2022-06-28

Od czerwca droższe polisy OC dla kierowców z punktami karnymi. Sprawdzamy, o ile i czy naprawdę.

Ile wyniesie OC dla kierowcy z punktami karnymi?

Od czerwca droższe polisy OC dla kierowców z punktami karnymi. Sprawdzamy, o ile i czy naprawdę.

W czerwcu firmy ubezpieczeniowe zyskały dostęp do bazy CEPiK. Sprawdź, jak działa nowy system taryfikacji składek i jaki wpływ mają punkty karne na wysokość składki za OC w 2022 roku.

Od 17 czerwca 2022 r. towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do bazy CEPiK, skąd mogą pobierać informację m.in. o mandatach i punktach karnych zgromadzonych przez kierowców. Droższe ubezpieczenie za nieprawidłową jazdę staje się faktem. Dla niektórych kierowców może to oznaczać znacznie wyższą składkę za OC, nawet jeżeli nie spowodowali oni żadnego wypadku.

Firmy ubezpieczeniowe otrzymują informacje, jakie dokładnie wykroczenia lub przestępstwa drogowe zostały popełnione przez kierowcę. Jazda pod wpływem alkoholu czy bez uprawnień może nawet kilkunastokrotnie podnieść Twoją składkę za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Do jakich danych otrzymają dostęp ubezpieczyciele?

Towarzystwa ubezpieczeniowe od niedawna mają dostęp do informacji o punktach karnych i mandatach, dodatkowo za pośrednictwem bazy UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) sprawdzają Twoją historię ubezpieczeniową.

Poza informacjami dotyczącymi polis oraz wyrządzonych szkód ubezpieczyciel otrzyma także dostęp do danych osób, które popełniły wykroczenia lub przestępstwa drogowe. Towarzystwa ubezpieczeniowe będą mieć wgląd w następujące dane:

 • imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • liczba zgromadzonych punktów karnych,
 • dane pojazdu, którym doszło do naruszenia przepisów drogowych.

Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe będą miały wgląd w to, jaki konkretnie rodzaj naruszenia przepisów ruchu drogowego popełnił kierowca. Możemy mieć do czynienia z wykroczeniem drogowym lub przestępstwem drogowym.

Ewidencja prowadzona przez policję zawiera niezbędne dane dotyczące osób, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Znajdziemy tam liczbę wykroczeń, daty oraz klasyfikację popełnionych czynów. Towarzystwo otrzyma również informację o liczbie Twoich mandatów oraz o tym, czy zostały one opłacone.

Czym się różni wykroczenie od przestępstwa drogowego?

Wykroczenie drogowe to na podstawie kodeksu wykroczeń m.in.:

 • jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
 • spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
 • tamowanie ruchu,
 • prowadzenie nieoświetlonego pojazdu,
 • niepodporządkowanie się znakom drogowym,
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości,
 • prowadzenie bez uprawnień,
 • nieostrożność poza drogą publiczną.

Przestępstwa drogowe to natomiast znacznie cięższe przewinienia, wśród nich znajdziemy m.in.:

 • spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym,
 • prowadzenie pojazdu bez uprawnień,
 • nieumyślne spowodowanie wypadku,
 • prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych środków odurzających.

W zależności od skutków danego zdarzenia możemy mówić o wykroczeniu drogowym lub o przestępstwie. Jeżeli doszło do uszkodzenia ciała osoby poszkodowanej w wypadku drogowym, które to obrażenie powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia powyżej 7 dni, mówimy o przestępstwie. Jeżeli natomiast rozstrój zdrowia i obrażenia będą krótsze niż 7 dni, będziemy mówić o wykroczeniu.
 

Punkty karne a OC 2022

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, sprawiła, że stawki za ubezpieczenie OC zależne będą od punków karnych oraz mandatów, które kierowca otrzymał w związku z łamaniem przepisów. Od 17 czerwca 2022 roku ubezpieczyciele mogą korzystać z takich danych przy taryfikacji składki za OC.

Jeżeli łamiesz przepisy drogowe, niestety składka za Twoje OC pójdzie w górę. Jeżeli natomiast jeździsz bezpiecznie, firmy ubezpieczeniowe mogą zaoferować Ci znacznie niższe składki za obowiązkowe ubezpieczenie. Stawki ubezpieczeń komunikacyjnych mogą być dostosowane do historii wykroczeń kierowcy oraz punktów karnych, które otrzymał za nieprawidłową jazdę.

Ważne!

Ubezpieczyciel może, ale nie musi brać pod uwagę tych informacji przy wyliczaniu składki za ubezpieczenie OC. Każda firma ubezpieczeniowa podejmuje indywidualną decyzję dotyczącą wpływu punktów karnych oraz nałożonych mandatów na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Nawet jeśli jeździsz bezwypadkowo, możesz zapłacić droższe OC

Obecnie ubezpieczyciele przy taryfikacji składki biorą pod uwagę głównie Twoją historię ubezpieczeniową – zarówno to, od jak dawna ubezpieczasz pojazd, jak i to czy jeździsz bezszkodowo. Od niedawna, podobnie jak przebieg historii ubezpieczenia pojazdu, dane dotyczące punktów karnych, mogą mieć wpływ na wysokość Twojej składki OC.

Jeżeli wielokrotnie zdarzyło Ci się przekroczyć prędkość, dla ubezpieczyciela to jasna informacja, że zwiększa się ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji. Oznacza to, że wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, którą będzie musiał pokryć Twój ubezpieczyciel. Zależność jest prosta — skoro ryzyko jest większe,składka za OC również będzie wyższa.

Jeżeli jesteś osobą, która ma ciężką nogę i często przekracza dozwoloną prędkość (nawet jeśli do tej pory nie spowodowałeś żadnego wypadku), musisz liczyć się z tym, że Twoja składka za ubezpieczenie OC może być znacznie wyższa.

Czy wysokość składki OC w 2022 roku zależy wyłącznie od zebranych punktów karnych i popełnionych wykroczeń?

Od czego zależy składka OC? Jej wysokość jest wyliczana na podstawie Twoich danych oraz danych Twojego pojazdu. Towarzystwo sprawdza historię Twojego ubezpieczenia w UFG – jeżeli jesteś bezszkodowym kierowcą, Twoja taryfa jest korzystniejsza. Obecnie ubezpieczyciele, mając dostęp do tego, jaki konkretnie rodzaj naruszenia przepisów ruchu drogowego popełniłeś, mogą podwyższyć taryfę.

Dane pojazdu, od których zależy wysokość składki OC to m.in. rodzaj pojazdu, marka, model, numer rejestracyjny oraz numer VIN. Poza podstawowymi informacjami dotyczącymi pojazdu wiele dodatkowych czynników ma wpływ na wysokość składki. Obecnie nawet mandaty za złe parkowanie mogą sprawić, że taryfa pójdzie w górę, a wysokość składki za ubezpieczenie OC wzrośnie. 

Po wprowadzeniu zmian w ustawie stawka OC może być nawet kilkukrotnie wyższa dla kierowców, którym wielokrotnie zdarza się łamać przepisy drogowe. Jeśli otrzymasz mandat oraz punkty karne, możesz liczyć się ze wzrostem składki za ubezpieczenie. Kierowcy, którzy często popełniają wykroczenia lub przestępstwa drogowe mogą zostać dodatkowo ukarani wysoką składką za polisę ubezpieczeniową.
 

Mąż popełnił wykroczenie samochodem zarejestrowanym na żonę, co z OC?

Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których pojazd zarejestrowany jest na jednego ze współmałżonków, pomimo tego, że na co dzień autem porusza się drugi. Co się dzieje w przypadku, gdy np. mąż dostanie mandat oraz punkty karne jadąc pojazdem zarejestrowanym na żonę?

Każde towarzystwo indywidualnie przelicza taryfę, jeśli szkoda została wyrządzona przez inną osobę niż ta, na którą pojazd został zarejestrowany. Warto zapamiętać, że przy zawieraniu umowy ubezpieczenia OC trzeba wskazać, kto poza nami będzie korzystał z pojazdu. W przypadku, gdy szkoda zostanie spowodowana przez młodego, niedoświadczonego kierowcę, towarzystwo ubezpieczeniowe może ponownie przeliczyć składkę (dokonać korekty), która ostatecznie wzrośnie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy punkty i mandaty zdobyte na samochodzie służbowym wpływają na cenę OC auta prywatnego?

Zdarza się również, że szkoda może zostać wyrządzona służbowym pojazdem lub autem z wypożyczalni. W takim przypadku w razie szkody towarzystwo może podnieść składkę za ubezpieczenie zarówno sprawcy kolizji czy wypadku, jak i właścicielowi pojazdu.

Podobnie sprawa wygląda z punktami karnymi i mandatami. Jeżeli kierowca otrzyma mandaty i punkty karne jadąc pojazdem służbowym, towarzystwo może wziąć je pod uwagę przy wyliczaniu składki OC dla jego prywatnego pojazdu.

Mam punkty karne – o ile wzrośnie składka za moje OC?

Nie ma oficjalnej taryfy dotyczącej przeliczenia składki ubezpieczeniowej za punkty karne. Jak zaznacza PIU (Polska Izba Ubezpieczeń), każde towarzystwo samodzielnie może ustalać przeliczniki i ceny za polisy OC dla kierowców, którzy posiadają punkty karne.

Ważne!

12 lipca 2022 roku Warta jako pierwsze towarzystwo podłączyła się do bazy z wykroczeniami kierowców. Na informację o tym, o ile zdrożeje ubezpieczenie OC w Warcie dla kierowców z punktami karnymi, jest jeszcze za wcześnie. Rzecznik prasowy Warty wyjaśnia, że największy wzrost składki za polisę będzie dotyczył tych, którzy popełniają ciężkie wykroczenia, takie jak wyprzedzanie na przejściach dla pieszych czy znaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkość.

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące punktów karnych i mandatów w kontekście ubezpieczenia OC

W poniższej części artykułu odpowiemy na pytania dotyczące najważniejszych zagadnień związanych z punktami karnymi.

Kiedy przedawniają się punkty karne

Od początku 2022 r. informacje o zdobytych punktach karnych są usuwane z Centralnej Ewidencji Kierowców po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu. Dotychczas punkty były usuwane po roku od ich otrzymania. Od 2022 roku prawo w tej kwestii zostało zaostrzone, co niestety będzie miało negatywny wpływ na wysokość składki OC, jeśli kolejne towarzystwa zdecydują się na korzystanie z bazy wykroczeń. Dowiedz się również,ile możesz mieć punktów karnych w 2022 roku.

Czy kierowca, który nie posiada punktów karnych, może liczyć na tańsze OC?

Bezpieczni kierowcy, czyli tacy, którzy nie spowodowali żadnego wypadku, nie posiadają mandatów i punktów karnych, będą mogli liczyć na bardziej atrakcyjne ceny niż kierowcy, którzy nagminnie łamią prawo. Każde towarzystwo indywidualnie określa nowe stawki za ubezpieczenie OC, możemy mieć jednak pewność, że dla kierowców bezpiecznie poruszających się po drogach składki za ubezpieczenie nie wzrosną.

Karne stawki OC dla łamiących przepisy. Jak to działa w innych krajach?

Podobny system wyliczania składek za ubezpieczenie OC funkcjonuje w innych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga od klientów potwierdzenia dotyczącego popełnionych wykroczeń i otrzymanych mandatów. Od nich uzależniona jest wysokość składki za obowiązkową polisę OC. W związku z tym kierowcy, którzy mają na swoim koncie dużą liczbę punktów karnych, mogą spodziewać się podwyższonej składki za ubezpieczenie.

Wkrótce kończy się Twoje ubezpieczenie? Kup polisę już teraz!

Jeżeli zbliża się koniec Twojej polisy, a masz na swoim koncie punkty karne, zabezpiecz się już teraz. Na chwilę obecną większość towarzystw nie wprowadziło jeszcze zmian w taryfikacji, dlatego nie czekaj!

Kup ubezpieczenie swojego samochodu korzystając z naszego kalkulatora online, dzwoniąc bezpośrednio na infolinię lub odwiedzając jedną z naszych placówek CUK Ubezpieczenia. Jesteśmy po to, aby znaleźć dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Oceń artykuł

4.50
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku