2022-07-04

Ubezpieczenie szkolne — ile kosztuje i co obejmuje?

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie dla dziecka? Sprawdź!

Ubezpieczenie szkolne — ile kosztuje i co obejmuje?

Jako odpowiedzialny rodzic na pewno chcesz jak najlepiej zadbać o swoje dziecko. Upewnij się, że będzie miało ochronę podczas nauki oraz zabawy. Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia szkolnego. Sprawdź od czego zależy jego cena i co może obejmować. 

Czym jest ubezpieczenie szkolne?

Polisa szkolna to pakiet ochronny dla dziecka, mający zabezpieczyć je zarówno podczas czasu spędzanego w szkole, jak i poza nią. Obejmuje zarówno zdarzenia, które wydarzyły się podczas pobytu w placówce oświatowej, jak i na zewnątrz. Tego typu ubezpieczenie szkolne z reguły trwa 12 miesięcy, dzięki czemu Twoja pociecha zyskuje zabezpieczenie podczas roku szkolnego i wakacji. Zwykle placówki szkolne oferują polisę grupową, jednak to nie jest jedyna, dostępna opcja.

Możesz się zdecydować na takie rozwiązanie bądź wybrać dopasowany do Twoich potrzeb pakiet indywidualny, który może zastąpić polisę grupową lub być jej doskonałym uzupełnieniem. Dzięki temu masz pewność, że nawet podczas aktywności poza szkołą, otrzymasz wsparcie finansowe w trudnej sytuacji. A zdarzyć może się wszystko - nieszczęśliwy wypadek na rowerze, uszkodzenie ciała na placu zabaw, ukąszenie przez kleszcza, urazy głowy czy inne nieprzewidziane zdarzenia.

Ubezpieczenie NNW szkolne ma za zadanie chronić Twoje dziecko w nieoczekiwanych sytuacjach - zapewnia wsparcie finansowe, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Zwykle placówki szkolne oferują polisę grupową, jednak to nie jest jedyna, dostępna opcja. Możesz się zdecydować na takie rozwiązanie lub wybrać dopasowany do Twoich potrzeb pakiet indywidualny.

Co obejmuje polisa szkolna?

Ubezpieczenie szkolne to doskonałe zabezpieczenie na wypadek różnych, nieprzewidzianych zdarzeń. Jest to polisa ochronna, dotyczy więc niespodziewanych wydarzeń. Tego typu polisa z reguły obejmuje niespodziewaną śmierć dziecka, np. wynikającą z nieszczęśliwego wypadku, zawału lub udaru. Ochrona najczęściej dotyczy też stałego uszczerbku na zdrowiu, spowodowanego nieszczęśliwym zdarzeniem. Ubezpieczenie NNW szkolne dotyczy także poważnego zachorowania, takiego jak choroba nowotworowa, odmrożenie czy zatrucie. 

Przyjrzyjmy się bliżej ofercie, która jest proponowana przez InterRisk. To ubezpieczenie dla ucznia, studenta, a także przedszkolaka. Samemu decydujesz, jaki pakiet wybierasz i jaką kwotę chcesz zapłacić za ubezpieczenie szkolne. Co zapewnia?

Wśród najważniejszych elementów ubezpieczenia szkolnego jest świadczenie wypłacane za każdy dzień pobytu w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ponadto możesz uzyskać zwrot kosztów nabycia protez, aparatów ortopedycznych czy naprawy okularów. To dodatkowe wsparcie, którego często się nie docenia na pierwszy rzut oka podczas wyboru polisy. Co więcej, szkolne ubezpieczenie w InterRisk to także ochrona w takich sytuacjach jak zdiagnozowanie wady wrodzonej serca, ugryzienie kleszcza i zdiagnozowanie boreliozy, pogryzienie przez psa, oparzenie lub odmrożenie ciała.

Przykład 1:

Anna jest uczennicą szkoły podstawowej. Podczas przerwy międzylekcyjnej, gdy bawiła się na boisku ze swoimi kolegami, nagle potknęła się i złamała nogę. W tej sytuacji zadziałała jej polisa szkolna. Dzięki temu Anna miała zapewnioną opiekę medyczną i odszkodowanie za każdy dzień spędzony w szpitalu. Dodatkowo ubezpieczenie pokryło koszty protezy, którą musiała nosić podczas rekonwalescencji.

To ważne!

Z reguły towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają pieniądze dopiero po 3. dniu pobytu w szpitalu. Ubezpieczenie ucznia w InterRisk gwarantuje świadczenie już od 1. dnia hospitalizacji w wyniku nieszczęśliwego wypadku. 

Przykład 2:

Marcin, student jednej z uczelni, uczestniczył w zajęciach sportowych organizowanych przez uniwersytet. Podczas treningu piłki nożnej doznał urazu kolana. Dzięki polisie szkolnej, którą miał zawartą, otrzymał wsparcie finansowe na pokrycie kosztów leczenia oraz rehabilitacji. Polisa szkolna w jego przypadku obejmowała również odszkodowanie za stały uszczerbek na zdrowiu, który wpłynął na jego zdolność do kontynuowania aktywności sportowej. Dzięki temu ubezpieczeniu Marcin mógł skupić się na powrocie do zdrowia i nie martwił się o finansowe aspekty związane z leczeniem i rehabilitacją.

Ubezpieczenie w szkole czy samodzielnie?

Jako świadomy rodzic, warto chwilę zastanowić się, zanim zapłacisz za szkolne ubezpieczenie proponowane przez nauczyciela, a konkretniej placówkę edukacyjną, która ma podpisaną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. To gotowy pakiet, na który nie masz zupełnie wpływu. Jest on proponowany każdemu rodzicowi, dlatego nie jest to elastyczna oferta dopasowana do potrzeb Twojej pociechy. Ubezpieczenie w szkole to oczywiście komfort - płacisz składkę i nie przejmujesz się formalnościami. Jednak na zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka nie warto oszczędzać czasu i pieniędzy.

Możesz przecież postawić na ubezpieczenie NNW dziecka online. Błyskawicznie porównasz zakres ochrony konkretnych pakietów i poznasz ich ceny. Następnie, płatność wykonasz przez Internet, dlatego wszystkie formalności załatwisz na odległość. Polisa trafia na Twojego maila i dziecko ma zapewnioną ochronę ubezpieczeniową. 

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie dziecka w szkole?

Jeśli decydujesz się ubezpieczyć swoją pociechę czy to w szkole, czy to na własną rękę, sprawdź jakie są warunki polisy. Przede wszystkim zwróć uwagę na okres jaki obejmuje ochrona. Najczęściej jest to 12 miesięcy, jednak część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje także krótkoterminowe NWW. O szczegóły zapytaj doradcę. Ważna jest suma ubezpieczenia oraz to, jakie zdarzenia są objęte ochroną. Istotne jest to, żeby polisa dotyczyła jak największej ilości zdarzeń i uwzględniała tryb życia dziecka (np. treningi w klubach sportowych).

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie ma za zadanie zabezpieczyć Twoje dziecko przed takimi wydarzeniami jak wypadek komunikacyjny czy nieszczęśliwy wypadek. Koniecznie sprawdź sumy ubezpieczenia, od których zależy wysokość odszkodowania. Zazwyczaj za trwały uszczerbek na zdrowiu, wypłata świadczenia uzależniona jest od procentu uszczerbku na zdrowiu, który zostaje orzeczony przez lekarza. Szczegóły na ten temat znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy) w tabelach uszerbkowych.

Od czego zależy kwota ubezpieczenia szkolnego?

Polisa szkolna może mieć różną cenę. Wartość zależy od tego, co dokładnie obejmuje umowa. Standardowe ubezpieczenia obejmują ochronę na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń czy zgonu. Na wysokość składki wpływa to, jakie zdarzenia są objęte ochroną. Cena polisy może też się różnić w zależności od tego w jakim wieku jest Twoja pociecha. Firmy ubezpieczeniowe często oferują różne pakiety dla przedszkolaków, licealistów czy studentów. Suma ubezpieczenia ma z kolei największy wpływ na cenę.

Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka szkolnego? Wszystko zależy od konkretnego pakietu. Ceny zaczynają się już od 32 złotych za rok za sumę ubezpieczenia 10 000 złotych w razie śmierci ubezpieczonego w InterRisk. Wypłata świadczenia za konkretne zdarzenia np. zatrucie pokarmowe albo uszczerbek na zdrowiu rośnie wraz z ceną za konkretny pakiet, a zatem wraz ze wzrostem sum ubezpieczenia. Jednak już w najniższym wariancie masz możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego w razie hospitalizacji. Każdy pakiet obejmuje też wyczynowe uprawianie sportu (SKS, UKSy, Kluby Sportowe). To bardzo ważne, kiedy dziecko uczęszcza na treningi. 

Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?

Polisa szkolna nie jest obowiązkowa, lecz warto żeby Twoje dziecko miało zapewnioną ochronę. W większości placówek oświatowych sprzedawane są polisy przez ubezpieczyciela wybranego przez szkołę. Możesz zdecydować się na pakiet w szkole, lecz musisz być świadomy, że to rozwiązanie grupowe, które może nie obejmować wszystkiego, na czym Ci zależy. Jeśli wolisz, żeby ubezpieczenie było dopasowane do wszystkich Twoich potrzeb, wybierz polisę indywidualną. Umowę możesz zatem podpisać z wybranym towarzystwem. Takie rozwiązanie gwarantuje, że samodzielnie wybierzesz, co obejmuje ochrona Twojego dziecka i jaka jest jego cena. Pamiętaj, że posiadanie polisy grupowej oraz indywidualnej nie wyklucza się.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania odnośnie ubezpieczenia szkolnego

Czy ubezpieczenie szkolne obejmuje zdarzenia poza szkołą?
Tak. Ubezpieczenia dzieci w szkole to zabezpieczenie nie tylko na terenie placówki edukacyjnej, ale także w trakcie wakacji, w czasie wolnym czy na boisku pod blokiem.

Czy ubezpieczenie szkolne działa na treningach sportowych i turniejach?
To zależy. Dobre ubezpieczenie szkolne powinno zostać także rozszerzone o wyczynowe uprawianie sportu. Z reguły jest to rozszerzenie podstawowego pakietu, choć ubezpieczenie NNW w InterRisk gwarantuje rozszerzenie zakresu o wyczynowe uprawianie sportu już w najniższym możliwym pakiecie.

Czy można ubezpieczyć studenta?
Tak, ubezpieczenie szkolne często obejmuje nie tylko uczniów, ale także studentów. Warto sprawdzić to w szczegółach umowy.

Wybierz ubezpieczenie dla swojego dziecka

Jesteś zainteresowany ofertą ubezpieczenia dla dziecka? Sprawdź naszą ofertę w wygodnym kalkulatorze NNW szkolne lub skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci wybrać odpowiedni wariant. Wybierz się do placówki CUK lub zadzwoń na infolinię. Nasi doradcy nie tylko rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku