W tym artykule:
- Depresja a ubezpieczenie zdrowotne i na życie
- Czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje choroby psychiczne?
- Czy za depresję można dostać odszkodowanie? Depresja a ubezpieczenie na życie
- Czy osoba chora na depresję może pracować? Depresja a renta z ZUS
- Szukasz ubezpieczenia na życie lub zdrowie? Skorzystaj z kalkulatora CUK!
Czy wiesz, że Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej rozpoznawaną chorobą na świecie? Warto więc przyjrzeć się bliżej tematowi „depresja a ubezpieczenie zdrowotne”, a także „depresja a ubezpieczenie na życie” i dowiedzieć się, jakiego rodzaju zabezpieczenie w kontekście chorób psychicznych się przyda. Z tego tekstu dowiesz się nie tylko o depresji i ubezpieczeniach prywatnych, ale także, czy cierpiąc na tę przypadłość, można liczyć na rentę z NFZ.
Najważniejsze informacje:
- Ubezpieczenie zdrowotne, czyli pakiet medyczny zapewnia dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej. W kontekście depresji warto wiedzieć, że taka polisa zapewnia dostęp nie tylko do psychologa, psychiatry czy innych specjalistów, ale także infolinii medycznej czy e-recept.
- W przypadku polisy zdrowotnej trzeba zwrócić uwagę na ograniczenia w liczbie wizyt w danym okresie ubezpieczeniowym (np. są polisy, które zapewniają tylko jedną wizytę u psychologa rocznie).
- Większość towarzystw dostępnych na rynku stosuje wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniach na życie, jeśli chodzi o zaburzenia psychiczne. Oznacza to, że np. jeśli ubezpieczony popełni samobójstwo, którego przyczyną będzie głęboka, nieleczona depresja, jego bliscy nie otrzymają świadczenia.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują również wyłączenia w związku z innymi zdarzeniami, związanymi z chorobami umysłowymi np. pobytem w szpitalu psychiatrycznym.
- Uzyskanie renty z ZUS w związku z depresją nie jest niemożliwe. Pierwszym krokiem jest jednak uzyskanie statusu osoby niezdolnej do wykonywania pracy, a ta nie zostanie raczej wydana, jeśli depresja nie ma charakteru trwałego czy nawracającego.
Depresja a ubezpieczenie zdrowotne i na życie
Na wstępie trzeba rozróżnić dwie kwestie: ubezpieczenia zdrowotnego i na życie. W skrócie to pierwsze zapewnia dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej w wybranych placówkach, w ramach pakietu medycznego. Życiówka z kolei jest ubezpieczeniem, które w swojej podstawowej wersji zapewnia świadczenie finansowe bliskim w razie śmierci ubezpieczonego. Jakie ubezpieczenie przy depresji się przyda?
Czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje choroby psychiczne?
W ramach ubezpieczenia zdrowotnego zyskujesz dostęp do wielu placówek ubezpieczeniowych, z którymi towarzystwo ma podpisaną umowę. Jeśli chodzi o depresję, możesz nie tylko wybrać się na wizytę do psychologa, ale także psychiatry, który wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne. Nie można zapominać, że depresja może powodować także inne problemy zdrowotne np. wpływać negatywnie na układ nerwowy czy krwionośny. Dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu będziesz mógł zająć się kompleksowo swoim zdrowiem, tzn. skorzystać z pomocy specjalistów, wykonać niezbędne badania czy drobne zabiegi ambulatoryjne. W ramach polisy często też zyskujesz dostęp do infolinii medycznej, telekonsultacji medycznych (np. by porozmawiać o wynikach badań) czy możliwości wystawiania recept przez internet. Jeśli ubezpieczenie obejmuje także assistance medyczny, możesz liczyć na szereg usług dodatkowych np. opiekę nad dziećmi, zwierzętami.
Kupując ubezpieczenie zdrowotne, zyskujesz przede wszystkim dostęp do szybszej pomocy niż w ramach NFZ. Nie musisz czekać w kolejkach, by uzyskać pomoc i rozpocząć odpowiednie leczenie. Placówki prywatne dokładają wszelkich starań, aby pacjenci otrzymali pomoc na wysokim poziomie.
Depresja a zakres ubezpieczenia zdrowotnego
Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie zdrowotne, by zabezpieczyć się w razie zachorowania na depresję, zwróć uwagę, jaki pakiet wybierasz. Czasem warianty polis zapewniają ograniczony dostęp do niektórych specjalistów np. raz w roku. Sprawdź, czy wybrana oferta ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje regularne wizyty u psychologa lub psychiatry, a także.
Czy wiesz, że…
Warto uświadomić sobie, że skutki depresji mogą dosięgnąć także bliskich osoby chorej. Wielu ubezpieczycieli oferuje korzystne ceny dla osób, które zdecydują się na zakup pakietu medycznego w duecie. Dzięki temu dostęp do specjalistów w tym np. psychologa będzie miała nie tylko osoba chora na depresję, ale także jej partner.
Gdzie można ubezpieczyć się od depresji?
Do najpopularniejszych pakietów medycznych należą te, oferowane przez firmy:
- PZU,
- Medicover Ubezpieczenia,
- Grupa Luxmed,
- enel-med,
- INTER Ubezpieczenia,
- itd.
Czy za depresję można dostać odszkodowanie? Depresja a ubezpieczenie na życie
Podstawowa wersja ubezpieczenia na życie zapewnia pomoc finansową bliskim, jeśli ubezpieczony umrze. Warto wiedzieć, że taką polisę można rozszerzyć o wiele wariantów, by podnieść jakość życia w razie choroby czy trudnej sytuacji życiowej. Ubezpieczenie na życie zapewnić więc może nie tylko odszkodowanie za pobyt w szpitalu, ale także jeśli w związku z trwałą niezdolnością do pracy ubezpieczony nie ma środków do życia.
Chcesz wiedzieć więcej na temat tzw. życiówek? Zapraszamy do tekstu: Czym jest i ile kosztuje ubezpieczenie na życie?
Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu na życie a depresja
Trzeba jednak wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają sobie, że w niektórych sytuacjach ubezpieczenie nie zadziała. To tzw. wyłączenia odpowiedzialności. I tu niestety mamy złą wiadomość dla osób, które chcą wykupić ubezpieczenie na życie w kontekście zachorowania na depresję czy inną chorobę psychiczną. Większość dostępnych na rynku ubezpieczycieli nie odpowiada za zdarzenia, mające związek z tego typu zaburzeniami. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w kilku produktach.
- Warta dla Ciebie i Rodziny
W OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia „życiówki” w Warcie czytamy, że towarzystwo nie odpowiada za zdarzenia objęte polisą (np. śmierć w wyniku wypadku przy pracy, komunikacyjnego, zawału serca itd.), jeśli powstały one w wyniku:
„(...) rozpoznania u ubezpieczonego chorób psychicznych lub zaburzeń psychicznych, zaburzeń nerwicowych, uzależnień”.
- Ergo Razem
Ubezpieczenie na życie w Ergo Hestii również nie zapewni świadczenia finansowego w razie sytuacji, które wynikają z:
„(...) zaburzeń psychicznych lub chorób wynikających z uzależnienia od środków psychoaktywnych (w tym alkoholu) lub ich użycia”.
Warto wiedzieć, że ubezpieczenie Ergo Razem zapewnia dostęp do centrum alarmowego, które udziela informacji na temat grup wsparcia czy telefonów zaufania dla osób, cierpiących na depresję.
- Generali – Z myślą o życiu Plus
Podobnie sprawa ubezpieczenia od depresji wygląda w towarzystwie Generali. W OWU czytamy, że towarzystwo nie wypłaci świadczenia, jeśli zdarzenie miało miejsce wskutek:
„(...) niedorozwoju umysłowego Ubezpieczonego lub zaburzeń psychicznych Ubezpieczonego oraz ich skutków”.
Generali jednak podobnie jak Ergo Hestia udziela wsparcia w ramach infolinii. Dzwoniąc do centrum pomocy, można uzyskać informację na temat grup wsparcia na terytorium Polski oraz telefonów zaufania dla osób dotkniętych depresją.
- PZU – Ochrona każdego dnia
W OWU nie ma wzmianki o ubezpieczeniu na życie w PZU a odszkodowaniu za depresję. Dokument jednak jasno mówi, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za śmierć w wyniku samobójstwa ubezpieczonego, popełnionego w okresie dwóch lat od zawarcia umowy. Osoby uposażone nie będą mogły więc otrzymać świadczenia, jeśli ubezpieczony w ciągu 2 lat od zakupu polisy popełni samobójstwo, które w bardzo wielu przypadkach jest wywołane depresją.
Choroba psychiczna w ankiecie medycznej
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych przed zawarciem ubezpieczenia na życie wymaga wypełnienia ankiety medycznej. Zawarte są w niej pytania na temat stanu zdrowia, także psychicznego. Towarzystwa mogą np. zapytać o to, czy osoba, chcąca kupić ubezpieczenie choruje na depresję. Co ważne, zatajenie w ankiecie medycznej faktu problemów zdrowotnych jest podstawą do niewypłacenia świadczenia.
Czy ubezpieczenie obejmuje pobyt w szpitalu psychiatrycznym?
Życiówka może także zapewniać świadczenie za pobyt w szpitalu. Jednak i w tym przypadku ubezpieczyciele zabezpieczają się, stosując wyłączenia odpowiedzialności. Mogą one dotyczyć także pobytu w szpitalu z powodu chorób psychicznych, samookaleczania, próby samobójczej itd. Oznacza to, że ubezpieczenie w wielu przypadkach nie zapewni odszkodowania za pobyt w szpitalu psychiatrycznym.
Z DORADCĄ
Czy osoba chora na depresję może pracować? Depresja a renta z ZUS
A jak przedstawia się kwestia świadczeń z ZUS w kontekście depresji? Opłacanie składek w ramach ubezpieczenia zdrowotnego uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych w ramach NFZ także, jeśli chodzi o diagnozę i psychoterapię związaną z zaburzeniami psychicznymi. Z kolei ubezpieczenie chorobowe pozwala na uzyskanie zasiłku w razie niezdolności do pracy. Przeczytaj więcej w temacie ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe.
Osoby chore na depresję mogą cierpieć na zaburzenia koncentracji, pamięci czy spostrzegania. W niektórych zawodach np. lekarza takie objawy mogą mieć ogromne konsekwencje. Jeśli choroba będzie się utrzymywać długi czas i powodować znaczne zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym, można się starać o rentę z ZUS. By ją uzyskać, trzeba spełniać kilka warunków:
- mieć status osoby niezdolnej do pracy,
- mieć wymagany (w stosunku do wieku) staż ubezpieczenia,
- być niezdolnym do pracy w okresie składkowym (np. podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego) lub nieskładkowych (np. podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego), lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Podsumowując, chociaż wielu wydaje się to niemożliwe, depresja może być przyczyną pobierania renty z ZUS. Trzeba jednak wiedzieć, że żaden lekarz orzecznik nie stwierdzi niezdolności do pracy w przypadku krótkich tego typu epizodów psychicznych.
Szukasz ubezpieczenia na życie lub zdrowie? Skorzystaj z kalkulatora CUK!
Nie musisz teraz wychodzić z domu, jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia na życie czy zdrowie. Chociaż wielu ubezpieczycieli odmówi wypłacenia świadczenia za zdarzenie związane z zaburzeniami psychicznymi, polisa ta jest dobrym zabezpieczeniem dla bliskich w przypadku śmierci związanej właśnie z tego typu chorobą. Odpowiednie dodatki pozwalają także uzyskać pieniądze za pobyt w szpitalu czy trwały uszczerbek na zdrowiu. Wykorzystując kalkulator ubezpieczeń na życie, możesz nie tylko dobrać wysokość składki, ale dopasować do swoich potrzeb wariant ubezpieczenia.
FAQ:
- 1Ile można otrzymać zwolnienia z powodu depresji?
Lekarz psychiatra może wypisać zwolnienie lekarskie, które będzie trwało ciągiem 6 miesięcy (182 dni).
- 2Czy depresja to choroba przewlekła?
To najczęściej spotykana choroba na świecie, której objawy mogą być trwałe, przewlekłe i nawracające.
- 3Czy do psychiatry na NFZ trzeba mieć ubezpieczenie?
Warto wiedzieć, że w ramach NFZ można udać się na wizytę, nawet nie będąc ubezpieczonym. Dotyczy to jednak sytuacji nagłych. Do takich przypadków zaliczają się też ciężka depresja, fobia społeczna czy inne zaburzenia psychiczne, wymagające natychmiastowej interwencji.
Oceń artykuł