2023-06-22

Czy agent ubezpieczeniowy musi mieć OC?

Pragniesz zostać agentem ubezpieczeniowym? Dowiedz się, czy powinieneś mieć OC.

Czy agent ubezpieczeniowy musi mieć OC?

Chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? To zawód, w którym liczą się rzetelność, wyrozumiałość, ale też umiejętności negocjacyjne. Aby legalnie świadczyć swoje usługi, trzeba ukończyć szkołę średnią oraz zaliczyć egzamin przygotowawczy. Czy konieczne jest też OC agenta ubezpieczeniowego? Podpowiadamy!

Najważniejsze informacje o OC agenta ubezpieczeniowego

Agent ubezpieczeniowy to osoba, która świadczy usługi na rzecz konkretnego towarzystwa. Pełni rolę pośrednika między klientem a firmą, dla której świadczy usługi. Powinien dbać o interesy każdego z nich. Ścieżka do zostania agentem ubezpieczeniowym nie jest długa, jednak trzeba spełnić kilka ważnych wymagań. Oprócz indywidualnych cech, które przydadzą się podczas codziennej pracy, liczą się również formalności. Przyszły agent ubezpieczeniowy musi mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych i nie może być karany wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne i skarbowe. Powinien mieć też wykształcenie co najmniej średnie oraz zdany egzamin uprawniający do wykonania zawodu.

Kiedy wszystkie te warunki zostaną spełnione, to jeszcze nie wszystko. Jeśli działalność ma się opierać na współpracy z dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, przed rozpoczęciem działalności w drugiej firmie, trzeba kupić tzw. OC zawodu. Chroni ono w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Zakres takiego ubezpieczenia jest taki sam w wielu towarzystwach, jednak składka może się różnić. Właśnie dlatego warto porównać oferty i zdecydować, jakie OC agenta ubezpieczeniowego kupić.

To ważne!

W Polsce istnieje tzw. rejestr agentów ubezpieczeniowych. To baza, w której można przekonać się, czy dany agent ubezpieczeniowy ma prawo do wykonywanego zawodu. Wtedy łatwo jest zweryfikować poprawność podawanych danych, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Rejestr agentów ubezpieczeniowych prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego, zgodnie z przepisami prawa.

Czy OC agenta ubezpieczeniowego jest obowiązkowe?

Obowiązek zakupu ubezpieczenia przez samego agenta ubezpieczeniowego występuje dokładnie wtedy, kiedy zaczyna on podejmować pracę z drugim zakładem. To oznacza, że nie musi świadczyć wyłącznie usług na rzecz jednego towarzystwa ponoszącego odpowiedzialność w razie wystąpienia zdarzeń w polisach ubezpieczonych. Podejmując współpracę z drugą firmą, pośredniczy wtedy między klientami a zakładami, pełniąc swojego rodzaju rolę przedstawiciela ubezpieczeniowego.

Pamiętaj!

OC agentów ubezpieczeniowych zaczyna obowiązywać w dniu, w którym zawiera się umowę agencyjną z drugim zakładem ubezpieczeniowym w ramach tego samego działu ubezpieczeń.

Agent, który świadczy usługi dla dwóch lub nawet większej liczby towarzystw ubezpieczeniowych, ma nieco więcej pracy. Przede wszystkim musi znać o wiele więcej produktów ubezpieczeniowych, cen, wyłączeń odpowiedzialności oraz innych warunków wynikających z umowy. Każda firma ma też swoje indywidualne wymagania co do zniżek, nagradzania lojalnych klientów oraz przedmiotów ochrony. Właśnie dlatego wiedza agenta ubezpieczeniowego (czy też nazywanego multiagentem) jest znacznie szersza. Przekłada się to na więcej obowiązków. I właśnie dlatego wymaga się od niego zakupu OC agenta ubezpieczeniowego, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Dlaczego trzeba kupić OC agenta ubezpieczeniowego i co grozi za jego brak?

Pewnie zastanawiasz się, jak działa OC agenta, od czego chroni i czy jest przydatne w praktyce. Jak się okazuje, to nie tylko formalność, którą trzeba dopełnić. Działa ono podobnie jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu, które jest niezwykle przydatne w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Podobnie działa OC agenta ubezpieczeniowego. Jeśli wyrządzi on szkodę w wyniku działania lub zaniechania podczas wykonywania obowiązków zawodowych, może liczyć na wsparcie na podstawie wykupionej polisy. Musi to dotyczyć działań, które powstały na terenie Polski oraz innych państw UE.

OC zawodu wpisuje się w ubezpieczenia firmowe, które pełnią bardzo ważną funkcję. Ma chronić osobę świadczącą wybrane usługi przed dużą odpowiedzialnością. Przekłada się na to wymagająca praca na co dzień i branie na siebie wielu obowiązków, podczas których można łatwo popełnić błąd. OC agenta ubezpieczeniowego, podobnie jak inne ubezpieczenia zawodowe, ma chronić przed konsekwencjami popełnienia błędów niosących za sobą duże konsekwencje. Im więcej towarzystw, z którymi współpracuje dana osoba, tym ryzyko jest większe.

Szczegółowy zakres ubezpieczenia reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1007).

Z brak OC agenta ubezpieczeniowego możesz zostać ukarany grzywną. Wynosi ona 1000 euro, które przelicza się na złotówki według średniego kuru ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski.

To ważne!

Nie tylko agent ubezpieczeniowy musi mieć ważne obowiązkowe ubezpieczenie. Lista zawodów jest znacznie szersza. Konieczne jest np. obowiązkowe OC zawodowe zarządcy nieruchomości, księgowego, lekarza czy też notariusza. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: OC zawodu – czym jest i kto musi je kupić?

Co obejmuje OC agenta ubezpieczeniowego?

Wiesz już, kiedy jest obowiązkowe OC agenta ubezpieczeniowego. Co obejmuje taka ochrona? Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna osoby wykonującej czynności agencyjne dla więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń. W zakresie ochrony znajdują się zatem szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego w związku z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi. Według przepisów prawa ubezpieczenie OC obejmuje również szkody wyrządzone przez osoby, przy pomocy których ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne.

To ważne!

Zakres ochrony OC agenta ubezpieczeniowego jest taki sam w każdym towarzystwie, tak samo jak w przypadku np. obowiązkowej polisy komunikacyjnej. To rozporządzenie określa, jaki jest szczegółowy zakres ubezpieczenia oraz minimalna suma gwarancyjna.

Aby mieć pewność, co obejmuje OC agenta ubezpieczeniowego, zobacz, kiedy ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za szkody. Wtedy łatwiej jest zweryfikować, na jakie wsparcie można liczyć.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC agenta ubezpieczeniowego?

  • Szkód wyrządzonych umyślnie, w wyniku rażącego niedbalstwa lub po użyciu alkoholu i innych środków odurzających,
  • sytuacji, które wykraczają poza odpowiedzialność ustawową,
  • szkód wyrządzonych osobom, które są zatrudnione przez ubezpieczonego na podstawie umowy o pracę,
  • szkód wyrządzonych osobom, dla których ubezpieczony wykonuje czynności brokerskie,
  • sytuacji, w których dochodzi do uszkodzenia, zniszczenia lub utraty mienia osób bliskich ubezpieczonemu (np. małżonkowi, rodzeństwu itd.).

Więcej informacji znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Finansów oraz podczas zakupu konkretnego produktu w towarzystwie.

Ile wynosi suma gwarancyjna w OC agenta ubezpieczeniowego?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiada za szkody związane z czynnościami agencyjnymi maksymalnie do wysokości sumy gwarancyjnej. Jest ona stała, dlatego nie różni się w zależności od ubezpieczyciela.

Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC wynosi równowartość w złotych 1 250 618 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia objętego zakresem ochrony oraz 1 875 927 euro dla wszystkich takich zdarzeń. Jest o tym mowa w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych. Ostateczną kwotę wylicza się przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym jest zawarta umowa z ubezpieczycielem.

OC agentów ubezpieczeniowych ma taki sam zakres ochrony oraz minimalną sumę gwarancyjną, niezależnie od towarzystwa. Mimo wszystko warto porównać oferty w różnych towarzystwach, aby zaoszczędzić pieniądze na polisie. Ceny składki mogą różnić się w zależności od konkretnej firmy. Jeśli chcesz je błyskawicznie porównać, sprawdź ofertę OC zawodu w CUK Ubezpieczenia!

Czy agent może sam sobie wystawić polisę?

Jeśli agent ubezpieczeniowy ma podpisaną umowę z jednym towarzystwem, często jest on ubezpieczany po atrakcyjnych stawkach w swojej firmie. Jednak kiedy zaczyna współpracę z drugim zakładem, konieczny jest zakup OC zawodu.

To ważne!

Agenci ubezpieczeniowi świadczący usługi na rzecz więcej niż jednego zakładu, muszą mieć wykupione tzw. OC zawodu. Chroni ono przed wyrządzeniem szkody osobie trzeciej, czyli np. konsekwencjami poważnego błędu. Zakres ochrony jest taki sam w każdej polisie, bo jest on podyktowany przepisami prawa. Warto jednak porównać oferty w wielu towarzystwach, aby kupić najtańsze OC agenta ubezpieczeniowego.

OC agenta ubezpieczeniowego – rozwiewamy wątpliwości!

  • Co się dzieje, gdy ubezpieczyciel staje się niewypłacalny?

Kiedy ubezpieczyciel staje się niewypłacalny, to odpowiedzialność za odszkodowania przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

  • Kiedy OC agenta ubezpieczeniowego nie obowiązuje?

OC agenta ubezpieczeniowego nie obowiązuje m.in. kiedy poszkodowanym jest osoba zatrudniona przez ubezpieczonego, szkody powstają w wyniku działań wojennych, stanu wojennego, rozruchu czy też zamieszek. Według ustawy OC agenta w zakresie ochrony nie ma szkód związanych z utratą lub zniszczeniem mienia osoby bliskiej. Więcej informacji znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania  czynności agencyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1007).

Kup OC agenta ubezpieczeniowego w CUK!

Porównaj oferty i wybierz najlepszą z nich w CUK Ubezpieczenia. Skontaktuj się z nami, aby ustalić szczegóły.

Poznaj szczegóły współpracy

Zostaw kontakt, oddzwonimy
od poniedziałku do piątku w przeciągu 48h.
Na adres e-mail będziemy wysyłać ciekawe materiały dotyczące branży i możliwej współpracy.

Klauzula informacyjna RODO