2024-10-04

Czy położna musi mieć ubezpieczenie?

Czy w zawodzie położnej ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Czy położna musi mieć ubezpieczenie?

Zawód położnej wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Pacjenci, których dotknęła szkoda w wyniku wykonywania obowiązków medycznych, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Czy w takim razie OC położnej, które ma na celu chronić przed skutkami finansowymi wypadków, jest obowiązkowe? Sprawdzamy!

Najważniejsze informacje:

  • Położna to jeden z zawodów w Polsce, który jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem ze względu na duże ryzyko popełnienia błędów.
  • Obowiązkowym ubezpieczeniem objęte są osoby, które prowadzą indywidualną lub grupową praktykę medyczną.
  • Dobrowolne OC położnej warto wykupić jako rozszerzenie dla obowiązkowego ubezpieczenia, a także jako samodzielną polisę dla podmiotów, które nie mają takiego prawnego obowiązku.
  • Ubezpieczenie obowiązkowe nie obejmuje np. uszkodzenia sprzętu medycznego, kar umownych, naruszenia praw pacjenta czy udzielenia pierwszej pomocy. Właśnie dlatego warto wykupić dodatkową polisę.

Ubezpieczenie dla położnej – obowiązkowe czy dobrowolne?

OC położnej to rodzaj ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które ma na celu chronić przed skutkami błędów popełnionych podczas realizacji swoich obowiązków zawodowych. Pacjenci, którym została wyrządzona szkoda, mają prawo dochodzić swoich praw w sądzie i tym samym ubiegać się o odszkodowanie. Kwoty mogą być bardzo wysokie, więc trudno je pokryć z własnej kieszeni. W takich sytuacjach przydaje się właśnie ubezpieczenie OC zawodu, które ma wesprzeć finansowo osoby wykonujące obowiązki o dużym poziomie ryzyka. Pozwala na poradzenie sobie z wypłatą odszkodowań i ewentualnych roszczeń.

Ubezpieczenie dla położnej w Polsce dzieli się na dwie grupy:

  • Obowiązkowe – musi być zawierane na warunkach zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.866). Obejmuje ono odpowiedzialność za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania. Obowiązkowe OC położnej przeznaczone jest dla osób, które prowadzą prywatną praktykę grupową lub indywidualną. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Czy OC zawodowe jest obowiązkowe?.
  • Dobrowolne – dla położnych, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu albo chcą zapewnić sobie dodatkową, rozszerzoną ochronę. Może go wykupić zarówno osoba prowadząca działalność gospodarczą, jak i zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Obowiązkowe OC jest zatem dla pielęgniarek, które pracują na kontrakcie lub mają własną działalność. A co, jeśli jesteś zatrudniony w placówce medycznej? Jako pracownik na etacie, który wykonuje obowiązki położnej, nie musisz kupować obowiązkowego ubezpieczenia. Odpowiedzialność za błędy zawsze leży po stronie pracodawcy. Może jednak dojść do sytuacji, w których obciąży on pracownika kosztami, które musiał ponieść. Odszkodowanie nie może przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Nieco inaczej jest w przypadku popełnienia szkody umyślnie. Wtedy położna jest zobowiązana do naprawienia błędów w pełnej wysokości przysługującego odszkodowania. 

Do tego położna bierze odpowiedzialność nie tylko za szkody o charakterze osobowym, ale również rzeczowym. Powierzane są jej przyrządy, sprzęty medyczne i inne mienie przydatne do wykonywania swojej pracy. Nieumyślne uszkodzenie może generować dodatkowe koszty, które nie są objęte obowiązkowym OC zawodu. 

Dobrowolne ubezpieczenie dla położnej to świetne uzupełnienie podstawowej polisy. Może mieć szeroki zakres i dotyczyć wielu obszarów ryzyka zawodowego. 

W skład obowiązkowego ubezpieczenia OC nie wchodzą:

  • wyrządzone szkody w okresie zawieszenia lub pozbawienia prawa do prowadzenia działalności leczniczej,
  • zapłaty za kary umowne,
  • uszkodzenie, zniszczenie oraz utrata mienia,
  • szkody powstałe wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.

Na podobnych zasadach działa również ubezpieczenie OC lekarza.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla położnych

Skoro ubezpieczenie OC dla położnych jest obowiązkowe, to dlaczego warto wykupić dodatkową ochronę? Przede wszystkim chodzi o kompleksową polisę, która może zabezpieczyć Cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi spowodowanymi popełnionym błędem. W każdym zawodzie może dojść do nieumyślnego działania, w wyniku którego ucierpi człowiek albo cenny sprzęt. 

Obowiązkowe ubezpieczenie dla położnej ma ograniczony zakres ochrony, ale jest zgodny z przepisami prawa. Choć ma ono na celu pokryć szkody wyrządzone nieumyślnie pacjentom w trakcie wykonywania swojej pracy, nie zawsze będzie wystarczające. Położna może popełnić błąd nie tylko podczas wykonywania obowiązków podczas bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Dobrym przykładem jest przypadkowe zniszczenie sprzętu medycznego, wyposażenia gabinetu lub rzeczy osobistych pacjentów. Do tego obowiązkowe OC zawodu nie obejmuje szkód wyrządzonych pracownikom w następstwie wypadku przy pracy. Kwoty za odszkodowania mogą być równie wysokie. Właśnie dlatego warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie dla położnej dla kompleksowej ochrony.

W dodatku możesz dopasować zakres ochrony do swoich potrzeb. Towarzystwa mają w swoich ofertach wiele wariantów, które bez problemu porównasz i dostosujesz do charakteru swojej pracy.

Co obejmuje dobrowolne ubezpieczenie dla położnych?

Zakres ochrony dodatkowej polisy jest zawsze uzależniony od konkretnych ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Warto je dokładnie sprawdzić, aby mieć pewność, w jakich realnie sytuacjach możesz liczyć na wsparcie finansowe. Do tego trzeba poznać składkę za ubezpieczenie, sumę ubezpieczenia oraz zweryfikować wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuację, w której ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za popełniony czyn. Wszystkie te elementy umowy są bardzo istotne, dlatego sprawdź je jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Co może obejmować dobrowolne ubezpieczenie dla położnej?

  • Pokrycie szkód, które nie są objęte obowiązkowym OC.
  • Wyższe sumy ubezpieczenia.
  • Wypadki za granicą, np. podczas konferencji medycznej.
  • Zdarzenia związane z udzielaniem pierwszej pomocy.
  • Szkody wyrządzone osobom trzecim – współpracownikom i pacjentom.
  • Szkody wyrządzone w wynajmowanym mieniu – zarówno dotyczące nieruchomości, jak i wyposażenia.
  • Szkody wyrządzone wskutek rażącego niedbalstwa (jako rozszerzenie).
  • Pomoc prawną – konsultacje i porady, które mogą chronić prawne interesy położnych.

Im szerszy zakres, tym lepiej – możesz liczyć na realną pomoc w razie trudnej sytuacji. Ponadto warto dokupić rozszerzenia, takie jak NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) oraz ubezpieczenie na wypadek zakażenia wirusami HIV lub WZW. Niestety praca położnej wiąże się z dużym ryzykiem i warto pomyśleć nie tylko o pacjentach, ale również swoim bezpieczeństwie. Odczuwasz zmęczenie swoimi obowiązkami? Sprawdź nasz artykuł: Czym jest wypalenie zawodowe i jak się przed nim chronić?.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kto płaci za ubezpieczenie – położna czy pracodawca?

Za obowiązkowe ubezpieczenie dla położnej powinien zapłacić pracodawca, który zatrudnia pracowników np. na podstawie podpisanej umowy o pracę lub umowy zlecenia. To on ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone w ramach wykonywanych obowiązków zawodowych. Oprócz zakresu ochrony narzuconego przez przepisy prawa, pracodawca może dokupić istotne rozszerzenia, ale nie jest to konieczne. Poza tym wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dobrowolne ubezpieczenie OC lub obowiązkowa polisa wykupiona w ramach prywatnej praktyki to koszty, które muszą ponieść same położne.

FAQ:

  • 1
    Jaki zakres ma obowiązkowe ubezpieczenie dla położnej?

    Zakres ochrony jest regulowany prawnie. Obejmuje szkody, które są następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych lub niezgodnego z prawem zaniechania wykonywania takich świadczeń.

  • 2
    Czy położna ponosi odpowiedzialność za gabinet i sprzęt medyczny?

    W ramach zatrudnienia na etat, umowę zlecenie/o dzieło, położna ponosi odpowiedzialność za rzeczy materialne. Nie wchodzą one jednak w skład obowiązkowego OC.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku