Uproszczona likwidacja szkody – co to jest?

Czym jest uproszczona likwidacja szkody? Kiedy można z niej skorzystać? Zobacz definicję w Słowniku Ubezpieczeniowym CUK.

Uproszczona likwidacja szkody - proces, który ma na celu wypłatę rekompensaty właścicielowi auta po stłuczce. Różni się on od tradycyjnej stopniem zaawansowania. Droga do ustalenia szkody jest uproszczona, co oznacza, że towarzystwo ubezpieczeniowe może w niektórych przypadkach pominąć np. wysyłanie rzeczoznawcy czy dokładne analizowanie okoliczności zdarzenia. 

Uproszczona likwidacja szkody polega na zgłoszeniu się poszkodowanego do swojego ubezpieczyciela, wyliczeniu odszkodowania przez towarzystwo na podstawie przesłanych danych (np. zdjęć i dokumentacji) oraz wypłacie należącego się świadczenia. Formalności są załatwiane błyskawicznie przez telefon czy maila. 

Przykładowo, jeśli klient ma wykupione AC i podczas drogi do pracy uszkodził auto, może od razu zadzwonić do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Informuje o zdarzeniu, wskutek którego widać wgniecenie w zderzaku. Uszkodzenie nie jest zbyt duże, więc firma wymaga od niej wyłącznie sfotografowania samochodu. Klient wysyła wszystkie informacje mailem, a kilka dni później otrzymuje odszkodowanie. Ma to miejsce tylko w przypadkach bezspornych.

Czy wiesz, że...

Uproszczona likwidacja szkody to nie tylko komfort dla poszkodowanego. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają wielu klientów, co oznacza sporą ilość zgłoszeń. Czasem jednak niezbędna jest głębsza analiza problemu, np. w sytuacji, kiedy klient uważa, że odszkodowanie jest zbyt niskie. Wtedy niezbędne jest wezwanie rzeczoznawcy i postępowanie zgodnie ze standardową procedurą, aby otrzymać wypłatę świadczenia, które wystarczy na naprawę auta.