Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-07-15

Czy ubezpieczenie quada jest obowiązkowe?

Marzysz o quadzie? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem!

Jazda quadem to masa niesamowitych wrażeń i spory zastrzyk adrenaliny, dlatego sport ten znajduje z każdym rokiem coraz więcej entuzjastów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zanim wsiądziemy na czterokołowca, powinniśmy należycie zabezpieczyć nie tylko sprzęt, ale i samego siebie. Sprawdź, o co powinieneś zadbać!

Lubisz adrenalinę, którą powoduje jazda na quadzie? Pamiętaj, że właściciel quada musi posiadać polisę OC na swój pojazd.

Po pierwsze – uprawnienia i homologacja

Jeśli zamierzasz jeździć quadem po drogach publicznych, to oprócz homologacji pojazdu potrzebne Ci również będą stosowne uprawnienia. Nawet w przypadku lekkiego pojazdu czterokołowego, czyli pojazdu, którego masa całkowita nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna jest niższa niż 45 km/h, potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM. Do prowadzenia ciężkich quadów potrzebna będzie już kat. B1 lub B.

Po drugie OC i NNW

Tak jak w przypadku samochodu osobowego, potrzebujesz również polisy OC. Rozstrzał cenowy jest tutaj ogromny — za ubezpieczenie OC zapłacimy bowiem od około 100 zł do aż 4 tysięcy złotych w skrajnych przypadkach. O wysokości składki decyduje między innymi nasze doświadczenie za kierownicą, historia ubezpieczeniowa i rok produkcji pojazdu — im starszy pojazd tym kwoty będą niestety wyższe. Składki jednak w większości przypadków wahają się średnio w granicach kilkuset złotych. Trzeba również pamiętać o tym, że OC musimy koniecznie nabyć najpóźniej w dniu, w którym zarejestrujemy quada. Warto dodać, że osoby poniżej 25. roku życia zapłacą więcej za OC niż osoby powyżej 25. roku życia. Podobnie, kierowcy posiadający prawo jazdy na motocykl krócej niż 2 lata zapłacą więcej niż osoby, które dłużej posiadają prawo jazdy tej kategorii. 
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale warto wykupić również ubezpieczenie NNW, które dopełnia OC i zapewnia pełną ochronę zdrowia i życia kierowcy. NNW zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci kierowcy i pasażerów.

Po czwarte AC

Popularne autocasco sprawdza się również w przypadku quadów. To dobrowolne ubezpieczenie quadów, podobnie jak w przypadku aut, obejmuje pokrycie szkody wyrządzonej między innymi podczas kradzieży. Co ważne, AC chroni też w przypadku uszkodzenia czy zniszczenia pojazdu. Jeśli spowodujemy kolizję lub wypadek, to dzięki ważnej polisie AC jesteśmy chronieni finansowo, przed jego przykrymi konsekwencjami. Ceny polis AC są różne i zależą od konkretnego ubezpieczyciela. Tutaj odzwierciedlenie znów będzie miał m.in. rocznik pojazdu i doświadczenie kierowcy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim nasz pojazd powinien zostać jak najszybciej zarejestrowany. Bez tego nie tylko niemożliwe będzie wykupienie obowiązkowego OC i poruszanie się po drogach publicznych, ale też niektórzy ubezpieczyciele, u których wykupimy np. AC, nie wypłacą nam odszkodowania, jeśli nie spełnimy tego warunku. Warto więc zrobić wszystko po kolei i dopełnić wszelkich formalności, by móc potem w spokoju cieszyć się adrenaliną związaną z samą jazdą, a nie problemami z wypłatą odszkodowania.

Potrzebujesz polisy dla swojego quada?

Wylicz składkę online i wybierz najlepszą ofertę. Możesz też skontaktować się telefonicznie z naszym doradcą lub odwiedzić jedną z ponad 300 placówek