Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-07-15

Czy ubezpieczenie quada jest obowiązkowe?

Marzysz o quadzie? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem!

Jazda quadem to masa niesamowitych wrażeń i spory zastrzyk adrenaliny, dlatego sport ten znajduje z każdym rokiem coraz więcej entuzjastów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zanim wsiądziemy na czterokołowca, powinniśmy należycie zabezpieczyć nie tylko sprzęt, ale i samego siebie. Sprawdź, o co powinieneś zadbać!

Lubisz adrenalinę, którą powoduje jazda na quadzie? Pamiętaj, że właściciel quada musi posiadać polisę OC na swój pojazd.
Lubisz adrenalinę, którą powoduje jazda na quadzie? Pamiętaj, że właściciel quada musi posiadać polisę OC na swój pojazd.

Po pierwsze – uprawnienia i homologacja

Jeśli zamierzasz jeździć quadem po drogach publicznych, to oprócz homologacji pojazdu potrzebne Ci również będą stosowne uprawnienia. Nawet w przypadku lekkiego pojazdu czterokołowego, czyli pojazdu, którego masa całkowita nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna jest niższa niż 45 km/h, potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM. Do prowadzenia ciężkich quadów potrzebna będzie już kat. B1 lub B.

Po drugie OC i NNW

Tak jak w przypadku samochodu osobowego, potrzebujesz również polisy OC. Rozstrzał cenowy jest tutaj ogromny — za ubezpieczenie OC zapłacimy bowiem od około 100 zł do aż 4 tysięcy złotych w skrajnych przypadkach. O wysokości składki decyduje między innymi nasze doświadczenie za kierownicą, historia ubezpieczeniowa i rok produkcji pojazdu — im starszy pojazd tym kwoty będą niestety wyższe. Składki jednak w większości przypadków wahają się średnio w granicach kilkuset złotych. Trzeba również pamiętać o tym, że OC musimy koniecznie nabyć najpóźniej w dniu, w którym zarejestrujemy quada. Warto dodać, że osoby poniżej 25. roku życia zapłacą więcej za OC niż osoby powyżej 25. roku życia. Podobnie, kierowcy posiadający prawo jazdy na motocykl krócej niż 2 lata zapłacą więcej niż osoby, które dłużej posiadają prawo jazdy tej kategorii. 
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale warto wykupić również ubezpieczenie NNW, które dopełnia OC i zapewnia pełną ochronę zdrowia i życia kierowcy. NNW zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci kierowcy i pasażerów.

Po czwarte AC

Popularne autocasco sprawdza się również w przypadku quadów. To dobrowolne ubezpieczenie quadów, podobnie jak w przypadku aut, obejmuje pokrycie szkody wyrządzonej między innymi podczas kradzieży. Co ważne, AC chroni też w przypadku uszkodzenia czy zniszczenia pojazdu. Jeśli spowodujemy kolizję lub wypadek, to dzięki ważnej polisie AC jesteśmy chronieni finansowo, przed jego przykrymi konsekwencjami. Ceny polis AC są różne i zależą od konkretnego ubezpieczyciela. Tutaj odzwierciedlenie znów będzie miał m.in. rocznik pojazdu i doświadczenie kierowcy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim nasz pojazd powinien zostać jak najszybciej zarejestrowany. Bez tego nie tylko niemożliwe będzie wykupienie obowiązkowego OC i poruszanie się po drogach publicznych, ale też niektórzy ubezpieczyciele, u których wykupimy np. AC, nie wypłacą nam odszkodowania, jeśli nie spełnimy tego warunku. Warto więc zrobić wszystko po kolei i dopełnić wszelkich formalności, by móc potem w spokoju cieszyć się adrenaliną związaną z samą jazdą, a nie problemami z wypłatą odszkodowania.

Potrzebujesz polisy dla swojego quada?

Wylicz składkę online i wybierz najlepszą ofertę. Możesz też skontaktować się telefonicznie z naszym doradcą lub odwiedzić jedną z ponad 300 placówek

keyboard_arrow_up