2022-03-24

Fotelik rowerowy dla dziecka — wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Jak bezpiecznie transportować dziecko w czasie podróży rowerowych. Fotelik dla dziecka i inne rozwiązania.

Fotelik rowerowy dla dziecka — wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Jedną z najpopularniejszych aktywności, którą dorośli mogą uprawiać wraz z dziećmi, jest jazda na rowerze. Rodzinne wyprawy rowerowe to nie tylko dobra okazja do zdrowego spędzania czasu wolnego. Jednoślad to także tani w utrzymaniu i ekologiczny środek transportu. W przypadku małych dzieci, które nie nabyły jeszcze umiejętności jazdy na rowerze, warto pomyśleć o przewożeniu ich w specjalnie przystosowanych do wymiarów i potrzeb maluszka fotelikach. Ogromny wybór tego typu akcesoriów na rynku może przyprawić nas jednak o zawrót głowy. Z myślą o tym, przedstawiamy zbiór informacji, które znacznie ułatwią znalezienie idealnego modelu fotelika na rower dla niemowlaka i starszego dziecka. Zachęcamy do lektury!

Od kiedy fotelik rowerowy jest odpowiedni dla dzieci?

Takie decyzje najlepiej jest podejmować wraz z pediatrą indywidualnie. Wszystko zależy bowiem od stopnia rozwoju dziecka. W większości przypadków odpowiednim momentem jest ten, w którym malec potrafi już samodzielnie siedzieć i utrzymywać stabilną postawę, czyli najczęściej około pierwszego roku życia. Dziecko musi mieć już w pełni rozwinięty mechanizm ruchowy i amortyzacyjny. Specjaliści odradzają więc kupno fotelików rowerowych dla niemowląt, których układ kostno-stawowy nie radzi sobie jeszcze z ewentualnymi wstrząsami tak dobrze, jak u dzieci nieco starszych. Wybierając idealny fotelik na rower dla dziecka, należy przyjąć także kryterium wagowe. 

Warto pamiętać, że maksymalne obciążenie jest tak samo niebezpieczne, jak niedociążenie fotelika, dlatego ta kwestia powinna zawsze stanowić jeden z priorytetów przy doborze właściwego akcesorium. Większość dostępnych na rynku modeli dostosowanych jest dla dzieci do około 30 kg, choć znaleźć można także fotelik na rower dla dziecka na bagażnik przystosowany do wyższej wagi. Akcesoria rowerowe dostosowane do wieku dziecka znaleźć można w większości sklepów ze sportowym asortymentem, gdzie radą służą doświadczeni doradcy. Nic nie zastąpi jednak trzeźwej oceny rodzica — jedynie on może stwierdzić bowiem, czy maluszek jest gotowy na wspólną wyprawę rowerem. Przed zakupem fotelika warto wykonać jazdę testową w celu oceny, jak dziecko reaguje na tego typu aktywność. 

Jakie pytania zadać sobie przed wyborem odpowiedniego modelu fotelika?

 • Czy dziecko jest już gotowe na jazdę w foteliku rowerowym? (ocena stopnia rozwoju)
 • Gdzie zamierzamy podróżować z dzieckiem? (krótkie wyprawy po mieście czy też dłuższe wyprawy za miasto)
 • Do jakiego roweru fotelik będzie zamontowany?
 • Czy będziemy przewozić dziecko z przodu, czy za naszymi plecami?

O czym należy pamiętać, przewożąc dziecko w foteliku rowerowym?

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jazdy z dzieckiem w foteliku jest utrzymywanie odpowiedniego spacerowego tempa. Podróż z maluszkiem to ogromna odpowiedzialność, dlatego trasa, którą się poruszamy, także powinna być rozsądnie dobrana. Nie powinny się na niej znaleźć wyboiste odcinki drogi czy też nierówności. Z dzieckiem najlepiej podróżować ubitą drogą w parku lub po gładkiej ścieżce rowerowej o niskim natężeniu ruchu pieszych i rowerzystów. Szczególną ostrożność należy zachować przy zakrętach oraz hamowaniu. Modele fotelików przypinane bezpośrednio do ramy roweru wyróżniają się często wysokim poziomem amortyzacji, jednak warto pamiętać też o tym, by unikać trudnych tras. 

Specjaliści zwracają także uwagę na to, ile czasu najmłodsze dzieci mogą bezpiecznie spędzać w foteliku rowerowym. Pierwsze wyprawy z rodzicami powinny być krótkie. Następnie można je nieco wydłużyć, planując jednocześnie regularne przerwy na odpoczynek. Kołysanie się roweru często powoduje, że dzieci zasypiają w trakcie przejażdżki. Z myślą o tym, warto nabyć fotelik na rower dla dziecka z funkcją spania. Nie tylko umożliwi on ułożenie malucha w pozycji półleżącej, ale też zamortyzuje potencjalne wstrząsy w czasie jazdy. Nie wolno zapomnieć też o kasku. Do przewozu dziecka w foteliku rowerowym kierujący jednośladem musi mieć ponadto ukończone 18 lat. Dobry rower z wysokiej klasy fotelikiem dla dziecka może stać się okazją dla złodzieja. Dlatego warto rozważyć ubezpieczenie sprzętu na dobrych warunkach z szerokim zakresem ochrony. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co przede wszystkim powinien posiadać fotelik na rower?

 • wzmocnione pasy bezpieczeństwa (co najmniej trzypunktowe)
 • regulację podpór pod nóżki z opcją blokady stóp
 • właściwe zabezpieczenie główki dziecka 
 • komplet odblasków
 • atest producenta i certyfikat bezpieczeństwa

Jaki fotelik rowerowy wybrać na początek?

Na początek dobrym wyborem będzie uniwersalny fotelik na rower dla dziecka do 25 kg, który sprawdzi się po dwunastym miesiącu życia. Dziecko na ogół posiada już w tym okresie w pełni rozwiniętą zdolność utrzymywania stabilnej wyprostowanej postawy. Wielu rodziców kochających cycling zadaje sobie pytanie, jaki fotelik na rower dla dziecka będzie odpowiedni i od kiedy rozpocząć jego bezpieczne użytkowanie. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu jakiejkolwiek aktywności, w którą zaangażowane zostanie dziecko, należy wziąć pod uwagę, że każdy maluch jest inny i rozwija się we własnym tempie. Indywidualna ocena, a także skonsultowanie sprawy z pediatrą to najlepszy krok, jaki można podjąć przed zakupem właściwego modelu fotelika rowerowego. 

Przydatna może okazać się również pomoc doświadczonego doradcy, który orientuje się zarówno w nowinkach rynkowych, jak i zna najlepszych producentów tego typu akcesoriów. Niezwykle ważnym aspektem jest dobranie właściwego rozmiaru fotelika ze zwróceniem szczególnej uwagi na to, by główka dziecka nie wystawała ponad jego oparcie. Nie może on również przekraczać dopuszczalnej nośności roweru. Choć najczęstszym wyborem wśród rodziców wciąż jest model umieszczany z tyłu (w miejscu bagażnika), to coraz większą popularność zyskuje też fotelik dla dziecka na rower montowany z przodu. Umożliwia on lepszą widoczność oraz kontakt z maluszkiem w czasie jazdy. Pozwala też szybciej reagować na jego potrzeby, a dziecko może aktywnie uczestniczyć w podróży, obserwując całe otoczenie, a nie tylko plecy rodzica. O typach fotelików rowerowych dostępnych obecnie na rynku opowiadamy poniżej. 

Typy fotelików rowerowych — jak dopasować je do potrzeb dziecka?

Choć niewiele osób, które planują zakup takich akcesoriów, zdaje sobie z tego sprawę, to fotelik dla dziecka na rower można zamontować bez bagażnika. Producenci proponują obecnie nabywcom zarówno modele umieszczane z tyłu, jak i z przodu. Są one mocowane na bagażniku lub bezpośrednio na ramie. Najpopularniejszym rozwiązaniem wciąż jest oczywiście fotelik tylny — ten model zagwarantuje rodzicom największy wybór sprzętu w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Zgodnie z przepisami prawa fotelik rowerowy umożliwia wożenie dzieci do 7 lat. Współcześni producenci tego typu akcesoriów nie podają jednak maksymalnego wieku, lecz maksymalną wagę dziecka, do jakiej dany model jest przeznaczony. 

W większości przypadków fotelik na rower dla dziecka umieszczany z przodu lub na ramie może być używany do wagi około 15 kg, a modele montowane z tyłu jednośladu — do wagi 25 kg. Jeśli więc podróżować ma z nami kilkulatek, to najlepiej będzie posadzić go za plecami. W przypadku mniejszych dzieci warto rozważyć jednak fotelik rowerowy montowany z przodu. Mocowany jest on na specjalnym wsporniku łącznika kierownicy. Jego ogromną zaletą jest lekkość i wygoda — wyróżnia się znacznie niższą wagą niż modele montowane z tyłu. Część z nich wyposażana jest także przez producentów w specjalną osłonę przeciwwiatrową, co stanowi znaczne udogodnienie na wypadek złej pogody. 

Zalety fotelików rowerowych montowanych z tyłu:

 • dedykowane są także starszym dzieciom o wyższej wadze
 • wyróżnia je duża wytrzymałość
 • zapewniają komfort prowadzenia roweru
 • umożliwiają amortyzację i dowolne odchylanie fotelika

Zalety fotelików rowerowych montowanych z przodu:

 • zapewniają stały kontakt z dzieckiem i szybką reakcję na jego potrzeby
 • dziecko cały czas obserwuje drogę, dzięki czemu podróż jest ciekawsza
 • umożliwiają zastosowanie przedniej osłony przeciwwiatrowej i przeciwdeszczowej oraz podpórek i chwytów dla dziecka
 • cechują się niską wagą

Wady fotelików rowerowych montowanych z tyłu:

 • trudniejsze wsiadanie i wysiadanie z roweru przy niektórych typach ram
 • środek ciężkości przesuwa się na tył (mniejsza stabilność roweru)
 • utrudniony kontakt z dzieckiem w czasie jazdy

Wady fotelików rowerowych montowanych z przodu:

 • mniejszy komfort manewrowania kierownicą
 • siedzisko dedykowane jest jedynie najmłodszym dzieciom (później nastąpi konieczność jego wymiany)
 • Nie nadają się do każdego typu roweru

Czy zakup fotelika rowerowego jest drogą inwestycją?

Biorąc pod uwagę to, jak wielką przyjemność mogą sprawiać nam i naszemu dziecku wspólne wycieczki i zdrowy ruch na łonie przyrody, inwestycja w fotelik rowerowy dla maluszka wydaje się wyjątkowo opłacalną i przyszłościową inwestycją. Młody rodzic może zadbać o swoją kondycję, zapewniając dziecku wspaniałą i urozmaiconą rozrywkę. Wspólny przejazd do parku to doskonała alternatywa dla innych aktywności z dzieckiem, których zorganizowanie często wiąże się z o wiele wyższymi kosztami niż sam zakup fotelika na rower. Nie trzeba też stawiać od razu na najnowsze flagowe modele producentów. Od modnego designu o wiele ważniejsze są kwestie bezpieczeństwa, które dane akcesorium ma zapewniać. Nabywając używany fotelik, zawsze warto skrupulatnie przyjrzeć się, czy nie jest wyeksploatowany lub uszkodzony. Jeśli jego stan techniczny jest bez zarzutu, to zyskujemy okazję, by zaoszczędzić. 

Choć na kupnie właściwego fotelika rowerowego dla dziecka nie warto oszczędzać, to istnieją sytuacje, w których koszt inwestycji może okazać się znacznie mniejszy, niż szacowaliśmy. Jeśli po przeprowadzonym w tym temacie rozpoznaniu wiemy już, jaki model akcesorium chcemy nabyć, nie wydając przy tym wielkiego majątku, to warto poszukać go na przykład na platformach sprzedażowych. Często fotelik na rower dla dziecka można znaleźć na takich portalach, jak OLX, Allegro czy Vinted. Znajdziemy tam wysokiej jakości produkty od pewnych i zweryfikowanych sprzedawców. O fotelik dla dziecka warto zapytać też rodzinę lub znajomych, ponieważ może okazać się, że ich pociecha wyrosła już ze swojego rowerowego siedziska, a rodzice chętnie pozbędą się z domu zbędnego akcesorium, odstępując nam je. 

Zasady bezpiecznego podróżowania z dzieckiem w foteliku rowerowym

Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest każdorazowe sprawdzanie stanu roweru oraz posiadanych akcesoriów przed wyruszeniem z dzieckiem w trasę. Przed każdym użyciem siedziska należy upewnić się, czy fotelik na rower dla dziecka umieszczany z przodu lub tyłu roweru jest prawidłowo zamocowany. Nawet na najkrótszych dystansach wymagane są pasy bezpieczeństwa, a także paski podtrzymujące stopy dziecka. Jeśli zamierzamy podróżować rowerem w sezonie letnim, to pamiętajmy, że fotelik pozostawiony na słońcu może się nagrzać. Przed posadzeniem w nim maluszka należy więc upewnić się, że nie jest zbyt gorący. Wszelkie wątpliwości co do stanu technicznego roweru lub widoczne gołym okiem uszkodzenia w konstrukcji fotelika powinny bezwarunkowo powstrzymać nas przed planowaną podróżą z dzieckiem.

Samemu dziecku trzeba też zapewnić dostosowaną do warunków pogodowych odzież gwarantującą właściwą cyrkulację powietrza oraz posiadający certyfikaty bezpieczeństwa kask. Zarówno części ciała maluszka, jak i jego ubranko nie mogą stykać się z ruchomymi lub ostrymi częściami roweru, takimi jak koło, linki hamulcowe czy inne elementy mechanizmu. Przed rozpoczęciem jazdy należy także upewnić się, że dziecko siedzi wygodnie, stabilnie i nie może samodzielnie wypiąć się z pasów bezpieczeństwa. Podróżując z maluszkiem, warto zrezygnować z dodatkowego bagażu, gdyż mogłoby to zaburzyć odpowiednie rozmieszczenie ciężaru w rowerze. Podczas wyprawy nigdy nie wolno parkować z dzieckiem siedzącym w foteliku — stojący rower zawsze musi być trzymany przez prowadzącego. 

Montaż fotelików rowerowych — jak to się robi?

Montaż dziecięcego fotelika do roweru umożliwiają specjalne zapięcia. Wiele modeli wyposażonych jest także w profesjonalne zatrzaski, które eliminują potrzebę użycia dodatkowych narzędzi. Przed montażem fotelika należy odpowiednio wyregulować jego uchwyty w taki sposób, by uzyskać jak najlepsze dopasowanie do średnicy ramy roweru. Jeśli jednoślad posiada rzadko spotykaną ramę, to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnej przejściówki. Umożliwi ona stabilne i wygodne przymocowanie dziecięcego siedziska do ramy.

Szczególną ostrożność należy zachować, montując starsze typy fotelików rowerowych przytwierdzanych do sztycy, czyli wspornika siodełka. Złe umiejscowienie zatrzasku mogłoby skutkować awarią sterów. O pomoc w we właściwym montażu najlepiej zwrócić się do mechanika rowerowego.

Foteliki montowane do bagażnika cechuje łatwy i szybki montaż. Uchwytem jest przykręcana do tylnej konstrukcji nakładka, która działa na zasadzie „click on”. Analogicznie przebiega także demontaż. Siedzisko nie musi być za każdym razem odkręcane — wystarczy po prostu wypiąć je z uchwytu. Foteliki na ramę roweru mocuje się natomiast na rurze pod siodełkiem za pomocą specjalnej kostki, do której wpinane są wąsy uchwytu. Większość konstrukcji jest uniwersalna i pasuje do każdego typu roweru — zarówno męskiego, jak i damki. W tym wypadku uchwyt montażowy ma charakter stelaża, do którego przytwierdza się fotelik. Jedyny kłopot, jaki może sprawić ta metoda, napotkamy w sytuacji, gdy na rurze podsiodełkowej jest za mało miejsca na uchwyt. W tym wypadku pomocne okaże się podniesienie siodełka w celu uzyskania miejsca na montaż lub demontaż wąsów uchwytu.

Idealny fotelik rowerowy dla dziecka — co jeszcze może wpłynąć na wybór?

Choć priorytetem w wyborze fotelików rowerowych dla dzieci jest oczywiście ich bezpieczeństwo oraz dobre opinie o producencie, to istnieją dodatkowe aspekty, na które rodzice niewątpliwie zwrócą uwagę przed dokonaniem zakupu. Jeśli dany produkt spełnia już najważniejsze kryteria, czyli posiada wszelkie wymagane atesty i certyfikaty, to z pewnością zwrócimy uwagę na jego wygodę, wagę, łatwość montażu, cenę oraz wygląd. Warto posadzić też dziecko w foteliku na próbę. Jeśli już w sklepie odniesiemy wrażenie, że maluchowi nie jest w siedzisku zbyt wygodnie, to ten model pójdzie raczej w odstawkę. Przy ocenie kryterium wygody, nadrzędną kwestią będzie natomiast kształt oparcia fotelika oraz zastosowane materiały. 

Niezwykle ważną sprawą w wyborze idealnego modelu fotelika na rower dla dziecka będzie to, czy sprawdzi się do typu naszego roweru. Nawet najnowocześniejszy model siedziska nie będzie dla nas użyteczny, jeśli nie da się go zamocować do bagażnika lub ramy naszego jednośladu. Na rynku jest jednak tak duży wybór uniwersalnych i dopasowanych do przeróżnych typów rowerów fotelików, że każdy rodzic z powodzeniem znajdzie idealny model, który spełni potrzeby zarówno dziecka, jak i dorosłego. Należy szukać ich w renomowanych sklepach z artykułami dla niemowląt i małych dzieci, a także w profesjonalnych sklepach sportowych. Na miejscu z pewnością otrzymamy również fachową pomoc doradców, dzięki czemu wybór stanie się o wiele łatwiejszy.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku