2024-02-12

Jak rozliczyć PIT przez internet krok po kroku

Dowiedz się, jak rozliczyć deklarację podatkową bez wychodzenia z domu.

Jak rozliczyć PIT przez internet krok po kroku

Kiedyś złożenie rocznej deklaracji podatkowej wymagało od podatnika wizyty w urzędzie skarbowym. Wiązało się to z koniecznością dostosowywania swojego planu dnia do godzin otwarcia placówki, często także konieczne było oczekiwanie w kolejce. Całe szczęście teraz możesz to zrobić online. W tym tekście podajemy instrukcję, jak rozliczyć PIT przez internet.

Najważniejsze informacje:

  • Kroki składania zeznania podatkowego przy pomocy usługi Twój e-PIT:
  • 1
    Wejdź na stronę podatki.gov.pl i wybierz opcję e-Urząd Skarbowy.
  • 2
    Zaloguj się do Portalu Podatkowego, korzystając z profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.
  • 3
    Wybierz opcję Twój e-PIT.
  • 4
    Teraz możesz zaakceptować PIT przygotowany przez narzędzie Ministerstwo Finansów lub go edytować (np. dodać ulgi czy zmienić Organizację Pożytku Publicznego) lub odrzucić gotowy dokument i przystąpić do samodzielnego wypełniania deklaracji.
  • 5
    Zaakceptuj deklarację i kliknij „wyślij”.
  • 6
    Poczekaj aż wygeneruje się UPO i je pobierz.
  • Pamiętaj, że możesz również pozostać bierny – wtedy PIT-37 lub PIT-38 zaakceptuje się i wyśle sam.

Jaki PIT rozliczysz przez internet?

Zastanawiasz się, jak się rozliczyć przez internet i jakie deklaracje można w ten sposób złożyć? W 2024 roku można złożyć online następujące formularze bez korzystania z e-podpisu:

  • PIT-36, i PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-39,
  • PIT-28,
  • PIT-16A,
  • PIT-19A,
  • PIT-16,
  • deklaracja podatku VAT oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

Na jakiej stronie można rozliczyć PIT?

Na początek odpowiedzmy sobie, jakie narzędzia przydatne będą do rozliczenia deklaracji PIT przez internet. Można skorzystać z prywatnych programów do rozliczeń rocznych oraz rządowej usługi Twój e-PIT, która udostępniona została przez Ministerstwo Finansów po raz pierwszy w 2019 roku. Ci, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, mogą z kolei skorzystać z systemu e-Deklaracje. Warto wiedzieć, że nie jest on zarezerwowany tylko dla tych osób – mogą z niego korzystać także osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności.

Ważne!

Przed końcem 2021 roku podatnicy mogli rozliczać PIT za pośrednictwem aplikacji E-Deklaracje Desktop. Jednak Ministerstwo Finansów z dniem 31 grudnia 2021 r. przestało aktualizować program, zastępując go usługą Twój e-PIT. Warto wiedzieć, że aplikacja e-Deklaracje Desktop, czyli program zainstalowany na dysku komputera nie działa, ale system e-Deklaracje jest dla podatników dostępny. PIT można rozliczyć przez bramkę z wykorzystaniem odpowiedniego plug-inu.

By zalogować się na stronie www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, możesz skorzystać z 3 dróg:

  • wykorzystać do tego profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną,
  • skorzystać z aplikacji mObywatel,
  • dokonać autoryzacji przy pomocy numeru PESEL lub NIP oraz kwoty przychodu.

Czy wiesz, że...

Składając rozliczenie roczne online możesz otrzymać zwrot podatku szybciej niż robiąc to w tradycyjny sposób. Maksymalny okres oczekiwania to 45 dni, jednak na stronie rządowej widnieje informacja, że średni czas zwrotu to 12 dni, a zdarza się, że podatnicy otrzymują go już następnego dnia po złożeniu deklaracji.

Co jest potrzebne, żeby rozliczyć się przez internet?

Zanim przejdziesz do rozliczania deklaracji PIT przez internet, dobrze jest wiedzieć, jakie informacje będą Ci potrzebne.

By rozliczyć wskazane wyżej deklaracje bez e-podpisu, potrzebny będzie zestaw informacji: numer NIP/PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu za poprzedni rok podatkowy. Składając PIT za 2023 rok (robimy to w 2024 roku), należy podać kwotę przychodu, którą znajdziemy na deklaracji PIT za 2022 rok.  

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od kiedy można rozliczyć PIT 2023 przez internet?

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów PIT będzie widoczny w systemie od 15 lutego 2023. Od tego momentu można logować się na Portalu Podatkowym na stronie podatki.gov.pl i wprowadzać zmiany.

A jakie są terminy składania rozliczeń? W przypadku takich deklaracji, jak: PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39 podatnik ma czas do 30 kwietnia 2024 roku.

Czy PIT-37 rozlicza się automatycznie?

Urząd skarbowy przygotowuje na podstawie przesłanych do nich formularzy PIT-11, 40A/11A i PIT-8C wstępną wersję deklaracji PIT-37, którą możemy później edytować.

Teoretycznie usługa e-PIT została tak skonstruowana, by rozliczenie roczne podatników przygotowane wstępnie przez narzędzie Ministerstwa Finansów, czyli e-Urząd Skarbowy akceptowało i wysyłało się automatycznie pod koniec ostatniego dnia składania dokumentów. Jednak warto być czujnym.

Jeśli zalogujesz się do usługi Twój e-PIT i wprowadzisz jakieś zmiany (może to być np. numer rachunku bankowego czy nazwa organizacji pożytku publicznego) musisz sam zaakceptować i wysłać zeznanie do urzędu skarbowego.

Mimo że automatyczne rozliczanie deklaracji PIT jest bardzo wygodne, warto zalogować się do usługi Twój e-PIT, chociażby po to, by uwzględnić przysługujące Ci ulgi podatkowe np. na internet czy dla krwiodawców. Edycja zeznania podatkowego pod tym kątem jest więc dla podatnika korzystna.

Podsumowując, podatnik może wykonać następujące czynności, by skorzystać z usługi Twój e-PIT:

  • pozostać biernym i nie logować się do Portalu Podatkowego – wtedy formularz PIT wysłany zostanie automatycznie ostatniego dnia,
  • zalogować się do Portalu Podatkowego, przejrzeć dane i zaakceptować deklarację,
  • edytować formularz; na przykład w przypadku PIT-37 można zmodyfikować:
  • zmienić sposób rozliczenia PIT-37 na wspólnie z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci czy zmienić lub dodać ulgę na dzieci,
  • zmienić organizację pożytku publicznego,
  • dodać przysługujące ulgi.
  • całkowicie odrzucić deklarację przygotowaną przez Ministerstwo Finansów i wypełnić formularz samodzielnie.

Warto wiedzieć!

Zastanawiasz się, jakie ulgi możesz odliczyć? Przewidziane są dwa rodzaje:

  • ulgi od podatku np. ulga prorodzinna, składki zdrowotne, za pracę za granicą itd.,
  • ulgi od dochodu np. ulga termomodernizacyjna, od IKZE i ZUS, ulga na badanie i rozwój, ulga na leki itd.

Dość popularną ulgą jest tzw. ulga dla młodych. Wiele osób szuka informacji na temat tego, jak rozliczyć PIT przed 26 rokiem życia. Osoby do 26. roku życia, podejmujące pracę na umowę o pracę lub zlecenie i uzyskujące przychody opodatkowane na zasadach ogólnych nie muszą płacić podatku dochodowego. Trzeba jednak pamiętać, że taka ulga przysługuje podatnikom, którzy nie przekroczyli 26. lat, a ich przychody na skali podatkowej nie są wyższe niż 85 528 zł rocznie.

Ważne!

Pamiętaj, że automatyczne rozliczenie zeznania podatkowego dotyczy tylko deklaracji PIT-37 i PIT-38. W przypadku PIT-28 i PIT-36 przygotowane deklaracje trzeba zaakceptować lub wypełnić formularz od nowa samodzielnie.

Jak bezpiecznie rozliczyć PIT przez internet, czyli parę słów o UPO

Samo przygotowanie deklaracji to jedno. Drugie to upewnienie się, że nasz PIT wpłynął do urzędu skarbowego. Potwierdzeniem faktu, że formularz bezpiecznie dotarł do urzędu jest tzw. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Data wygenerowania numeru UPO jest potwierdzeniem daty złożenia deklaracji. Jest ono generowane przez system tylko wtedy, gdy pismo (w naszym przypadku PIT) w formie elektronicznej zostanie dostarczone w prawidłowej formie, którą mogą następnie rozpatrzyć urzędnicy.

By do tego doszło, trzeba przejść przez następujące kroki:

  • 1
    edytować deklarację podatkową przy pomocy usługi Twój e-PIT lub sporządzić ją samodzielnie,
  • 2
    zaakceptować i przesłać deklarację poprzez wysłanie przycisku „wyślij”
  • 3
    poczekać aż system nada deklaracji numer referencyjny, zweryfikuje ją formalnie i nada status 200, co oznacza weryfikację pozytywną,
  • 4
    poczekać aż wygenerowany zostanie numer UPO i pobrać go.

Ważne!

W momencie mocnego obciążenia serwerów, do których dochodzi zazwyczaj, gdy zbliża się ostateczny termin składania deklaracji, na UPO będziemy musieli chwilę poczekać!

FAQ:

  • 1
    Czy mogę rozliczyć PIT przez internet, jeśli mam dochody z różnych źródeł, np. umowę o pracę i działalność gospodarczą?

    Tak, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i jesteś zatrudniony na umowę o pracę możesz rozliczyć PIT przez internet. Gdy prowadzona przez Ciebie działalność opodatkowana jest na ogólnych zasadach z zastosowaniem skali podatkowej wynoszącej 12% lub 32%, to możesz złożyć zeznanie podatkowe na jednym formularzu. Będzie to PIT-36.

  • 2
    Jakie są opcje dla osób, które chcą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem przez internet?

    Małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie przez internet za pośrednictwem prywatnych programów do rozliczenia PIT, a także rządowej usługi e-PIT. Trzeba jednak wiedzieć, że w tym drugim przypadku konieczne będzie uwierzytelnienie współmałżonka, podając odpowiednie dane. Nie można zrobić tego za pośrednictwem profilu zaufanego.

  • 3
    Co zrobić, jeśli popełniłem błąd w elektronicznym zeznaniu podatkowym? Czy mogę je jakoś poprawić?

    Jeśli rozliczasz PIT, korzystając z usługi Twój e-PIT lub systemu e-Deklaracje, możesz złożyć korektę zeznania zarówno zaakceptowanego automatycznie, jak i przez Ciebie. Dotyczy to zeznań PIT-37 i PIT-38. Jeśli chodzi o zeznania PIT-28 i PIT-36 można złożyć korektę, ale tylko wtedy, gdy nie zostały wykazane przychody z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

  • 4
    Co zrobić, jeśli nie otrzymałem wszystkich informacji potrzebnych do rozliczenia PIT przed terminem?

    Wysłanie do pracownika (płatnika) formularza PIT-11 jest obowiązkiem pracodawcy. Jeśli nie otrzymałeś jeszcze takiego dokumentu, skontaktuj się ze swoją firmą. Warto wiedzieć, że deklarację PIT-11 można wysłać drogą elektroniczną lub listownie. Jeśli pomimo tego kroku nie otrzymałeś wymaganych do rozliczenia dokumentów, warto dokonać obliczeń samodzielnie, a wyliczone kwoty wpisać w zeznaniu podatkowym. Korzystniejszą bowiem sytuacją dla podatnika jest złożenie zeznania podatkowego z błędami, a później korekty, niż niezrobienie tego w ogóle.

  • 5
    Jak rozliczyć PIT przez internet przez profil zaufany?

    By to zrobić, trzeba wejść na stronę www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, a następnie wybrać sposób logowania przez profil zaufany i postępować według podanych dalej kroków.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku