2019-09-16

Jak odzyskać dowód rejestracyjny zabrany przez policję?

Gdzie się udać po zwrot dokumentu i jakie warunki trzeba spełnić?

Jak odzyskać dowód rejestracyjny zabrany przez policję?

Aby wyruszyć w podróż autem, potrzebne jest nie tylko prawo jazdy. Twój samochód musi spełniać odpowiednie normy techniczne. Jeśli podczas kontroli drogowej Twój dowód rejestracyjny został zatrzymany, sprawdź jak go odzyskać, żeby na nowo włączyć się do ruchu zgodnie z przepisami.

Jak działa wirtualne zatrzymanie dowodu?

Policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny w przypadkach regulowanych przepisami np. gdy nie masz ważnego badania technicznego lub jeśli auto stanowi zagrożenie dla innych uczestników drogi. Dzięki zmianie przepisów od października 2018 roku jako kierowca nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego za każdym razem, gdy ruszasz w drogę. Policjant nie może zatem fizycznie zabrać papierowej wersji, ale zamiast tego dokonuje wirtualnego zatrzymania dokumentu w systemie CEPiK. Przed zmianami dowód rejestracyjny był wysyłany do odpowiedniego wydziału komunikacji. Obecnie informacje spływają do urzędu cyfrowo wprost od funkcjonariuszy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co zrobić po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego?

W trakcie kontroli drogowej policjant elektronicznie zatrzymał Twój dowód rejestracyjny? Z pewnością otrzymałeś zaświadczenie, które poświadcza ten fakt. Dokument jest istotny i musisz go zachować do momentu odzyskania dowodu. Przyda się przy procedurze odzyskiwania oraz oszczędzi Ci stresu w razie kolejnej kontroli.

Zaświadczenie wystawione przez funkcjonariusza jest ważne maksymalnie 7 dni. W tym czasie musisz udać się na wizytę w okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz usunąć przyczyny zatrzymania dokumentu. Pamiętaj, aby u diagnosty stawić się z papierowym dowodem rejestracyjnym. W przeciwnym razie nie będzie mógł w sposób formalny wydać opinii na temat pojazdu. Twoje auto musi pozytywnie przejść badanie techniczne i uzyskać zaświadczenie potwierdzające zadowalający stan techniczny pojazdu.

Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?

Jeśli diagnosta pomyślnie ocenił sprawność Twojego samochodu, możesz zacząć starać się o zwrot dowodu rejestracyjnego. W tym celu należy zgłosić się do organu, który dokument wydał (np. starostwo powiatowe) lub który go zatrzymał. Jeśli elektronicznego zatrzymania dokonał policjant w Poznaniu, dowód może zwrócić policja w całym kraju. Potrzebny będzie wniosek o elektroniczne odnotowanie zwrotu, zaświadczenie z badania technicznego, pokwitowanie potwierdzające zatrzymanie oraz aktualna polisa OC.

Miej na uwadze, że po przekroczeniu 7-dniowego okresu przewidzianego zaświadczeniem, nie wolno Ci kierować autem bez aktualnych badań technicznych. W przypadku kontroli Twój pojazd możesz zostać odholowany na policyjny parking.
 

Szukasz korzystnej oferty OC?

Daj szansę porównywarce OC i AC i kup ubezpieczenie samochodu online, w placówce CUK lub na infolinii!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku