Wartość rynkowa pojazdu – co to jest?

Wartość rynkowa pojazdu - czym jest i jaka jest jej wysokość? Zobacz w Słowniku Ubezpieczeniowym CUK.

Wartość rynkowa pojazdu - realna kwota, jaką może dostać sprzedający za swój samochód w danym momencie. Potrzebna jest np. do ustalenia wysokości sumy ubezpieczenia AC. Towarzystwo ubezpieczeniowe korzysta ze specjalistycznych katalogów, w których uwzględnione są różnego rodzaju pojazdy. Ceny, które się tam znajdują, są uzależnione od wielu czynników. Pod uwagę brane są wszelkie parametry techniczne pojazdu czy dodatkowe wyposażenie. Suma ubezpieczenia AC ma ogromne znaczenie w momencie wypłaty odszkodowania. To maksymalna kwota, którą może uzyskać ubezpieczony po szkodzie. Istotna jest też wtedy, kiedy zostanie ogłoszona szkoda całkowita.

Wartość rynkowa pojazdu uwzględnia także wiek samochodu oraz jego przebieg. Pomaga to w ustaleniu kwoty, którą właściciel samochodu może uzyskać w momencie sprzedaży.

Czy wiesz, że...

Jeśli szkoda całkowita zostanie stwierdzona po wypadku przez towarzystwo ubezpieczeniowe np. 11 miesięcy po podpisaniu umowy AC, brana jest pod uwagę wartość rynkowa pojazdu z tego właśnie dnia. Oznacza to, że w momencie zakupu AC była ona wyższa, a przy wypłacie jest niższa. Można jednak zdecydować się na stałą sumę ubezpieczenia za dodatkową opłatą. Składka za AC może być wyższa, jednak w przypadku nowych aut, jest ona zwyczajnie bardziej opłacalna. Wartość rynkowa pojazdu w dniu zawieranej umowy, a 11 miesięcy później będzie taka sama.