2024-05-09

Ile kosztuje przegląd motocykla w 2024 roku?

Czas na przegląd motocykla. Dowiedz się, ile zapłacisz w 2024 r.

Ile kosztuje przegląd motocykla w 2024 roku?

Obowiązek regularnego odwiedzania stacji diagnostycznej mają nie tylko właściciele samochodów, ale i motocykli. Zastanawiasz się, ile kosztuje badanie techniczne motocykla? A może masz skuter i zastanawiasz się, ile kosztuje przegląd motocykla 125? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat!

Najważniejsze informacje:

 • Badanie techniczne motocykla w 2024 r. kosztuje 62 zł.
 • Od 1 lipca 2023 r. niepobierana jest opłata za wpis do bazy CEPiK.
 • Badanie techniczne składa się z 3 etapów: identyfikacja motocykla, która polega m.in. na sprawdzeniu dokumentów, wprowadzeniu zmian do systemu CEPiK oraz części zasadniczej, czyli skontrolowanie stanu technicznego motocykla.
 • Po zmianie przepisów, za brak przeglądu w 2024 r. można otrzymać mandat w wysokości od 1500 do 5000 zł. Policjant może również zatrzymać dowód rejestracyjny, a nawet wezwać lawetę na koszt właściciela motocykla bez przeglądu.
 • Również w razie kolizji ubezpieczyciel może nie wypłacić pełnej kwoty odszkodowania poszkodowanemu właścicielowi motocykla bez przeglądu.

Po co wykonuje się przegląd motocykla?

W ramach kilku słów wstępu przybliżymy, jaki jest cel wykonywania badań technicznych. Obowiązek ich przeprowadzania nakłada Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Według niego przeglądy wykonuje się, by sprawdzić legalność pojazdu, wprowadzić jego dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz zweryfikować jego stan techniczny.

Jak często wykonuje się badanie techniczne motocykla?

To także określają przepisy prawa. Według nich motocykl powinien przejść przegląd po raz pierwszy przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji, po raz drugi przed upływem 2 lat od daty poprzedniego przeglądu technicznego, a kolejne badania trzeba przeprowadzać co roku. Zatem badanie techniczne kilkuletniego motocykla przeprowadza się co 12 miesięcy.

Jak wygląda przegląd motocykla?

Badanie techniczne motocykla wygląda zawsze tak samo i trwa około 20-30 minut. Można wyróżnić 3 etapy:

 • identyfikacja motocykla

Diagnosta sprawdza aktualny przebieg motocykla, stan tablic rejestracyjnych oraz czy numer na nich jest taki sam, jak ten wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Osoba przeprowadzająca przegląd zweryfikuje też czy naklejki legalizacyjne są prawidłowe oraz, czy numer ramy jest taki sam, jak w dowodzie rejestracyjnym.

 • wprowadzenie zmian do systemu CEPiK
 • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

To główne i najważniejsze zadanie diagnosty. Podczas przeglądu sprawdza się stan opon motocykla, układ hamulcowy, łańcuch, stan ramy, światła, klakson, układ kierowniczy, poziom emisji spalin oraz głośność układu wydechowego. Co ważne, podczas przeglądu sprawdzane są tylko najważniejsze elementy. Diagnosta nie będzie kontrolował stanu płynów eksploatacyjnych czy poziomu zużycia filtrów.

Jeśli motocykl nie spełnia norm i z jakiegoś powodu nie przejdzie przeglądu technicznego, kierowca ma 14 dni na usunięcie usterek. Gdy tak się stanie, ponownie musi udać się na badanie techniczne.

Ile kosztuje przegląd motocykla?

Za przegląd zapłacimy tyle samo w każdej stacji kontroli pojazdów. To, ile kosztuje badanie techniczne motocykla, określają bowiem przepisy prawa. W przypadku przeglądu motocykla koszt ten wynosi w 2024 roku 62 zł. Od 1 lipca 2023 r. niepobierana jest opłata ewidencyjna za wpis do bazy CEPiK, która do tej wynosiła z 1 zł.

Ważne!

W stacji kontroli pojazdu (SKP) płaci się na początku – przed rozpoczęciem badania technicznego. Nawet jeśli pojazd nie przejdzie przeglądu, opłaty nie można już odzyskać.

Ile kosztuje przegląd motocykla 125?

Wiemy już, jaki jest koszt przeglądu motocykla. A ile kosztuje przegląd skutera? Stawka wynosi tyle samo, co w przypadku motocykla, czyli 62 zł.

Ważne!

Skuter o pojemności 125 cm3 jest traktowany tak samo jak motocykl. Inaczej wygląda sprawa w przypadku motoroweru, bo za przegląd takiego pojazdu zapłacimy 50 zł.

Przegląd motocykla po terminie

O przeglądzie technicznym jest teraz trudno zapomnieć. Stacje kontroli pojazdów wysyłają bardzo często do swoich klientów SMS-y z przypomnieniem, że zbliża się kolejne badanie techniczne. Ale co się stanie, gdy jednak się spóźnimy? Jak na razie, nie spotka nas żadna nieprzyjemność w stacji kontroli pojazdów.

Czy zapłacę podwójną stawkę za przegląd po terminie?

Nie. Chociaż miało się to zmienić. W myśl nowych przepisów, które miały wejść w życie 1 stycznia 2023 r., jeśli właściciel motocyklu spóźni się z wykonaniem badania 30 dni, zapłaci w stacji podwójną stawkę. To tylko jedna z nowości, która przewidziana była w projekcie zmian przepisów, zapowiadanych już od 2020 r. Jednak, jak do tej pory, przepisy nie zostały zmienione, zatem pracownik stacji diagnostycznej nie naliczy nam podwójnej opłaty za spóźniony przegląd.

Jak dojechać na przegląd motocykla po terminie?

Jest kilka możliwości. Można oczywiście skorzystać z najbardziej ryzykownej drogi – pojechać do stacji diagnostycznej bez ważnych dokumentów. Narażamy się jednak na wysoką karę, gdy zatrzyma nas policja (o mandatach za brak przeglądu motocykla piszemy niżej).

Druga opcja to wynajęcie lawety i przetransportowanie motocykla do stacji kontroli pojazdów na niej. To także kosztowne przedsięwzięcie, ale w obliczu wysokich mandatów na pewno korzystniejsze.

Ostatnia możliwość to uzyskanie w urzędzie specjalnej rejestracji – tzw. pozwolenia tymczasowego. Występując o nie otrzymamy czerwone tablice, z którymi możemy udać się do stacji diagnostycznej. Co ważne, takie tymczasowe pozwolenie otrzymujemy w urzędzie od ręki, a uprawni ono nas do jeżdżenia po drogach przez 30 dni.

Kara za brak przeglądu motocykla

Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy przegląd motocykla z jakiegoś względu nie został wykonany i kierowca poruszający się takim pojazdem zostaje zatrzymany na rutynową kontrolę przez funkcjonariusza policji. Wtedy możemy mieć do czynienia z kilkoma sytuacjami:

 • Policjant ukarze takiego kierowcę mandatem w wysokości 1500 do 5000 zł. Wysokość mandatu będzie ustalona ze względu na liczbę dni, o jaką kierowca spóźnił się z wykonaniem badania technicznego, a także stanu technicznego motocykla.
 • Gdy okaże się, że przegląd motocykla miał być wykonany naprawdę dawno temu, to policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny.
 • W sytuacji, gdy motocykl nie ma przeglądu i stwarza zagrożenie na drodze, może zostać wezwana laweta na koszt kierowcy.

Brak przeglądu motocykla a odszkodowanie

Co stanie się, gdy motocykl bez ważnego przeglądu technicznego będzie brał udział w kolizji? Jeśli kierowca takiego pojazdu jest sprawcą, to poszkodowany otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia motocykla tej osoby. Jednak, jeśli ubezpieczyciel wykaże, że stan pojazdu przyczynił się do zajścia tego zdarzenia, nastąpi tzw. regres ubezpieczeniowy, czyli właściciel motocykla bez przeglądu zostanie zobowiązany przez towarzystwo do zwrotu wypłaconych poszkodowanemu pieniędzy.

Z kolei jeśli właściciel motocykla bez ważnego przeglądu jest poszkodowanym lub ucierpiał jego pojazd, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie (np. w ramach posiadanego autocasco czy NNW), ale może je pomniejszyć, kierując się domniemaniem, że niewłaściwy stan techniczny mógł mieć wpływ na powstanie szkody.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Kara za brak przeglądu to nie jedyna finansowa niedogodność, jaka może Cię spotkać w związku z użytkowaniem motocykla. Pamiętaj, by mieć zawsze aktualne OC. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Możesz to wygodnie sprawdzić, wpisując dane swoje i swojego pojazdu do kalkulatora OC i AC motocykla. Koniecznie pamiętaj o wykupieniu takiej polisy, bo kara za brak OC motocykla jest naprawdę dotkliwa – możesz zapłacić nawet 1410 zł!

FAQ 

 • 1
  Jaka kara za spóźnienie się z przeglądem?

  Kara za brak przeglądu motocykla to mandat w wysokości od 1500 do 5000 zł. Jeśli właściciel znacznie spóźni się z wykonaniem przeglądu, funkcjonariusz policji podczas kontroli może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny. Jeśli stan techniczny będzie budził duże wątpliwości policjanta, może on wezwać lawetę na koszt właściciela.

 • 2
  Co jest potrzebne do przeglądu motocykla?

  Na stację kontroli pojazdów trzeba udać się z dowodem rejestracyjnym motocykla.

 • 3
  Kiedy motocykl nie przejdzie przeglądu?

  Motocykl może nie przejść przeglądu nie tylko, jeśli stwarza zagrożenie na drodze (np. z powodu uszkodzonych przewodów hamulcowych, braku lusterka czy świateł), ale też w przypadku występujących niezgodności, co do danych identyfikujących motocykl (np. tablica rejestracyjna jest nieczytelna).

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku