2024-05-14

Nowe paliwo E10 – najważniejsze informacje

Chcesz wiedzieć, czy Twoje auto może jeździć na benzynie E10? Przeczytaj naszą poradę!

Nowe paliwo E10 – najważniejsze informacje

1 stycznia 2024 r. popularna dotąd benzyna PB 95 zmieniła nieco swój skład i jako nowy wariant paliwa przestała być kompatybilna z każdym pojazdem. Od tego czasu kierowcy musieli poddać się małej rewolucji w tankowaniu. Nowe paliwo E10, bo o nim mowa, to mieszanka benzyny zawierająca do 10% etanolu. Jest ono bardziej przyjazne środowisku – emituje mniej dwutlenku węgla podczas spalania w porównaniu z czystą benzyną.

Jak udowodniły ostatnie miesiące, mieszanka E10 okazuje się również nieco tańsza! Dodatek etanolu nie odpowiada jednak niektórym typom silników – zwłaszcza w starszych autach. Przeczytaj poradę i dowiedz się więcej na temat paliwa E10, które funkcjonuje od stycznia na stacjach benzynowych w Polsce!

Najważniejsze informacje:

  • Nowe paliwo E10 to benzyna 95-oktanowa z domieszką do 10% biokomponentów.
  • Nie wszystkie pojazdy są przystosowane do korzystania z nowej mieszanki E10 (dotyczy to zwłaszcza starszych samochodów). Dlatego, zanim zatankujesz nową benzynę, sprawdź na stornie https://e10.klimat.gov.pl/, czy Twoje auto jest przystosowane do tego paliwa.
  • Nowe paliwo jest uważane za bardziej ekologiczne rozwiązanie z uwagi na niższą emisję dwutlenku węgla podczas spalania.
  • Tankowanie paliwa E10 może być dla wielu kierowców nieco tańsze niż dotychczas dostępne benzyny.

Paliwo E10 – co to za mieszanka i czym się wyróżnia?

W styczniu 2024 r. na stacjach paliw w całej Polsce pojawiło się nowe paliwo oznaczone symbolem E10. Jest to dobrze znana benzyna 95-oktanowa, ale z domieszką do 10% biokomponentów. Zastąpiła ona dotychczas stosowaną E5, zawierającą do 5% bioetanolu.

Czym zatem z perspektywy chemicznej jest paliwo E10? To mieszanka benzyny z etanolem. Alkohol ten uzyskuje się m.in. z trzciny cukrowej, buraków, kukurydzy lub pszenicy. Sama litera "E" w przypadku nowego paliwa oznacza etanol, a liczba "10" – jego procentową zawartość w tej mieszance. Benzyna E10 zawiera więc do 10% etanolu w przeciwieństwie do popularnej PB 95. Nowe paliwo jest uznawane za bardziej ekologiczne niż benzyna E5 (zawierająca maksymalnie 5% etanolu), ze względu na mniejszą emisję dwutlenku węgla.

Warto zwrócić jednak uwagę na to, że nie wszystkie pojazdy są przystosowane do korzystania z nowej mieszanki E10. Przed tankowaniem konieczne będzie zatem sprawdzenie zaleceń producenta auta, by upewnić się, czy silnik danego pojazdu jest kompatybilny ze zmodyfikowanym rodzajem paliwa.

Czym różni się benzyna E10 od benzyny E5?

Główną różnicą między benzyną E10 a benzyną E5 jest zawartość etanolu. Benzyna E10 zawiera do 10% tej substancji, podczas gdy benzyna E5 ma go tylko do 5%. Paliwo E10 zawiera też do 10% biokomponentów, czyli więcej niż E5 (tutaj tylko do 5% domieszek bioetanolu). Wielu użytkowników aut spalinowych pyta również o inną kwestię w przypadku benzyny E10 – ile oktanów posiada właściwie taka mieszanka. Otóż jest to paliwo silnikowe 95-oktanowe.

Biorąc pod uwagę skład, E10 może uchodzić za bardziej ekologiczną, ale niektóre starsze pojazdy z powodu specyfiki silnika mogą nie być przystosowane do użytkowania nowego paliwa E10. W tej sytuacji trzeba będzie szukać alternatywy.

Więcej informacji o typach benzyny znajdziesz w tej poradzie: Oznaczenia paliw na stacjach benzynowych.         

Paliwo E10 – do jakich aut może być używane?

Większość nowszych samochodów benzynowych jest przystosowana do tankowania paliwa E10. Jednak niektóre starsze modele, zwłaszcza te wyprodukowane przed rokiem 2000, mogą mieć specyfikacje, które nie są kompatybilne z nową mieszanką. Zalecane jest sprawdzenie instrukcji pojazdu lub skonsultowanie tej kwestii z producentem. Jest to najbezpieczniejszy sposób, by upewnić się, czy dane auto nadaje się do używania benzyny E10. Jeśli tak nie jest, lepiej pozostać przy stosowaniu E5, by uniknąć potencjalnych problemów z silnikiem. 

Dokładna wyszukiwarka samochodów przystosowanych do paliwa E10 znajduje się na tej stronie: https://e10.klimat.gov.pl/.

Ważne!

Rozważasz różnicę pomiędzy paliwem E10 a PB 98 w kontekście bezpieczeństwa silnika? Jeśli posiadasz pojazd starszej daty, musisz sprawdzić, która z nich będzie możliwa do użytku w Twojej sytuacji. Otóż dla starszych aut, w których nie będzie można stosować benzyny E10, wciąż dostępne pozostanie paliwo PB 98. Cena może okazać się wyższa, jednak wciąż utrzymuje ono standard E5 i będzie kompatybilne ze starszym pojazdem, nie zmieniając swoich właściwości. 

Czy nowy wariant benzyny jest bezpieczny dla silnika?

Wielu kierowców z pewnością zastanawia się, czy nowe paliwo E10 może zniszczyć ich silnik. Ostatecznie jest to mieszanka o zupełnie innym składzie niż dotychczas dostępne benzyny. Większe stężenie bioetanolu nie pozostaje bez wpływu na jej właściwości.

Benzyna E10, która już wkrótce będzie coraz częściej spotykana na polskich stacjach benzynowych, ma 95 oktanów. Liczba ta jest miarą zdolności paliwa do oporu przed samozapłonem podczas sprężania w silniku. Jeśli mamy do czynienia z wyższą liczbą oktanową, paliwo z większym trudem zapali się samoczynnie, co jest pożądane w silnikach o wysokim stopniu sprężania. Nie będzie ona jednak odpowiednia do każdego pojazdu.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o bezpieczeństwo stosowania nowej mieszanki, ponieważ każdy silnik może zareagować inaczej. Podstawą jest tutaj sprawdzenie, czy dane auto będzie kompatybilne z E10. Obietnica niższej ceny za benzynę z pewnością skłoni wielu kierowców do głębszej analizy tego tematu.

Czy paliwo E10 jest bardziej ekologiczne?

Nowe paliwo E10 jako mieszanka jest uznawane za bardziej ekologiczne niż czysta benzyna (bez domieszek) oraz paliwo E5 ze względu na niższą emisję dwutlenku węgla podczas spalania. Etanol dodawany do benzyny pochodzi z surowców roślinnych, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. E10 z pewnością będzie emitować mniej toksyczne spaliny.

Warto przypomnieć, że etanol to alkohol, który może być produkowany z surowców roślinnych, takich jak kukurydza, trzcina cukrowa, pszenica czy ziemniaki. Ta kombinacja benzyny i bioetanolu stwarza paliwo o niższej emisji szkodliwych substancji w porównaniu z tradycyjną benzyną.

Wpływ paliwa E10 na środowisko będzie jednak zależał od wielu czynników, m.in. od sposobu pozyskiwania etanolu i jego produkcji – proces ten może wymagać bowiem dużych ilości energii i zasobów wody, co z kolei nie ma pozytywnego wpływu na środowisko.

Benzyna E10 – różnica w kosztach

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez osoby zainteresowane benzyną E10 jest jej cena. Ile wynosi obecnie? Wystarczy udać się na najbliższą stację paliw, by się przekonać – otóż owszem, wyróżnia ją obiektywnie atrakcyjniejsza cena. Warto również dodać, z jakiego powodu nowe paliwo E10 w ogóle pojawiło się w Polsce. Z pewnością główną ideą przyświecającą stworzeniu tej mieszanki było właśnie obniżenie kosztów benzyny. Była to jedna z wiodących strategii rządu na rosnące ceny paliw w Europie w 2023 roku.

Wprowadzenie mieszanki tańszych i niezależnych od cen ropy naftowej biokomponentów sprawiło, że ceny benzyny nieco się ustabilizowały. Koszt każdego litra obniżył się średnio o około 20-30 groszy. Na stałe zmiany będzie trzeba niestety jeszcze poczekać. Czas pokaże, czy wprowadzenie nowego paliwa E10 realnie wpłynęło na obniżenie cen za paliwo w Polsce. Nie wszyscy kierowcy mogą bowiem z niego korzystać.

Jakie są największe zalety nowego paliwa?

Podsumowując wymienione wcześniej cechy nowej benzyny, wśród największych zalet paliwa E10 dominuje jego niższa cena. Zgodnie z obliczeniami analityków kosztuje ono nawet o 20-30 groszy mniej (za litr) niż dotychczas dostępne benzyny! Ponadto stanowi zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie dzięki zawartości biokomponentów.

Silniki przystosowane do korzystania z mieszanki E10 mogą pracować efektywniej i być przyjazne dla środowiska, a właściciele aut oszczędzają przy tym na paliwie! Warto jednak pamiętać, że w celu osiągnięcia tych korzyści, konieczne jest dostosowanie silnika do pracy z nową benzyną. Często okaże się to wręcz niemożliwe (np. w przypadku starszych modeli samochodów). Niemniej, dla wielu kierowców tak liczne zalety płynące ze stosowania benzyny E10 mogą przeważyć nad potencjalnymi niedogodnościami.

Szukasz polisy komunikacyjnej? Sprawdź oferty CUK!

Po przeczytaniu porady wiesz już, czym wyróżnia się E10 – nowe paliwo, które pojawiło się w Polsce w 2024 roku. Jeśli jesteś posiadaczem samochodu, musisz dbać nie tylko o dobrą jakość tankowanej benzyny, ale także o obowiązkowe ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu! Niezwykle przydatną ochroną w obliczu różnych zdarzeń na drodze i podczas parkowania będzie również autocasco i assistance.

Aktualne oferty polis od ponad 30 znanych towarzystw znajdziesz w kalkulatorze OC i AC na stronie CUK – kup polisę zdalnie bez wychodzenia z domu!

Wybrane ubezpieczenie komunikacyjne możesz nabyć także za pośrednictwem aplikacji, infolinii (22 27 00 337) lub osobiście – w jednej z ponad 500 placówek CUK w całej Polsce. Zachęcamy do porównywania najlepszych ofert i zakupu polis w atrakcyjnych cenach!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Która benzyna jest lepsza: E5 czy E10?

    Benzyna E5 zawiera do 5% etanolu, podczas gdy E10 ma go w składzie do 10%. E10 jest bardziej ekologiczna i może okazać się też dużo tańsza, ale nie wszystkie samochody okażą się odpowiednie do korzystania z niej. Jeśli Twój pojazd jest starszy lub nieprzystosowany do mieszanki E10, lepiej używać benzyny E5, aby uniknąć ewentualnych problemów z działaniem silnika. Wybór właściwej benzyny należy poprzedzić sprawdzeniem zaleceń od producenta.

  • 2
    Czy można mieszać benzynę E5 i E10?

    Nie zaleca się mieszania benzyny E5 i E10. Mieszanie różnych rodzajów paliwa może negatywnie oddziaływać na wydajność silnika oraz jego funkcjonowanie. Jeśli Twój pojazd jest przystosowany do jednego rodzaju benzyny (np. E5), bezpieczniej będzie używać wyłącznie tego typu paliwa, aby uniknąć potencjalnych problemów z działaniem silnika.

  • 3
    Jak rozpoznać paliwo E10 podczas tankowania?

    Paliwo E10 będzie oznaczone na tabliczce informacyjnej przy dystrybutorze lub na samym dystrybutorze jako "E10" lub "Benzyna E10". Może znaleźć się tam także informacja o zawartości etanolu (zazwyczaj do 10%). Istnieje również możliwość sprawdzenia specjalnej etykiety na dystrybutorze. W ustaleniu pożądanego rodzaju paliwa z pewnością pomoże też skonsultowanie tej kwestii z obsługą stacji benzynowej.

Oceń artykuł

4.19
(21)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku