2022-06-16

Czy ubezpieczenie quada jest obowiązkowe?

Marzysz o quadzie? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem!

Czy ubezpieczenie quada jest obowiązkowe?

Jazda quadem to masa niesamowitych wrażeń i spory zastrzyk adrenaliny, dlatego sport ten znajduje z każdym rokiem coraz więcej entuzjastów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zanim wsiądą na czterokołowca, powinni należycie zabezpieczyć nie tylko sprzęt, ale i samego siebie! O co powinieneś zadbać? Sprawdź, czy właściciel ma obowiązek kupić ubezpieczenie quada.

Ile kosztuje quad?

Quad to pojazd, który do niedawna był chętnie wręczany dzieciom z okazji pierwszej komunii świętej. Nic dziwnego. Ceny najtańszych modeli rozpoczynają się już od 700 zł! Choć to dość kosztowny prezent, może na niego złożyć się kilka osób.

Jednak widok dziewięciolatka, który prowadzi tak potężną maszynę, budzi wiele wątpliwości i obaw. Warto wiedzieć, że od 19 stycznia 2013 roku quad jest zaliczany do kategorii pojazdów czterokołowych. W związku z tym, żeby móc się nim poruszać, trzeba go zarejestrować, zdobyć odpowiednie uprawnienia i wykupić stosowne ubezpieczenie.

Jak zarejestrować quada?

Po zakupie wymarzonego quada należy przede wszystkim pamiętać, że pojazd powinien zostać jak najszybciej zarejestrowany. Bez tego nie tylko niemożliwe będzie wykupienie obowiązkowego OC i poruszanie się po drogach publicznych. Co więcej, niektórzy ubezpieczyciele, u których wykupimy np. AC, nie wypłacą nam odszkodowania, jeśli nie spełnimy tego warunku.

Warto więc zrobić wszystko po kolei i dopełnić wszelkich formalności, by móc potem w spokoju cieszyć się adrenaliną związaną z samą jazdą, a nie problemami z wypłatą odszkodowania.

Rejestracja quada odbywa się tak samo jak zgłaszanie zwykłego samochodu osobowego. Aby to zrobić, należy udać się do wydziału komunikacji w starostwie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Następnie trzeba złożyć niezbędne dokumenty, czyli:

  • wniosek o rejestrację – pamiętaj, żeby rzetelnie go wypełnić,
  • dowód własności – może to być umowa kupna-sprzedaży,
  • dowód rejestracyjny – jeśli pojazd pochodzi z rynku wtórnego,
  • karta pojazdu – jeśli została wydana,
  • świadectwo zgodności, czyli homologacja – jeśli pojazd nie ma homologacji, dostarcz dopuszczenie jednostkowe,
  • potwierdzenie uiszczenia wszystkich niezbędnych opłat – odpowiedni kwitek otrzymasz w kasie,
  • dowód osobisty – niezbędny do potwierdzenia swojej tożsamości.

Po złożeniu dokumentów otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, które należy zainstalować na quadzie w widocznym miejscu. Po tygodniu powinieneś otrzymać tzw. twardy dowód.

Jak zarejestrować quada bez homologacji?

Jazda quadem bez homologacji jest niedozwolona. Jednak nawet jeśli pojazd nie przeszedł stosownych badań technicznych, trzeba go zarejestrować. Zatem, jak to zrobić? Przed udaniem się do urzędu powinieneś uzyskać dopuszczenie jednostkowe. Procedura jest dość skomplikowana. W tym celu trzeba:

  • zgłosić pojazd do badań – zrobisz to w jednostce dopuszczonej do takiego działania,
  • poczekać na raport z badań i wnieść stosowną opłatę – te dokumenty będą Ci potrzebne do uzyskania dopuszczenia jednostkowego
  • złożyć wniosek o potwierdzenie, że pojazd spełnia wymagania techniczne – do tego będziesz potrzebować dokumentów potwierdzających, że jesteś właścicielem quada,
  • poczekać na decyzję urzędu – czas oczekiwania to miesiąc.

Po tym czasie otrzymasz dopuszczenie jednostkowe, z którym powinieneś udać się do wydziału komunikacji w starostwie i zarejestrować pojazd.

Gdzie można jeździć quadem bez homologacji? Niestety nigdzie – niedozwolone jest poruszanie się autem bez badań nawet po lesie czy nieużytkach.

Co grozi za brak rejestracji quada?

Rejestracja quada jest konieczna niezależnie od tego, po jakich drogach planujesz się poruszać – zarówno asfaltowych, jak i polnych i leśnych. Za brak dowodu rejestracyjnego grozi 100 zł mandatu oraz odholowanie pojazdu na koszt właściciela.

Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia quada?

Jak już wspominaliśmy, każdy pojazd, także quad, przed dopuszczeniem do ruchu drogowego musi uzyskać stosowną homologację, czyli potwierdzenie, że spełnia wymagania techniczne niezbędne do jazdy po drodze. Jest to potrzebne do tego, aby bez problemów móc zarejestrować czterokołowca. Jednak, jeśli zamierzasz jeździć quadem po drogach publicznych, to oprócz homologacji pojazdu potrzebne Ci również będą stosowne uprawnienia zależne od rodzaju czterokołowca.

Rodzaj potrzebnych uprawnień jest uzależniony od rodzaju quada, którym zamierzasz się poruszać. Wyróżniamy dwa rodzaje quadów:

  • Lekki pojazd czterokołowy, czyli pojazd, którego masa całkowita nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna jest niższa niż 45 km/h – w tym przypadku potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM.
  • Ciężki pojazd, którego masa nie przekracza 400 kg w przypadku przewozu ludzi lub 550 kg podczas transportowania ładunku – do prowadzenia takiego quada potrzebne jest prawo jazdy kategorii B1 lub B.

W związku z powyższym na małym, lekkim czterokołowcu mogą jeździć już dzieci od 14. roku życia pod warunkiem, że wcześniej przeszły specjalny kurs jazdy i zdały państwowy egzamin. O tym, jak uzyskać odpowiednie uprawnienia, przeczytasz w artykule: Prawo jazdy AM – jakie daje uprawnienia i kto może je zdobyć?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jakie ubezpieczenie jest potrzebne do jazdy quadem?

Przed wyruszeniem w drogę quadem, tak jak w przypadku samochodu osobowego, potrzebujesz również polisy OC. Jest ona niezbędna, jeśli chcesz uniknąć kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i konieczności płacenia odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie quada? Rozstrzał cenowy jest spory. O wysokości składki decyduje między innymi:

  • doświadczenie za kierownicą – ryzyko ubezpieczenia osoby, która od lat prowadzi pojazdy, jest znacznie niższe niż w przypadku świeżo upieczonego kierowcy;
  • historia ubezpieczeniowa – każdy rok bezszkodowej jazdy sprawia, że Twoje zniżki na polisę rosną.

Jednak w większości przypadków składki wahają się średnio w granicach kilkuset złotych. Warto dodać, że osoby poniżej 25. roku życia zapłacą więcej za OC niż osoby powyżej 25. roku życia. Podobnie, kierowcy posiadający prawo jazdy na motocykl krócej niż 2 lata zapłacą więcej niż osoby, które dłużej posiadają prawo jazdy tej kategorii.

Trzeba również pamiętać o tym, że OC musimy koniecznie nabyć najpóźniej w dniu, w którym zarejestrujemy quada. Inaczej może zostać nałożona na Ciebie kara Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za brak odpowiedniej ochrony.

Jakie dodatkowe polisy warto wykupić dla quada?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale warto wykupić również ubezpieczenie NNW, czyli polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków, które dopełnia OC i zapewnia pełną ochronę zdrowia oraz życia kierowcy. NNW zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci kierowcy i pasażerów.

W przypadku quadów sprawdza się także popularne autocasco. To dobrowolne ubezpieczenie quadów, podobnie jak w przypadku aut, obejmuje pokrycie szkody wyrządzonej między innymi podczas kradzieży.

Co ważne, AC chroni też w przypadku uszkodzenia czy zniszczenia pojazdu. Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, to dzięki ważnej polisie AC jesteś chroniony finansowo przed jego przykrymi konsekwencjami. Ceny polis AC są różne i zależą od konkretnego ubezpieczyciela, dlatego warto porównać ich wysokość w kalkulatorze ubezpieczeń.

Potrzebujesz polisy dla swojego quada?

Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem OC i AC dla swojego quada, skorzystaj z naszego internetowego kalkulatora polis. To proste narzędzie, w którym wyliczysz składkę online i wybierzesz najlepszą ofertę. Możesz też skontaktować się telefonicznie z naszym doradcą lub odwiedzić jedną z ponad 300 placówek.

Nasi pracownicy udzielą Ci niezbędnych informacji na temat polis motoryzacyjnych, a także pomogą wybrać inne produkty, np. ubezpieczenie na życie i zdrowie. Dzięki temu będziesz mógł nie tylko bezpiecznie podróżować, ale także spokojnie żyć bez martwienia się o swoją przyszłość. Zapraszamy!

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku