Pożar – co to jest?

Jak towarzystwo ubezpieczeniowe definiuje pożar? Zobacz w naszym Słowniku Ubezpieczeniowym CUK wytłumaczenie tego zdarzenia.

Pożar - niebezpieczne i niekontrolowane działanie ognia, który rozprzestrzenia się o własnej sile. Inaczej mówiąc, to proces palenia się materiałów w konkretnym czasie i miejscu. Przyczynami pożaru mogą być zarówno warunki naturalne, np. burza, jak i działanie człowieka, np. zaniedbanie. Nawet najmniejsze działania, takie jak pozostawienie włączonego żelazka, może być tragiczne w skutkach. Ten żywioł jest niebezpieczny nie tylko dla budynków czy samochodów, ale także bezpośrednio dla ludzi, parków, lasów oraz pól. 

Często zjawisko, jakim jest pożar, jest zdarzeniem, za które wypłacane jest odszkodowanie poszkodowanemu. Wystarczy posiadać odpowiednio skonstruowaną polisę mieszkaniową, która proponuje ochronę podczas tego niebezpiecznego zdarzenia. W ubezpieczeniu mogą być uwzględnione zarówno mury, jak i elementy stałe oraz wyposażenie w postaci ruchomości domowych.

Skutki pożaru mogą być niewielkie lub bardzo rozległe. Ten żywioł często pozbawia ludzi fragmentu mieszkania, całego domu czy znajdującego się wewnątrz wyposażenia. Jednak to nie wszystko. Pożar przynosi straty również przedsiębiorcom lub rolnikom.

Czy wiesz, że...

Łącznie w 2019 roku zanotowano ponad 153 tysiące pożarów, z czego najwięcej tych niebezpiecznych zdarzeń miało miejsce w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Towarzystwa ubezpieczeniowe często wyliczają składkę za polisę mieszkaniową, biorąc właśnie pod uwagę lokalizację budynku mieszkalnego.