2021-10-28

Do czego służy aplikacja mPojazd?

Dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC zawsze w zasięgu ręki? Teraz to możliwe dzięki usłudze mPojazd.

Do czego służy aplikacja mPojazd?

Dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC zawsze w zasięgu ręki? Teraz to możliwe dzięki usłudze mPojazd, która ułatwi życie wielu kierowcom. Czym jest wspomniany system? Jakie ma wady i zalety? Kto może z niego korzystać? Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny i oc i co ma z tym wspólnego aplikacja mPojazd?

Co to jest system mPojazd aplikacja?

Czym jest mPojazd? To innowacyjna usługa dostarczana przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach aplikacji mObywatel. To usługa, dzięki której kierowcy mają zawsze pod ręką dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, karcie samochodu i na polisie OC. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki zmianie przepisów - od 1 października 2018 r. kierowca nie musi zabierać ze sobą dowodu rejestracyjnego, wybierając się w podróż samochodem. Jakich dokumentów nie trzeba wozić oprócz dowodu rejestracyjnego? Ta sama zasada dotyczy polisy OC czy prawa jazdy. W aplikacji mObywatel, poza usługą mPojazd, znajdziemy też mTożsamość, mLegitymację szkolną oraz mLegitymację studencką, a także funkcję mPrawo Jazdy.

Wady i zalety systemu mPojazd

W usłudze mPojazd znajdziemy dane o posiadanym ubezpieczeniu OC samochodu (zobacz też nasz artykuł "Jak sprawdzić ważność OC") – w tym nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, serię oraz numer polisy, czas ubezpieczenia i jego rodzaj. Ponadto 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC lub terminu przeglądu, aplikacja wyświetli komunikat z przypomnieniem. To bardzo przydatne dla tych, którzy często zapominają o takich terminach. Dzięki przypomnieniu można w porę przedłużyć ubezpieczenie, a tym samym uniknąć kary finansowej. Aplikacja przechowuje także informacje o dowodzie rejestracyjnym, tzn. o serii i numerze dokumentu, dacie wydania dokumentu i jego ważności czy też o nazwie organu go wydającego. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W mPojazd znajdziemy też przydatne informacje dotyczące samochodu, takie jak marka, typ nadwozia, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, data ostatniego badania technicznego. Oprócz danych odnośnie do polisy i dowodu rejestracyjnego, w aplikacji mPojazd znajdują są także dane na temat karty pojazdu, jeśli auto ma taki dokument wyrobiony. Taka ilość informacji, która jest dostępna w aplikacji sprawia, że mPojazd w niektórych sytuacjach skutecznie zastępuje papierowe dokumenty. Dzięki usłudze mPojazd mamy też możliwość przekazania informacji w formie kodu QR innym aplikacjom. 

Czy warto zainstalować aplikację mPojazd?

Tak, jeśli lubisz mieć wszystkie ważne dane pod ręką, w swoim telefonie. Chociaż nie ma już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC, to w niektórych przypadkach warto mieć te dane w pobliżu. Wyobraź sobie, że doszło do drobnej stłuczki na parkingu z Twojej winy - zdarza się niestety najlepszym. Dzięki danym z polisy, które szybko spiszesz z aplikacji mPojazd będziesz mógł sprawnie spisać oświadczenie sprawcy kolizji bez wykonywania zbędnych telefonów czy wzywania policji.

Aplikacja może okazać się potrzebna również w razie nagłej kontroli policji. Będziesz mógł szybko potwierdzić dane pojazdu, ważność przeglądu technicznego i podać numer polisy. Skróci to znacznie czas takiej rutynowej kontroli, a czasem pozwoli skorygować ewentualne błędy w systemie, które przecież również mogą mieć miejsce. 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy - aplikacja wysyła przypomnienia 30 dni przed końcem ważności polisy OC lub gdy zbliża się konieczność wykonania przeglądu technicznego. To ważna informacja dla zapominalskich. Aplikacja w tym przypadku to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Brak ważnych dokumentów wiąże się przecież z koniecznością płacenia wysokich kar finansowych. 

Aplikacja jest przydatna także wtedy, gdy wyszukujesz samodzielnie lub z agentem ubezpieczeniowym nową polisę OC. Niezależnie od tego czy korzystasz z kalkulatora OC online, czy z usług agencji ubezpieczeniowych, będziesz musiał podać szczegółowe dane pojazdu. Oprócz nazwy i modelu auta, system by obliczyć składkę, będzie potrzebował takich danych jak: pojemność skokowa silnika, liczbę miejsc w pojeździe, dopuszczalną ładowność pojazdu, stan licznika (w aplikacji będą ostatnie wprowadzone przez Ciebie dane), masę samochodu itd. Jednym słowem, gdy planujesz kupić ubezpieczenie, a akurat zapomniałeś zabrać ze sobą dowodu rejestracyjnego, będziesz mógł dokonać kalkulacji, a następnie transakcji, bazując na danych z aplikacji. 

I wreszcie, mając aplikację mPojazd na swoim telefonie do minimum ograniczasz ryzyko zagubienia ważnych dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny. Możesz schować go bezpiecznie w szufladzie biurka, podczas gdy potrzebne dane “jeżdżą” z Tobą zapisane w smartfonie. 

Dlaczego w aplikacji mPojazd nie ma nowej polisy?

Najpewniej dlatego, że dane nie trafiły jeszcze do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zanim nowa polisa pojawi się w aplikacji może upłynąć nawet 30 dni. To dlatego, że po zakupie polisy, dane o nowej umowie wędrują najpierw do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a dopiero później do UFG. Po 30 dniach, gdy odświeżysz aplikację mPojazd, dane powinny być widoczne.  

Czy w mPojazd znajdą się informacje o wszystkich autach?

W mPojazd nie znajdziemy informacji o niektórych pojazdach. Trzeba podkreślić, że nie będą dostępne informacje o pojazdach wypożyczonych, wziętych w leasing i o samochodach służbowych. Aplikacja agreguje dane pojazdu, którego jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami i nasze nazwisko faktycznie figuruje w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kto może korzystać z usługi mPojazd i jak zacząć?

Z usługi mPojazd mogą korzystać wszyscy właściciele i współwłaściciele samochodów zapisani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), czyli osoby, które są wprowadzone do systemu i tradycyjnego dowodu rejestracyjnego. 

Jak pobrać mPojazd na telefon?

Aplikację można zainstalować na smartfonach z systemem Android (wersja 6.0 i wyższe) oraz z systemem iOS (wersja 10.3 lub wyższa). Aplikację mObywatel możesz pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play lub Apple Store. 

Do aktywacji usługi na smartfony potrzebujemy Profilu Zaufanego. Możesz wypełnić wniosek przez internet (np. za pośrednictwem strony internetowej banku) lub potwierdzić w wybranym urzędzie (w tym urzędzie miasta, gminy, najbliższym oddziale ZUS lub w placówce Poczty Polskiej). Profil Zaufany potwierdza Twoją autentyczność w sieci. 

Czy aplikacja mPojazd jest bezpieczna?

Tak. Na wstępie, by pobrać aplikację i założyć konto trzeba mieć aktywny Profil Zaufany, który jest bezpiecznym sposobem sprawdzenia tożsamości każdego obywatela. Gdy już przejdziemy przez proces rejestracji, każdorazowo będziemy musieli wpisać hasło logowania do aplikacji. By zwiększyć poziom bezpieczeństwa, warto by było ono unikalne i silne. Co ważne mPojazd nie łączy się z internetem bez wiedzy użytkownika. 

Pamiętaj, że w aplikacji, oprócz hologramu w kształcie Godła Rzeczypospolitej, będzie widniał również element dynamiczny w postaci flagi Rzeczypospolitej. Kolejny element, potwierdzający wiarygodność, to data ostatniego aktualizacji. W aplikacji znajduje się również znak wodny w formie jednolitej grafiki tła. To tylko niektóre sposoby weryfikacji aplikacji. Pozostałe znajdują się na stronie gov.pl. 

Czy wiesz, że…

Od 5 grudnia 2020 r. kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy. Dużym ułatwieniem identyfikacji kierowcy jest jednak funkcja mPrawo Jazdy, którą wprowadzono do aplikacji mObywatel. Mając w aplikacji dane na temat swojego prawa jazdy, nie tylko usprawniasz proces zakupu polisy, przeprowadzenia rutynowej kontroli drogowej. W aplikacji mPrawo Jazdy znajdują się wszelkie dane, które pojawiają się na fizycznym dokumencie, czyli, co znajduje się w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Aplikacja mPrawo Jazdy i mPojazd znacznie ułatwiają życie kierowcom.

Jak dodać prawo jazdy do mObywatel?

Po pobraniu aplikacji, klikamy “dodaj dokument”, mPrawo Jazdy. Zostaniemy poproszeni o potwierdzenie za pomocą Profilu Zaufanego. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Szukasz OC dla swojego pojazdu?

Porównaj ofertę od wielu towarzystw bez wychodzenia z domu — skorzystaj z kalkulatora OC/AC. Wolisz kupić polisę u doradcy? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub odwiedź jedną z licznych placówek!

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku