Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-03-10

Agent ubezpieczeniowy - kim jest i czym się zajmuje?

Kim jest agent ubezpieczeniowy? Czym różni się od doradcy ubezpieczeniowego? Sprawdź!

Agent ubezpieczeniowy - kim jest i czym się zajmuje?

Z pojęciem agenta ubezpieczeniowego często spotykamy się podczas poszukiwania polisy komunikacyjnej, na życie czy ubezpieczenia nieruchomości. Czym się zajmuje? Jakie są jego obowiązki? Czym różni się od pracownika w oddziale multiagencji? Wszystko wyjaśnimy Ci w tym artykule!

Kim jest agent ubezpieczeniowy?

W dużym uproszczeniu, agent ubezpieczeniowy to osoba odpowiedzialna za pozyskiwanie klientów oraz podpisywanie z nimi umów. Może to być zarówno osoba prawna, fizyczna, jak i podmiot niemający osobowości prawnej. Praca agenta ubezpieczeniowego wynika z jego ściśle określonych praw oraz obowiązków. Zawarte są w Ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Doradca ubezpieczeniowy prowadzi działalność agencyjną na podstawie umowy agencyjnej. Jest to dokument zawarty z konkretnym zakładem ubezpieczeń. Konieczne jest też wpisanie agenta do specjalnego rejestru. 

Rejestr agentów ubezpieczeniowych - czym jest?

Rejestr agentów ubezpieczeniowych KNF to ogólnodostępna baza, w której można znaleźć pośredników oraz brokerów. Na stronie internetowej wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer pracownika w rejestrze, aby przekonać się czy faktycznie ma on pełne prawo do wykonywania swojego zawodu.

Co ważne, z chwilą rozwiązania umowy agencyjnej, trzeba złożyć wniosek do KNF o wykreślenie agenta z rejestru. 

Czym zajmuje się agent ubezpieczeniowy?

Agenci ubezpieczeniowi mogą mieć podpisaną umowę agencyjną wyłącznie z jednym zakładem albo kilkoma firmami. Czym to się różni? 

Otóż w pierwszym przypadku, ma on oferty wyłącznie od jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Działa w jego interesie, więc oferuje wyłącznie konkretne produkty związane z jedną marką. W praktyce, kiedy wystąpi szkoda dla klienta, odpowiedzialność leży po stronie jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Agent ubezpieczeniowy zawiera umowy w imieniu firmy, z którą współpracuje, a nie osobiście. Można go nazwać pośrednikiem albo przedstawicielem towarzystwa.

Inaczej jest, kiedy podpisuje on umowę agencyjną z kilkoma zakładami. Taka osoba nazywa się powszechnie multiagentem. Pozyskuje on klientów dla wielu firm ubezpieczeniowych, reprezentuje ich interesy. Oznacza to, że posiada w ofercie np. więcej niż jedną polisę na życie. Multiagent proponuje takie polisy, które udostępniane są mu w ramach umowy przez firmy, z którymi współpracuje. Zgodnie z prawem, agent ubezpieczeniowy, który działa na rzecz dwóch lub większej liczby zakładów, bierze na siebie sporą odpowiedzialność. Multiagenci muszą też mieć specjalne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). 

Obowiązki agenta ubezpieczeniowego

Wiesz już, czym się zajmuje agent ubezpieczeniowy. Pośrednik pomiędzy klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym to bardzo odpowiedzialna praca. To też zawód, który ma na celu pomoc i wsparcie klientów, szczególnie jeśli chodzi o ich majątek, życie i zdrowie.

Głównym zadaniem, jakie ma agent ubezpieczeniowy, jest pozyskiwanie klientów. To wiąże się z przedstawianiem warunków ofert z wielu kategorii. Ubezpieczenia są bardzo złożonym produktem, dlatego wiele zależy od tego, jakie potrzeby ma klient. Na rynku są więc obowiązkowe polisy (np. OC samochodu albo OC rolnika), a także dodatkowe, tzw. dobrowolne (NNW, ubezpieczenie na życie, polisa nieruchomości). Każdą ofertę trzeba dopasować do klienta, nie tylko pod względem finansowym, ale również dostosować do stylu życia. To właśnie agent ubezpieczeniowy powinien zwrócić uwagę na to, jakie szkody mogą wystąpić np. podczas podróży w Alpy i na jakie sytuacje warto się dodatkowo zabezpieczyć. Jego zadaniem jest wsparcie klienta i reprezentowanie towarzystwa (bądź towarzystw) ubezpieczeniowego. 

Dobry agent ubezpieczeniowy świetnie orientuje się w produktach. Oferty mogą sprawiać trudność przeciętnemu klientowi - wyłączenia odpowiedzialności czy wypłata odszkodowania. Agent powinien więc podpowiedzieć, kiedy klient może liczyć na wypłatę świadczenia, jakie są ograniczenia albo co się stanie po śmierci ubezpieczonego, jeśli jest dwóch uposażonych w polisie na życie. Każdy produkt różni się też od siebie - warunki ustala tu konkretne towarzystwo. Agent ubezpieczeniowy powinien doskonale znać swoją ofertę i mieć orientację w kwestiach prawnych. To bardzo przydatne, szczególnie kiedy klienci będą zadawać ważne dla nich pytania.

Oferty ubezpieczeń mają ogromny wpływ na życie klientów. Doradca ubezpieczeniowy powinien zatem doskonale się z nimi komunikować i potrafić przewidzieć wiele sytuacji. To znacznie pomoże w wyborze odpowiedniej oferty.

Agent ubezpieczeniowy czy multiagent?

Klienci często zastanawiają się, z jakiej oferty lepiej skorzystać. Podpowiadamy: warto porównywać produkty, ich zakres ochrony oraz cenę. Właśnie dlatego współpraca z multiagentem czy multiagencją, jest dużo korzystniejsza. Pozwala na wybranie najlepszej opcji, dopasowanej do swoich potrzeb. 

Multiagent ma znacznie trudniejsze zadanie od agenta ubezpieczeniowego. Przede wszystkim jego oferta jest szersza, a każdy produkt ma swój zakres ochrony, cenę i wyłączenia odpowiedzialności. To przekłada się na bardziej wymagającą pracę na co dzień.

Praca jako agent ubezpieczeniowy - dla kogo?

Zawód agenta ubezpieczeniowego to ciekawa opcja, szczególnie dla osób otwartych dla drugiego człowieka, zorganizowanych i rzetelnych. 

Przykładowo w CUK Ubezpieczenia pracownicy są osobami wykonującymi czynności agencyjne (OWCA), a każdy doradca klienta bierze udział w szkoleniu wstępnym, a dopiero później staje się samodzielnym agentem ubezpieczeniowym. Otrzymuje on też przydatne narzędzia do pracy i zostaje zapoznany ze wszelkimi procedurami. 

Doradca ubezpieczeniowy CUK otrzymuje dostęp do szerokiej oferty, co daje większe możliwości jego klientom. Mają oni też wiele ciekawych profitów, takich jak zbieranie punktów PAYBACK albo obniżanie nimi ceny polisy. Poza tym codzienna praca wspomagana jest przez nowoczesne oprogramowanie. Szybko można porównać ceny w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, wystawić polisy czy je rozliczyć. Doskonale na tym stanowisku sprawdzi się osoba niezależna, która lubi pracować w elastyczny sposób. Przez cały dzień doradca ubezpieczeniowy może też korzystać ze wsparcia merytorycznego CUK.

Praca agenta ubezpieczeniowego jest dla Ciebie jeśli:

  • szybko nawiązujesz kontakty z drugim człowiekiem,
  • masz zdolności negocjacyjne,
  • rzetelnie dążysz do realizacji postawionych celów,
  • nie jesteś karany za przestępstwo umyślne oraz skarbowe,
  • ukończyłeś szkołę średnią albo branżową i masz wykształcenie minimum średnie,
  • zdałeś lub chcesz zdać egzamin w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Agent ubezpieczeniowy - kurs i egzamin

Praca agenta ubezpieczeniowego wymaga co najmniej średniego wykształcenia, zaświadczenia o niekaralności, a także pełnej zdolności do czynności prawnych. Nauka zawodu polega przede wszystkim na zdobyciu niezbędnych umiejętności oraz wiedzy. Ten etap kończy się egzaminem w towarzystwie ubezpieczeń, który uprawnia do podjęcia aktywności w tej dziedzinie. Ponadto trzeba uzyskać specjalną licencję wydawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jest to możliwe dopiero po pozytywnym wyniku z egzaminu. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Każdy agent ubezpieczeniowy musi być również wpisany do rejestru KNF. 

Jeśli wszystkie te formalności są przytłaczające na sam początek swojego rozwoju, warto podjąć współpracę z CUK Ubezpieczenia. Oprócz organizowanego szkolenia, przygotowujemy pracowników do egzaminu, który odbywa się w Toruniu. Poza tym procedura rejestracji nowego pracownika leży po naszej stronie. Nie musisz martwić się więc o formalności - wystarczy, że skupisz się na nauce i swoim rozwoju.

Ile zarabiają agenci ubezpieczeniowi?

Pewnie zastanawiasz się ile zarabiają agenci ubezpieczeniowi. To uzależnione jest od tego, z jaką firmą współpracują, jakie mają umiejętności, doświadczenie, a także skuteczność w swojej pracy. Wynagrodzenie może wahać się od 3200 zł  brutto aż do 8000 zł brutto.

Wiele zależy od tego, jakie konkretne prowizje posiadają agenci ubezpieczeniowi w swoich umowach. To ustalane jest indywidualnie. Ponadto zarobki uzależnione są od typu sprzedawanych polis. Niektóre z produktów mogą być nieco trudniejsze w sprzedaży, ale to na nich bardziej zależy towarzystwu ubezpieczeniowemu. Wtedy prowizja jest wyższa, więc za każdą podpisaną umowę, agent ubezpieczeniowy otrzymuje większe wynagrodzenie. Większe możliwości ma multiagent, który pracuje na rzecz wielu towarzystw ubezpieczeniowych jednocześnie.

Chcesz zostać agentem? Zgłoś się do CUK!

Sprawdź, jakie masz możliwości współpracy z CUK Ubezpieczenia. Sprawdź nasze aktualne oferty pracy.