu kupionego w Unii Europejskiej z tym samym procesem w związku z autem kupionym w Polsce, zauważymy jedynie nieznaczne różnice. W przypadku auta z UE musimy opłacić akcyzę i złożyć tego dowód (może być także w późniejszym terminie), a także dostarczyć tłumaczenie, jeśli w dokumentach nie został użyty jednolity kod. Pełna lista dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu z zagranicy wygląda tak:

  • wniosek o rejestrację, określony przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury, który można pobrać ze strony rządowej,
  • dokument potwierdzający własność auta, czyli umowa kupna-sprzedaży, darowizny itd.,
  • dokument tożsamości nowego właściciela auta,
  • dowód rejestracyjny auta,
  • tablice rejestracyjne pojazdu, z którymi jeździł poprzedni właściciel,
  • karta pojazdu, jeśli została ona wydana,
  • aktualna polisa OC,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
  • tłumaczenie dokumentów, jeśli nie został użyty jednolity kod,
  • dowód opłacenia akcyzy.

Rejestracja samochodu spoza Unii Europejskiej

Jeśli auto zostało kupione w kraju spoza UE, do listy, która widnieje powyżej, dodać należy:

  • tłumaczenie każdego dokumentu – nie zapominajmy jednocześnie, że moc prawną ma dokument, na którym widnieje pieczątka tłumacza przysięgłego. Przekład samodzielny lub zlecony osobie bez certyfikatu, nie pozwoli nam na rejestrację sprowadzonego samochodu;
  • Jednolity Dokument Administracyjny (SAD), który jest dowodem przejścia odprawy celnej – aby go uzyskać, warto skorzystać z usług agencji celnych, ponieważ cały proces jest dość skomplikowany. Konieczne może być również zapłacenie cła, wynoszącego 10 proc. w przypadku samochodów z USA lub Kanady. Jeśli zakupione auto pochodzi z krajów objętych porozumieniem EFTA, wówczas nie musimy płacić dziesięcioprocentowego cła.
  • dowód opłacenia podatku PCC – podatek ten wynosi 2% od wartości, widniejącej na umowie sprzedaży pojazdu.

Co trzeba zrobić, aby zarejestrować auto, sprowadzone z zagranicy?

Sprawdźmy teraz, jakie kroki należy podjąć, by zarejestrować samochód kupiony za granicą.

Wizyta w urzędzie celnym

Przerejestrowanie samochodu z zagranicy powinniśmy zacząć od wizyty w urzędzie celnym, by opłacić podatek akcyzowy i VAT. Jak nakazuje polskie prawo, nabywca powinien zgłosić się do urzędu w ciągu 14 dni od nabycia samochodu, składając deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego. Jeśli nie mamy czasu na stawienie się w placówce, wniosek możemy złożyć również online.

Należną kwotę należy wpłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia auta do kraju, zanim zostanie ono przerejestrowane. Po otrzymaniu wniosku o potwierdzenie uiszczenia wpłaty, urząd wyśle nam odpowiedź w ciągu 7 dni, co zakończy wstępny etap rejestracji pojazdu z zagranicy. Nie zapominajmy również, że zwolnienie z płacenia podatku VAT możemy uzyskać w urzędzie skarbowym.

Więcej na ten temat przeczytasz w poradzie „Akcyza za samochód – czym jest i ile wynosi?”.

Przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego

Nawet jeśli nasze auto z zagranicy było serwisowane regularnie, konieczna jest wizyta w stacji kontroli pojazdów. To nie tylko konieczny do spełnienia wymóg, ale też okazja, by nabywca poznał autentyczny stan auta, co pozwoli na bezproblemowe korzystanie z niego. Dotyczy to w szczególności pojazdów modyfikowanych oraz takich, których pierwotne przeznaczenie zostało zmienione przez poprzedniego właściciela. Przegląd wozu trwa na ogół około 30 minut. W jego trakcie zespół specjalistów skontroluje pracę świateł, zgodność numerów nadwozia oraz sprawność układu hamulcowego.

Jeśli kupiliśmy samochód z USA, sprawdzona zostanie także jego zdatność do poruszania się po polskich drogach. Stacja kontroli pojazdów pomoże nam również w uzupełnieniu brakujących danych, których nie zamieszczono na zagranicznym dowodzie rejestracyjnym. Po zakończonym przeglądzie otrzymamy zaświadczenie, bez którego rejestracja sprowadzonego auta będzie niemożliwa.

Wizyta w wydziale komunikacji

Rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy przeprowadzimy w wydziale komunikacji przypisanym do naszego miejsca zamieszkania. Podobnie jak w przypadku opłaty akcyzowej, także i tutaj możemy wypełnić wniosek na miejscu lub w domu po pobraniu dokumentu z oficjalnego portalu. Jeśli wniosek składa za nas pośrednik, musimy przygotować dokument, informujący o udzieleniu przez nas pośrednictwa danej osobie.

Do wypełnionego formularza należy dołączyć dokumenty, których listę znasz już z poprzednich akapitów (pamiętaj, że różni się ona w zależności od kraju pochodzenia auta).

Jakie są koszty rejestracji samochodu kupionego za granicą?

Wiele osób zastanawiających się nad importem wymarzonego auta, często zadaje sobie pytanie: jakie opłaty za sprowadzony samochód trzeba uiścić? Oto lista najważniejszych z kosztów.

Opłata akcyzowa

Wysokość podatku zależy od pojemności jednostki napędowej importowanego pojazdu. Jeśli nie przekracza ona 2000 cm3, stawka wyniesie nas 3,1 proc. wartości auta. W przypadku, gdy pojemność jest większa, podatek będzie wynosić 18,6 proc. wartości pojazdu.

Opłata za tłumaczenia dokumentów

Cennik tłumaczenia dokumentów samochodowych różni się w zależności od języka, w jakim zostały one spisane. Zazwyczaj najtańsze są tłumaczenia z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego lub rosyjskiego, a najdroższe z języków pozaeuropejskich.

Opłata za wstępny przegląd

Jego cena, w przypadku pełnego przeglądu, oscyluje w granicach stu złotych za pojazd osobowy benzynowy oraz o kilkadziesiąt złotych więcej w przypadku aut z instalacją gazową LPG. Należy przy tym zaznaczyć, że koszt przeglądu aut z zagranicy nie różni się w żaden sposób od opłat za kontrolę stanu aut zarejestrowanych w Polsce.

Warto wiedzieć!

Ceny przeglądów są ustalane odgórnie przez organ administracji państwowej i w każdej stacji diagnostycznej wynoszą dokładnie tyle samo.

Możemy również zdecydować się na tańszą możliwość, czyli przegląd uzupełniający. Niższe opłaty przy sprowadzeniu samochodu nie powinny być jednak głównym czynnikiem, na który zwrócimy uwagę. Pełen przegląd da nam bowiem stuprocentową gwarancję, że nasz nowy samochód faktycznie będzie sprawować się bez zarzutu.

Koszty urzędowe

Opłaty za samochód z zagranicy to także koszty urzędowe, wynoszące około 250 złotych. W ich skład wchodzą opłaty za nowe tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, naklejkę legislacyjną i kontrolną, wydanie karty pojazdu, opłatę ewidencyjną oraz pozwolenie czasowe.

Pamiętajmy również, że opłaty za auto z zagranicy wyniosą nas znacznie więcej, jeśli chcemy zamówić tablice indywidualne. Koszt takiej inwestycji wynosi około tysiąca złotych.

Ważne!

Pozwolenie czasowe jest ważne najczęściej przez 30 dni. Czas oczekiwania na wystawienie dowodu stałego trwa od kilku dni do kilku tygodni. Zależy to od ewentualnej konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów, a także ilości rozpatrywanych w danej chwili  wniosków. Powinniśmy więc uzbroić się w cierpliwość, oczekując na wydanie nam właściwych tablic. Postęp sprawy możemy śledzić w urzędzie lub dzięki powiadomieniom SMS.

Opłaty za rejestrację auta spoza UE

Pamiętajmy, że auta spoza Unii są obciążone 22-procentowym podatkiem VAT, co należy wziąć pod uwagę, planując opłaty za sprowadzony samochód. Podczas pierwszego przeglądu, konieczne może być również dostosowanie amerykańskiego auta do norm unijnych – niezbędna może okazać się np. wymiana przednich świateł.

Opłata za obowiązkowe ubezpieczenie OC

Nie zapominajmy jednak, że polskie prawo wymaga od nas aktualnej polisy OC. Kupując auto w Holandii lub UK, powinniśmy zacząć od podpisania umowy na ubezpieczenie tymczasowe. Dzięki temu nasz nowy wóz będzie mieć zapewnioną pełną ochronę, do momentu zakończenia procedur rejestracyjnych po powrocie do kraju. Nie zapominajmy jednak, że polisa tymczasowa nie może zostać przedłużona po upływie trzydziestu dni. Z tego powodu, jeszcze podczas rejestracji samochodu na zagranicznych tablicach powinniśmy przejrzeć dokładnie dostępne oferty ubezpieczycieli. Wysokość składki poznasz, korzystając m.in. z internetowych kalkulatorów.

Na naszej stronie znajdziesz nowoczesny, bezpłatny kalkulator OC i AC, ułatwiający znalezienie najkorzystniejszej polisy. Masz pytania? Nasi doradcy rozwieją wszystkie wątpliwości związane z zakupem ubezpieczenia.

Nierzadko zdarza się jednak, że osoby, kupujące auto z zagranicy chcą zminimalizować opłaty, ignorując zakup ubezpieczenia. Nie jest to jednak mądre rozwiązanie – kary za brak OC są bardzo wysokie, zaś w przypadku nieszczęśliwego wypadku tracimy możliwość uzyskania pomocy od ubezpieczyciela.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co z samochodami bez tablic rejestracyjnych?

Rejestracja samochodu bez tablic to kolejna kwestia związana z zakupem wymarzonych czterech kółek poza Polską. Wiele osób zastanawia się, czy zakup takiego auta i wjazd nim do kraju jest możliwy. Mówiąc krótko, tak. Musimy jedynie złożyć w urzędzie specjalne oświadczenie o braku tablic dla auta nabytego za granicą. Oprócz danych osobowych w oświadczeniu powinny znaleźć się również marka wozu, jego model oraz numer VIN. Podobnie jak w przypadku rejestracji auta z zagranicy do dokumentu należy również dołączyć dowód zakupu, czyli fakturę lub umowę kupna-sprzedaży.

Nabycie auta bez tablic rejestracyjnych z innego kraju jest inwestycją tak samo bezpieczną, co import wozu z zachodnią rejestracją. Planując zakup samochodu z zagranicy oraz uwzględniając wszystkie opłaty z tym związane, warto jednak upewnić się, czy interesująca nas oferta jest wiarygodna.

Sama rejestracja auta bez tablic przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku każdego innego auta nabytego za granicą. Różnicą jest tu jedynie konieczność złożenia wspomnianego wyżej oświadczenia.

FAQ:

  • 1
    Co jest potrzebne, aby zarejestrować samochód z zagranicy?

    Oto lista dokumentów, potrzebnych do rejestracji samochodu z UE: wniosek o rejestrację, dokument zakupowy, dokument tożsamości, dowód rejestracyjny auta, tablice rejestracyjne pojazdu, karta pojazdu, aktualna polisa OC, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, tłumaczenie dokumentów, jeśli nie został użyty jednolity kod, dowód opłacenia akcyzy. W przypadku aut spoza UE potrzebny będzie jeszcze dowód opłaty podatku PCC i dokument SAD.

  • 2
    Czy można jeździć samochodem zarejestrowanym za granicą?

    Auta zarejestrowane za granicą (np. w Niemczech), które posiadają komplet dokumentów (m.in. polisę OC), mogą poruszać się po polskich drogach. W przypadku aut, sprowadzonych z zagranicy dopuszcza się je do ruchu na 30 dni, chyba że zostały wcześniej wyrejestrowane. Po upływie tego terminu auto powinno być zarejestrowane na nowego właściciela.

  • 3
    Czy muszę zarejestrować auto z zagranicy?

    Tak. Każde auto sprowadzone do Polski z zagranicy musi zostać zarejestrowane.

Oceń artykuł

4.60
(5)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku