2021-08-18

Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

Przedstawiamy jakie są etapy rejestracji samochodu zakupionego za granicą. O tym nie możesz zapomnieć!

Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

Rejestracja samochodu z zagranicy to temat, który ciągle jest popularny w naszym kraju. Trudno zresztą się temu dziwić – nasz zachodni sąsiad, Niemcy, oferuje nam duży wybór nowoczesnych aut. Ogromną rolę w popularności tej inwestycji odgrywa również reputacja, którą cieszą się zagraniczne auta, w szczególności niemieckie. Zadbane wnętrza, regularnie serwisowane części i brak intensywnej eksploatacji to czynniki sprawiające, że zaglądamy do internetowych serwisów oferujących modele z importu. Należy jednak pamiętać, że zakup auta z zagranicy, czy to z Niemiec, czy Włoch, różni się nieco od zwykłej wizyty w autoryzowanym salonie zlokalizowanym w naszej okolicy. Sprowadzenie samochodu z zagranicy oznacza nieco inną procedurę rejestracji niż w przypadku zakupu auta z Polski. Sprawdź, jak wygląda procedura rejestracji auta z zagranicy.

Dokumenty, o których powinniśmy pamiętać

Zanim przejdziemy do tematu opłat za samochód sprowadzony z Belgii lub Niemiec, powinniśmy omówić kwestię potrzebnych dokumentów, które musi otrzymać nabywca wozu. Jeśli kupujemy samochód z zagranicy przez pośrednika, to dopilnujmy tego, by wraz z samochodem dostarczył nam dokumentację. Jeśli jednak odwiedzamy sprzedającego osobiście, zadbajmy o to, aby wydano nam wszystkie dokumenty, potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy. Mowa tu o karcie pojazdu, dowodzie rejestracyjnym i umowie zakupu-sprzedaży podpisanej przez sprzedającego.

Po otrzymaniu dokumentów należy udać się do tłumacza przysięgłego. Pamiętajmy, że tłumaczenie każdego z nich jest konieczne wyłącznie wtedy, gdy kupiliśmy auto w kraju spoza Unii Europejskiej. W przypadku dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu z Niemiec kupionego w komisie wystarczy nam wyłącznie przetłumaczenie samej umowy. Nie zapominajmy jednocześnie, że moc prawną ma dokument, na którym widnieje pieczątka tłumacza przysięgłego. Przekład samodzielny, lub zlecony osobie bez certyfikatu, nie pozwoli nam na rejestrację sprowadzonego samochodu.

Wizyta w urzędzie celnym

Przerejestrowanie samochodu z zagranicy powinniśmy zacząć od wizyty w urzędzie celnym, by opłacić podatek akcyzowy i VAT. Jak nakazuje polskie prawo, nabywca powinien zgłosić się do urzędu w ciągu 14 dni od nabycia samochodu, składając deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego. Jeśli nie mamy czasu na stawienie się w placówce, wniosek możemy złożyć również online.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wysokość podatku zależy od pojemności jednostki napędowej importowanego pojazdu. Jeśli nie przekracza ona 2000 cm3, stawka wyniesie nas 3,1 proc. wartości auta. W przypadku, gdy pojemność jest większa, podatek będzie wynosić 18,6 proc. wartości pojazdu. Należną kwotę należy wpłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia auta do kraju, zanim zostanie ono przerejestrowane. Po otrzymaniu wniosku o potwierdzenie uiszczenia wpłaty, urząd wyśle nam odpowiedź w ciągu 7 dni, co zakończy wstępny etap rejestracji pojazdu z zagranicy. Nie zapominajmy również, że zwolnienie z płacenia podatku VAT możemy uzyskać w Urzędzie Skarbowym.

Więcej na ten temat przeczytasz w poradzie “Akcyza za samochód - czym jest i ile wynosi?”.

Obowiązkowy przegląd techniczny

Nawet jeśli nasze auto z zagranicy było serwisowane regularnie, konieczna jest wizyta w stacji kontroli pojazdów. Tylko wtedy możliwe będzie określenie autentycznego stanu wozu, co pozwoli nam na bezproblemowe korzystanie z niego. Dotyczy to w szczególności pojazdów modyfikowanych oraz takich, których pierwotne przeznaczenie zostało zmienione przez poprzedniego właściciela. Przegląd wozu trwa na ogół około 30 minut. W jego trakcie zespół specjalistów skontroluje pracę świateł, zgodność numerów nadwozia oraz sprawność układu hamulcowego. Jeśli kupiliśmy samochód ze Stanów Zjednoczonych, sprawdzona zostanie także jego zdatność do poruszania się po polskich drogach. Stacja kontroli pojazdów pomoże nam również w uzupełnieniu brakujących danych, których nie zamieszczono na zagranicznym dowodzie rejestracyjnym. Po zakończonym przeglądzie otrzymamy zaświadczenie, bez którego rejestracja sprowadzonego auta będzie niemożliwa.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Rejestracja wozu w Wydziale Komunikacji

Rejestrację auta sprowadzonego z Belgii lub Holandii oraz z innych krajów, w których kupiliśmy samochód przeprowadzimy w Wydziale Komunikacji przypisanym do naszego miejsca zamieszkania. Podobnie jak w przypadku opłaty akcyzowej, także i tutaj możemy wypełnić wniosek na miejscu, lub w domu, po pobraniu dokumentu z oficjalnego portalu. Jeśli wniosek składa za nas pośrednik, musimy przygotować dokument informujący o udzieleniu przez nas pośrednictwa danej osobie. Do wypełnionego formularza należy dołączyć potwierdzenie zakupu auta, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dotychczasowe tablice rejestracyjne i tłumaczenie przysięgłe dokumentów z pieczątką. Niezbędnym załącznikiem jest tu również nasz dowód osobisty, zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów i potwierdzenie opłacenia akcyzy lub inny dowód potwierdzający zwolnienie z jej opłacenia. Jeśli pierwsza rejestracja samochodu z zagranicy dotyczy auta zakupionego poza Unią Europejską, do wniosku należy dołączyć także dowód odprawy celnej przywozowej.

Koszty rejestracji samochodu kupionego za granicą

Wiele osób zastanawiających się nad importem wymarzonego auta, często zadaje sobie pytanie: jakie opłaty za sprowadzony samochód trzeba uiścić? Oprócz wspomnianej wcześniej akcyzy i tłumaczenia dokumentów musimy liczyć się z kosztem wstępnego przeglądu. Jego cena, w przypadku pełnego przeglądu, oscyluje w granicach stu złotych za pojazd osobowy benzynowy oraz o kilkadziesiąt złotych więcej w przypadku aut z instalacją gazową LPG. Należy przy tym zaznaczyć, że koszt przeglądu aut z zagranicy nie różni się w żaden sposób od opłat za kontrolę stanu aut zarejestrowanych w Polsce. Możemy również zdecydować się na tańszą możliwość, czyli przegląd uzupełniający. Niższe opłaty przy sprowadzeniu samochodu nie powinny być jednak głównym czynnikiem, na który zwrócimy uwagę. Pełen przegląd da nam bowiem stuprocentową gwarancję, że nasz nowy samochód faktycznie będzie sprawować się bez zarzutu.

Opłaty za samochód z zagranicy to także koszty urzędowe wynoszące około 250 złotych. W ich skład wchodzą opłaty za nowe tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, naklejkę legislacyjną i kontrolną, wydanie karty pojazdu, opłatę ewidencyjną oraz pozwolenie czasowe. To ostatnie jest ważne najczęściej przez 30 dni. Czas oczekiwania na wystawienie dowodu stałego trwa od kilku dni do kilku tygodni. Zależy to od ewentualnej konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów, a także ilości rozpatrywanych w danej chwili  wniosków. Ten drugi czynnik jest szczególnie ważny w dobie pandemii, ze względu na mniejszą dostępność terminów w niektórych urzędach. Powinniśmy więc uzbroić się w cierpliwość, oczekując na wydanie nam właściwych tablic. Postęp sprawy możemy śledzić w urzędzie lub dzięki powiadomieniom SMS. Pamiętajmy również, że opłaty za auto z zagranicy wyniosą nas znacznie więcej, jeśli chcemy zamówić tablice indywidualne. Koszt takiej inwestycji wynosi około tysiąca złotych.

Ubezpieczenie OC – kwestia obowiązkowa

Wiemy już, jakie opłaty za sprowadzone auto czekają na nas podczas rejestracji pojazdu. Nie zapominajmy jednak, że polskie prawo wymaga od nas aktualnej polisy OC. Kupując auto w Holandii lub UK, powinniśmy zacząć od podpisania umowy na ubezpieczenie tymczasowe. Dzięki temu nasz nowy wóz będzie mieć zapewnioną pełną ochronę, do momentu zakończenia procedur rejestracyjnych po powrocie do kraju. Nie zapominajmy jednak, że polisa tymczasowa nie może zostać przedłużona po upływie trzydziestu dni. Z tego powodu, jeszcze podczas rejestracji samochodu na niemieckich tablicach powinniśmy przejrzeć dokładnie dostępne oferty ubezpieczycieli. Na naszej stronie znajdziesz nowoczesny, bezpłatny kalkulator ubezpieczeń, ułatwiający znalezienie najkorzystniejszej polisy. Masz pytania? Nasi doradcy rozwieją wszystkie wątpliwości związane z zakupem ubezpieczenia.

Nierzadko zdarza się jednak, że osoby, kupujące auto z zagranicy chcą zminimalizować opłaty, ignorując zakup ubezpieczenia. Nie jest to jednak mądre rozwiązanie – kary za brak OC są bardzo wysokie, zaś w przypadku nieszczęśliwego wypadku tracimy możliwość uzyskania pomocy od ubezpieczyciela. Jeśli dojdzie więc do spowodowania przez nas stłuczki, wszystkie koszty związane zarówno z naprawą samochodów, jak i leczeniem poszkodowanych, spadną na nasze barki. Ubezpieczenie OC pokrywa tego typu wydatki za nas, umożliwiając tym samym uniknięcia poważnych konsekwencji finansowych. Każda rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec bądź Francji powinna więc zostać zakończona zakupem polisy ubezpieczeniowej.

Zakup auta za granicą w dobie pandemii – o czym warto pamiętać?

Wiemy już, jak zarejestrować samochód z zagranicy. Obecne wydarzenia sprawiają jednak, że wybierając się za granicę, musimy brać pod uwagę także i dodatkowe kwestie. Mowa tu o zmiennych obostrzeniach związanych z trwającą wciąż pandemią. Przyjazd do Niemiec z Polski może wiązać się w danym momencie z koniecznością odbycia kilkudniowej kwarantanny. Z tego też powodu popularnym rozwiązaniem stało się w naszym kraju wynajmowanie pośredników zajmujących się dowozem aut. Osoby, przemieszczające się w celach zawodowych, nie muszą odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie ma dwie wady. Po pierwsze, opłaty za sprowadzony samochód wzrosną z powodu wynajęcia dostawcy. Po drugie, niemożliwe będzie przyjrzenie się kupowanemu samochodowi, co może skończyć się niedopowiedzeniami, a niekiedy nawet oszustwem. Planując zakup auta z Zachodu, weźmy pod uwagę obostrzenia, panujące obecnie w kraju, do którego chcemy się po nie wybrać.

Co z samochodami bez tablic rejestracyjnych?

Rejestracja samochodu z Niemiec bez tablic to kolejna kwestia związana z zakupem wymarzonych czterech kółek poza Polską. Wiele osób zastanawia się, czy zakup takiego auta i wjazd nim do kraju jest możliwy. Krótko mówiąc – tak. Musimy jedynie złożyć w urzędzie specjalne oświadczenie o braku tablic dla auta nabytego za granicą. Oprócz danych osobowych w oświadczeniu powinny znaleźć się również marka wozu, jego model oraz numer VIN. Podobnie jak w przypadku rejestracji auta z zagranicy do dokumentu należy również dołączyć dowód zakupu, czyli fakturę lub umowę kupna-sprzedaży.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Nabycie auta bez tablic rejestracyjnych z innego kraju jest inwestycją tak samo bezpieczną, co import wozu z zachodnią rejestracją. Planując zakup samochodu z zagranicy oraz uwzględniając wszystkie opłaty z tym związane, warto jednak upewnić się wpierw, czy interesująca nas oferta jest wiarygodna. Stan samochodu możemy z łatwością sprawdzić, prosząc sprzedającego o numer VIN wozu. Uzyskamy wówczas wszystkie informacje, związane zarówno z przebiegiem, jak i wszelkimi naprawami. Możemy również skorzystać z pomocy policji, aby dowiedzieć się zawczasu, czy numer VIN lub silnik auta zostały podmienione. Sprawdźmy także dokładnie wszystkie dane sprzedającego. Sama rejestracja auta z Niemiec bez tablic przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku każdego innego auta nabytego za granicą. Różnicą jest tu jedynie konieczność złożenia wspomnianego wyżej oświadczenia.

Zakup samochodu spoza Unii Europejskiej

Chociaż to kraje unijne cieszą się największym zainteresowaniem polskich entuzjastów importowanych aut, istnieje również możliwość zakupu pojazdów z innych części świata. Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy przebiega niemal tak samo, jak w przypadku wozów sprowadzonych z Belgii lub Hiszpanii. Podczas wjazdu na teren wspólnoty powinniśmy przygotować zarówno umowę kupna-sprzedaży lub fakturę, jak i dowód rejestracyjny wozu. Konieczne może być również zapłacenie cła, wynoszącego 10 proc. w przypadku samochodów z USA lub Kanady. Jeśli zakupione auto pochodzi z krajów objętych porozumieniem EFTA, wówczas nie musimy płacić dziesięcioprocentowego cła. Dotyczy to Liechtensteinu, Norwegii, Islandii oraz Szwajcarii.

Pamiętajmy, że auta spoza Unii są obciążone 22-procentowym podatkiem VAT, co należy wziąć pod uwagę, planując opłaty za sprowadzony samochód. Podczas pierwszego przeglądu, konieczne może być również dostosowanie amerykańskiego auta do norm unijnych obejmujące, chociażby wymianę przednich świateł. Pozostałe kwestie, związane z rejestracją auta przebiegają w ten sam sposób, co w przypadku pojazdów z krajów wspólnoty. Nie powinniśmy również zapominać o jak najszybszym wykupieniu ubezpieczenia OC, aby móc legalnie i bezpiecznie poruszać się po polskich drogach.

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku