2024-08-21

Co zrobić, gdy dziecko miało wypadek na lekcji WF?

Sprawdź, jakie kroki podjąć, gdy Twoje dziecko ulegnie wypadkowi na lekcji WF.

Co zrobić, gdy dziecko miało wypadek na lekcji WF?

Twoja pociecha uległa wypadkowi na lekcji wf? Dziecko złamało nogę, a może doszło do jeszcze innego urazu? Dowiedz się, jakiego rodzaju odszkodowanie w tej sytuacji się należy oraz jak je uzyskać.

Najważniejsze informacje:

  • Wypadek na lekcji wf to forma wypadku w szkole. Oznacza sytuację, gdy z powodów nieprzewidzianych zdarzeń dochodzi do urazu ciała lub śmierci ucznia, który jest pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego czy innego opiekuna.
  • Za zapewnienie odpowiednich warunków BHP odpowiada szkoła. To dyrektor i nauczyciele odpowiadają za wypadek dziecka na lekcji wf. Chyba że zajęcia przebiegały zgodnie z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa – wtedy odpowiedzialność nie występuje.
  • Co zrobić, jeśli dziecko ulegnie wypadkowi na zajęciach? By uzyskać odszkodowanie od szkoły, trzeba zgłosić pozew do sądu cywilnego. Jeśli zasądzone zostanie odszkodowanie, wypłaci je ubezpieczyciel, jeśli szkoła ma wykupione OC.
  • Za wypadek na lekcji wf można również otrzymać świadczenie w ramach NNW szkolnego. Jeśli uczeń miał wykupioną zarówno polisę grupową w placówce, jak i indywidualną polisę, może otrzymać dwa świadczenia. Warunkiem jest to, że obie polisy obejmują dane zdarzenie.
  • Uczeń, który uległ wypadkowi w szkole, może otrzymać jeszcze jednorazowe świadczenie z ZUS.

Kiedy należy się odszkodowanie za wypadek dziecka na lekcji wf?

Wypadek na lekcji wf jest szczególnym rodzajem wypadku w szkole. Dochodzi do niego, gdy z powodu nieprzewidzianej sytuacji dochodzi do urazu lub śmierci ucznia, będącego pod opieką szkoły (nauczyciela wychowania fizycznego).

Odszkodowanie od placówki należy się więc dziecku nie tylko podczas lekcji wf w szkole, na boisku, ale także podczas zajęć w plenerze czy dodatkowych zajęć sportowych, gdy dziecko było pod opieką nauczyciela.

Kto jest odpowiedzialny za wypadek dziecka na lekcji wf?

Za zapewnienie uczniom bezpiecznych oraz higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki podczas zajęć organizowanych w szkole, jak i poza nią, odpowiada szkoła, a konkretnie jej dyrektor. On, jak i nauczyciele, którzy nie wywiążą się z tego obowiązku, ponoszą odpowiedzialność za nieprzewidziane zdarzenia, także za wypadek na lekcji wf. ”Wuefista” jest zobowiązany do prowadzenia stałego nadzoru nad dziećmi uczestniczącymi w zajęciach wychowania fizycznego. I nie tylko wtedy. Musi to robić także podczas przerw między lekcjami czy pozalekcyjnymi zajęciami dodatkowymi.

Ważne!

Jeśli okaże się, że szkoła dopełniła wszelkich starań, by zajęcia wychowania fizycznego przebiegały zgodnie z zasadami BHP, nie odpowiada za wypadek ucznia podczas takiej lekcji.

Jakie są procedury w razie wypadku dziecka na lekcji wf?

Jeśli na sali gimnastycznej, szkolnym boisku czy w innym miejscu, w którym organizowane są zajęcia wychowania fizycznego, dojdzie do wypadku ucznia, nauczyciel czy opiekun, który był jego świadkiem, musi przede wszystkim zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Pod tym pojęciem kryje się udzielenie uczniowi pierwszej pomocy czy zapewnienie fachowej pomocy medycznej. Konieczne jest także zabezpieczenie terenu.

Kolejnym etapem jest powiadomienie rodziców ucznia. Jeśli nie ma takiej możliwości, nauczyciel musi zapewnić uczniowi bezpieczny powrót do domu lub lekarza. Następną procedurą po wypadku dziecka na wf jest zawiadomienie dyrektora lub jego zastępcy. Opiekun przekazuje także dokument pt. „Zawiadomienie o wypadku ucznia”.

Jakie są obowiązki dyrektora po zajściu wypadku na lekcji wf?

Dyrektor, który otrzyma informację o zajściu nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem ucznia, musi przede wszystkim:

  • powołać zespół ds. ustalenia przyczyn wypadku,
  • powiadomić rodziców lub opiekunów dziecka, pracownika służby BHP, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący szkołę lub placówkę, radę rodziców,
  • w razie wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego przekazuje informacje prokuratorowi i kuratorowi oświaty,
  • jeśli dojdzie do zatrucia, powiadamia sanepid,
  • zatwierdzić protokół wypadkowy i doręczyć go do osób uprawnionych do zapoznania się z nim,
  • umieścić odpowiednią informację w rejestrze wypadków,
  • wydać zalecenia powypadkowe.

Jakie są rodzaje odszkodowań za wypadek na wf?

Trzeba zaznaczyć, że dziecko może otrzymać kilka odszkodowań w związku z wypadkiem na zajęciach wychowania fizycznego. Może to być:

  • świadczenie w ramach NNW szkolnego (zarówno grupowej polisy, jak i indywidualnej),
  • odszkodowanie z OC szkoły,
  • jednorazowe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdź także, jakie odszkodowanie można uzyskać w razie wypadku w przedszkolu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku na lekcji wf?

Wiesz już, jakie rodzaje świadczeń przysługują dzieciom, które ulegną wypadkowi podczas zajęć sportowych. Co należy zrobić, by uzyskać takie odszkodowania?

NNW dziecka

Jeśli rodzic wykupił dziecku ubezpieczenie NNW, zaproponowane w placówce oświatowej, może otrzymać odszkodowanie, jeśli ulegnie ono wypadkowi na wf. Co ważne, taka grupowa polisa nie stoi na przeszkodzie, by wykupić indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka. Warto się na nią zdecydować, ponieważ polisa zawierana w szkole jest z reguły niewystarczająca – ma wąski zakres i niskie sumy ubezpieczenia. Co ważne, jeśli obie polisy obejmują dane zdarzenie, możliwe jest uzyskanie świadczenia w ramach polisy grupowej, jak i indywidualnej.

Dowiedz się, jakie kroki trzeba podjąć, by uzyskać odszkodowanie po wypadku z ubezpieczenia NNW szkolnego.

Odszkodowanie za wypadek na lekcji wf w ramach procesu cywilnoprawnego

Rodzice ucznia, który nie jest jeszcze pełnoletni lub sam poszkodowany, który ukończył już 18 lat, mogą ponadto złożyć pozew do sądu cywilnego. To na nich spoczywa jednak obowiązek udowodnienia, że nauczyciel nie dopełnił swoich obowiązków.

By sąd mógł zasądzić wypłatę odszkodowania, muszą zajść trzy przesłanki:

  • doszło do szkody np. uszczerbku na zdrowiu ucznia czy zniszczenia jego rzeczy – tutaj dowodem będą wszelkie rachunki za leczenie, rehabilitację czy opiekę nad dzieckiem;
  • zaszło zdarzenie, które skutkuje obowiązkiem odszkodowawczym, np. nauczyciel nie pilnował ucznia zbyt dobrze – dowodem jego zaistnienia jest protokół powypadkowy, w którym można znaleźć informację o tym, czy podczas zajęć wf doszło do zaniedbań ze strony BHP;
  • zaistniał związek przyczynowo-skutkowy między zdarzeniem (wypadkiem na lekcji wf) a szkodą (uszczerbkiem na zdrowiu).

Jeśli dyrektor ma odpowiednią polisę OC, wówczas ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu podczas wypadku na wf uczniowi.

Świadczenie z ZUS

Trzecim rodzajem jest odszkodowanie dla dziecka z ZUS, wypłacane w formie jednorazowego świadczenia lub renty. Trzeba złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia (druk OL-9 lub N-9), dokumentację wypadkową wraz z protokołem powypadkowym oraz dokumentacją medyczną.

Zadbaj o ubezpieczenie dziecka!

Po przeczytaniu tego tekstu wiesz już, że nie zawsze będzie możliwe uzyskanie odszkodowana ze szkoły za wypadek na lekcji wf. Jeśli placówka (dyrektor oraz nauczyciele) sprawowali opiekę nad dzieckiem prawidłowo i nie doszło do zaniedbań podczas lekcji wychowania fizycznego, sąd w procesie cywilnoprawnym nie przyzna dziecku świadczenia.

Właśnie w takich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie NNW szkolne. W jego ramach dziecko otrzyma świadczenie, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku w szkole, ale nie tylko. Sprawdź, co obejmuje polisa szkolna i wejdź na kalkulator NNW szkolnego, by poznać ofertę CUK!

FAQ:

  • 1
    Ile jest czasu na zgłoszenie wypadku w szkole?

    Dyrektor musi zawiadomić o wypadku na lekcji wf niezwłocznie, czyli tak szybko, jak to możliwe.

  • 2
    Kto sporządza protokół powypadkowy w szkole?

    Zajmuje się tym zespół powypadkowy, który powoływany jest przez dyrektora szkoły.

  • 3
    Jak wygląda protokół powypadkowy?

    Zawarte są w nim dane szkoły, członków zespołu powypadkowego oraz opis ustaleń, dotyczących wypadku, czyli kto był poszkodowany, kto zgłosił wypadek, jakie były jego przyczyny itd.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku