2022-06-20

Wirtualny alkomat — do czego służy i czy warto mu zaufać?

Jakie są alternatywne metody pomiaru alkoholu we krwi?

Wirtualny alkomat — do czego służy i czy warto mu zaufać?

Polskie prawo nie zna litości dla osób dopuszczających się prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Stanowi to bowiem zagrożenie zarówno dla samego kierującego, jak i dla innych uczestników ruchu. Świadomi kierowcy zawsze rozważają zatem, jaki czas od spożycia alkoholu musi upłynąć, zanim zasiądą za kierownicą. Do oceny trzeźwości służą alkotesty oraz tradycyjne alkomaty, do których wydychamy powietrze. Coraz większą popularnością cieszy się także wirtualny kalkulator promili.

Nowoczesne aplikacje pozwalające oszacować stan trzeźwości kierowcy można obecnie pobrać bezpłatnie z App Store lub Google Play. Alkomat online dostępny jest również na stronach internetowych. Na podstawie wprowadzonych danych kalkulatory szacują, ile promili może znajdować się we krwi użytkownika po spożyciu określonej ilości alkoholu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy wirtualny alkomat w ogóle jest wiarygodny. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy można mu zaufać!

Czym jest i jak działa wirtualny alkomat?

Wirtualny alkomat to zyskujące obecnie coraz większą popularność narzędzie, które pomaga oszacować, po jakim czasie pozbędziemy się z organizmu alkoholu. W żadnym wypadku nie jest jednak w stanie dorównać wynikom testu tradycyjnym alkomatem lub badaniu chemicznemu.

Kalkulator trzeźwości online ma za zadanie jedynie wskazać szacowaną wartość promili w organizmie przy uwzględnieniu adekwatnych danych, takich jak waga i płeć użytkownika, a także ilość przyswojonego alkoholu etylowego po wypiciu popularnych napojów. Jeśli więc nie masz pewności, jak oszacować stan swojej trzeźwości, sięgnij po wirtualny alkomat i policz swoje promile. Taka wiedza to przydatna ciekawostka!

Wirtualny licznik promili to także ogólnodostępny pomocnik każdego kierowcy. Choć wyniki, które przedstawia, należy traktować z dużą rezerwą, to niewątpliwie pomaga on oszacować przybliżony czas powrotu do całkowitej trzeźwości. Wirtualny kalkulator alkoholu może okazać się przydatny po długim wieczorze w barze, imprezie firmowej lub dzień po przyjęciu weselnym. Pozwoli oszacować przybliżony czas trzeźwienia. Przelicznik alkoholu online znajdziesz na przykład na tych stronach:

  • alkomaty.biz
  • medme.pl
  • ilemogewypic.pl
  • alkomatysklep.pl

Stężenie alkoholu we krwi – od czego zależy i jak je obliczyć?

Kalkulator stężenia alkoholu we krwi bazuje przede wszystkim na danych statystycznych oraz specjalistycznych obliczeniach. Szacowane wartości uzależnione są głównie od rodzaju i ilości spożytego alkoholu, masy ciała, płci, a często także stanu zdrowia czy wieku osoby pijącej. Choć stężenie etanolu w wydychanym powietrzu najlepiej potwierdzi tradycyjny alkomat, kalkulator wirtualny w wielu przypadkach podaje bardzo przybliżone wyniki.

Spożycie alkoholu może wywołać szereg psychofizycznych objawów. Substancja ta działa zarówno na mózg, jak i na inne organy wewnętrzne. Często okazuje się, że im młodsza osoba i im zdrowszy ma organizm, tym szybciej pozbędzie się alkoholu z krwi. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ na ludzki metabolizm wpływa wiele różnych czynników, dlatego przelicznik alkoholu w wersji online należy traktować jedynie jako ogólną wskazówkę.

Na działanie alkoholu we krwi może wpływać także przyjmowanie leków, poziom zmęczenia lub przejściowe osłabienie organizmu. Alkomat online to kalkulator, który nie uwzględnia takich zmiennych. Chcąc być pewnym wyniku, należy sięgnąć po tradycyjne alkotesty. Warto wiedzieć, że wchłanianie alkoholu zaczyna się natychmiast po wprowadzeniu substancji do organizmu i przebiega znacznie szybciej niż jego metabolizowanie. Maksymalne stężenie uzyskuje się natomiast po upływie 1-1,5 godz. od chwili spożycia. Dysponując odpowiednią ilością danych, szacunkowy licznik promili we krwi można też opracować samemu.  

Do szacunkowego obliczenia poziomu stężenia alkoholu we krwi mogą posłużyć poniższe wzory ogólne:

x g 100% alkoholu

Dla mężczyzn = _______

waga ciała (w kg) x 70%

x g 100% alkoholu

Dla kobiet = ________

waga ciała (w kg) x 60%

Wirtualny przelicznik promili – na ile można mu zaufać?

Wirtualny alkomat w wersji online to nic innego jak kalkulator bazujący na pewnym algorytmie. Po wprowadzeniu odpowiednich danych podaje, jaki mniej więcej poziom alkoholu znajduje się w naszym organizmie. Taki przelicznik promili wskazuje jednak jedynie wartości szacunkowe, więc nie można mieć do niego pełnego zaufania. Stanowi on natomiast przydatne narzędzie do samokontroli. To, ile promili wskaże kalkulator, może bowiem wpłynąć na chęć sięgnięcia po kolejny kieliszek.        

Kolejną ważną kwestią w przypadku oceny zaufania do wirtualnych przeliczników promili jest fakt, że nie uwzględniają one stanu zdrowia każdego użytkownika. Regularne picie alkoholu może też przyczynić się do zwiększenia tolerancji na tę substancję. Z drugiej strony, osoby stroniące od alkoholu, które okazjonalnie sięgną po kieliszek, mogą szybko stracić orientację, stawiając sobie pytanie: ile tak naprawdę mogę wypić alkoholu? Nie zawsze jest to oczywiste! Konfrontacja z kalkulatorem alkoholowym powinna pomóc podjąć właściwą decyzję.

Kalkulator trzeźwości obliczy każdy szacunkowy promil, jednak należy podchodzić do tego z pewną rezerwą. Wynik nigdy nie będzie tak dokładny, jak po użyciu tradycyjnego alkomatu, z którego możemy skorzystać na przykład na komendzie. Alkomat online nie odpowie też na pytania kategorii: ile mogę wypić wieczorem, by prowadzić auto nazajutrz lub: ile czasu minie, nim stężenie alkoholu we krwi spadnie do zera.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wirtualny alkomat — jakie dane wprowadzić, by otrzymać wiarygodny wynik?

Kalkulator spalania alkoholu, który oszacuje zawartość promili w naszym organizmie, będzie wymagał od nas wprowadzenia takich danych, jak: wiek, płeć, wzrost, waga ciała, suma trunków oraz ich rodzaj. Ważną informacją będzie także ilość jedzenia spożytego w trakcie konsumpcji alkoholu. Może to bowiem w sposób znaczący wpłynąć na metabolizm substancji w organizmie. Uwzględnić należy również godziny, w których przyjęło się alkohol oraz zakończyło picie. Te dane posłużą do obliczenia, kiedy w przybliżeniu kierowca będzie trzeźwy.

Obecnie w internecie znaleźć można także wirtualny kalkulator-alkomat, który wymaga wprowadzania większej liczby danych. Coraz więcej, tego typu narzędzie ma rozbudowane funkcje analityczne, które uwzględniają na przykład stan zdrowia użytkownika, a także przyjmowane przez niego leki. Choć dalej nie powinny one decydować o tym, kiedy można jechać po alkoholu, taki kalkulator z pewnością okaże się bardziej wymiernym wskaźnikiem trzeźwości. Im więcej istotnych danych do analizy, tym dokładniejszy wynik powinniśmy otrzymać.    

Warto wiedzieć!

  • Spożywanie wysokokalorycznych posiłków podczas konsumpcji alkoholu znacznie opóźnia proces jego wchłaniania do organizmu — odpowiedzialne za to są głównie tłuszcze i białka zawarte w pokarmie. Mniejszy wpływ na ten proces będą miały natomiast potrawy lekkostrawne.
  • Aktywność fizyczna w trakcie konsumpcji również sprawia, że szybciej pozbędziemy się alkoholu z krwi, ponieważ ruch wzmaga metabolizm.

Konsekwencje jazdy po alkoholu – zachowaj ostrożność!

Żaden alkomat online nie odpowie nam na pytanie: ile mogę wypić. Każda ilość spożytego alkoholu stanowi bezwzględne przeciwskazanie do prowadzenia pojazdu. Choć narzędzia, takie jak wirtualny alkomat mogą bardzo pomóc w samoocenie, to decyzję o kierowaniu autem powinno się odłożyć aż do całkowitej pewności o tym, że jest się trzeźwym. Najbardziej miarodajny wynik uzyskamy zawsze poprzez badanie klasycznym alkomatem, który znajduje się na przykład na komendzie.

Alkohol może utrzymywać się w Twoim organizmie dłużej, niż przypuszczasz. Dlatego będąc kierowcą, zachowaj szczególną ostrożność! Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? Stężenie alkoholu powyżej 0,5 promila figuruje już jako przestępstwo, za które grozi m.in. kara grzywny, ograniczenie wolności, a nawet więzienie!

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu pozbawia także ochrony od towarzystw ubezpieczeniowych, zarówno w ramach OC, jak i AC. Jazda w stanie nietrzeźwości to jedna z najpoważniejszych przyczyn wypadków drogowych, które często prowadzą do śmierci. Te konsekwencje powinny skutecznie odstraszyć każdego, kto zbyt wcześnie siada za kierownicą po spożyciu alkoholu.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku