2021-10-25

Jak sprawdzić, czy przepływomierz jest uszkodzony?

Przepływomierz - poznaj najważniejsze informacje! 

Jak sprawdzić, czy przepływomierz jest uszkodzony?

Awaria przepływomierza może powodować problemy z działaniem całego silnika. Mowa tu zarówno o oszczędności paliwa, jak i emisji spalin. Wielu kierowców nie zwraca jednak uwagi na poprawne działanie tej część samochodu. Za co odpowiedzialny jest przepływomierz? Dlaczego sprawdzać, czy działa on prawidłowo.

Jak działa przepływomierz?

Przepływomierz mierzy masę powietrza trafiającą do kanału dolotowego silnika. Na tej podstawie można gromadzić informacje w elektronicznym modułem sterującym. Pozwala on na informowanie kierowcy o prawidłowym działaniu silnika w pojeździe. Dane zebrane przez przepływomierz często są pomijane, ale mają ogromne znaczenie.

Przepływomierz ma jeszcze jedną funkcję. Generuje on sygnał wyjściowy z czujnika, który pozwala na ustalenie optymalnej dawki paliwa podawanej wtryskowi. W ten sposób system może określić parametry, które pozwolą na ekonomiczną jazdę, przy zachowaniu jak najlepszych osiągów silnika. Podczas używania pedału gazu zmienia się ilość powietrza trafiającego do silnika. To przepływomierz mierzy jego dawkę, a na podstawie jego wskazań komputer dostosowuje odpowiednią ilość paliwa. Musi być ona dostosowana tak do wpadającego powietrza, by dochodziło do spalania całkowitego.

Uszkodzony przepływomierz – co powoduje?

Przepływomierz jest odpowiedzialny również za zachowanie bezpieczeństwa. Pozwala on na utrzymanie optymalnych parametrów jazdy, co ma znaczenie np. podczas wyprzedzania. Uszkodzony przepływomierz może sprawić, że samochód nie będzie miał wystarczającej mocy w trakcie takiego manewru. A to wiąże się z zagrożeniem na drodze.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jazda z uszkodzonym przepływomierzem jest niebezpieczna. Samochód z takim elementem może bowiem gasnąć niespodziewanie przy ostatnim etapie hamowania, co jest szczególnym zagrożeniem podczas dojeżdżania do świateł bądź skrzyżowania. Wówczas nie można zahamować czy skręcić. Zdarza się, że tuż przed zatrzymaniem dochodzi również do gwałtownego spadku obrotów. Wszystkie te zachowania przepływomierza są poważnym zagrożeniem, dlatego nie można bagatelizować problemu.

Przyczyny uszkodzenia przepływomierza

Awaria przepływomierza najczęściej ma związek z jego zanieczyszczeniem. Przyczynia się do tego zarówno kurz, jak i inne drobne elementy, które znajdują się w powietrzu. W ten sposób czujnik staje się brudny i nie zbiera danych z należytą dokładnością. Jeśli chodzi o przepływomierz, objawy awarii są widoczne, ale trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę. Zazwyczaj uszkodzenie tego elementu wiąże się z koniecznością jego wymienienia.

Istnieją również inne przyczyny wystąpienia awarii przepływomierza. Najczęściej są to mechaniczne uszkodzenia. Czasem mają one związek np. z kolizją. Samochody każdego dnia jeżdżą po różnym terenie, dlatego z czasem może dojść również do zmian i przesunięć w wyniku wibracji. Bez względu na powód wystąpienia usterki, warto zadbać o to, by szybko ją usunąć. W innym przypadku bezpieczeństwo korzystania z pojazdu będzie zaburzone.

Uszkodzony przepływomierz – objawy

Jeśli chodzi o uszkodzony przepływomierz, objawy mogą być różne. Da się zaobserwować je podczas standardowej jazdy. Mowa tu o takich symptomach, jak:

 • mniejsza moc samochodu w trakcie przyspieszania,
 • zbyt duże wibrowanie samochodu,
 • większe zapotrzebowanie na paliwo niż wcześniej,
 • nagłe samoistne gaśnięcie silnika,
 • nierównomierna praca na biegu jałowym.

Sprawdzenie przepływomierza jest możliwe również poprzez obserwowanie wskazań na komputerze pokładowym. Może on bowiem wyświetlać informacje na temat uszkodzenia tego elementu. Odpowiadają za to konkretne kontrolki, różne dla każdego modelu pojazdu. Dobrym sposobem jest również skorzystanie z miernika. W ten sposób można sprawdzić, czy parametry tej części zgadzają się z prawidłowymi wskazaniami.

Jak objawiają się problemy z przepływomierzem?

Problemy z przepływomierzem można zaobserwować pod postacią obniżenia osiągów. Czasem jest to również efekt włączenia się systemów bezpieczeństwa, które zauważają nieprawidłowości wcześniej. Awaria przepływomierza sprawia, że do silnika trafia źle dobrana ilość powietrza w stosunku do paliwa. Z tego powodu można zauważyć nadmiernym szarpaniem samochodu. Zdarza się jednak, że ten objaw wiąże się z uszkodzeniem innych podzespołów.

Wielu objawów nie da się zauważyć od razu ze względu na fakt, że niektórzy kierowcy nie korzystają z pełnych osiągów samochodu. Wówczas warto zwrócić uwagę na inną kwestię, czyli zwiększenie spalania. Jeśli widzisz, że pojazd nagle potrzebuje znacznie więcej paliwa, może być to sygnał związany z uszkodzeniem przepływomierza.

Sprawny przepływomierz wytrzymuje nawet kilkaset tysięcy kilometrów przebiegu. Z tego powodu rzadko dochodzi do jego uszkodzenia związanego ze zużyciem. Częściej jest to problem z zabrudzeniem lub przesunięcie w wyniku jazdy po nierównym terenie czy kolizji. Jeśli jednak zdecydujesz się na wymienienie takiego elementu, znacznie lepszym pomysłem jest postawienie na produkty dobrej jakości. Pozwolą one na bezproblemowe korzystanie przez długi czas.

Czy można jeździć z uszkodzonym przepływomierzem?

Z technicznego punktu widzenia jazda z uszkodzonym przepływomierzem jest możliwa, jednak lepiej się na nią nie decydować. Prowadzi ona bowiem do poważnych problemów z hamowaniem, co na drodze jest prawdziwym niebezpieczeństwem. Sam przepływomierz nie wpływa jednak na możliwość uruchomienia pojazdu. Z tego powodu tak wielu kierowców nie zauważa problemu aż do momentu, gdy wystąpi znacznie większe zużycie paliwa. Wówczas niektórzy zastanawiają się, co wpływa na ten stan. Odstawiają samochód do warsztatu, a tam okazuje się, że przepływomierz został uszkodzony.

Ile kosztuje nowy przepływomierz? Cena zależy od jego typu, modelu samochodu, do którego pasuje czy producenta. Lepiej wybierać produkty od sprawdzonych firm, które zapewniają prawidłowe działanie przez długi czas. Cena to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Wybierając dany model, trzeba jednak upewnić się, że będzie on pasował do Twojego samochodu. Przepływomierze są bowiem dostępne w naprawdę wielu wersjach.

Jak sprawdzić przepływomierz miernikiem?

Jak sprawdzić przepływomierz bez pomocy mechanika? Kierowca może sprawdzić, czy nie doszło do przesunięcia żadnego elementu. Istnieje także opcja zastosowania specjalnego miernika, który pokazuje napięcie wyjściowe i parametry podczas pracy przepływomierza. Można także sprawdzić napięcie zasilające przy włączonym zapłonie pojazdu. Aby jednak dokonać pomiarów prawidłowo, trzeba wiedzieć, jak sprawdzić przepływomierz miernikiem. Z tego powodu powinny robić to wyłącznie osoby, które dysponują odpowiednią wiedzą. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, warto skorzystać z pomocy fachowca.

Sprawdzenie przepływomierza w warsztacie samochodowym

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak sprawdzenie przepływomierza w warsztacie samochodowym. Specjaliści wiedzą, jak sprawdzić ten element. Znają poprawne wskazania i dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwala na ich kontrolowanie. Takie osoby wiedzą również, jak wyczyścić przepływomierz w odpowiedni sposób.

Typy przepływomierzy a ich awarie

Czyszczenie przepływomierza powinno być dopasowane do jego konstrukcji. Specjalista wie, z czego składają się poszczególne typy takich elementów. Wyróżnia się bowiem przepływomierz:

 • masowy,
 • klapkowy,
 • typu Vortex.

Każdy typ przepływomierza działa w nieco inny sposób. Wszystkie pełnią jednak tę samą funkcję. Wybór odpowiedniej części zależy od konstrukcji samochodu. W warsztacie samochodowym można zarówno wymienić je na nowe, jak i wyczyścić już zamontowany przepływomierz, jeśli jest on w wystarczająco dobrym stanie.

Prawidłowe wartości przepływomierza a instalacja LPG

Objawy zepsutego przepływomierza mogą mieć związek również z samą instalacją LPG. Dzieje się to wtedy, gdy jest ona niewłaściwie wyregulowana. Wówczas dochodzi do eksplozji w kolektorze dolotowym. Mogą one uszkodzić przepływomierz. Z tego powodu tak ważne jest dbanie również o stan samej instalacji LPG.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Inną przyczyną wystąpienia objawów awarii przepływomierza jest nieszczelność układu dolotowego. Wszelkie szczeliny powodują docieranie do układu większych ilości powietrza, niż notuje sam przepływomierz. Wówczas dochodzi do niewłaściwego dopasowania dawki paliwa. Warto więc dbać także o szczelność układu dolotowego, która pozwala na uchronienie się przed objawami podobnymi do tych występujących przy uszkodzonym przepływomierza.

Czym wyczyścić przepływomierz?

Jeśli przepływomierz jest we względnie dobrym stanie, można zrezygnować z jego wymiany i postawić na odpowiednie czyszczenie. Wówczas stosuje się specjalne środki, ale nie tylko. Dobrze sprawdzi się też np. benzyna ekstrakcyjna, alkohol izopropylowy czy czysty spirytus. Z takich substancji można korzystać w warunkach domowych, jednak wiele osób decyduje się na pozostawienie tego obowiązku specjalistom. Wówczas stosuje się specjalistyczne preparaty.

Czyszczenie przepływomierza powinno przebiegać w następującej kolejności:

 • 1
  Odłączenie klemy plusowej od akumulatora.
 • 2
  Demontaż przepływomierza.
 • 3
  Spryskanie środkiem czyszczącym elementów pomiarowych, czyli drucików, płytki i termistora, w zależności od typu urządzenia.
 • 4
  Odczekanie kilkunastu minut do odparowania środka.
 • 5
  Ponowny montaż przepływomierza.
 • 6
  Podłączenie urządzenia do akumulatora.

Jeśli jednak przepływomierz jest mocno zanieczyszczony, warto usunąć zabrudzenia również z powierzchni przepustnicy. Gdy działa ona nieprawidłowo, może dojść do poważnych problemów z silnikiem. Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić podzespoły i je odpowiednio wyczyścić, odstaw auto do warsztatu samochodowego.

Specjalistyczne preparaty do czyszczenia przepływomierza

W profesjonalnych warsztatach stosuje się odpowiednie środki do czyszczenia przepływomierzy. To preparaty czyszcząco-penetrujące. Po zaaplikowaniu wyparowują one w ciągu kilkunastu minut. Cechują się niską agresywnością, dlatego nie uszkadzają elementów całego systemu. Bardzo często są umieszczone w butelkach z aplikatorem rurkowym, który pozwala na rozłożenie preparatu w sposób precyzyjny w tych miejscach, gdzie jest on szczególnie potrzebny. Na rynku znaleźć można wiele środków tego typu. Jeśli więc masz czas na wyczyszczenie przepływomierza, zdecyduj się na specjalistyczne preparaty.

Gdy nie wiesz, jak poprawnie wyczyścić przepływomierz powietrza, pozostaw to zadanie specjalistom. Dysponują oni wiedzą i umiejętnościami, które pozwalają na właściwe wykonanie wszelkich czynności. W ten sposób można zapobiegać usterkom i sprawić, że urządzenie znów będzie poprawnie mierzyć ilość powietrza trafiającego do układu.

Objawy przepływomierza a filtry niewłaściwej jakości

Najczęściej objawy uszkodzenia przepływomierza pojawiają się wtedy, gdy staje się on zanieczyszczony. Zazwyczaj ma to związek ze zbyt rzadką wymianą filtra powietrza. Warto więc regularnie dbać o stan tych elementów instalacji. Jeśli już decydujesz się na wymianę takich części, należy używać produktów wysokiej jakości. Pozwalają one na zachowanie dobrej żywotności przepływomierza.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Jeśli chodzi o takie problemy, jak awaria przepływomierza, objawy często wynikają również z nieszczelności w układzie dolotowym. Nie można więc doprowadzić do powstania jakichkolwiek szczelin. Należy regularnie sprawdzać działanie wszystkich elementów instalacji, by zapobiegać problemom. W ten sposób nie będziesz musiał decydować się na wymianę przepływomierza ze względu na własne zaniedbania.

Awaria przepływomierza a ubezpieczenie OC

By wykupić ubezpieczenie OC i móc legalnie jeździć samochodem po polskich drogach, konieczne jest wykonanie przeglądu. Niezbędne okazuje się skontrolowanie wszystkich elementów pojazdu, w tym nawet takich, jak przepływomierz. Jak sprawdzić jego stan? Specjaliści wykorzystują odpowiednie mierniki. Gdy zauważą jakikolwiek problem, poinformują o tym kierowcę.

Szukasz taniego ubezpieczenia, które zabezpieczy Cię przed wydatkami w razie jakiegokolwiek zdarzenia na drodze? Chcesz kupić polisę AC, a może dodatkowo zabezpieczyć szyby pojazdu? W placówkach CUK i na naszej stronie internetowej znajdziesz wszystkie wymagane informacje na temat dostępnych produktów. Zapraszamy!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku