W tym artykule:
- Czym są dopłaty bezpośrednie 2022?
- Uprawa JPO – co oznacza?
- Dopłaty bezpośrednie dla rolników – wysokość świadczeń
- Do kiedy wnioski o dopłaty bezpośrednie?
- Do którego roku będą obowiązywać dopłaty?
- Dopłaty bezpośrednie 2022 – zmiany w przepisach
- Ile pieniędzy możesz otrzymać?
- Uzupełniająca płatność podstawowa – do jakich upraw przyznawane są dopłaty?
- Dopłaty do łąk 2022
- Dopłaty bezpośrednie dla rolników – wszystko w Twoich rękach
- Ubezpieczenie rolnika – obowiązkowe dla każdego
- Porównaj oferty
Starasz się o dopłaty unijne dla rolników? Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego, o czym należy pamiętać, aby móc uzyskać oczekiwane wsparcie. Poznaj szczegółowe informacje, a bez problemu poradzisz sobie ze złożeniem wniosku!
Czym są dopłaty bezpośrednie 2022?
Zastanawiasz się, czym są dopłaty bezpośrednie? Mowa o subwencjach dla rolników z Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Wsparcie udzielane jest na podstawie systemu IACS, którym w Polsce zarządza Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie dopłaty rolnicze oddzielone są od produkcji rolnej, gdyż ich podstawowym celem jest wsparcie dochodów, a nie zachęcanie do zwiększenia produkcji. Oznacza to, że rolnicy mogą dopasować plany do realnego zapotrzebowania rynkowego.
Warto nadmienić, że na uzyskanie wsparcia nie ma wpływu prowadzenie określonej produkcji rolnej. Jednak warunki otrzymania dopłat bezpośrednich dla rolników obejmują sektory, w których liczba zwierząt lub powierzchnia upraw jest niższa od limitu ilościowego dla każdego państwa. Świadczenie nie może być mniejsze w sektorze, w którym środki przenosi się do niższego poziomu od tego, który stanowi stosunek pomiędzy notyfikowaną przez kraj wartością a limitem ilościowym.
Uprawa JPO – co oznacza?
Przy analizie dopłat dla rolników trudno nie wspomnieć o systemie jednolitej płatności obszarowej, który zainteresuje wiele osób, ubiegających się o unijne wsparcie. Uprawa JPO – co to znaczy? Otóż termin ten odnosi się do systemów płatności.
W Unii Europejskiej obowiązują dwa systemy płatności podstawowej, a także System Jednolitej Płatności Obszarowej, o którym mowa. Jest to uproszczone rozwiązanie dla płatności bezpośrednich, które stosują wszystkie państwa, jakie przystąpiły do Unii Europejskiej po roku 2004 (z wyjątkiem Malty, Słowenii i Chorwacji). Dopłaty obszarowe 2022 mają więc kluczowe znaczenie dla tysięcy rolników.
W systemie tym nie obowiązują uprawnienia do płatności, a stawkę oblicza się przez podzielenie rocznej krajowej koperty finansowej, a ta dla każdego państwa obliczona jest na podstawie powierzchni kwalifikujących się gruntów. Można stosować te same płatności, z jakich korzysta się w Systemie Płatności Podstawowej.
Jednak System Płatności podstawowej określa dopłaty rolnicze na podstawie posiadanych przez rolnika uprawnień, które powinny być przypisane do ziemi.
Dopłaty bezpośrednie dla rolników – wysokość świadczeń
Warto pamiętać o zasadzie wzajemnej zgodności, która określa, że dopłaty unijne dla rolników powinny być ustalane na podstawie dwóch czynników:
- Norm utrzymania gruntów, które wchodzą w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej i zgodnie z ochroną środowiska
- Podstawowych wymogów zarządzania.
Nieprzestrzeganie określonych warunków może skutkować zmniejszeniem wysokości dopłat.
Do kiedy wnioski o dopłaty bezpośrednie?
To pytanie zadają sobie rolnicy z całej Polski, którzy starają się o tak potrzebne dofinansowanie. Otóż wniosek wraz z załącznikami należy złożyć od 15 marca do 16 maja 2022 roku. Można również złożyć dokumenty w terminie 25 dni kalendarzowych po 16 maja – czyli do 10 czerwca 2022. Jednak w tym przypadku każdy dzień oznacza zmniejszenie płatności o 1%.
Warto więc już teraz pomyśleć o wypełnieniu wszystkich dokumentów i upewnić się, czy warunki otrzymania dopłat bezpośrednich dla rolników są spełnione. Ponadto należy dokładnie sprawdzić prawidłowość złożonego wniosku. Jeżeli nie jesteś pewien, czy wszystko jest w porządku, możesz skorzystać z rządowych stron internetowych, na których znajdziesz niezbędne informacje.
Do którego roku będą obowiązywać dopłaty?
Wiesz już, czym są dopłaty bezpośrednie oraz jak otrzymać wsparcie. Jednak wiele osób wciąż zastanawia się, do którego roku będą dopłaty unijne dla rolników. Być może już w 2023 dojdzie do zmian w przepisach, z których nie każdy będzie zadowolony.
Obecnie na dopłaty mogą liczyć nie tylko ci rolnicy, którzy faktycznie uprawiają ziemię. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce jest 1,3 mln rolników. Jednak badania Fundacji na Rzecz Polskiego Rolnictwa wskazują, że 400 tys. rolników produkuje żywność.
Unia Europejska rozważa wprowadzenie definicji rolnika aktywnego, która pozwoli sprecyzować faktyczną działalność. Zatem, do którego roku będą dopłaty unijne dla rolników? Obecnie trudno przewidzieć, czy zmiany zostaną wprowadzone, gdyż przeciwników takiego rozwiązania nie brakuje. Na pewno warto stale śledzić przepisy.
Dopłaty bezpośrednie 2022 – zmiany w przepisach
W tym roku na rolników czekają ważne zmiany, które należy koniecznie wziąć pod uwagę. Mowa tu zarówno o przyznawaniu dopłat (np. na uprawy trwałe), jak i o procesie składania wniosków.
Pierwsza ważna zmiana dotyczy miejsca oraz sposobu logowania do aplikacji eWniosekPlus. Teraz rolnik może złożyć wniosek po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE), która dostępna jest na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pamiętaj, że nie jest wymagany bezpieczny podpis elektroniczny, a oprogramowanie automatycznie wyśle wniosek do Twojego biura powiatowego. Krótko mówiąc – będzie szybciej i dużo prościej. To świetna wiadomość dla wszystkich osób, które nie lubią zmagać się z formalnościami. Zwróć uwagę, że jako rolnik musisz mieć prawo do użytkowania gruntów, na które chcesz otrzymać płatność.
Na tym nowości się jednak nie kończą, gdyż ARiMR będzie odprowadzać składkę na ubezpieczenie upraw z bezpośrednich dopłat. Aby przelew mógł być wykonany, należy do 30 września złożyć odpowiednie żądanie na wspomnianej stronie internetowej.
Ile pieniędzy możesz otrzymać?
W roku 2022 przywrócono uzupełniającą płatność podstawową, co stanowi jedną z najważniejszych zmian dla rolników. Dzięki temu dopłaty bezpośrednie sięgną powyżej unijnej średniej. Ta forma płatności przyznawana jest na takich warunkach, jak w roku 2013, więc nie obowiązuje limit powierzchni. Uprawnieni będą wszyscy rolnicy, którzy złożyli wnioski na dopłaty obszarowe 2022 i spełniają określone wymogi. Rząd na dofinansowanie przeznaczył 400 mln zł, co przekłada się na kwotę ok. 40 zł/1 ha.
Uzupełniająca płatność podstawowa – do jakich upraw przyznawane są dopłaty?
W tym roku na dofinansowanie w ramach uzupełniającej płatności podstawowej mogą liczyć rolnicy, którzy uprawiają:
- rośliny oleiste (rzepak, rzepik, słonecznik, soja)
- rośliny strączkowe (wyka siewna, soczewica jadalna, ciecierzyca pospolita)
- rośliny strączkowe pastewne
- zboża
- len włóknisty, len oleisty
- konopie włókniste
- rośliny przeznaczone na materiał siewny elitarny
- drobnonasienne rośliny motylkowe
- rośliny okopowe pastewne (z wyjątkiem ziemniaków pastewnych)
- trawy na trwałych użytkach zielonych, które przeznaczone są na susz paszowy
- mieszanki motylkowych roślin drobnonasiennych i traw na rolnych gruntach (innych niż trwałe użytki zielone).
Warto nadmienić, że płatności będą przysługiwały również do gruntów ornych, na których nie prowadzi się uprawy roślin.
Dopłaty do łąk 2022
Warto rzucić okiem na pakiet „Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk”. To program, który może być realizowany na trwałych użytkach zielonych, położonych poza obszarami Natura 2000. Płatność przyznawana jest pod warunkiem utrzymania zwierząt trawożernych przez rolnika lub jego małżonka w okresie 15.03 – 30.09. Stawka wynosi 838 zł/ha.
Dopłaty bezpośrednie dla rolników – wszystko w Twoich rękach
Wiesz już, do kiedy wnioski o dopłaty bezpośrednie należy złożyć, aby móc liczyć na wsparcie z Unii Europejskiej. Teraz wystarczy upewnić się, czy spełniasz wszystkie wymagania i dopilnować dokumentów. Skorzystaj z naszych wskazówek i ciesz się rozwojem własnego gospodarstwa!
Ubezpieczenie rolnika – obowiązkowe dla każdego
Pamiętaj też o tym, że istnieje obowiązkowe ubezpieczenie dla rolnika, które ma chronić przed skutkami szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Po stronie prowadzącego gospodarstwo rolne jest wybór polisy i podpisanie umowy. Podobnie jak w przypadku OC komunikacyjnego, warto porównywać oferty i sprawdzić rozszerzenia. Nie można jednak zapomnieć o tym, aby suma gwarancyjna wynosiła równowartość 5 000 000 euro w przypadku szkód na osobie oraz 1 000 000 euro w przypadku szkód na mieniu. Kary za brak ważnego OC nie są tak dotkliwe jak w przypadku kierowców, jednak konsekwencje tego działania już tak. Trzeba wziąć pod uwagę zadośćuczynienie dla poszkodowanych, które są poważnym obciążeniem dla rolnika.
Porównaj oferty
W CUK Ubezpieczenia porównasz oferty. Zajrzyj do kalkulatora online, zadzwoń na infolinię lub odwiedź naszych doradców w jednej z placówek.
Oceń artykuł